Dalia Rauktytė

Vladimiras Tarasovas: „Menas nepripažįsta kompromisų“1
Dalia Rauktytė - Kelionė

Pagauti šį menininką – vienas sunkiausių uždavinių: Paryžius, Amerika, Londonas ir taip po visą pasaulį save išbarstęs, tačiau visa širdimi dėl Lietuvos džiazo ateities susirūpinęs ir niekados neatitolstantis...

In memoriam. Vladas Vildžiūnas: „Visuomet privalai daryti tai, ko negali nedaryti“

Tęsdami pokalbių ciklą su Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatais, šįkart pristatome už viso gyvenimo nuopelnus, taip pat ir laisvosios dvasios kultūros židinio puoselėjimą įvertintą skulptorių Vladą Vildžiūną.

Algirdas Martinaitis. Vigilija balsams, žingsniams ir klepsidrai
Dalia Rauktytė - Kelionė

Vienas pirmųjų Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų, kompozitorius Algirdas Martinaitis sako: „Mano katinas paryčiais eina peliauti pelių, o aš einu peliauti muzikos“

Dalia Rauktytė. Birželio mėnesio klasikinės muzikos koncertų apžvalga

Tradiciškai vasaros koncertų ciklo pradžią įprasminantys Vilniaus, Pažaislio, Kristupo vasaros festivaliai šiemet yra pasirengę klasikinės muzikos mėgėjus vilioti kokybišku skambesiu ir įvairialype koncertų programa.

Dalia Rauktytė. Gegužės mėnesio klasikinės muzikos koncertų apžvalga3

Nors gegužę pagrindinės koncertų įstaigos pamažu pradeda užverti duris, tačiau koncertų sezono pabaigai daugelis lankytojų galės pasigerėti ne vienu ištaigingu koncertu.

Dalia Rauktytė. Balandžio mėnesio klasikinės muzikos koncertų apžvalga

Kadangi pavasaris dar nesiruošia šildyti, bent muzikinės šilumos turėtų pažerti dinamiškas ir įvairus balandžio mėnesio koncertų kalendorius. Muzikos gurmanų laukia ypač įdomi balandžio mėnesio antroji pusė.

Juozas Marcinkevičius: „Lėlės“ teatrui niekada nepabos kalbėti apie gėrį, kuris kovoja ir galiausiai nugali“
Dalia Rauktytė - Kelionė

Jaukiame Senamiesčio pakraštyje, buvusiuose Oginskių rūmuose, įsikūręs Vilniaus teatras „Lėlė” šiandien akylai prižiūrimas ir stropiai sergėjamas vadovo Juozo Marcinkevičiaus.

Kovo mėnesio klasikinės muzikos koncertų apžvalga1

Klasikinės muzikos koncertų perpildytas kovo kalendorius žada būti ne tik įvairus, bet ir ypač ambicingas. Į sostinę sugužės ne tik puikūs smuiko virtuozai, tačiau ir sudėtingiausius opusus pasiryžę įveikti pianistai bei pasaulinį pripažinimą pelnę dirigentai.

Žilvinas Kempinas: Nebegaliu sakyti, kad Lietuvoje esu menininkas „ant popieriaus“

Nors menininko darbai dažniau puošia garsias užsienio galerijas, tačiau Ž. Kempinas džiaugiasi, kad Lietuva pagaliau įvertino ne tik jo kūrybą, bet ir pripažino šiuolaikinio meno svarbą.

Vitalijus Mazūras: „Menininkas turi būti šiek tiek alkanas“

„Vis tiek galvoju, kad kažkokį sujudimą padariau teatre. „Lėlės“ teatras labai daug ko atsisakė, bet kartu jame atsirado labai daug naujo. Mane premija labai keistai nuteikė: aš negaliu įsipareigoti nei mažiau, nei daugiau dirbti. Aš visą laiką dirbu 110 procentų.“

Žvilgsnis į antrąjį Filharmonijos koncertų pusmetį

„Muzikos kokybė ir atlikėjų profesionalumas“, – būtent šiuo atrankos kriterijumi Lietuvos nacionalinė filharmonija žada vadovautis antrąjį koncertų pusmetį ir ketina pristatyti 57 įvairių kolektyvų ir atlikėjų pavienes koncertines programas.

