Valdas Kilpys

„Ekototalitarizmo“ nuojautos, arba Eikit, vaikai, mokytis 

Per pasaulį nusiritęs Gretos Thunberg „How dare you?“ (liet. Kaip jūs drįstate?) neliko nepastebėtas ir pas mus.

Kodėl Šv. Jokūbo kelio idėjos mums tokios priimtinos?

Galiausiai, ar Ispanijoje, ar Lietuvoje Kelias suteikia galimybę ištrūkti iš pilkos kasdienos gniaužtų.

Nauja knyga: L. Andrikienė. „Europos saulėlydis atšaukiamas“

Naujos Laimos Andrikienės knygos apie Europos sąjungą recenzija.

Ar atjos Kauno Vytis į Vilniaus Valdovų rūmus?

Šis paminklas atliepia dabartines Kauno (Lietuvos?) nuotaikas. Jis didelis, agresyvus, pretenzingas, netolerantiškas, grubokas ir šiek tiek suvaidintas. Absoliučiai nevilnietiškas.

Šv. Jokūbo keliai ir... šunkeliai

Lietuviškųjų Šv. Jokūbo kelių ambasadoriai pasakoja apie keliones šventaisiais keliais. Daugiau nei 600 jaunų žmonių jau įveikė savo lietuviškąjį maršrutą ir gavo tai liudijantį sertifikatą.

TV nemirtinga, ir jokia „Laisvės TV“ jos nenugalės

Dažnas išsilavinęs jaunuolis, paklaustas, ar žiūri televiziją, atsako, kad neturi tokio daikto kaip televizorius.

Arkivyskupas Gintaras Grušas: Kiekvienas pasaulėžiūrinis mūšis yra tai, kas mus liečia13
Valdas Kilpys - Europos laiku

Su Vilniaus arkivyskupu metropolitu Gintaru Grušu kalbama religijos ar tikėjimo laisvės bei krikščionių persekiojimo pasaulyje temomis.

Apie D. Trumpą ir infohigieną7

Donaldui Trumpui netikėtai tapus JAV prezidentu, pradėjo rastis vis įdomesnės lektūros, kurioje bandoma aiškintis, kodėl taip nutiko. Šiuo atžvilgiu „žinančių“ ekspertų skaičius didėja kas savaitę.

Kankinystė ir medijos (II): Trys paradoksai16

Tęstinis, ilgalaikis siekimas būti moraliam, ko gero, bus „kotiruojamas“ labiau nei vienkartinės, pačios radikaliausios aukojimosi formos, kurių mums neabejotinai pasiūlys miglota ateitis.

Kankinystė ir medijos 6

Naujai apmąstyti kankinystės precedentai kaip „dvasingumo koncentratas“ gali tapti puikia priemone ieškant dialogo su postmodernia arba „pokrikščioniška“ kultūra, kurioje vis svarbesnė tampa informacinė erdvė.

Ar ne per daug tos meilės?1

Kiek eilių, romanų, novelių beigi kitokių tekstų prirašyta apie Meilę. Ir vis negana. Amžina tema, ne kitaip.

Laima Andrikienė: Misija įmanoma4

Mintimis apie dabarties pasaulį kamuojančias problemas L. Andrikienė sutiko pasikalbėti su „Bernardinai.lt“ skaitytojais. Bendravo Valdas Kilpys.

Ar žmogiškieji resursai bijo mirties?

Pradėkime nuo to, kad šio teksto atsiradimas sietinas su Andriaus Navicko komentaru „Šiuolaikinės naujakalbės aiškinamasis žodynas: žmonės ar resursai?“.

Empatija3

Du vertinimo kriterijai žmogaus sąmonę daro plokščią. Dualizmas pateisinamas tik tada, kai žymi kraštutinius, ribinius taškus, iš akių nepaleidžiant viso to, kas yra tarp jų. Galimų atvykėlių atžvilgiu visgi liekama primityviojo suvokimo lygio.

Kalvis Martynas Stankus: „Akademikų pilna, bet iš tiesų reikia gerų amatininkų...“3

„Džiaugiuosi ir vertinu, kad gyvenu šalia vietos, kur kažkuomet rūko kalvės kaminas“, — sako šeštos kartos kalvis Martynas Stankus.

