Andrius Navickas

Švietimo sistemos krachas: kas kaltas ir ką daryti?5

Tarptautinio penkiolikmečių skaitymo, matematikos ir gamtos mokslų pasiekimų tyrimo PISA rezultatai vėl eilinį kartą „nuleido“ mus ant žemės.

Aldona Kerpytė. Apie sunkią ligą, išklausytas maldas ir viltį 3
Andrius Navickas - Kelionė

Apie savo ligos patirtį bei pagalbą kitiems sergantiesiems Aldona kalba ramiai, pasverdama kiekvieną žodį. Klausydamasis pagalvojau, kad paprastai tik sudėtingos krizės mus išmoko branginti kiekvieną Viešpaties padovanotą akimirką...

Krikščioniška mokykla – misija įmanoma?6
Andrius Navickas - Kelionė

Ką reiškia kurios nors mokymo įstaigos įsivardijimas, kad ji yra krikščioniška? Perspėjimas į krikščionybę atsainiai žvelgiantiems tėvams, kad čia jų vaikams padidėjusios rizikos erdvė? Kokybės ženklas?

Atminties žaizdos: okupacija ir trėmimai2
Andrius Navickas - Bernardinai.TV

Tai nepatogios dienos tiems, kurie mums pasakoja apie patogų ir sotų sovietmetį. Net jei jis ir buvo geras nedidelei visuomenės daliai, šis patogumas buvo suręstas ant tų, kurie netiko kurti šviesų komunistinį rytojų, kaulų.

 
Apie dirbtinį apvaisinimą. Ko siekiame?13

Raginu Jus, atraskite laiko ir bent jau įdėmiai įsiskaitykite į mano pateiktus argumentus. Įstatymas iš tiesų reikalingas, bet ne BET KOKS.

Trys dienos be dekoracijų ir grimo2

Verbų sekmadienis – kančios savaitė - Prisikėlimas. Kraštutinumai keičia vienas kitą ir primena, kad Viešpats ne tik Kūrėjas, bet ir genialus dramaturgas, griaunantis mūsų susikurtus tikrumo stabus.

Laisvė – didi dovana6

Tačiau ar tai, jog dar nesugebame gyventi kaip laisvi žmonės, kiek nors sumenkina pačios laisvės svarbą? 26 valstybės kūrimo metai – neįkainojama patirtis, kuria praturtėjome...

10 įsipareigojimų šeimos politikos srityje1

Vis labiau įsitvirtina demografinė žiema, kai mažėja gimstamumas ir visuomenė senėja. Tai griauna socialinės rūpybos sistemą, nes mažiau surenkama mokesčių, o socialinės išlaidos sparčiai didėja.

Šiuolaikinės naujakalbės aiškinamasis žodynas. Žmonės ar pusfabrikačiai?4
Andrius Navickas - Ateitis

Svarbu mums, visiems krikščionims, nenustoti grumtis už gyvybę ir po to,  kai vaikas išvysta pasaulį. Už gyvybę, kuri turi nelygstamą vertę jau čia ir dabar, o nėra kažkoks pusfabrikatis, kuris turi būti atbaigtas Visuomenės lūkesčių „mikrobangų krosnelėje“.

Kas šiandien beliko iš garbės žodžio?1
Andrius Navickas - Tapati

O juk žinome, kad viskas kažkada prasidėjo nuo vieno Žodžio, kuris buvo pas Dievą, ir viskas per Jį atsirado. Tai Žodis, kuris kuria mūsų pasaulį, kuris suteikė Adomui ir Ievai gyvastį, be kurios kiekvienas tebūtume sauja pelenų.

Bernardinai.lt jau dvylika23

Nežinau, ar dar po metų į Jus galėsiu kreiptis kaip oficialus Bernardinai.lt komandos narys, tačiau tikrai žinau, kad visam laikui išliksiu bernardinišku žmogumi ir visada vadovausiuosi nuostata: užuot keikus tamsą uždekime žvakę... 

Atsisveikinimas su švente?7

Dar keleri metai, ir bus prabėgęs šimtmetis nuo Vasario 16-osios deklaracijos paskelbimo. Neabejoju, jog pasistengsime surengti iškilmingą ir skambų paminėjimą. Tačiau labai tikėtina, jog jis kartu taps ir savotiška antkapine šios šventės lenta.

