Mykolas Drunga

Ar Europai gresia pabaiga?

Reikia kažkaip subalansuoti ekonomikos augimo ir perskirstymo būtinybę su būtinybe pasirūpinti silpnesniaisiais.

Ar be Rusijos pagalbos D. Trumpas būtų tapęs JAV prezidentu?

„Kaip Rusija padėjo išrinkti Donaldą Trumpą Amerikos prezidentu“ – tokiu pavadinimu žurnalas „New Yorker“ savo naujausiame numeryje paskelbė savo pagrindinės korespondentės Vašingtone Jane Mayer straipsnį.

Ar Vengrija lėks lauk iš Europos Sąjungos?

Slovakijos sostinės laikraščio „Sme“ žodžiais, Viktoro Orbano vadovaujama Vengrija mutavosi į autokratui tinkamą demokratiją, bet šitokio varianto Europos parlamentarai nepriėmė.

Pagarba moterims – ne vienos dienos reikalas

Nors kovo 8-oji jau praėjo, bet pagarba moterų teisėms ir jų laikymas neprastesniais žmonėmis už vyrus yra ne vienos dienos, o ištiso gyvenimo klausimas. Tokia yra daugelio pasaulio laikraščių mintis, todėl jai šią spaudos apžvalgą ir skiriame. 

Kova su priekabiavimu JAV universitetuose

Amerikietiškuose filmuose romaniška meilė tarp profesoriaus ir studentės ar profesorės ir studento – ne tik dažno meninio siužeto dalis, bet kartais ji pasitaiko ir realiame gyvenime. 

Pagaliau Vokietija suformavo vyriausybę!

Vokietijai pasisekė sukurti koalicinę vyriausybę tarp centro dešinės ir centro kairės, tačiau su didžiuliais sunkumais ir, kaip sakė Angela Merkel, ne be „skausmingų nuolaidų.

Drąsūs žmonės

Aną kartą užsienio spaudos apžvalgoje pasakojome apie 1973 m. mirusį Earlą Browderį, ilgametį Jungtinių Amerikos Valstijų kompartijos vadovą, pasaulinės reikšmės politinį veikėją, jaunystėje savo herojui Leninui spaudusį ranką.

Popiežiaus viešnagė Lotynų Amerikoje

Pirmadienį popiežius Pranciškus leidosi į kelionę po Pietų Amerikos valstybes. Užsienio spaudos apžvalga. 

Vakarų likimas sprendžiasi Lenkijoje?

Lietuvoje 1991 m. sausio 13-ąją atsidūrė pavojuje Lietuvos laisvė, tačiau ją didvyriškai apgynė eiliniai žmonės. Šiemet Europoje pavojuje demokratijos ir laisvės vertybės, bet ne kariškai nuo rusų, o idėjiškai nuo nacionalistų ir populistų.

D. Trumpo žavesio paslaptis

Kas šią akimirką yra didžiausia misterija Vašingtone? Ogi atsakymas į  klausimą, kodėl tebėra žmonių, kurie vis dar ištikimi Donaldui Trumpui.

Ukraina ir Rusija Naujųjų metų išvakarėse

Daugelis laikraščių komentavo paliaubas tarp Ukrainos karių ir separatistų. Pasak Vienos dienraščio „Standard“, „derybos buvo ilgos, varginančios, paženklintos abipusiu nepasitikėjimu ir priekaištų reiškimu.

Ukrainoje dar negerai

Su prestižiniu JAV dienraščiu „Boston Globe“ susijęs biuletenis „Daily Chatter“ paskelbė straipsnį su nuorodomis į daugelį kitų šaltinių apie Ukrainą, kurioje vis dar žvanga ginklai.

Turkija kryžkelėje

Iš didžiulio užsienio spaudos srauto liepos vidury ištraukėme gausybę komentarų nesėkmingo Turkijos perversmo metinių proga.

Vieningos Europos tėvas – pavyzdingas, bet ne be dėmių

Liepos 1-ąją suvienytoji Europa Strasbūre gedulingai ir iškilmingai atsisveikino su vienu iš savo tėvų-kūrėjų – buvusiu Vokietijos kancleriu Helmutu Kohliu.

Rusija keisis iš vidaus – be Vakarų pagalbos?1

Aleksejui Navalnui pasireiškus kaip politikui, mąstančiam kitaip nei Vladimiras Putinas ir galinčiam bei pasiryžusiam rimtai su juo konkuruoti,  kyla įtarimų, jog su juo gali būti bandoma susidoroti.

Rusijoje kyla rimta opozicija V. Putinui1

Šios savaitės užsienio spaudos apžvalga, parengta Mykolo Drungos.

Kur D. Trumpas galbūt neklydo1

Keliose praėjusiose užsienio spaudos apžvalgose pateikėme komentarus, kritikuojančius Donaldo Trumpo paskelbtą Amerikos atsitraukimą nuo Paryžiaus klimato sutarties.

