2014 m. gruodžio 20 d., šeštadienis

Įteiktos nacionalinės kultūros ir meno premijos

Prezidentas Valdas Adamkus ragina menininkus ir toliau puoselėti nacionalinę kultūrą, tęsti dvasingos Lietuvos kūrimą.

"Istorija liudija, kad visavertei tautos kultūros ir meno raidai reikia visų jūsų darbų - tylaus vienišiaus, kantriai tobulinančio savo kūrinį, ir visuomeniškai aktyvių viešojo gyvenimo judintojų, nuoširdų dialogą su žiūrovais mezgančio aktoriaus ir ironiškai bei saviironiškai mūsų gyvenimą bei kūrybą komentuojančio kritiko. Nacionalinė kūryba apima iš pirmo žvilgsnio pačius skirtingiausius požiūrius, patirtis, stilius ir kartas. Kad visa tai būtų suvokta ir, svarbiausia, pratęsta, kad būtų tęsiama mūsų kultūra, kad būtų tęsiama dvasingoji, kuriančioji Lietuva", - antradienį apdovanodamas Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatus kalbėjo V.Adamkus.

Prezidentas taip pat pabrėžė tikro menininko prigimtyje, kūryboje slypinčio protesto, opozicijos esančiai tvarkai svarbą.

"Tai - visaverčiam šalies gyvenimui būtina opozicija, kurianti ir sauganti nuo rutinos, verčianti visuomenę nauju žvilgsniu nuolat peržvelgti savo gyvenimą ir nusistovėjusią tvarką. Kad rastume dvasinių galių su ironija įvertinti savo silpnąsias puses bei išminties atsinaujinti ir susitelkti ties tuo, kas iš tikrųjų tikra", - kalbėjo V.Adamkus.

Anot jo, kūryba nėra vien asmeninis, bet nacionalinis laimėjimas, ypač svarbus tautai ir valstybei - "visaverčiam gyvenimui, gebėjimui kelti egzistencinius klausimus ir per grožį".

Šiais metais premijomis, teikiamomis už reikšmingiausius pastarųjų penkerių metų kūrinius, apdovanoti šeši menininkai.

Už populiariosios kūrybos profesionalumą ir artistiškumą premija įteikta dainų autoriui ir atlikėjui Vytautui Kernagiui. Dailėtyrininkas Alfonsas Andriuškevičius apdovanotas už įtaigią meno kritiką, kūrybingą lietuvių dailėtyros diskurso formavimą knygose "Rašymas dūmais" ir "Lietuvių dailė".

Kompozitoriui Šarūnui Nakui premija įteikta už savitą, Lietuvos muzikos raidą veikiančią kūrybą.Aktoriui Vytautui Paukštei 2007 metų Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija paskirta už vaidmenis spektakliuose "Frank Kruk", "Šaltas vaikas", "Karalius Lyras", "Kelias į Damaską".

Už reikšmingą indėlį į medijų meną projektuose "Pro-testo laboratorija" ir "Villa Lituania" garbingas dovanojimas įteiktas medijų menininkams Nomedai ir Gediminui Urbonams.

Už dvasinės saugos poeziją rinkinyje "Tebūnie" taip pat premijuota poetė Zinaida Nagytė-Katiliškienė (literatūrinis slapyvardis - Liūnė Sutema). JAV gyvenanti menininkė į ceremoniją atvykti negalėjo. Jai premija bus įteikta vasario 17 dieną, Lemonte rengiamame Lietuvos Valstybės atkūrimo dienai skirtame renginyje, kuriame dalyvaus pirmoji šalies ponia Alma Adamkienė.

Prestižinės premijos laureatus apdovanojimo komiteto nariai paskelbė pernai gruodį.

Laureatams bus įteiktas Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato diplomas, ženklas ir piniginė premija - šiuo metu tai 104 tūkst. litų. Premijas įsteigė Vyriausybė, jos mokamos iš valstybės biudžeto.

Nacionalinės premijos teikiamos nuo 1989 metų. Jomis jau apdovanoti 156 menininkai.

Šis straipsnis nėra perkeltas į atnaujintą portalą ir yra rodomas iš archyvo. Gali būti, kad tam tikri straipsnio elementai bus rodomi nekorektiškai. Jei negalite perskaityti šio straipsnio prašome pranešti el. paštu admin@bernardinai.lt. Dėkojame.