Apie Jėzaus ir mūsų gundymus

Ar širdyje sugebame pripažinti, jog teisus Jėzus, o ne Makiavelis, kuris mokė, kad tikslas pateisina priemones, dosniai bėrė ciniškus patarimus valdovui, kaip išlaikyti valdžią? Ko moko mūsų patirtis?

Apie drąsą save pamilti17

Šiandien tapo įprasta viešojoje erdvėje apie krikščionybę kalbėti kaip apie uniformą, kurią esą kiekvienas tikintis žmogus užsideda ir privalo kruopščiai prižiūrėti, nes už kiekvieną dėmelę ant jos laukia griežta bausmė.

Įveikti blogį gerumu: Jurgis Matulaitis8

Būdamas vienas iškiliausių to meto Bažnyčios socialinio mokymo teoretikų, Matulaitis niekada nepamiršo, kad sekimas Kristumi – tai ne teorija, bet praktika.

Šeima ir politika: keli štrichai svarbiai diskusijai1

Klausantis diskusijų apie Lietuvos šeimų rūpesčius ir lūkesčius, neretai susidaro įspūdis, kad tai, kaip ir kuo gyvena Lietuvos šeimos, yra išskirtinai valstybės institucijų atsakomybės ir kompetencijos sritis. 

Laiškas skaitytojams: labai reikalinga talka9

Mes, VŠĮ „Bernardinai.lt“ kolektyvas, neabejojame, kad turime pačius geriausius skaitytojus pasaulyje. Kai prieš keletą metų buvome patekę į gilią krizę, tik Jūsų dėka išlikome ir net sustiprėjome.

Justinas Staugaitis – didžiavyris, per gyvenimą ėjęs tik tiesiu keliu3

Prieš rašydamas šį tekstą,  nusprendžiau kiek paeksperimentuoti ir paklausinėti  įvairiaus amžiaus žmonių, ar jie žino, kurio 1918 m. Nepriklausomybės akto signataro 150 metų jubiliejų švęsime kitų metų lapkričio 14 dieną?

Mes privalome to nepamiršti30

Prieš dvidešimt penkerius metus, praėjus kelioms dienoms po kruvinų Sausio įvykių, paskambino bičiulis ir susijaudinusiu balsu pasakė: „Mes privalome to nepamiršti.“

Religija ir kaukės83
Andrius Navickas - Tapati

Kai reikėjo rinktis – Jėzų ar religines kaukes – fariziejai nedvejodami pasirinko pastarąsias.

 
Šiuolaikinės naujakalbės aiškinamasis žodynas. Žmonės ar resursai?3
Andrius Navickas - Ateitis

Kol kas itin retas politikas išdrįsta pakartoti nacistinėje Vokietijoje įvestą sąvoką apie „gyventi nevertą gyvenimą“. Tačiau labai dažnai politikai samprotauja apie žmogiškųjų resursų pokyčius tarsi inventorizuotų malkinę.

Ar mums reikalingas gydytojas?67
Andrius Navickas - Ateitis

Tačiau kaip nevalia kalbėti apie Prisikėlimą atsietai nuo Kryžiaus, taip pat beprasmiška kalbėti apie gailestingumą atsietai nuo mūsų nuodėmingumo.

Propaganda ir valdoma demokratija2

Tačiau kartą apsisprendęs dėl to, kad karas būtinas, JAV prezidentas tvirtai laikėsi savo pozicijos ir su tuo pačiu įkarščiu, su kuriuo anksčiau kritikavo karo šalininkus, pradėjo pulti karo priešininkus. 

Politinės propagandos gimimas – JAV ir Pirmasis pasaulinis karas1

Viena iš priežasčių, kodėl W. Wilsonas visomis priemonėmis vengė JAV dalyvavimo kare Europoje, – jis nuogąstavo, kad tai gali sugriauti tas socialines reformas, kurias pavyko įdiegti per kadenciją. Netrukus jo laukė nauji rinkimai, kurie turėjo tapti labai rimtu išbandymu, nes jo oponento Theodore'o Roosewelto pozicijos vis stiprėjo.