Kas slypi už D. Trumpo ir V. Putino komandų bendravimo?2

Pirmaujanti tema daugelyje užsienio laikraščių buvo klausimas, dėl ko JAV prezidentas Donaldas Trumpas staiga atleido FTB direktorių James`ą Comey. 

Kokia bus Europa po Prancūzijos prezidento rinkimų?

Naktį iš sekmadienio į pirmadienį sužinosime, kas atsisės į Prancūzijos prezidento kėdę

M. Drunga. Po šimto dienų D. Trumpo valdžios Amerika dar stovi

Balandžio 29 d. sueina 100 dienų kai Donaldas Trumpas sėdi Baltuosiuose rūmuose

M. Drunga. Kuriuo keliu pasuks prancūzai?2

Prancūzijos prezidento rinkimų pirmojo turo rezultatai daug ką nustebino, ypač pačius prancūzus.

M. Drunga. Negalima tikėjimo laisvės nepripažinti musulmonams 7

Tikėjimo laisvę reikia pripažinti visiems tikėjimams, net ir tiems, kuriems nepritari. Tik, žinoma, tai neapima laisvės tikėjimo vardu žudyti nekaltus žmones.

M. Drunga. Krikščionių kančios prieš Velykas2

Verbų sekmadienį, prasidėjus krikščionių Didžiajai savaitei, islamistai Egipte surengė du išpuolius ir nužudė per 40 melstis susirinkusių krikščionių, vadinamų koptais.

Lenkija Europos Sąjungoje – juokai pro ašaras?

Anos savaitės pabaigoje Briuselyje įvykusį Europos Sąjungos aukščiausiojo lygio susitikimą Italijos dienraštis „Corriere della sera“ pavadino „komišku“.

Prancūzai keturguboje kryžkelėje

Jungtinėse Amerikos Vastijose rinkimai neseniai baigėsi, darbą pradėjo naujas prezidentas, tačiau buvusios toje šalyje ir pasaulyje problemos nuo to neišsisprendė, o tik pablogėjo.

Vokiečių ir prancūzų nuosaikūs kairieji ir dešinieji – už Europą1

Vokietijos politikoje nuo praėjusios savaitės pradžios ryškėja principiniai  pokyčiai, turėsiantys įtakos ne tik rudenį vyksiantiems Bundestago ir tuo pačiu kanclerio rinkimams, bet sykiu paveiksiantys ir visos Europos likimą.

Ar pasaulyje liks du hegemonai – Amerika ir Kinija?

Tai, ką Donaldas Trumpas ketina daryti Amerikos vidaus politikoje bent stambiu planu jau šiek tiek aišku, – teigia nevyriausybinio amerikiečių strateginių studijų instituto „Stratfor“ analitikai

Ar Didžioji Britanija liks didelė?

Šiuo metu bene svarbiausias poslinkis pasaulyje – penktadienį įvykusi naujojo Amerikos prezidento Donaldo Trumpo, vienų labai ginčijamo, kitų silpnai teisinamo bent žodžiais „pagyvendim, pamatysim“, inauguracija.

Ar D. Trumpas atitvers Šiaurės Ameriką nuo Meksikos?1

2017-ieji gali virsti ir naujų sienų metais. Juk Donaldas Trumpas gali būti spaudžiamas garbingai laikytis savo rinkimų kampanijos metu duoto žodžio tarp Jungtinių Amerikos Valstijų ir Meksikos statyti sieną ar bent tverti tvorą.

Ne Leninas Lenkijoje – tik dar nelinksmesni dalykai!1

Užsienio spaudos komentaruose vyrauja teroro išpuolis Berlyne ir vis dar Sirijos tragedija, tačiau ne tik Advento rimtį sutrikdė, bet ir į linksmą prieškalėsdinį šurmulį įsimaišė baugūs, netikėti poslinkiai Lenkijoje.

Tautybė – ne rasė2

Kas yra nacionalizmas ir kuo jis skiriasi nuo rasizmo? Diskusijos šiuo klausimu prapliupo Amerikos spaudoje, išrinkus Donaldą Trumpą prezidentu.

Ar ir kaip būsimasis JAV prezidentas žais su V. Putinu?3

Užsienio spaudos apžvalgininkas Mykolas Drunga siūlo žvilgtelėti į galimą naujo Amerikos prezidento užsienio politiką bei į kai kurių europiečių pataikavimus Maskvai.

Pabėgėlių krizė keičia Europos miestus41

Staigus milijonų žmonių atvykimas į Europą paskatino architektus sugalvoti inovatyvius nebrangių namų statymo būdus pabėgėliams apgyvendinti.

Niekaip neįmanoma stabdyti Sirijos kraujavimo ir deginimo

Drauge su paliaubų Sirijoje žlugimu ir tyčiniu išpuoliu prieš Jungtinių Tautų pagalbos konvojų kelyje į Alepą sunaikintos visos viltys. 