Sausio mėnesio klasikinės muzikos koncertų apžvalga

Po šventinio šurmulio, regis, sostinę užplūdo muzikinio atokvėpio mėnuo. Nors klasikinės muzikos koncertų sausį nebus itin gausu, tačiau antrojoje mėnesio pusėje bus galima užtikti kiek daugiau dėmesio vertų pasirodymų.

Leonidas Donskis. Negalima aukoti žmogaus teisių mechanizmo dėl prekybos sutarčių3

EP metinį pranešimą dėl žmogaus teisių ir demokratijos padėties pasaulyje ir ES politikos šioje srityje parengęs Lietuvos europarlamentaras Leonidas Donskis sutiko su „Bernardinai.lt“ pasidalinti įžvalgomis apie žmogaus teisių padėtį pasaulyje.

Domas Kaunas: „Reikia jausti atsakomybę už tai, ką perduosime ateities kartoms“1

Man rašomos knygos sudaro galimybę liudyti apie mūsų kone jau prarastos tautos dalies, Mažosios Lietuvos lietuvių istoriją, praeities dvasią, jų didžiulę kultūrinę pažangą, kartais toli pranokusią didžiosios tautos dalies pažangą. 

Antanas Smetona: „Kalba praranda namus“6

„Bernardinai.lt”, tęsdami „Tapatumo puoselėjimas skirtybių pasaulyje“ projektą, šįkart pristato kalbininko ir VU Filologijos fakulteto dekano Antano Smetonos įžvalgas apie kalbos ir tapatybės santykį globalizmo ir kosmopolitizmo įtakoje.

Režisierė Ieva Stundžytė: „Kiekvieno asmens tapatybė yra unikali“1

Viena iš dingsčių pakviesti „Keistuolių teatro“ ir teatro laboratorijos „Atviras ratas“ aktorę, režisierę bei LMTA dėstytoją Ievą Stundžytę sėsti ir pakalbėti – tai jos ketvirtasis režisūrinis darbas „Ofelijos“.

Kiek skaidrumo reikia Visagino atominės elektrinės projektui?

Ar koncesijos sutarties tarp Lietuvos Respublikos ir kompanijos „Hitachi“ nuostatos riboja Lietuvos piliečių teisę gauti informacijos? Kaip šios nuostatos galėtų paveikti projekto skaidrumą ir viešumą ateityje?

Gruodžio mėnesio klasikinės muzikos koncertų apžvalga

Nuo pat pirmųjų žiemos akordų atšlepsės ir dar vienas nuotaikingas mėnuo. Gruodį sulauksime daug šviesių kamerinės muzikos vakarų, teatralizuotų koncertų visai šeimai, kalėdinių melodijų, taip pat ir ypatingo svečio – pianisto Nikolajaus Luganskio...

Ainis Storpirštis: „Teatro nėra, jo niekada nebuvo, ir jis niekada nesibaigia“
Dalia Rauktytė - Kelionė

Storpirščių giminės medžio atžala – Ainis Lietuvos teatro padangėje jau žinomas ne dėl dėdės Arūno ar tėčio Gedimino. Savarankiškai ieškantis savo teatrinio tapatumo, tiesos ir gėrio, jis šiandien linksniuojamas kaip vienas perspektyviausių šalies aktorių.

Lapkričio mėnesio klasikinės muzikos koncertų apžvalga

Spalį teko vos kvapą atgauti skubant iš vieno puikaus koncerto į kitą, o lapkritį bus jau kur kas ramiau. Šį mėnesį palengva srovens besitęsiančių festivalių ir pavienių koncertų skambesys.

