Vaiva Lanskoronskytė

Benas Šarka: „Kartais ir meistras pargriūna, užkliuvęs už akmens“4

Savo kūryba, vaidenimaisis, Benas Šarka siekia universalios meno kalbos, kuri pranoktų vienos ar kitos visuomenės grupės susikalbėjimo kodus.

Remigijus Treigys: „Net ir bandydamas eksperimentuoti, nuo savo braižo nepabėgsi“3

Niekada negaliu iki galo pasakyti, koks bus rezultatas. Visada svarbus improvizacinis momentas...

Regimantas Dima: Per lengvą gyvenimą prarandama kario dvasia

Naujame R. Dimos istoriniame šnipų romane „Bronislovas ir imperatorius“ pasakojima apie Žemaitijos bajorą Bronislovą Grombčevskį ir spalvingą jo gyvenimą.

Sigita Maslauskaitė: Dievas gali prabilti prie bet kokio meno kūrinio3

Ar artėti Dievo link gali padėti tik harmoningas menas? Su tokiu klausimu kreipėmės į menotyrininkę, dailininkę, Bažnytinio paveldo muziejaus direktorę Sigitą Maslauskaitę. 

Miranda Kaneckaja-Steckevičienė: Man atrodo, kad tautybę žmonės pasirenka patys2

Su jauna teisininke, augusia ir šiuo metu gyvenančia tautiškai mišrioje aplinkoje Miranda Kaneckaja-Steckevičiene kalbamės apie skirtingų tautybių, religijų, pažiūrų žmonių sugyvenimą.

Art Vilnius'16: Neriame į modernaus meno farvaterį

Jau šeštą kartą „Litexpo“ rūmų salėse modernaus meno mėgėjai galės net keturias dienas gyventi modernaus meno apsuptyje, pajausti jo pulsą tiek lietuviškame, tiek tarptautiniame kontekste.

Vilniaus mokytojų namams 70: „Čia gyva kultūra“2

Turbūt kiekvienas bent keletą kartų per metus užsuka į Mokytojų namus arba prie jų esančią Šv. Kotrynos bažnyčią. Beveik kiekvienas turi mėgstamų renginių, kurie vyksta čia...

Gintaras Česonis: Iš naujo permąstytos idėjos įgauna visiškai kitą prasmę ir kontekstą

Pirmadienį vykusio neeilinio Lietuvos fotomenininkų sąjungos susirinkimo metu išrinktas naujas pirmininkas. Juo tapo fotomenininkas Gintaras Česonis, iki šiol vadovavęs Kauno skyriui.

Laimingojo princo pamokos: Nelaikykime vaikų idiotais

Kodėl Jūs laikote vaikus idiotais? – po spektaklio „Laimingasis princas“, karštai keletui suaugusiųjų įsidiskutavus apie tai, ką geba ir ko negeba suvokti vaikai, paklausė viena maždaug dešimties metų mergaitė. 

Atmintyje pažirę šviesos pėdsakai 


Stebėkite, įsižiūrėkite, gėrėkitės... Kai pajusite, kad verta stabtelti, labiausiai jus veikiantį vaizdą pabandykite užrašyti kelių eilučių impresija, galbūt gims eilėraštis...

Valentinas Masalskis: „Svarbiausia – nuolatinis troškulys“1

Su aktoriumi, režisieriumi Valentinu Masalskiu kalbamės apie jo kasdienybę, nuolatinį vertybių ir požiūrio formavimąsi, apie jo gyvenimo mokytojus.

Vytautas Landsbergis: Tereikia, kad dar kam nors tai pasivaidentų9

Neseniai buvo pristatytas apie Sąjūdžio laikus kalbantis Gražinos Landsbergienės ir Agnės Marcinkevičiūtės filmas „Lūžis prie Baltijos: tęsiame darbą“, kuriame buvo parodyti svarbiausi archyviniai Sąjūdžio metų kadrai.

Vidas Poškus: „Viena iš knygos „Nedingęs Vilnius“ misijų – atverti paslėptus istorijos klodus“

Su dailininku, menotyrininku Vidu Poškumi kalbamės apie neseniai pasirodžiusią jo knygą „Nedingęs Vilnius“.

