Šarūnas Rinkevičius

Juodosios jūros graikai

Graikija matoma arba kaip Vakarų filosofijai pamatą suteikusi žemė, arba kaip nuostabia jūra apsuptos salos. Tačiau Graikija yra kur kas daugiau.

Ko mus moko miškų gaisrai Graikijoje?

Nors kaltinimai vyriausybei bei nepasitikėjimas politikais yra įprasta Viduržemio regiono valstybių praktika, supaprastinanti situacijos visapusišką supratimą, gaisrai išryškino įsisenėjusias Graikijos problemas. 

Algirdas Matonis ir jo retas instrumentas – eufonija

Pažintis su eufonininku Algirdu Matoniu. Jo valdomas varinis pučiamasis instrumentas eufonija – retai sutinkamas, bet garsui suteikiantis ypatingą spalvą.

Nematoma Egipto kova: audros Sinajaus dykumose

Šių dviejų – faraonizmo ir islamo idėjų sintezė vedant Al-Azharui rodo Egipto potencialą bei ambiciją tapti regiono lyderiu ir vadovaujančia valstybe islamiškajame pasaulyje.

Alternatyvi konflikto Sirijoje versija: ar jau gyvename karų dėl klimato kaitos epochoje?

Velso dainininkė ir aktyvistė Charlotte Church BBC laidoje „Question Time“ pareiškė, jog klimato kaita suvaidino itin svarbų vaidmenį Sirijos tragedijoje kaip mechanizmas, išvaręs žmones į gatves.

Kas vyksta Irane?

Gruodžio pabaigoje Irano rytuose esančiame antrajame pagal dydį šalies mieste Mašhede prasidėjo prieš centrinę valdžią nukreipta protestų banga, išplitusi po visą Iraną.

Naujoji Serbija, arba „Jugonostalgijos“ pabaiga?2

Serbija nėra Lietuvoje gerai pažįstamas kraštas. Nors kartais gali atrodyti priešingai: krepšinis ir Jugoslavijos praeitis dažniausiai yra žinomi ir plačiai aptariami reiškiniai, tačiau šios valstybės simboliai, jų prasmė, valstybės raida tebėra neatskleisti. 

Transilvanijos vengrai: tarp Rumunijos ir Vengrijos

Per pastaruosius dešimt metų ėmė vis daugėti įvairių demonstracijų Transilvanijoje, kviečiančių suteikti vengrams autonomiją. 

Būti serbu Vengrijoje

Atsisveikindamas su Deska jaučiausi keistai. Žmonės čia matė ir patyrė daug, tačiau čia nebuvo justi tokios gilios melancholijos, kuri visuomet užplūsdavo Artimuosiuose Rytuose.

Irako kurdai nepriklausomybei ištarė „taip“: kas toliau?1

Rugsėjo 25 dieną Irako Kurdistano autonominėje srityje įvyko daugybę emocijų sukėlęs referendumas dėl regiono nepriklausomybės.

„Tiesos žmonės“, arba kakajai: itin paslaptinga Artimuosiuose Rytuose gyvenanti bendruomenė2

Irakas susiduria su problema, jog po Sadamo Huseino nuvertimo vis dar nebuvo atsakyta į klausimą, „koks turi būti Irakas“, o tapatybės klausimais nenueita toliau nei abstrakčios idėjos, kurias galima taikyti universaliai. 

Iš Artimųjų Rytų kasdienybės: ką reiškia būti graiku Levante?7

Rytinėje Viduržemio jūros pakrantėje, keli kilometrai į šiaurę nuo Sirijos ir Libano sienos, yra įsikūręs Artimųjų Rytų mastais nedidelis 7 tūkstančius gyventojų turintis Al-Hamidijos miestelis.

Trumpiausia naktis ten, kur nėra vidurnakčio aušros

Artimuosiuose Rytuose nėra su trumpiausia metų naktimi tiesiogiai susijusios šventės. Žinoma, vasarą diena ten pailgėja, tačiau tai nėra taip ryšku kaip mūsų platumose.

