Mindaugas Radušis

Pavydas: nemalonu patirti, nelengva atsikratyti1

Pavydas priverčia pykti ant žmonių, užstojančių mums kelią į laimę. Gali pasirodyti, kad tai jie kalti dėl visų asmeninių nesėkmių ir nepriteklių. Jau buvo minėta, jog iš pavydo neverta tikėtis nešališkumo.

Mindaugas Radušis. Ką vertėtų žinoti ieškant antrosios pusės?7

Skyrybų dažnį iš dalies nulemia ir tai, kad vedybų partnerį turime išsirinkti patys. Sutikite, kad neturint panašaus patyrimo ši užduotis nėra tokia jau paprasta. 

Mindaugas Radušis. Kada tinkamiausias laikas santuokai?1

Progai pasitaikius mūsų senoliai mėgdavę sakyti, kad „anksti kėlęs, jaunas vedęs – nesigailėsi“. Ar šioje patarlėje užkoduota tautos išmintis beviltiškai paseno?

Mindaugas Radušis. Ar galima cenzūruoti vaikų svajones?

O mes, išsipirkę saldžiomis dovanomis ir reginiais, jaučiamės atlikę savo pareigą artimui ir galime apraminta sąžine laukti kitų metų. Tačiau blogas tikriausiai ne pats parodytas dėmesys, bet kokia forma jį pasirenkame išreikšti.

Mindaugas Radušis. Ar religingumas gerina psichinę sveikatą?10

XIX ir XX amžių sandūroje gimusi psichoterapija sąveiką su nepalyginamai senesnes šaknis turinčiu religijos institutu pradėjo nuo konflikto. Štai psichoanalizės tėvas Sigmund Freud religijos išpažinimą prilygino neurozei.

Mindaugas Radušis. Kas būdinga normaliai funkcionuojančiai šeimai?1

Bet ką daryti tuomet, kai galvoje nori nenori pradeda kirbėti mintis, kad gal tikrai esame truputėlį keistoka ar netgi nenormali šeima?

Mindaugas Radušis. Mokykla namuose – rakštis valstybei?2

Sunku spėti, kam konkrečiai Švietimo ir mokslo ministerijoje užkliuvo savarankiško mokymosi galimybėmis besinaudoję mokiniai ir jų tėvai.

Ar esame dėkingi ir turime kam dėkoti?

Panašu, kad tikras dėkingumas neatsiejamas nuo pagarbios, nuolankios laikysenos, nuolatinių pastangų atsižvelgti ne tik į save, bet ir į aplinkinius. 

Mindaugas Radušis. Su gimtadieniu, Klaipėda!2

Nedėkingas užsiėmimas kurpti proginius straipsnius, bet parašyti apie Klaipėdą jau seniai magėjo.

Mindaugas Radušis. Santuokai reikia sveiko idealizmo2

Susidaro įspūdis, kad nemenkai daliai sužadėtinių nepavyksta išvengti kraštutinumų. Susidūrimas su realybe greitai nuslysta į viską apimantį skeptiškumą ir pragmatizmą, o sveikas idealizmas išvirsta į skraidymo padebesiais karikatūrą.

Mindaugas Radušis. Kiek kainuoja vaikai?6

Tad Lietuvai, kaip ir Vokietijai bei kitoms Europos šalims, gyvybiškai reikia daugiau vaikų (kad ir kiek jie kainuotų), nes be jų „mūsų laikmečiui trūksta džiaugsmo, o ateitis vieną dieną grasina pavirsti praeitimi“.

Mindaugas Radušis. (Iki)santuokinės nuostatos: kol nesutarimai mus išskirs?3

Štai viena jauna pora labai džiaugėsi tuo, kad „dar niekuomet nesusipyko“. Kai po kurio laiko tarp jų atsirado įvairių nesutarimų, neištvėręs pasidžiaugiau, kad pagaliau jų santykiuose atsirado daugiau gyvybės, o ne vien rūpesčio kaip puoselėti bendravimo be pykčio iliuziją.

Mindaugas Radušis. „Darom 2012“: darnos su aplinka ir savimi link

Jeigu man kas prieš dvidešimt metų būtų pasakęs, kad gimtajame Anykščių miesto parke vakarais degs žibintai ir po nakties jie vis dar bus sveiki, būčiau nė už ką nepatikėjęs.

Mindaugas Radušis. Santuokos ir šeimos įvaizdis žiniasklaidoje3

Kartu su Klaipėdos universiteto studentais gilindamiesi į įvairias šeimos psichologijos temas, padarėme mažytį atradimą.

Mindaugas Radušis. Santuoka – didesnės atsakomybės lyga3

Žodžiai „tikrumas“, „brandumas“, „atsakomybė už savo veiksmus ir gyvenimą“, „kūrybiškas dabarties akimirkos išnaudojimas“ yra beveik sinonimai.

Mindaugas Radušis. Apie visumos ir dalies santykį

Kas nors visai teisėtai paklaus: kaip atpažinti, kada kokia nors sistema veikia tik kaip visuma, o kada mums mėginama įbrukti tarpusavyje menkai susijusių dalykų, iš kurių dalis yra visai nereikalingi, paketą?