Agnė Narušytė: „Gal niekas ir neprivalo apmokėti to, kas mums patiems svarbu?“3

Anot  A. Narušytės, dabartiniai neoliberalizmo principai nesukuria sąlygų nei kūrėjams, suinteresuotiems kurti tarptautinio lygio kūrinius, nei nepriklausomai meno kritikai.

Jonas Staselis: „Fotografija – mūsų įvairiaplanio gyvenimo stebėjimas“

Su Lietuvos fotomenininkų sąjungos pirmininku kalbamės apie šiandienę spaudos fotografijos padėtį Lietuvoje. 

Miuziklas „Kerai“ – pasirinkimas, su kuriuo pradu gyventi

Po penkerių metų atgaivinamas Vilijos Mažintaitės miuziklas „Kerai“.

Aldona Ruseckaitė: Vaikystėje man rašymas atrodė kaip stebuklas1

Šįmet įsimintiniausiomis Kauno menininkėmis išrinktos rašytoja, poetė Aldona Ruseckaitė ir kompozitorė Zita Bružaitė. Kalbamės su poete, Maironio muziejaus direktore Aldona Ruseckaite.

Pasaulį perkeičianti pabaigos ugnis

Praėjusią savaitę įvyko režisieriaus Gintaro Varno spektaklio, kurto pagal Lietuvoje jau žinomos vokiečių dramaturgės Dea Loher pjesę, „Pabaigos ugnis“ premjera.

Artėjant šventei

Jei norime pajusti Kalėdas, ko gero, turėtume gręžtis į vaikus. Kalbėtis su jais akių lygmenyje, su jais kartu atsisėsti prie eglutės. Kartu ją puošti. Ne mokant vaikus, koks žaisliukas prie kokio geriau dera, o tiesiog kartu leistis į kūrybinį nuotykį. 

Antanas Kmieliauskas: „Menas padaro žmones žmoniškesnius“

Tapytojas, skulptorius, Nacionalinės premijos laureatas, profesorius Antanas Kmieliauskas (g. 1932) sako, jog menas žmones padaro žmoniškesnius, juos sutaiko.

Liudvika ir Petras Knizikevičiai: Visada rūpėjo savas kraštas

Liudvika ir Petras Knizikevičiai – Panevėžio gydytojai, visuomenininkai. Su jais pokalbio temų spektras – kuo plačiausias. Neįtikėtinas savo krašto istorijos išmanymas ir meilė istorinės atminties vietoms, didžiulės pastangos dėl jų.

Audrius Azguridis: Dainų tekstus rašau tik lietuviškai 1

Įvardijimas lietuviškas bliuzas mane verčia nepatogiai jaustis. Egzistuoja tik amerikietiškas bliuzas, kurį galima įvardyti pagal šalies pavadinimą. Lietuviško bliuzo nėra.

Sostinėje nuskambėjo kultūrinis judėjimas slinktys

Gruodžio 4-osios  vakarą Vilniaus bare „Paviljonas” visuomenei viešai prisistatė nauja kultūros asociacija „Slinktys”.


Albina Saladūnaitė: Beveik visą gyvenimą dirbu bibliotekoje

Net ir ateinant į biblioteką naujosioms technologijoms, vis tiek išlieka bibliotekininko ryšys su skaitytoju, diskusija, pagalba atsirinkti gausoje.

Stasė Mikeliūnienė: Tyrinėjant asmenybių rankraščius veriasi vis nauji klodai 2

Kalbamės su ilgamete Panevėžio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės bibliotekos bibliotekininke, akvareliste, lituaniste Stase Mikeliūniene.

Tomas Venclova: Ne visi mes buvome poetai... 2

Ne visi mes buvome poetai – taip Tomas Venclova pradeda kalbėti apie didžiulę įtaką jam padariusį paauglystės ir jaunystės laikų draugą Ramūną Katilių, kuris mirė šiek tiek daugiau nei prieš metus.