Ar yra gyvenimas po nuopuolio?3

Daugybę kartų teko stebėtis ta panieka ir neapykanta, kurią išlieja žmonės, kalbėdami apie kalinius, narkomanus, alkoholikus, benamius valkatas. Tarsi būtų kalbama ne apie žmones, bet apie šiukšles, brėžiant storą brūkšnį tarp „mes“ ir „jie“.

Kalba ir represijos (II). Genderizmo ideologijos iššūkis19

Dar aršesnė kova nei prieš rasizmą  buvo paskelbta seksizmui, ilgus amžius besitęsiančiam vyrų dominavimui prieš moteris, primetant savą pasaulėjautą kaip universalią.

Kalba ir represijos (I). Politinio korektiškumo ideologija20

Skirtingai nei įrodinėja radikalaus multikultūriškumo šalininkai, moralinis ir kultūrinis reliatyvizmas veda prie sutrikusio, o ne prie tolerantiško mąstymo. Agresijos ir įtarumo ne sumažėja, bet net atsiranda daugiau.

Naujų leidinių pristatymas – pagalba nepasiklysti informacijos jūroje
Andrius Navickas - Bernardinai.TV

A. Navickas pristato keturis naujausius leidinius. Laidelė skirta tiems, kurie nori nepasiklysti informacijos jūroje.

Pametėm kelią dėl takelio?3

Noriu pasidalinti ir tuo, kas man kelia nerimą. Kalbėti apie skaudulius, mano galva, verta tada, kai šis kalbėjimas skatina keistis, gydyti žaizdas. Svarbu, kad nesimėgautume problemomis, įsijausdami į aukų, nuo kurių nieko nepriklauso, vaidmenį.

Visuotinė Žmogaus Teisių Deklaracija – neįgyvendintas pažadas?13

 Šimtui penkiasdešimt autoritetingų intelektualų visame pasaulyje buvo išsiųsta speciali anketa, kurioje jie prašomi pasiūlyti savą žmogaus teisių sampratą bei teorinį teisių pagrindimą.

„Bernardinai.lt“ Draugams – vadinasi, ir Jums

Kodėl būtent draugams? Nes draugystė – tai vienas nuostabiausių dalykų pasaulyje. Turiu galvoje ne keistus jos surogatus socialiniuose tinkluose, bet tikrą draugystę, kuriai sunokti reikia laiko, kantrybės, rizikos ir pasitikėjimo.

Valstybės atmintis ir archyvai (II). Ar norime būti rinkos visuomene?

Diskusijoje dalyvavo ir kultūros viceministras Romas Jarockis, kuris kuruoja bibliotekas, muziejus ir archyvus, – kaip jis pats pripažino, – su didžiausiais finansiniais sunkumais susiduriančias kultūros sritis.

Religijos laisvė ir žmogaus orumas4
Andrius Navickas - Kelionė

Prieš penkiasdešimt metų, 1965-ųjų gruodžio 8 dieną, popiežius Paulius VI patvirtino daugiausia aistrų ir ginčų sukėlusį II Vatikano susirinkimo dokumentą.

Valstybės istorinė tapatybė ir archyvai (I). Klausimų daugiau nei atsakymų

Lapkričio pabaigoje Kauno apskrities archyve vyko diskusija „Archyvų iššūkiai, galimybės ir vaidmuo stiprinant bendruomeniškumą“.

Advento alternatyva skubos kultūrai7

Viskas prasideda nuo mažų dalykų – nuo nedidelio meilės darbo, nuo skambučio bičiuliui, kuriam vis neatrasdavote laiko, nuo nedrąsaus „atsiprašau“.

Trečio pasirinkimo nėra7

Šiandien teturime du pasirinkimus. Arba esame laisvės ir žmogiškumo partizanai, arba nužmoginančios sistemos koloborantai.

Apie kraupią lyderystę ir politikams patogius mitus16

Lietuvoje netrūksta politikų, kurie mėgsta kartoti, jog alkoholio pramonė yra ypač svarbus mūsų biudžeto ir sporto pasaulio ramstis.

Iš propagandos istorijos. Nuotraukos kaip informacinio karo ginklas

Tai pavyko prancūzui Nicephore Niepce, prabėgus daugiau nei dviem dešimtmečiams po Wedgwoodo eksperimentų. 1822 m. padaryta seniausia fotografija. Tai gamtos vaizdas, nufotografuotas per langą

O kas paskui?22

Kartą mano teta, kai ėjome uždegti žvakutę per Vėlines ant jos brolio, mano dėdės, kapo, man išaiškino, kad kol nors vienas žmogus meldžiasi ir prisimena tą, kuris jau baigė savo žemišką kelionę, šiam nieko blogo negali atsitikti.

