Liudvikas Jakimavičius

Rugsėjo pirmoji mane gąsdina6
Liudvikas Jakimavičius - Mažoji studija

Rugsėjo pirmąją, matydamas sugrįžusius į gatvę mokinius, pats sau susimąstau apie mokyklą.

Stabmeldystės lygtys religinei poezijai6

Dievoieška, linksniuojamas Dievas, inkrustuoti į tekstą bibliniai siužetai, Šventraščio citatos ir kita verbalinė religinė atributika dar nėra pakankama prielaida eilėraštį priskirti religinių tekstų masyvui. 

Vėžio laikas14

Vėžininko diena ir naktis teka visai pagal kitus dėsnius nei sveiko ar apsirgusio žmogaus. Savaičių savaitėmis gali nenutikti jokių fizinių įvykių, bet jo laikas bus kur kas tankesnis ir tirštesnis už pilną nuotykių ir įvykių sveiko žmogaus laiką.

Verta dėl ilgesio1
Liudvikas Jakimavičius - Mažoji studija

Anksčiau nesupratau, kodėl mane taip traukia kelionės į užsienį ir nenumaldomas noras pabėgti kuo toliau nuo namų.

Pabuvojimai savo ir svetimuose laikuose
Liudvikas Jakimavičius - Mažoji studija

Naujoji būties filosofija tau padedanti būti Facebooke nuolat matomam, nenubildėti nežinion, nelyg kokiam nakties traukiniui į tamsą. Sociologai sako, kad tai liga, užkrečianti apgaulė, bet jei kažkam ji išsprendžia buvimo lygtį be skausmo ir raminamųjų saujos, gal nėra reikalo tokios ligos gydyti.

Balaganas1
Liudvikas Jakimavičius - Mažoji studija

Pliažinis sezonas - toks jau laikas, kai rimtesnės mintys rečiau mūsų galvas aplanko. Bet neskubėkim jo vienu brūkšniu nuvertinti. Tas laiko tarpsnis kaip joks kitas yra tikęs per metus priplėkusią mąstyklėlę pravėdinti, plačiau atverti šėputės dureles ir leisti vėjams pasiautėti. 

Važiuoti kitaip
Liudvikas Jakimavičius - Mažoji studija

Popiežius Pranciškus prieš keletą dienų paskelbtoje enciklikoje „Laudato si“ - „Kokį pasaulį norime perduoti ateisiantiems po mūsų, augantiems vaikams?“ būtent ir kalba apie „kitokio gyvenimo stilių“ – dialogišką, gyvą ir jautrų aplinkai.

Diskusija. Kas ir kur slepia Garliavos trilerio scenaristus?6

Garliavos tragedijos istoriją pamėginau išskaidyti į siužetinius segmentus, kurių kiekvieną aiškinsimės ir diskutuosim atskirai. Tad prašau diskutantų susitelkti ties pasiūlyta tema ir neskubėti užbėgti už akių. Vietos ir laiko turime.

Žvelkime į pasaulį pozityviai
Liudvikas Jakimavičius - Mažoji studija

Mano draugai ir pažįstami dažnai man priekaištauja, kad savo publicistiniuose tekstuose ir apskritai gyvenime esu sunkiai pakeliamas priekabus niurgzlys, pesimistas, tikrovėje matantis vien negatyviąją jos pusę.

Chunveibinai2
Liudvikas Jakimavičius - Mažoji studija

Tame naujame oro uostų įvesdinimo rituale tikrai yra kažkas labai simboliška. Keliauninkui batai ir diržas nėra tik šiaip rūbai. Tai svarbiausi kelionės atributai, kaip luošiui lazda.

Iš katakombų
Liudvikas Jakimavičius - Mažoji studija

Niūrūs, į neviltį varantys yra šiandienos globaliniai kontekstai ir išgyvenimo modeliai, pasitikint vien ginklo galia ar geru dėde Semu iš Prerijų. Ne paprastam žmogeliui suvokti ir išgliaudyti šiandienos algoritmų logiką.