Taikomojo meno mugė pasakos daiktų istorijasGruodžio 3–6 dienomis Taikomojo meno mugė „Craft Vilnius 2015“ vėl kvies žiūrovus tiek pažvelgti į profesionaliai atliktus taikomojo meno kūrinius, tiek ką nors įsigyti, tiek patiems įsitraukti į veiklą kūrybinėse dirbtuvėse.

Albina Žiupsnytė: „Menas žmogaus sieloje ieško Dievo pradmenų“2

Dailininkės Albinos Žiupsnytės pagrindinės kūrybos temos – žmogaus, Dievo ir gamtos santykis, vidinė dvasios kelionė Viešpaties Karalystės link.

Bella Shirin: Lietuvos dangus mano stogas, o žemė – mano grindys 9

Bella Shirin gimė Kaune po Antrojo pasaulinio karo. Jos tėvai buvo ištvėrę koncentracijos stovyklas. Po to grįžo į Lietuvą, bet Stalino buvo tarsi antra koncentracijos stovykla...

Arkivysk. G. Grušas: „Negalime sau leisti gyventi pagal Kaino požiūrį“1

Ar karas apskritai gali būti teisėtas? Nuo klausimo ar, arkivyskupo Gintaro Grušo teigimu, greitai pereiname prie klausimo, kada ir kiek

Henrikas Ciparis: Man mene svarbiausia idėjaIlgamečiam Nacionalinio operos ir baleto teatro scenografui, menininkui Henrikui Cipariui mene yra svarbiausia perteikti idėją. 

Meistras ir Tatjana – XX a. Vilniaus bohemos legenda 

1Apie šitą porą sklido legendos... Su atsidūsėjimu kino ekranuose pasirodžius Giedrės Žickytės dokumentiniam filmui „Meistras ir Tatjana“ ištaria fotomenininko Vito Luckaus amžininkai. 

Dar kartą apie SirijąPastaruoju metu spaudoje nuolatos kalbama apie pabėgėlius iš Sirijos. Taip pat yra ir nemažai medijų, analizuojančių šį kalbėjimą...

Atmintis gyva, jei ji žadinama kasdien1

Spalio 9-ąją Šeduvoje buvo oficialiai pristatytas projektas „Dingęs štetlas“. Visuomenei parodyti net keturi paminklai, kurių trys pastatyti žydų masinių žudynių vietose Liaudiškių mieste, o vienas, skirtas visiems Šeduvos žydams, po valdžios atstovų bei į Lietuvą atvykusių Šeduvoje šaknis turinčių žydų kalbų atidengtas centrinėje miestelio aikštėje.

Bažnytinio paveldo muziejuje – beveik 100 Rūpintojėlių

Kelios valandos iki parodos atidarymo menotyrininkė Gabija Surdokaitė-Vitienė pasakoja apie tai, kaip susiklostė, jog Rūpintojėlis tapo lietuvių tautos simboliu, iš kur į mūsų kraštus atkeliavo toks Kristaus įvaizdis.

Politika literatūroje – ar vien ideologijos svetimkūnis?

Keliant klausimą, ar politinė mintis literatūroje yra vien ideologija, bandoma įspausti į meninės kalbos normas, visų pirma reikėtų susimąstyti, kas yra politika.

Marija Baltuškaitė: Reikia nepamiršti, kad visai neseniai patys buvome vaikai

Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Jos išvakarėse apie mokytojo kelią, kas svarbiausia jo kasdienybėje bei atgalinį ryšį iš vaikų, kalbamės su Kauno jėzuitų gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Marija Baltuškaite.

Arsenijus Lapinas: Tik pasakose vaikams galiu iki galo išreikšti savo vaizduotę

Arsenijus Lapinas – nuošaliame kaime, Rusijos šiaurėje, netoli Baltosios jūros, gyvenantis menininkas. Jo kūryba aprėpia neįtikėtinai daug sričių – nuo animacinių filmų iki paveikslų, skulptūrų ir pasakų vaikams.

VJT literatūrinės dalies vedėja G. Pranckūnaitė: „Siekiame, kad į teatrą ateitų visa šeima“

Prasidedant naujam sezonui Valstybiniame jaunimo teatre, „Bernardinai.lt“ uždavė keletą klausimų šio teatro Literatūrinės dalies vedėjai Gintei Pranckūnaitei.