Vytautas Rašimas: „Stengiuosi nustoti vaidinti“

Neseniai naują sezoną pradėjęs „Keistuolių teatras“ kviečia švęsti kosmose ir tvarte – nuoširdžiai, tragiškai, graudžiai ir linksmai – naujausiame savo spektaklyje pagal Bernardinai.lt išleistą Gendručio Morkūno esė rinkinį „Švęsti kosmose ir tvarte".

Spalio mėnesio klasikinės muzikos koncertų apžvalga

Kasmet spaliui atėjus tenka įsitikinti, kad būtent šis mėnuo leidžia pasinerti į kokybiškos muzikos garsyną. Čia pat įsisiūbuoja koncertų sezonai, duris atveria šiuolaikinės muzikos festivalis „Gaida“ ir tarptautinis šiuolaikinės akademinės muzikos festivalis „Iš arti“, o kur dar spėti į jubiliejinį „Vilnius Jazz“ ar kitus dėmesio vertus pavienius koncertus.


Lietuvos kultūros taryba – diskusijų verpetuose

Antradienį Seimui priėmus įstatymą, kuriuo steigiama Lietuvos kultūros taryba, kultūros valdymas nuo šiol turėtų būti demokratiškesnis bei grįstas savireguliacijos principu. Tačiau šiais tikslais abejojantys Lietuvos kūrybinių sąjungų vadovai, kultūros ir meno kūrėjai bei grupė Seimo narių prašo Prezidentės įstatymą vetuoti.

Savaitės pokalbis. Jonas Staselis: „Laisvės poreikis nesuformavo atsakomybės už tai, ką viešiname“

Apie smurtinių vaizdų publikavimą žiniasklaidoje savo mintimis su „Bernardinai.lt“ sutiko pasidalinti Fotomeninikų sąjungos pirmininkas ir Spaudos fotografų klubo prezidentas Jonas Staselis.

Rugpjūčio mėnesio klasikinės muzikos koncertų apžvalga

Rugpjūtį klasikinės muzikos koncertų grafikas bus intensyvus ir margaspalvis. Tačiau labiausiai šis mėnuo išsiskirs ryškiais fortepijoninės muzikos koncertais, kuriuos įprasmins ne tik gerai žinomi šalies pianistai, tačiau ir jaunieji talentai, o taip pat – ir į Lietuvą atvykstantys dėmesio verti svečiai iš užsienio.

Gediminas Gelgotas: „Kad muzika būtų lietuviška, nebūtina joje naudoti sutartinių“1

2006 metais kompozitoriaus Gedimino Gelgoto įkurtas stygininkų ansamblis NI&Co vasarą gyvena be atopūčio. Atostogų metą muzikantai nusprendė išnaudoti intensyvioms repeticijoms, koncertams, taip pat ir knygos apie NI&Co veiklą parengimui.

Kristupo vasaros festivalyje – išskirtinis dėmesys J. Heifetzui

Šiemet įvairiuose festivaliuose gausu dedikacijų vienam iškiliausių XX amžiaus smuikininkų – Jaschai Heifetzui. Lietuvoje gimusiam menininkui išskirtinis dėmesys buvo parodytas ir Kristupo vasaros festivalio koncerte „Deja vu Heifetz”.

Savaitės pokalbis. Roma Survilienė: „Menas yra priemonė kurti geresnį pasaulį“

Liepos mėnesį Vilniuje ir Panevėžyje prasidėjo bandomasis projektas „Menas žmogaus gerovei”. Šio socialinio meno projekto vienas iš pagrindinių tikslų – kurti bendradarbiavimą tarp kultūros, sveikatos priežiūros ir socialinių paslaugų sričių, dėl bendro intereso – žmogaus gerovės.