Šabakai: užsidariusi ir paslaptinga bendruomenė, nuo kurios prasideda šiandienio Irano istorija

Pasakojimai apie Artimuosiuos Rytus kartais išties primena garsiąją „Tūkstantį ir vieną naktį“.

Per tradicijas iš senovės į šiandieną: zoroastrizmas Artimuosiuose Rytuose

Zagroso kalnų pakraštyje esančiame atokiame Havramano rajone, šiandien padalintame tarp Irano ir Irako, gyvena kurdai.

Krikščionybės sugrįžimas į Aukštutinę Mesopotamiją: Rytų Asirijos bažnyčia

Artimųjų Rytų krikščionys yra nevienalyčiai ir labai įvairūs, todėl negalima kalbėti apie juos kaip apie vientisą darinį. Per du tūkstančius metų įvyko labai daug, ir šių įvykių atspindžių šiandien matome įvairiomis raiškos formomis.

Politinė Irako Kurdistano dėlionė kelyje į nepriklausomybę

Artimieji Rytai yra itin dinamišką charakterį turintis regionas, kur, žvelgiant istoriškai, sienų persistūmimai, valstybių iškilimas ir žlugimas, civilizacijų gimimas ir smukimas buvo nuolatiniai, vienas kitą keičiantys reiškiniai.

Asirijos sugrįžimas į žemėlapius: dar vienas bandymas1

Artėjant operacijos Mosului išlaisvinti pabaigai, vis daugiau kalbama apie būsimąjį Iraką ir braižomi naujieji jo kontūrai. 

Asirų Naujieji metai3

Šeštadienį, balandžio 1 dieną, asirai visame pasaulyje sutiko Naujuosius – 6767-uosius metus, pagal atskaitos tašką, skaičiuojantį metus nuo Šumero ir Akado civilizacijų laikų. Ši šventė akadų kalba vadinama Akitu ir turi reikšmę „metų pradžia“.

Naujas Izraelio sąjungininkas Artimuosiuose Rytuose: draugystė su Irako kurdais

Politikoje ar tarptautiniuose santykiuose kiekviena draugystė ir simpatija turi pragmatišką pagrindą, todėl niekuomet šiose srityse nereikia tikėtis rasti daug moralės ar tikėtis romantizmo bei idilės.

Sabėjai: senoji Artimųjų Rytų bendruomenė, apie kurią mažai kalbama1

Mandėjai-sabėjai nėra didelė bendruomenė. Šiandien jų pasaulyje yra 60 000–70 000, tačiau prieš karą Irake 2003 m. beveik visi mandėjai gyveno būtent šioje valstybėje. 

Ką mums apie Artimuosius Rytus gali papasakoti Irako turkmėnų istorija?

Kampanija Šiaurės Irake esančiam Mosului iš Islamo Valstybės atsiimti artėja į pabaigą.

Kodėl nepavyksta susitarti dėl taikos Sirijoje?1

Kovo 3 dieną Ženevoje pasibaigė vasario 23-iąją prasidėjusios derybos dėl taikos Sirijoje.

Nuo Kobanio iki Rakos: pergalingas kurdų žygis Šiaurės Sirijoje4

JAV remiamoms Sirijos demokratinėms pajėgoms (SDF) pradėjus trečiosios „Eufrato rūstybės“ fazės antrąją dalį, buvo itin priartėta prie ISIS sostinės de facto Rakos.

Kenčiantis ir pamirštas: Deir ez-zoro miesto apsiaustis

Šių metų sausį „Islamo valstybė“ (ISIS) pradėjo Sirijos pietryčių, prie Eufrato krantų įsikūrusio, Deir ez-zoro miesto puolimą.

Jazidai: dažnai minimi, mažai pažįstami

Nors daug kalbama apie pagalbą nukentėjusiems nuo „Islamo valstybės“, jazidai tebėra atstovai religijos, apie kurią žinoma vis dar mažai.