Laikinosios sostinės turgūs

Eilės prie maisto vėl tapo įprastos. Iš neturėjimo ką veikti tiesiog žiopsoma į kitus pirkėjus, lyginamas ir vertinamas jų krepšelio turinys.

Aprobuota istorija?

Bendriausia prasme lietuviškasis istorinis diskursas periodiškai „sujuda“ dėl konkrečių istorinių įvykių (į)vertinimo būtinybės. Aplinkybės priverčia kalbėti apie įvykį, istorinį procesą ar konkretų praeities veikėją.

Valdas Kilpys. Kaip skaityti naujienas iš Ukrainos2

Kai informacinė erdvė pertvinkusi propagandos, matyt, pats metas pakalbėti apie tam tikrus bendrus principus, kurie visada veikia kaip pagalba kritinio proto galioms norint iš minimo propagandos viseto išspausti tiesos grūdą.

Andrius Staneika: „Man dambrelis yra draugas visiems gyvenimo atvejams“1

Nesimaivysiu ir nemeluosiu — tai sudėtingas instrumentas. Jei tiksliau, sudėtingiausia yra pagauti grojimo principą. Jei tai pavyko — viskas, ir tave „pagavo“.

Valdas Kilpys. Kaunas: 2011 metų impresijos5

Sunkoka rašyti apie Laikinąją sostinę grįžus iš kelionės po Žemaitijos miestelius. Sutvarkytos gatvės, centrinės aikštės ir net dviračių takeliai ten nieko nestebina. Kaune norma tapo netvarka. Tačiau viltis, kad Kaunas kada nors pasivys eilinį provincijos miestelį, išlieka...

Brolių pranciškonų lūpomis – apie atgimstančią Šv. Jurgio bažnyčią Kaune7

Dabar, kai kauniečiai iš naujo atranda ir įsimyli Šv. Jurgio Kankinio bažnyčią, siūlome ir mieliems „Bernardinų“ skaitytojams drauge pasižvalgyti po jos vidų.

Valdas Kilpys. Kaip gentis ūžė „Juodaragyje“1

„Dedamės daiktus automobilio bagažinėn ir ruošiamės traukti ten, kur, kaip skelbia telikas, „šaukia tavo gentis“. Mūsų laukia festivalis „Mėnuo Juodaragis“, o podraug visi mėgstantys senobinę muziką gentainiai.

Rolandas Stelmokas: „Vertinu tuos, kurie vertina kūrybą“

Juvelyrika Lietuvoje iki šiol yra keistos būsenos, viena vertus, tai itin „artimas“ ir plačiai paplitęs menas (amatas?), kita vertus, o kiek juvelyrikos parodų įvyksta Lietuvoje per metus?

Valdas Kilpys. Rusiškojo „LiveJournal“ ataka – naujas etapas minčių kontrolės fronte1

Išpuolis prieš LiveJournal – puiki proga pasvarstyti apie didėjančią socialinių tinklalapių ir interneto apskritai įtaką politiniams procesams.

Valdas Kilpys. Keli bruožai Kauno architektūros tema, arba Kodėl čia gyventi gera?29

Valkiodamasis tarp prieškario moderniosios nacionalinės architektūros šedevrų negali atsikratyti minties, kad Kaunas ir yra tas tikrasis vienintelis lietuviškas miestas šalyje.

Valdas Kilpys. Kaunas 2010: subjektyvios įžvalgos (ne)laukiant fejerverkų1

Autorius pasakoja apie 2010-ųjų Kauno renginius ir projektus - vykusius ir tebevykstančius.

Česlovas Lukenskas: „Lesti tikriausiai ir yra tas esminis „blogis...“3

Mano „idėjinis variklis“ yra gyvenimo meilės ir išnykimo baimės programa, ir nieko čia ypatingo, gal tik personalinių išgyvenimų įvaizdinimas kiek savotiškas...

Valdas Kilpys. Paminklas partizanų motinoms3

Idėja prasminga: knygoje aprašomi daugiau nei septyniasdešimt konkrečių partizanų motinų likimai, o žalvarinis paminklas įkūnija nežinomų laisvės kovotojų mamų atmintį.

