Antanas Šimkus

Iš stebėjimų katalogo: kaip gyvena rašytojas?
Antanas Šimkus - Metai

Kartais gyvenimas suteikia galimybes stebėti ir įsivaizduoti kitus rašančiuosius, tarsi ne taip labai tolimus, ne taip labai artimus, o tiesiog panašia veikla užsiimančius žmones.

Nauji dvigubi „Metai“: glausta rugpjūčio–rugsėjo numerio apžvalga3

Ką tik pasirodė literatūros žurnalo „Metai“ 2017 m. jungtinis 8–9 (rugpjūčio–rugsėjo) numeris. Trumpai pristatome jo turinį.

Šventė1
Antanas Šimkus - Kelionė

Vaikas užmiega, subrukęs abu delniukus mano rankon. Ir tai viskas, ką galiu pasakyti apie kalėdinį jausmą. Apie šventę. Visa kita – paistalai, erzelis dėl vietos prie stalo...

Liutauras Serapinas: „Aukščiausia meno išraiška yra gyvenimas“
Antanas Šimkus - Kelionė

Dabar visi žino, kad visi didžiausi, gražiausi kūriniai buvo padaryti pameistrių rankomis. Tai – klasika. Lygiai taip pat ir čia, „Marijos radijuje“, viskas daroma kitomis rankomis.

Tūkstanteriopo skausmo aikštėje

Rugsėjo 22 dieną Vilniuje, Katedros aikštėje, vyko aktoriaus Arūno Sakalausko ir jo bendraminčių organizuojama akcija „Šmėkla“.

VDFF' 2015 rengėjai: „Programą susieja filmai apie žmones“

„Bernardinai.lt“ apie VDFF programą klausinėjo jos sudarytojų – Vilmos Levickaitės, Agnės Mackevičiūtės ir Austės Zdančiūtės.

LNDT meno vadovas Audronis Liuga: „Sukrėtimas yra teatro genezė“

Apie sezono premjeras, repertuaro formavimą, teatro paskirtį ir vaidmenį šiandien kalbamės su Lietuvos nacionalinio dramos teatro meno vadovu Audroniu Liuga.

Menininkė Venta Jankauskaitė-Mengana: „Visą dieną piešiu“

Lietuvoje Venta lankosi nedažnai. Tad naudojamės proga paklausinėti menininkę apie ją ir jos kūrybą.

„Poezijos pavasario“ programos TOP-10: metmenys Vilniaus gidui

Pasak rengėjų, 51-asis „Poezijos pavasaris“ pasklis po visą šalį ir septynias užsienio valstybes, kur lankysis mūsų poetai. Pabandysiu paminėti svarbesniuosius renginius Vilniuje, kuriuose, jei tik turėsiu galimybę, mielai apsilankysiu.

Rašytojo situacija šiandien: „Laikas pats suformuluoja iššūkius“
Antanas Šimkus - Kelionė

Pokalbyje „Rašytojo situacija šiandien“ dalyvauja prozininkai Vytautas Martinkus, Andrius Jakučiūnas bei poetai Antanas A. Jonynas ir Antanas Šimkus.

Rašytojas Liutauras Degėsys: „Mes vieni kitus nupiginame“1

Pokalbis su rašytoju, LATGA-A tarybos nariu apie intelektinės nuosavybės internete teisių apsaugą ir su ja susijusią problematiką.

Arvydas Urbis: „Jei situacija liks tokia pati, mūsų krašte kirs medieną pusvelčiui“

Mes Lietuvoje jaučiamės labiau engiami. Kodėl kitose šalyse mūsų įmonės konkuruoti negali, o tuo pat metu užsienio įmonės ne tik gali konkuruoti, bet ir veikti mūsų rinką – žaliavos kainas, išsivežti pačią vertingiausią produkciją?

Minutė su poetu Antanu A. Jonynu. „Rašyti reikia tik tai, kas pačiam svarbu“
Antanas Šimkus - Kelionė

Pokalbį su neseniai 60 metų jubiliejų minėjusiu poetu, vertėju, Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininku Antanu A. Jonynu ir pradėjome nuo minčių apie bėgantį laiką. Juk 60 metų amžinybės požiūriu turbūt gali būti prilyginta 60 sekundžių...

Poetas Algimantas Baltakis: „Viską lemia labai paprastas dalykas: ar tu padorus žmogus, ar ne“2
Antanas Šimkus - Kelionė

Vasario 15 d. poetui Algimantui Baltakiui sukanka 85 metai. Sveikiname ir pirmą sykį skelbiame jo interviu iš žurnalo „Kelionė su Bernardinai.lt“.

