Gabija Kavaliauskaitė

Šv. Valentino globos meldžiant. Epilepsija – 20 tūkst. žmonių kasdienybė Lietuvoje

Epilepsija priklauso ligoms, kurios sudaro puikias sąlygas socialinei izoliacijai, atstūmimui ir pasitraukimui į „savo kiautą“. Socialinė izoliacija yra baimės, kad epilepsijos priepuolis įvyks visuomenės akivaizdoje, pasekmė. 

Beveik suaugęs – naujas raidos etapas, dar nepažintas visuomenės

Pokalbis su raidos psichologu Rimantu Vosyliumi apie jaunuolius, išsineriančius iš paauglystės odos, bet dar nesuaugusius. 

Psichoterapeutė: apie vėžį su vaiku svarbu kalbėtis jam suprantama, bet tiesos kalba

Kaip tėvams apie vėžį kalbėti su vaikais ir padėti jiems ištverti gydymosi procesą, aiškina medicinos psichologė Irina Banienė, kalbinta Pasaulinei kovos su vėžiu dienai paminėti.

Lenktynės su mirtimi – kai diagnozė tampa naujo gyvenimo pradžia

Pokalbis su Virginijumi Šauliu, Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) direktoriumi.

Toksikologas R. Badaras: „Psichoaktyvių medžiagų vartojimas – rusiška ruletė“6

Visuomenei nerimstant dėl alkoholio vartojimo ribojimo priemonių, medicininės marihuanos įteisinimo vengimo, neaiškaus psichoaktyvių medžiagų skirstymo į žalingas ir mažiau žalingas, pakalbinome Toksikologijos centro vadovą.

Lietuvių kalbos ir literatūros egzamino ateitis – galimybė rašyti bet kokia kalba?10

Lietuvių kalbos ir literatūros egzamino ateitis – galimybė rašyti bet kokia kalba? Dėl to nuogąstauja lituanistė Dainora Eigminienė, tikinanti, jog Lietuvos švietimo politiką ištiko krizė.

E. Banytė: egzamine pasiremti „Faustu“ yra kur kas sudėtingiau negu „Dėdėmis ir dėdienėmis“2

Nors į lietuvių kalbos ir literatūros egzamino privalomųjų gretas „įšventinti“ keturi užsienio literatūros autoriai, kritikė Elžbieta Banytė neskuba laidoti lietuviškos literatūros reikšmės egzaminui išlaikyti. 

Devyni mėnesiai tapti geresniu Lietuvos piliečiu8

Keturi vaikinai sutiko pasidalinti savo tarnybos patirtimis ir atskleisti detales iš už kareivinių sienų.

Filosofas A. Juozaitis: Lietuva nesiruošia artėti su lemties broliais latviais29

„Galite įsivaizduoti: Lietuvos ambasada Rygoje dirba be kultūros atašė! Niekada jo nebuvo. Tai geopolitinis absurdas, su kuriuo visi taikstosi“, – įsitikinęs filosofas ir rašytojas A. Juozaitis.

Hikikomori Japonijoje – daugiau kaip milijonas socialinių savižudžių

Užsidarę kambaryje, nutraukę visus socialinius ryšius, su tėvais bendraujantys tik tada, kai reikia pavalgyti – bent milijono žmonių Japonijoje, neištvėrusių visuomenės spaudimo ir lūkesčių, kasdienybė. 

Visiškai (nebe)slaptai: paviešinti agentūriniai pranešimai pažindina visuomenę su KGB 6

Slaptųjų tarnybų veikla, kažkada reglamentuota kaip slapta informacija, dabar pasiekiama kiekviename asmeniniame kompiuteryje. Pokalbis su Terese Birute Burauskaite. 

T. Vaiseta: bolševikai labai gerai žinojo, ką norėtų padaryti su žmonija29

Pokalbis T. Vaiseta apie naują istorijos puslapį atvertusią Spalio revoliuciją, bolševikų kūrybinį projektą „Proletaro diktatūra“ ir ideologijos vaidmens kismą Rusijos politikoje.

Jaunimas gali padėkoti sovietmečiui: protėvių kančios užgrūdino jaunąją kartą2

„Tyrimas parodė, kad asmenys, kurių šeimoje būta istorinių traumų patirties, yra psichologiškai stipresni, optimistiškesni, pozityviau vertina ateitį“, – netikėtas tyrimo išvadas atskleidė E. Mažulytė.

Vytautas Sinica: „Monumentas nėra galvosūkis – kitaip nei vamzdis, jis neturėtų kelti diskusijų visuomenėje“16

„Lukiškių aikštė skelbia lietuvių tautos valstybingumo žinią, o realistinis paminklas yra aiškiausia, išbandyta tokia žinią perduodančio viešojo monumento forma“, – paminklo reikšmę Lietuvai pabrėžia Vyčio šalininkas, politologas Vytautas Sinica.