Gintautas Vaitoška

Dievui ir Tėvynei

Meilė Lietuvai vienija politinius oponentus. Būtų geriausia, kad būtume viena „Lietuvos“ partija.

Pasipriešinti homoseksualų eitynėms – meilės pareiga artimui

Paprasčiausia, nors ir sunkiausiai priimama bei įžeidžiančia, laikoma neigiamo homoseksualių santykių vertinimo priežastis yra jų žala žmogaus sveikatai. 

Popiežiaus švelnumas ir gėjų eitynės

Ar „Baltijos pasididžiavimo“ eitynės yra tik pagarbos ir meilės reikalaujanti akcija, ar čia susiduriame ir su „lobizmu“ bei „lygių teisių“ reikalaujančia „politine manifestacija“?

Ar pajėgsime eiti „trečiuoju keliu“?

„Katalikų Bažnyčios katekizme homoseksualumas priskiriamas nuodėmėms prieš skaistumą, o skaistumo prašoma iš kiekvieno tikinčiojo“, – J. Martino kalbą komentuoja gydytojas psichiatras.

Prieš Realybę. Apie paminklą J. P. Sartre'ui Nidoje

Žmogus eina prieš vėją. 1965 m. Antano Sutkaus padaryta J. P. Sartre'o nuotrauka Nidoje tapo neseniai atidengto paminklo filosofui modeliu.

Jauniems skaitytojams apie tai, kaip norėsis numirti pasenus1

Kaip rašė Karolis Wojtyla – du vaikai yra lyg du vieninteliai vaikai, o trys – jau bendruomenė.

Kontracepcija kaip homoseksualumo priežastis11

Ne vienas ekspertas pripažįsta, jog kontracepcijos naudojimas daro didžiulę įtaką homoseksualumo pateisinimui ir priėmimui.

Kai moters meilės ilgisi moteris... 2

Vyrų potraukio tai pačiai gimčiai šaknys glūdi silpname tėvo ir sūnaus ryšyje ir pernelyg stipriame ryšyje su mama. Mergaitės vystymąsi homoseksualumo kryptimi labiausiai paskatina ryšio su mama sunkumai ir per didelis artumas tėvui.

Berniukams moterų paplūdimyje ne vieta3

Jei tėvai yra tokie įsitikinę savo teisumu ir „natūralumu“, kad net neabejoja vaikščiojimo nuogiems nauda ir privalumais, galbūt tai galima perteikti ir vaikams. Visgi dažniausiai drovos jausmas yra slopinamas dėl ideologijos.

Homoseksualumas: nuodėmė, liga ar natūrali savybė. Pasveikti negalima?6

Homoseksualumo ideologijai galimybė pasikeisti atrodo labai pavojinga. Sunku susilaikyti nuo išvados, jog vyrų santykiai su vyrais šiems kelia sąžinės priekaištų, verčiančių labai pykti ant tų žmonių, kuriems pavyko pasikeisti.

Pokalbiai apie santuoką ir šeimą (II). Gintautas Vaitoška. Šeimos vaidmuo vaiko lytiniame ugdyme3

Tęsiame pokalbių ciklą apie pasiruošimą kurti šeimą, apie santuokos prasmę, apie tai, ką daryti, kad santykių krizės nesugriautų šeimos, ką tėvams derėtų atsakyti į vaikų klausimus apie gimimą, apie tai, kodėl darni šeima yra stiprios valstybės pamatas.

Pokalbiai apie santuoką ir šeimą. Gintautas Vaitoška: „Jauniems žmonėms svarbu mokytis draugauti“15

Siūlome pokalbių ciklą apie pasiruošimą kurti šeimą, apie santuokos prasmę, apie tai, ką daryti, kad santykių krizės nesugriautų šeimos, ką tėvams derėtų atsakyti į vaikų klausimus apie gimimą, apie tai, kodėl darni šeima yra stiprios valstybės pamatas.

Gintautas Vaitoška „Kas iš vaikų pagrobė gandrą?“

Knygoje naujai ir drąsiai kalbama apie tragiškas vaikus nešdavusio gandro žūties aplinkybes. Ką apie vaikų gimimą kalbėti vaikams ir jaunimui. Kaip padėti jiems suprasti šio vaisingumo simbolio reikšmę.

Gintautas Vaitoška. Kiek tarp mūsų homofobų?

Jei turėčiau draugų homoseksualų, tai, rūpindamasis jų gerove, kalbėčiau su jais apie kelius pasikeisti.