Dujų laivo ir kabelio skliaustai1
Liudvikas Jakimavičius - Mažoji studija

Vos ne kasmet koks nors vienas už kitą skambesnis jubiliejus. Buvo Žalgiris, Sąjūdis, šiemet ir atkurtos Nepriklausomybės  ketvirtis amžiaus – duos Dievas išgyventi – gal sulauksime ir pirmosios Nepriklausomybės šimtmečio.

Liudvikas Jakimavičius. Sėklos5

Nuo vaikystės prisimenu labai gražų pavasario vaizdinį. Visos kooperatinio buto palangės apkrautos loviais su žeme, kuriuose motina augindavo salotų, krapų, pomidorų sodinukus.

Liudvikas Jakimavičius. Dvi filosofijos: gelbėti ar naikinti19

Ir man kyla mintis, kad, ištikus didelėms katastrofoms ar žmogui atsidūrus ribinėje situacijoje, jo elgseną ima diktuoti nebe jo asmeninis apsisprendimas, o iš amžių patirties ataidinti kultūra ir tradicija.

Liudvikas Jakimavičius. Numarintas žanras11

Praėjusią savaitę, mano supratimu, Lietuva pražiopsojo vieną reikšmingą įvykį – tai Michailo Gorbačiovo 80-ies metų jubiliejų.

Liudvikas Jakimavičius. Politiko kalba10

Niekas tikriausiai nesiginčys, kad kalbiniu požiūriu ir sugebėjimu protauti kalbant tarp politikų nepralenkiamas buvo Vytautas Landsbergis.

Gediminas Pranckūnas. Tylos skliautas8

Aš matau šviesą, šešėlį, ir nenoriu, kad kas nors pritemptų papildomų reikšmių. Tai, kas ten yra, tas ir yra savaime.

Liudvikas Jakimavičius. Dehumanizacija8

Vieną rytą klausausi per radiją diskusijų laidos tema, ar neturtingai valstybei sunkmečio sąlygomis ne per didelė prabanga kūdikius auginančioms motinoms mokėti  išmokas ištisus dvejus metus.

Liudvikas Jakimavičius. ES provincijos parapija.lt19

Šiame naujame pasaulinių įvykių kontekste turėtume akylai pasižiūrėti į save, ar mes, kaip nepriklausoma valstybė, beturime kokį nors vaidmenį, nuostatą ir balsą šioje scenoje.

Liudvikas Jakimavičius. Fantastiškų galimybių valstybė12

Vienas mėgstamiausių  a.a. Vytauto Kernagio žodžių buvo „fantastika“. Nesiimčiau spręsti, ar Vytautas ironizuodavo, ar nuoširdžiai manė, kad gyvena neribotų galimybių krašte, greičiausiai šaipėsi.

Liudvikas Jakimavičius. Žvakelės prie Konservatorijos9

Kasmet Sausio 12-osios vakarą einu prie Seimo laužų. Tas ėjimas man tapo tiesiog seniokišku įpročiu.

Liudvikas Jakimavičius. Teatras teatre14

Viešojoje erdvėje kilo  rimta diskusija, ko Lietuvos kultūrinėje panoramoje senokai nebūta, ir, atrodė, negalėjai tokių batalijų apmirusiame peizaže tikėtis.

Liudvikas Jakimavičius. Laiškas iš Anglijos14

Kai aš perku kokiame nors kaimo skuduryne „Levis“ džinsus, vis dėlto turėčiau nujausti, ar ne iš sukčių tinklo  juos perku ir ar už tų pigesnių prekių nestovi nesugebėjęs baigti Vilniaus kunigų seminarijos ponas MB, užsiimantis labdara Lietuvai Anglijos Karalystėje?

Liudvikas Jakimavičius. Išgyvenimas15

Deputatas savaitgaliais privalės savo namuose padengti stalus ir už kanceliarines išmokas padengti stalus svečiams rinkėjams.

Liudvikas Jakimavičius. Nevykėliai28

Paprastai gerame amerikiečių trileryje dorasis policininkas būna nevykėlis airis, kuris nesuvokia, kad reikia elgtis pagal nusistovėjusias komisariate taisykles, prisidaro  bėdos ir sau, ir kitiems sujaukia ramybę.