Lukas Geniušas: „Jei rinksiesi lengviausią kelią, visus muzikinius everestus gali pamiršti“1
Dalia Rauktytė - Kelionė

Nors ir laikomas vienu perspektyviausiu jaunųjų pianistų Europoje, tačiau Maskvoje užaugęs ir studijuojantis Lukas sako, kad svarbiausia yra nuolatos sau kelti vis sudėtingesnius uždavinius ir irtis į priekį…

Klasikinės muzikos vasaros koncertų apžvalga (II)

Liepos mėnesį rimtosios muzikos koncertų gausa turėtų padėti atsigaivinti tiems, kurie nori paįvairinti savo vasaros vakarus. Nors nuostabą keliančių koncertų šis mėnuo galbūt dar nežada, tačiau lengvai suplaktu muzikos kokteliu galės pasivaišinti kiekvienas vasaros festivalio lankytojas.

J. Miltinio dramos teatro užkulisiuose netyla barniai3

„Bernardinai.lt“ nusprendė pasiteirauti, kokie ginčai verda J. Miltinio dramos teatre, kodėl nepavyksta surasti kompromiso tarp teatro darbuotojų ir vadovo, kaip kultūros ministras vertina nuolat atsinaujinančius konfliktų židinius...

Klasikinės muzikos vasaros koncertų apžvalga (I)

Pagrindinėms šalies koncertų salėms privėrus sezono duris, jas vėl varstyti pradedama tradiciškai su vasarą besibeldžiančiais Vilniaus, Pažaislio, Kristupo vasaros, Užutrakio dvaro kamerinės muzikos festivaliais ir, žinoma, pavieniais, ne mažiau dėmesio vertais, koncertais.

Savaitės pokalbis. Rūta Prusevičienė: „Kultūroje pasigendu politinės valios“

Neseniai pasibaigęs 71-asis Lietuvos nacionalinės filharmonijos koncertų sezonas, artėjantis Vilniaus festivalis ir (ne)vykstantys pokyčiai kultūros srityje tapo priežastimis pakalbinti antrą kadenciją Nacionalinės filharmonijos direktorės pareigas einančią Rūtą Prusevičienę.

Kovo mėnesio klasikinės muzikos koncertų apžvalga

Lietuvos klasikinės muzikos mėgėjai kovo mėnesį galės pasmaguriauti ne tik operos solistės V. Urmanos ar pianisto I. Wunderio koncertais, tačiau turės galimybę išgirsti lietuvių kompozitorių kūrinius bei pasidžiaugti įvairialypėmis koncertų programomis.

Kultūros ir meno įstaigų vadovai: viešųjų pirkimų įstatymą būtina keisti

Antradienį į Seime surengtą diskusiją „Viešųjų pirkimų įstatymo taikymas kultūros sektoriuje“ susirinkęs gausus būrys kultūrininkų ragino supaprastinti viešųjų pirkimų taisykles arba visiškai atsisakyti šio įstatymo taikymo kultūros įstaigoms.

Savaitės pokalbis. Lolita Varanavičienė: „Knygų mugės lankytojai privalėtų kruopščiai atlikti namų darbus“

Apie skaitymo malonumus, Knygų mugės aktualumą bei knygos reikšmę pasakoja Lietuvos leidėjų asociacijos prezidentė, Knygų mugės kultūrinės programos organizacinio komiteto narė ir leidyklos „Tyto alba“ direktorė Lolita Varanavičienė.

Vasario mėnesio koncertų apžvalga: vejant speigą

Nors žiemos šaltukas dar stingdo kojas, tačiau vasario mėnesio įvairialypis koncertų repertuaras turėtų sušildyti ne tik klasikinės muzikos mėgėjus, bet ir prablaškyti laukiančius saulingos pavasario giedros.

Gediminas Gelgotas: Nenoriu būti kompozitorius, „kuriantis į stalčius“4

Apie NI&Co atliekamą minimalistinę muziką, kompozitoriaus duoną ir kūrybinius ieškojimus pasakoja ansamblio įkūrėjas ir kompozitorius, dirigentas Gediminas Gelgotas.