Gintautas Vaitoška. Kūniškoji būtis ir lyties dekonstrukcija
Š. m. spalio 9 d. LR Seime vyko konferencija tema „Pripažinti mūsų poreikius: pokalbiai apie lytiškumą ir homoseksualumą“, kurią rengė Seimo Narkomanijos prevencijos komisija kartu su Mažesniųjų brolių (Pranciškonų) ordino Lietuvos Šv. Kazimiero provincija. Ši konferencija buvo skirta suprasti lytiškumą ir seksualumą kaip žmogaus raišką bei jo santykį su kitais, todėl ji buvo labiau orientuota į antropologinį pažinimo lygmenį – į tai, kas žmogui atpažįstama jo patirtyje, kas paliečia jo žmogišką gelmę. Jau skelbėme dr. Irenos Eglės Laumenskaitės tekstą, parengtą pagal konferencijoje skaitytą pranešimą. Taip pat interviu su Toni Dolfo Smith, rengiamas interviu su kunigu Daniel Ange. Dabar skelbiame psichoterapeuto Gintauto Vaitoškos tikrai įdomų bei diskusiją skatinantį pranešimą.
Gintautas Vaitoška: Šiandien santuoką griauna pernelyg dideli lūkesčiai
Šių metų pradžioje pasirodė gydytojo psichoterapeuto, Tarptautinio teologijos instituto Šeimos ir santuokos studijų (Austrija) psichologijos dėstytojo Gintauto Vaitoškos knyga „Lengvas gyvenimas: Krikščioniškosios psichologijos etiudai sutuoktiniams“. Knygoje kalbama apie priežastis, griaunančias šiandienę modernią santuoką, pateikiama patarimų, kaip kurti darnų šeimyninį gyvenimą. Apie tai „Bernardinai.lt“ kalbino knygos autorių. Ateityje skaitytojams pateiksime G. Vaitoškos knygos ištraukų.
Gintautas Vaitoška. Karūna be karaliaus
Neseniai pirkau žaliuzes, ir pardavėja parodė dvi skirtingas virveles, kurias reikia patraukti, norint atidengti langą. Pirmosios rūšies virvelę, atitraukus žaliuzę, reikia įkišti į prie lango rėmo pritvirtintą laikiklį; antrajam jos variantui šito nereikia, nes virvelė jau pritvirtinta. Kadangi kainos skirtumas nemažas, rinktis modernesnį variantą neskubėjau. Pardavėja – kokių dvidešimt penkerių metų moteris su sutuoktuvių žiedu ant rankos – paagitavo: „Šita antroji geresnė. Kai vyrai žiūri krepšinį ir nori užtraukti užuolaidą, jie nelabai gerai ją pritvirtina”. Tiesą sakant, nesu labai tikras, ar būtent lygiai taip ji suformulavo paskutinę šio sakinio dalį. Mat, tai sakydama, ji patrynė pirštais rodydama, kad virvelė smulki, o vyrų pirštai stambūs, šiuo neverbaliniu gestu išlaikydama teigiamą oficialų pokalbio toną ir išvengdama kokio nors per daug akivaizdaus tokios vyrų problemos įvardijimo.
Gintautas Vaitoška. Kodėl natūralus šeimos planavimas?(II)1
Vieną NŠP privalumą prieš kontracepciją jau aptarėme: jis skatina asmenybės augimą, gebėjimą valdyti savo galias. Kaip rašė prancūzų rašytojas Francois Mauriacas, galia pasauliui prasideda nuo galios pačiam sau – vadinasi, skaistus vyras, nugalėjęs gamtą savyje, lengviau nugalės ją ir savęs išorėje. Kas yra toji gamta, stichija už jo asmenybės ribų?
Gintautas Vaitoška. Kodėl natūralus šeimos planavimas?(I)

Neretai galvojama paprastai: jeigu šiuo metodu stengiamasi apsisaugoti nuo pastojimo, tai kodėl jis moraliniu požiūriu geresnis nei kontraceptikų naudojimas? Kodėl Bažnyčia taip prisirišusi prie to šeimos planavimo metodo, kuriam reikia periodiško susilaikymo?

Gintautas Vaitoška. „Kad susiliestų ir širdys...” Krikščioniška vedybinio gyvenimo samprata

Šis vieno ankstyvosios krikščionybės šventojo paraginimas, regis, turėtų būti užrašytas virš kiekvienos poros lovos. Kokia turtinga yra iš širdžių besiliejanti meilė, ir kaip lengva nuslysti į vien tik kūnų susilietimą, kuriame širdims darosi šalta!

Gintautas Vaitoška. Šeimyninės laimės kriterijai (IV)

Vasario 25-27 d. Vilniuje įvyko Lietuvos šeimos centrų metinė konferencija „Šeima XXI a. iššūkiai ir tendencijos”, kurią organizavo Lietuvos ir Vilniaus šeimos centrai.

Gintautas Vaitoška. Šeimyninės laimės kriterijai (III)

Prisipažinsiu, ši santuokos stabilumo priežastis man pasirodė ne taip lengvai suprantama, ir ketinu ja ateityje geriau pasidomėti.

Gintautas Vaitoška. Šeimyninės laimės kriterijai (II)

Mes, lietuviai, esame poetiška ir filosofiška tauta ir „dvasingumą”, vidinių išgyvenimų niuansus, subtilius sielos virpesius bei išgyvenimus labai vertiname.

Gintautas Vaitoška. Šeimyninės laimės kriterijai

Žymi JAV filosofė Janet Smith turi stabilios santuokos formulę. Joje yra keturi rodikliai, kurie yra pagrįsti statistinių tyrimų, atliktų Čikagos mokslininkų grupės, analizavusios amerikiečių seksualinį gyvenimą