Kęstas Kirtiklis. Apie reitingus ir įvaizdį2

Sveikindamas savo Alma mater pasiekimo proga, mąstau apie jo svarbą ir tai, ar verta juo didžiuotis.

Liudvikas Jakimavičius. XXI amžiaus špitolė8

Valstybės kontrolei atlikus Valdovų rūmų statybos auditą ir nustačius šiokių tokių finansinių pažeidimų, viešojoje erdvė kilo nesveikas šurmulys. Kontrolieriai nustatė, ir skaičiai visiems puikiai žinomi, kad investuota buvo daugiau nei planuota.

Liudvikas Jakimavičius. Virš gegutės lizdo32

Mano kartos žmonės puikiai prisimena Milošo Formano filmą „Skrydis virš gegutės lizdo“, 1975 metais pastatytą pagal Keno Kizio romaną „One Flew Over the Cuckoo's Nest“.

Liudvikas Jakimavičius. Perkrovimas ir didžioji Lietuvos mįslė27

Mums, gyvenusiems daugelį metų įtampos lauke tarp Rusijos ir Amerikos, turėtų būti gyvybiškai svarbu išsiaiškinti, koks šių naujų sąvokų turinys, ir, jei jos nėra blefas, į kokius naujus geopolitinius kontekstus jos mus gali nublokšti.

Liudvikas Jakimavičius. Iš vieno stalčiaus – į kitą stalčių7

Stebint mūsų valstybės viešąjį gyvenimą, dažnai kyla keistų klausimų, ar iš tikro tas gyvenimas viešas, o deklaruojamas viešumas ar tik nėra tapęs simuliakru – greitu ir pigiu maistu, pakišamu lengvatikiams tiesos alkiui numalšinti.

Liudvikas Jakimavičius. Mokyklą sapnuoju19

Aš irgi kartais susapnuoju mokyklą. Tai nėra jaukūs sapnai apie pirmąją meilę, klasės draugus, nerūpestingai tekantį paauglystės laiką.

Liudvikas Jakimavičius. Įbaudžiavinimas65

Pastarosiomis dienomis  viešojoje erdvėje dominavo dvi temos: skandalingi emigracijos, nedarbo, šešėlinės ekonomikos ir kontrabandos mastai.

Liudvikas Jakimavičius. Chamas14

Pastaruoju metu internetinėje erdvėje po Tomo Venclovos straipsnio „Aš dūstu“ įsiplieskė kibirkščiuojanti diskusija apie lietuvio mentalitetą. Koks jis iš tikrųjų yra, koks turėtų būti – kosmopolitinis ar parapinis, ir kas yra tikrieji intelektualai, o kas tik  - pseudo.

Liudvikas Jakimavičius. Vilkinimas17

Vilkinimo politika visuomenę varo į siutą ir neviltį. Labiausiai ji įsikerojusi ir įsišaknijusi mūsų teisėsaugoje.

Liudvikas Jakimavičius. Kas už jų stovi?15

„Lietuvos ryte“ prieš keletą dienų pasirodė labai vertas pakomentavimo straipsnis: „Aukso amžius povandeninei archeologijai Baltijos jūroje - „Gazprom“ vamzdis padės iškelti nuskendusius lobynus“.

Liudvikas Jakimavičius. Slapukai3

Stebint Lietuvos dabartį ir padrikus praeities epizodus dažnai kyla klausimas, ko mūsų šiandieniame gyvenime ir istorijoje yra daugiau – sėkmių ar nesėkmių.

Liudvikas Jakimavičius. „Bet tu apie tai nerašyk...“33

Visuomenė, tolydžio varginama ir slegiama po socialiniu presu, pati pasirenka atsakymus į kelis nūdienos keliamus klausimus: „Ar man apsimoka apie tai šnekėti, o jei imsiu viešai šnekėti, ar nesusilauksiu kokių nors nemalonių pasekmių.“

Liudvikas Jakimavičius. „Kas yra kreiva, negali būti ištiesinta“132

Prezidento laidotuvės paradoksaliu būdu įaudrino ir apnuogino visuomenę. Eilinį kartą galėjome pamatyti, kas yra kas ir kaip esame sau surikiavę vertybes.