Apie Lietuvos rytų kaimynę – gerai?

Sunku nuspręsti, ar tai daug žinančio stebėtojo solidžiai pagrįsti samprotavimai, ar vis dėlto gerai užslėpta propaganda?

Apie Lietuvos rytų kaimynę – gerai?

Sunku nuspręsti, ar tai daug žinančio stebėtojo solidžiai pagrįsti samprotavimai, ar vis dėlto gerai užslėpta propaganda?

Nerimas Vokietijoje, JAV, Rusijoje, Turkijoje, Sirijoje1

Artėjant savaitgaliui pasaulio spaudoje daug įvairių temų, tarp jų šios: nauji pasiūlymai Vokietijoje kovai su terorizmu, pavojingos nesąmonės Amerikos prezidento rinkimuose.

Egiptui smunkant, Turkija kyla1

Kairo pastangos patenkinti savo kaip ant mielių augančios, neramios populiacijos lūkesčius ir pagyvinti stagnuojančią ekonomiką nepalieka jam pakankamai erdvės atgauti savo turėtą regioninio galiūno statusą.

Komunizmas ir islamizmas – du priešiški, bet panašūs broliai

S. Stewartas ir rašo, kad šalia panašumų tarp abiejų sąjūdžių – „Islamo valstybės“ ir globalinio komunizmo – utopinių  ideologijų, „šiedu sąjūdžiai, nepaisant tarp jų esamų skirtumų, kiekvienas savaip taikė, skatino ir palaikė prievartos veiksmus.

 
Vasarą didelių politinių lūžių turbūt nebus

Liepos pradžioje prasidėjęs trečiasis šių metų ketvirtis – koks jis bus politiškai? 

JAV laukia liūdnas pasirinkimas

Šįkart užsienio spaudos apžvalgoje – komentarai apie tai, kad numanoma demokratų kandidatė į Amerikos prezidentus Hillary Clinton gali būti asmuo, kuris lietuviškai vaizdžiai vadinamas „sukčiuviene“.

Ar ir Amerikai reikia laisvės nuo centro biurokratų? (spaudos apžvalga)

„American Conservative“ paskelbė istoriko Donaldo Devine`o straipsnį „Amerikietiškas Brexitas?“ apie tai, ar ir amerikiečiams nevertėtų savo šalyje imtis „decentralizacijos revoliucijos“.

Mafijos prieskonis JAV rinkimų kampanijoje

Nenoriu sudaryti įspūdžio, atrinkdamas apžvalgai užsienio spaudą, jog tik Rusijos vadovai yra didžiausi pasaulio politiniai nusikaltėliai, nors tokiai išvadai pagrindo yra. 

Rusai – kuo čia dėti?

Visos valstybės užsiima propaganda. Tobulos propagandos pavyzdį internete plačiai paskleidė grupė Amerikoje gyvenančių ir dirbančių rusų, kurių svarbiausias – publicistas Dmitris Orlovas. 

Tarp tikrovės ir propagandos1

Anot politologės, „Rusijos prezidentas V. Putinas atsidūrė kryžkelėje. Dėl Rusiją ištikusių krizių ir savo prisiimtų įsipareigojimų šalis vos vos išlaiko pusiausvyrą.

Birželio dienos – ir smagios, ir baisios

Birželio 12-ąją įvyko ne tik Lietuvos radijo 90-mečio koncertas, bet, kaip tada pranešė Vokietijos radijas „Deutschlandfunk“, tai taip pat itin reikšminga pasaulio istorijos sukaktis.

Laisvojoje rinkoje didėja žmonių gerovė

Universitetuose tebevykstant ar baigiantis egzaminams ir pamažu prasidedant vasaros atostogoms, daugelis laikraščių skelbia straipsnius apie švietimą ir mokslą bei praėjusius ar dar būsimus mokslo metus.

Šveicarai atmetė „rojų Žemėje“?5

Pagal šią iniciatyvą, kiekvienam Šveicarijoje gyvenančiam suaugusiajam būtų išmokami neapmokestinami 2500 eurų per mėnesį, nesvarbu, ar jis turi Šveicarijos pasą, ar neturi ir ar dirba, ar nedirba.

Skaudžią istorinę tiesą reikia pripažinti

Ketvirtadienį Vokietijos parlamentas priėmė rezoliuciją, kuria iki pusantro milijono armėnų žūtis per Pirmąjį pasaulinį karą įvardijama kaip tautžudystė.

Kad Europa liktų taikos ir gerovės tvirtove

Ar ta viltis, kuri trumpam įsižiebė po Pirmojo pasaulinio ir darsyk, bet stipriau ir ilgiau po Antrojo, padės nugalėti ir tuos sunkumus, kurie Europą kamuoja šiandien?