Poezijos dienai

Kovo 21-ąją minima Pasaulinė poezijos diena. Ta proga ir uždaviau sau klausimą: kur ji prasideda ir kur baigiasi?  

Žvalgymai: po mugės1

Šią savaitę pabandžiau peržiūrėti už titulinio puslapio ribų arba tiesiog menkiau pastebėtas žinias. Taigi, pradėkim.

„Ką gali literatūra?“, arba Keletas pastabų paraštėse3

„Ką gali literatūra? Nieko. Visiškai nieko.“ – suspurdėjo socialiniame tinkle vieno kūrėjo įrašas, aplink visiems tuntais dalinantis viena per kitą liūdnesnėm žiniom ir vaizdais iš šalies, kovojančios už laisvę.

Kaip belsti į gyvenimo būgną?3

Pasižiūrėjus režisieriaus Damieno Chazelle‘o filmą „Atkirtis“ („Whiplash“) negali vienu žodžiu nusakyti įspūdžio. Kiek pats esi atsakingas už pasidavimą spaudimui, savo ambicijų auginimą ir ribų ieškojimą? Kino kūrinys čia tampa tik pretekstu kalbėti...

Namų darbai Vilniaus knygų mugės programos paraštėse

Pasižymėjau, kur eičiau, jei laikas ir galimybės leistų būti visą šios keturių dienų trukmės renginių maratoną „Litekspo“ rūmuose. O ką pasižymėjau, pasiūlysiu ir jums, gal pravers.

Žvalgymai: baldininkų šventės išvakarėse

Turbūt kokia baldų įmonė paleido kokią naują greitai sumontuojamų lentynų mados liniją, jei jau taip ir noris visiems kartot: „Va, lentyna, va, lentyna.“ Tik ko čia sveikintis ir bučiuotis?

Dalia Satkauskytė: „Esu klasikinio detektyvo gerbėja“

Kaip atsiranda Agata Kristi arba Simenonas? Kas turi garantijų, kad jie atsiras toje, o ne kitoje šalyje? Nežinau... Tai susiję su giluminiais mentaliteto dalykais.

Žvalgymai: vasario pradžios

Po šiokios tokios pertraukos vėl siūlau grįžti į Bernardinai.lt kultūros lauko žvalgymus. 

Akistata su „Leviatanu“: keletas įspūdžių7

Keliasluoksnis filmas apie žmogaus ir pasaulio, piliečio ir valstybės, teisingumo ir tiesos, ištikimybės ir išdavystės, tikėjimo ir kančios santykį.

Švintant

Trumpa pasaka apie nušvitimą.

Žvalgymai: pereinamieji

Metų sandūros savaitė buvo kupina įvairiausių kultūrinių renginių. Tai atsispindi ir Bernardinai.lt languose.

Žaisliukas

Dar po keleto dienų sėdėjau prie lango, mąstydamas apie ištikimybę ir švenčių trapumą, sukinėjau rankose žaisliuką. 

Skaičiuotė
Antanas Šimkus - Kelionė

Jau dvidešimt metų žiemą vasarą jis keliauja per miestą. Visada tuo pačiu ratu. Tai trunka pusantros valandos. Po penketą kartų kasdien. Jis niekada nenorėjo tapti žmogumi-laikrodžiu.

Žvalgymai: nuosaikieji

Sproginėjant petardoms, „Žvalgymuose“ belieka tiesiog nuosaikiai baigti šiuos metus peržiūrint praeitos savaitės Bernardinai.lt kultūros publikacijas.

Žvalgymai: sakytiniai

Ir tarsi norėtųsi apibendrinti, kas buvo gera, kas publikuoti, pradėti tam ruoštis, bet kad va – kasaisi galvą ir sukasi joje nukasyta mintis, sukasi – „tai ką dabar pasakysi?“

Pasienis

Trumpa pasaka apie nebuvimą kartu.

Žvalgymai: kosminiai

Nors ir ne taip paprasta išvysti žvaigždėtą skliautą bent jau virš Vilniaus, kartais tam tikras kosmines odisėjas pasiūlo internetinė galaktika. 

Dovanų metas

Trumpa pasaka apie laukimą. Išsipildantį tiems, kurie iš tikrųjų laukia.

Žvalgymai: taikomosios geografijos link

Prie neišsemiamų amžinųjų klausimų šulinių mus dažniausiai atgena nepasotinamas atsakymų troškulys, būdingas visoms visuomenėms ir atskiriems jos individams visuose kraštuose.

Vieno mirksnio abėcėlė

Aš juos abu pažinojau. Šitoje perėjoje dažnai žūsta žmonės. Jie, žinoma, pereina. Bet pereina kitur. Lieka tik jų angelai. Maži. Dideli. Stiprūs. Silpni.