Liudvikas Jakimavičius. Nepasitikėjimo paradoksai14

Nors ir kokia nuožmi būtų mūsų Prezidentė, koks teisingas, drąsus ir nepaperkamas naujasis Generalinis prokuroras, jie be mūsų valios, pastangų ir veiksmo to padaryti nevalios.

Liudvikas Jakimavičius. Pats sau priešas15

Stebint mūsų gyvenimo realybę ir nesėkmes, galvoje kyla aibė klausimų. Bene pagrindinis: kodėl mums taip nesiseka?

Liudvikas Jakimavičius. Patas ir Deus Ex Maxina15

Politologas Kęstutis Girnius aną savaitę valstybėje ir Seime susiklosčiusią politinę realybę  įvardijo šachmatų žaidimo terminu – patas.

Liudvikas Jakimavičius. Ar jau atomazga, ar tik epizodas?29

Lygiai prieš pusę metų Bernardinams lt. rašiau komentarą „Klaidinantys scenarijai“, kuriame scenaristo rakursu pamėginau pažvelgti į viešojoje erdvėje pasirodančią klaidinančią  informaciją apie pedofilijos ir Kauno žudynių bylą. Jau tuomet manęs neapleido nuojauta, kad Drąsiaus Kedžio arba nebėra gyvo, arba gyvo jo nesuras.

Liudvikas Jakimavičius. Lietuvos tema su lenkiškais potemiais21

Nebebus taip kaip buvę jau vien dėl tos priežasties, kad lenko mentalitetas skiriasi nuo statistinio europiečio ar lietuvio mentaliteto. Lenkai gyvena savo istorijoje, lietuviai – labiau dabartyje. Lietuvio namai yra kalba, o lenko – istorija.

Liudvikas Jakimavičius. „Valakampių“ perversmas4

Gražia tradicija tampa kiekvieną pirmąjį balandžio ketvirtadienį sukviesti į „Valakampių pasitarimą“ Lietuvos Poilsio Partijos aktyvą ir šiaip neabejingus partijos filosofijai bei siekiams narius.

Liudvikas Jakimavičius. Tai tikrai ne apie tai17

Keletą pastarųjų savaičių mūsų politikai, politologai ir viešojo gyvenimo komentatoriai, regis, labai susidomėjo aritmetikos mokslu, ypač dviem veiksmais: atimtimi ir sudėtimi.

Liudvikas Jakimavičius. Žingsniai ir pusžingsniai30

Na, o jau kad stuktelėjo tokios šventės, tai galima būtų tikėtis ir dovanų. Man regis geriausios dovanos Lietuvai būtų, kad ARO vyrukai pagaliau aplankytų FNTT vyrukus ir sužvangintų pagaliau antrankiais.

Liudvikas Jakimavičius. Kur link jaunimo keliai?25

Prieš dvidešimtį metų nežinau, kodėl, bet jautėmės šiek tiek geriau, nei šiandien. Buvo Sąjūdis, kuris turėjo tokių plaukiojančių  salų (piliečių kalvių), kaip paveldosaugos ir gamtosaugos klubai, buvo studentija...

Liudvikas Jakimavičius. Sustojimas smėlynuose4

Dideli rašytojai, tokie kaip Juozas Aputis, smėlynuose nesustoja. Tautos sąmonės ir literatūros akiračiu kelionę tęsia šviesus garbingo rašytojo vaizdinys ir kūryba.

Liudvikas Jakimavičius. Gulbės giesmė84

Suprantama, teatras ir gyvenimas nėra tapatūs dalykai, tačiau iš kur kitur dramaturgai ir scenaristai galėtų semtis vaizdinių ir siužetų savo dramoms, jei ne iš mūsų ašarų pakalnės?

Liudvikas Jakimavičius. Valatkizmas49

Neskubėkime pasikabinti ant lengvatikiams gaudyti užmestų meškerių, o pažiūrėkime ir pasiaiškinkime įvykių seką bei logiką, kodėl ir kaip tokia sunkiai paaiškinama Prezidentės „užgaida“ atsirado.