Nacionalinė filharmonija: tiesiant naujus muzikinius tiltus1

2012 metų muzikinį slenkstį peržengusi Lietuvos nacionalinė filharmonija naują pusmetį klausytojams ketina pasiūlyti 66 originalias koncertines programas.

Vilniaus istorijos atspindžiai: barokinio miesto paieškos su K. Sabaliauskaite1

Praėjusiais metais Nacionalinėje dailės galerijoje rašytoja Kristina Sabaliauskaitė surengė paskaitą „Vilniaus architektūra XVII–XVIII a.: istorijos atspindžiai“ bei apžvelgė, kaip vystėsi, keitėsi Vilnius ir kaip visa tai atsispindėjo miesto architektūroje.

„Muzikos“ rubrika: sausio koncertų, skirtų klasikos ilgesiui malšinti, apžvalga1

„Bernardinai.lt“ Kultūros skiltyje nuo šios dienos prisiglaudžia ir „Muzikos“ rubrika, kurioje bus kalbama apie klasikinę muziką, tačiau gal kiek kitaip...

Savaitės pokalbis. Jūratė Markevičienė: „Kodėl Lietuvoje stringa Orhuso konvencija?“2

Lietuvoje daugelio konfliktų pavyktų išvengti, jei būtų bandoma iš anksto kalbėtis su žmonėmis, diskutuoti dėl galimų alternatyvų.

Vaidas Jauniškis: „Teatrui tai buvo viltingi metai“

Tai buvo viltingi metai. 2010-uosius baigėme įnirtingomis diskusijomis ir realiomis kovomis dėl Lietuvos nacionalinio teatro ateities. Šių metų pradžia buvo itin neaiški, bet dabar mes kalbame matydami nemenkų pokyčių.

Savaitės pokalbis. Aktorius Igoris Reklaitis: emigracija egzistuoja ne tik svetur2

Spektaklio „Emigrantai“ aktorius ir režisierius Igoris Reklaitis sako, kad emigrantas gali būti nebūtinai tas, kuris pakelia sparnus ieškodamas kitokių tolių. Kartais emigrantu gali pasijusti ir gimtoje šalyje, kai lieki vienui vienas...

Aidas Giniotis: „Teatras yra tai, kas jame užgimsta, o ne tai, kas jame gyvena“

„Teatras yra kiekviename iš mūsų, o tiksliau pasakius, jis yra arba jo nėra. Todėl aš pasitraukti iš savęs negaliu, teatras yra manyje“, - pasakoja naują spektaklį „Lietaus žemė“ pristatęs režisierius Aidas Giniotis. 

Įspūdžiai iš A. Grynyuko rečitalio: per muziką prisikėlęs iš naujo

Nors Aleksejus Grynyukas, šiandien skambiai tituluojamas fortepijono genijumi, tačiau kad tai pasiektų, jam teko ne tik prisikelti naujam gyvenimui po sunkios stuburo traumos, bet ir atkakliai siekti sugrįžti į sceną.

Mūza Rubackytė: „Neįmanoma pagroti kūrinio, jei jo neišgyveni čia ir dabar“

Apie Vilniaus fortepijono muzikos festivalį, Ferenco Liszto gimtadienį ir didžiųjų kompozitorių lobynus sutiko pasikalbėti aktyvi Lietuvos kultūros puoselėtoja, pedagogė, prestižinių fortepijono konkurso laureatė Mūza Rubackytė.

Savaitės pokalbis. M. Švėgžda von Bekker: „Man šeima – didžiulis granito monolitas“1

Šiemet klasikinės muzikos festivalio „Alternatyva“ tema yra šeima. Apie ją, augančią naująją kartą ir muziką – pokalbis su smuikininku Martynu Švėgžda von Bekkeriu.

Nekomercinės žiniasklaidos finansavimo modelis: tobulinti negalima naikinti

Lapkričio 9 dieną Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitete Kultūros ministro įsakymu suformuota darbo grupė posėdyje pristatė patobulintą Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo (SRTRF) veiklos modelį.