Propagandos istorija. Kaip kinai padovanojo tibetiečiams laisvę ir gerovę1

Jau minėjau, kad iki KInijos okupacijos dauguma tibetiečių nebuvo matę nei kinų, nei kitų užsieniečių. Tad vargu ar jie galėjo suprasti, kad yra „išvaduojami“ ir nuo ko juos „vaduoja“

Propagandos istorija. Amžinai kiniškas Tibetas

Ne kartą teko įsitikinti, kad dabarties faktai neretai pertvarkomi taip, kad atitiktų tą interpretaciją, kuri palankiausia galingiausiems. Taigi, kiek Kinijos propaganda ir „prietarų sklaidymas“ veiksmingas?

Komforto zonose krikščionybė sunyksta6
Andrius Navickas - Ateitis

Manote, kad vienas žmogus politikoje nieko negali pakeisti? Tai veikime drauge, o ne po vieną.

Ar nepabodo būti jaučiais?14

Iš Senovės Graikijos kildinamas posakis – dura lex, sed lex (blogas įstatymas – vis vien yra įstatymas). Lietuviškoji šio posakio variacija: įstatymų laikosi tik kvailiai.

Apie suskaičiuotas mūsų ašaras

Rudens suvilioti lapai puola į vėjo glėbį, o dangus vis verkia praėjusios vasaros. Gražus Vilnius rudenį. Toks pavargęs ir tikras, tarsi aktorius, ką tik nusivalęs grimą po sunkaus spektaklio.

Įstatymas reikalingas, tačiau ne bet koks21

Didžiausia problema – tikrai ne esą nesupratingi Dirbtinio apvaisinimo įstaymo projekto nuostatų kritikai, tačiau tai, kad paskelbus, jog norima padėti beveik penkiasdešimčiai tūkstančių porų Lietuvoje, negalinčių susilaukti vaikų, labiau galvojama ne apie šias poras, bet apie tuos, kurie siekia pasipelnyti iš jų sveikatos sutrikimo.

Santykis su gamta
Andrius Navickas - Ateitis

Popiežiaus Pranciškaus enciklika Laudato Si‘ (Apie rūpinimąsi bendrais namais) tiesiogiai neanalizuoja okultinio mąstymo iššūkio, tačiau popiežiaus įžvalgos apie krikščionio ir gamtos santykį labai svarbios taip pat ir brėžiant ribą tarp krikščioniškos ir okultinės laikysenų.

Ž. Pavilionis: „Siekis puoselėti žmogaus orumą turi tapti politikos pamatu“3

Žygimantas Pavilionis penkerius metus darbavosi Lietuvos ambasadoriumi JAV. Tad natūralu, kad mūsų kalba jau nuo pat pradžių pasuko prie lyginamosios JAV ir Lietuvos politinio ir visuomeninio gyvenimo analizės. 

Wilhelm Marr ir modernaus antisemitizmo gimimas19

Šis šūkis tapo vienu svarbiausiu leitmotyvu 1879 metais paskelbtame traktate Žydiškumo pergalė prieš vokiškumą. Emocingai parašytas pseudomokslinis kūrinys iš karto tapo labai populiarus ir buvo perleistas keliolika kartų.

Krikščionybė ir okultizmas (II)7
Andrius Navickas - Ateitis

Man ne kartą teko sutikti žmonių, kurie aistringai įrodinėjo, kad Sai Babos ar Ošo mokymas puikiai papildo krikščionybę, kad derėtų skaityti Urantijos knygą, ir tada kur kas daugiau sužinosime apie Dievą, nei skaitydami Šventąjį Raštą.

Koks gyvenimas gali būti vadinamas sėkmingu?1

 Kai pirmą kartą išgirdau šį pasakojimą, jis mane ne tik prajuokino, bet ir privertė susimąstyti. Pagalvojau, jog dažnai  veikiau ieškome patogiausio, paprasčiausio kelio, o ne bandome atpažinti tą, kuris mums skirtas.