Antanas Šimkus. Žvalgymai: ant gruodžio slenksčio

Temperatūrai lauke krintant į minusą, rašau šiltai įsitaisęs šiapus Bernardinai.lt langų. Praėjusios savaitės kronikoje minėti skirtingų sričių kultūriniai įvykiai.

Antanas Šimkus. Žvalgymai: prieraišiesiems

Vienos svarbiausių man praėjusią savaitę Bernardinai.lt kultūros languose pasirodė publikacijos apie svarbias tapatybei gyvenamąsias vietas.

Antanas Šimkus. Žvalgymai: šviesesnieji

Kiek tamsesnis metas, kai ne taip paprasta veikti ir būti žvaliems, iki Kalėdų dar tolokai, norisi kuo daugiau skaidrumo, šviesos. Natūralios teks dar palūkėti, o štai vieną kitą žinių jonvabalį žvilgsniu pagauti turbūt galime.

Antanas Šimkus. Žvalgymai: dairymosi atgal laikas

Šiomis dienomis rudeniniame kultūros lauke žvilgsnį daugiausia traukė prie to, kas susiję su žvalgymusi į praeitį – reiškinio, žmogaus ar dar ko nors panašaus.

Antanas Šimkus. Susitikimai

O vakar išsitraukiau dėžę su senais popieriais. Užrašai, eilėraščiai, sąrašai. Nesuprantu, kodėl visa tai parašyta. Kiek laiko praleista bandant į raidę sutalpinti tai, kas ištarta ne man ir net ne mano.

Antanas Šimkus. Žvalgymai: paveldėtieji

Kai kur dar spingsint žvakučių spingsulėms peržvelkime svarbesnes praėjusios savaitės kultūros publikacijas Bernardinai.lt svetainėje.

Antanas Šimkus. Sapnų žmogus

Eina. Eina keliu. Eina keliu žmogus. Vaizdas kiek išplaukęs. Taip būna rytmetį, kai jau aušta, bet migla dar nenuslinkusi. Ir ne visiškai aišku, ar ištirps ji tarp pakelės krūmokšnių, ar pati juos ištirpins.

Žvalgymai: iš pasikartojančio pasaulio

Tokie susidūrimai, susikirtimai, kai nugirstama apie skubiai laiminamas kažkokias abejotiną naudą atnešiančios reformas, bus neišvengiami. Nes nėra ką veikti ant tų popierių kalno... Drumsčiasi protas nieko nedarant.

Antanas Šimkus. Akimirksniu

Spalio pabaiga šalta. Net šviečiant saulei nejučia gūžiesi – ledinio vėjo bangos ritasi per miestą. Einant pavėjui visai pakenčiama. Galima netgi kalbėtis. Truputį apie darbus, truputį apie orą, truputį apie kolegas. Į nugarą pučiant šiauriui daugelis taip daro. 

Antanas Šimkus. Žvalgymai: iš pradinių padėčių

Jei peržvelgtume Bernardinai.lt pasirodžiusias kultūrai skirtas publikacijas, išvystume, kad nemažai jų skirta įvairioms pradžioms.

Antanas Šimkus. Dovanotas laikas

Tai labai didelė laisvės kaina. Tavo laisvės. Ir to žinojimo tikrai pakanka, kad į kai kuriuos klausimus sykį atsakęs daugiau jais nebespekuliuotum.

Antanas Šimkus. Žvalgymai: iš atminties

Daug gyvenimo takų ir kelių tiesiog pradingtų užmaršties brūzgynuose, jei bent retkarčiais nepabandytume jais grįžti mintimis. Atminti. Ne visad tie grįžimai būna linksmomis progomis. 

Antanas Šimkus. Keistos šviesos gentis1

Šių metų spalio pradžioje vyko kasmetinis festivalis „Poetinis Druskininkų ruduo“. Norėjosi perteikti pačią nuotaiką. Tad šis tekstukas – apie ją.

Antanas Šimkus: Žvalgymai: progos plojimams

Rugsėjo pabaigos ir spalio pradžios sankirtų savaitė dalino beveik ne rudeninę šilumą, o tie, kuriems vis tiek atrodė vėsu, turėjo nemažai progų paploti ir taip sušilti.

Antanas Šimkus. Žvalgymai: savaitės eiliniai

Kai svarstau, kaip pradėti rašinį apie jau beveik užbaigiančią rugsėjį kultūros savaitę, į galvą ateina mintis apie renginius, bent geografine prasme vykstančius čia, Lietuvoje, ir įvykius, nutinkančius ten, už Lietuvos ribų.