Mindaugas Radušis. Vaiko santykis su televizoriumi – tėvų elgesio atspindys2

Kai pasižadėjau parašyti apie vaikus ir televizorių, iš pradžių ketinau vos ne nukryžiuoti šį prietaisą – juk, rodos, tiek daug blogybių jam galima priskirti. Tačiau besigilindamas į temą kiek atlyžau supratęs, kad ir šiuo atveju lazda turi du galus.

Mindaugas Radušis. Ar galima išgyventi be televizoriaus?7

Nors televizoriaus žiūrėjimas yra tvirtai įsišaknijęs tarp populiariausių laisvalaikio formų, tačiau atsiranda tokių keistuolių, kurie visiškai atsisako šios pramogos.

Mindaugas Radušis. Kas sutvirtintų santuokos pamatus?7

Patyrusiam keliautojui savaime aišku, kad kelionės sėkmė daugiausia priklauso ir nuo kruopščiai parengtų planų. Santuoka gali virsti labai rizikingu žygiu, jei prieš tai gerai neapgalvosime, kur norėtume, kad ji mus nuvestų.

Mindaugas Radušis. Šeima – dovanojimo santykių mokykla

Gyvename iš ties labai prieštaringame pasaulyje, kur iš vienos pusės esame spaudžiami tiek savo, tiek kitų žmonių interesų, o iš kitos – nuoširdžiai ilgimės dovanojimo santykio.

Mindaugas Radušis. Vaiko pažintis su kompiuteriu: paankstinti ar pavėlinti?4

Tad trūks plyš stengtis, kad jūsų vaikas netaptų „balta varna“ tarp kompiuteriniais žaidimais besikeičiančių bendraamžių, tikrai neverta. Iš tokių žaidėjų vargu ar išaugs kompiuterių genijai.

Mindaugas Radušis. Auganti bendrystė: tėvas ir mažylis

Iš seno esame įpratę, kad mažais vaikais dažniausiai rūpinasi jų motinos. Tačiau labai džiugina, kad šiais laikais vis dažniau mažylius galime išvysti ir tėvo draugijoje. Sąmoningos tėvystės reikšmė permainų kupiname pasaulyje tik auga, nes vaikui be galo svarbu užmegzti ir palaikyti gerus santykius su abiem tėvais.

Mindaugas Radušis. Ašaros per vestuves: ar verkiama tik iš laimės?4

Tad ką tokio prarandame, ryždamiesi su įvairiausių gėrybių gausa siejamai santuokai?

Mindaugas Radušis. Apie galimybių kultą4

Juk ne tiek svarbu, ar kada nors pasinaudosiu man suteikta galimybe, kiek saldu nuo minties, kad bet kuriuo metu galiu tai padaryti.

Mindaugas Radušis. Ar pasitenkinsime prasmės pakaitalais?10

Tik tuomet, kai prigimtinis žmogaus poreikis kaip nors įprasminti savo gyvenimą susiduria su neįveikiamomis kliūtimis, asmuo pradeda vaikytis malonumų arba siekti valdžios.

Mindaugas Radušis. Apie sporto prasmę9

Kol Lietuvoje toliau verda Europos krepšinio čempionato aistros, o didelė dalis tėvynainių karštligiškai palaiko mūsų šalies „karalių milžinų“ rinktinę, visai tinkama proga pakalbėti apie sporto prasmę.

Mindaugas Radušis. Žvilgsnis į dviračių mėgėjų pasaulėžiūrą, arba Tebūnie pirmenybė dviračiui!2

Sužinojusi, kad ir aš kartais sėduosi ant dviračio, Izabelė su užsidegimu ėmėsi mokyti mano dar neapsiplunksnavusį dviratininko ego.

Mindaugas Radušis. „Vaiko balsai“ sustiprintų šeimos politinį svorį13

Viena iš realesnių rinkimų sistemos pertvarkų galėtų būti vaikus auginančioms šeimoms suteikti vadinamieji „vaiko balsai“, tikintis tokiu būdu padidinti šeimos svorį visuomeniname gyvenime.

Mindaugas Radušis. Bendruomeniškumas: keli psichologiniai bruožai1

Ten, kur vyrauja pernelyg individualistinės nuostatos, netrunka suvešėti nusikalstamas abejingumas, atjautos artimui stoka, anonimiškumas ar nenoras prisiimti atsakomybę.

Mindaugas Radušis. Kol krepšininkai laimi1

Prieš atverdamas viską žinantį interneto langą, pakeliui į darbą atkreipiu dėmesį ir į ant automobilių plevėsuojančias trispalves vėliavėles. Iki šiol nebuvo sunku atspėti – laimėjo lietuviai ar ne.

Mindaugas Radušis. Ar vaikai visuomet laukiami bažnyčioje?43

Būtų labai įdomu sužinoti ir skaitytojų nuomonę šiuo aktualiu klausimu, tad lauksiu Jūsų atsiliepimų bei pasidalijimo patirtimi.

Mindaugas Radušis Santuoka: kai lūkesčiai pranoksta žemišką tikrovę15

Norėdami atrasti tikrąjį paguodos šaltinį, žemiškąją realybę viršijančių lūkesčių adresato turėtume ieškoti anapus.