Tenzin Tselha: renkuosi būti su pabėgėlės pasu, kad net ir taip išlikčiau tibetietė

Apie skaudžią Tibeto realybę kalbamės su Lietuvoje apsilankiusia Tibeto vienuole, žmogaus teisių aktyviste Tenzin Tselha, kuri dirba Tibeto moterų asociacijoje – vienoje svarbiausių nevyriausybinių Tibeto organizacijų, besirūpinančių žmogaus teisių padėtimi Tibete.

„Didžioji Motina“ – XX a. motinystės ikonografija Vakarų mene

Italijoje, Milane, „Palazo Reale“, rugpjūčio 26 d. atidaryta paroda „Didžioji Motina“ (La Grande Madre), kuri veiks iki lapkričio 15 dienos.

Evelina Savickaitė: „Irane šilčiausi žmonės, Aliaskoje – gražiausia gamta“

Su psichologe, meno terapijos specialiste Evelina Savickaite kalbamės apie pusantrų metų trukusią kelionę aplink pasaulį, kurią mergina įvardija kaip gyvenimo kelionę. 

Rita ir Vytautas Černiauskai: Tradicijas kūrėme pagal savo supratimą

Svečiuojamės Merkinėje pas jaunimo kultūros klubo „Kukumbalis“ įkūrėjus Ritą ir Vytautą Černiauskus, kurie dirba Merkinės mokykloje mokytojais. 

Regimantas Dima. Apie gyvenimo ugnį, veiklos žmones ir įdomias istorijas

Netrukus bus pristatytas prieš keletą metų trumpų apsakymų knyga „Gyvenimo stebėtojo memuarai“ debiutavusio rašytojo Regimanto Dimos istorinis šnipų romanas „Vilniaus plovas“. 

Kviečia šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius'15“

Birželio 25–28 dienomis „Litexpo“ parodų rūmuose jau šeštą kartą vyks vienas didžiausių šalyje šiuolaikiniam menui skirtų renginių – mugė „ArtVilnius'15“.

„Beatričės namuose“ - spalvomis kalbama apie paukščius ir klaidžiojama „Tamsos raštais“

Vilniaus centre įsikūręs legendinės dainininkės Beatričės Grincevičiūtės memorialinis butas-muziejus „Beatričės namai“, nors ir sunkiai randamas kiemelių labirintuose, tačiau įdomiomis programomis pritraukia įvairaus amžiaus lankytojų, jauniems menininkams suteikia galimybę rengti parodas.

Rimantas Šalna: „Įdomiausia atkurti psichologinį A. Mickevičiaus portretą“

Vienoje iš Adomo Mickevičiaus gyvenimo vietų (Bernardinų g. 11), įkurtas A. Mickevičiaus memorialinis muziejus, kuriam nuo 1990-ųjų vadovauja šio poeto tyrinėtojas Rimantas Šalna.

Viešnagė Vaižganto namuose – dar kartą apie „deimančiukų“ sėją ir rinkimą1

Šalia Vytauto bažnyčios, Kaune, nuo 1920 m. gyveno rašytojas, kunigas visuomenininkas Juozas Tumas-Vaižgantas. Ilgą laiką tame bute gyveno Vytauto bažnyčios kunigai – paskutinis jų Ričardas Mikutavičius.

Regina Morkūnienė: Svarbiausia suvokti, kad ir sunkaus ligonio gyvenimas yra vertingas1

Slaugytojų (medicinos seserų) dienos proga su medicinos psichologe Regina Morkūniene kalbamės apie tai, koks yra slaugytojo ar kito medicinos darbuotojo vaidmuo, koks yra jo buvimas greta ligonio.

Vilmantė Aleksienė: Muzikos terapijos metu muzika ir muzikavimas naudojami sveikatos tikslais

Kalbėdamiesi su Lietuvos muzikos terapijos asociacijos pirmininke Vilmante Aleksiene bandome išsklaidyti įvairius jau spėjusius nugulti klaidingus mitus apie muzikos terapiją...