Pašventintas atkurtasis Prisikėlimo apygardos štabo bunkeris2

Spalio 15 d. Daugėliškių miške, Ariogalos seniūnijoje, Raseinių rajone buvo pašventintas atkurtasis Prisikėlimo apygardos štabo bunkeris.

Valdas Kilpys. Ko vertas teiginys „visi jie vagys“?1

Dingojasi man, kad kova su bolševikine Lietuvos praeitimi pralaimėta pirmiausiai dėl to, kad pagrindiniais jos atributais tapo perdėtas suabsoliutinimas, dogmatiškumas ir sąmokslo teorijų neišsenkanti plėtra.

Povilas Juodvalkis: „Man taip gera, kai aplink visi lietuviškai šneka...“ 3

Tarpusavyje Povilą Juodvalkį vadiname tiesiog „dideliu žmogumi“. Dvimetrinę jo figūrą su dar didesne filmavimo kamera vasarą galima pamatyti beveik visuose laisvės kovotojų, šaulių ar karių susirinkimuose, valstybinių švenčių minėjimuose.

Ar išgelbės „Romuvą“ kavingi veidai?6

„Romuvos“ kino teatro problema tapo plačiai žinoma tiek gatvėje, tiek politiniuose sluoksniuose. Randasi įvairių idėjų, iniciatyvų, taip pat – geranoriškų teisininkų, kurie altruistiškai konsultuoja dėl tolesnių juridinių veiksmų, sugrąžinant „Romuvą“ į kultūrinę Kauno erdvę.

Tomas Motiejūnas: „Jei verslininkai supras, kad daryti verslą tik kitų rankomis nėra vienintelė išeitis, tai viskas bus gerai“2

„Motiejaus kepyklėlė“ Kauno senamiestyje jau tapo jo savastimi. Keistu būdu, net padorios iškabos neturinti, ši vieta puikiai žinoma vietos gyventojų.

Valdas Kilpys. Pasibaigė jubiliejinis „Kaunas Jazz“ festivalis

Džiazo žmonės įjungė atbulinį laiko skaičiuotuvą ir pradėjo skaičiuoti laiką iki kitų metų festivalio.

Muftijus Romas Jakubauskas: Korane Dievas sako, kad siunčia religiją ne norėdamas pasunkinti, bet palengvinti gyvenimą2

Mano galva, pagrindinė problema yra ta, kad į Lietuvos musulmonus pradėta žiūrėti per pasaulyje vykstančių įvykių prizmę. Dažniausiai tie įvykiai yra vietiniai, susiję su konkrečių valstybių reikalais, o Lietuvos musulmonai yra lyginami būtent su tuo.

Alius Razmantas: „Kiekvienas instrumentas – tai lyg gyvas organizmas“1

Kai pirkau instrumentą nujaučiau, kad pianinus derinantys meistrai turi būti kažkokie išskirtiniai žmonės. Neapsirikau. Juose puikiai sugyvena itin skirtingos sąvybės: gebėjimas įsiklausyti į muzikos garsą ir paprastas, žemiškas nagingumas.

VDU vyko konferencija „Mistinė patirtis šiuolaikiniuose kontekstuose“

2010 m. vasario 19 – 20 d. Vytauto Didžiojo universitete Katalikų teologijos fakultete vyko tarpdisciplininė mokslinė konferencija „Mistinė patirtis šiuolaikiniuose kontekstuose“.

Jadvyga Staugaitienė „Sunkiai įsivaizduoju vaiką, užaugusį be pasakos“

Kai pirmą kartą su dukra įžengiau į Kauno apskrities viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrių, aiškiai suvokiau, kad anksčiau ar vėliau čia gims pokalbis.

VDU atidaryta specializuota Filosofijos skaitykla

Vasario 8 d. Vytauto Didžiojo universitete (VDU) duris atvėrė nauja specializuota Filosofijos skaitykla.

Egidijus Rudinskas: „Svarbu, kad kūrinys neštų tam tikrą žinią, būtų aktualus“1

Žvelgiant į E. Rudinsko darbus lengva pasimesti laike ir erdvėje, tačiau kalbėdamas su juo aiškiai jauti, kad šis menininkas tvirtai stovi ant žemės. Buitis ir būtis čia nesipyksta...

Valdas Kilpys. Kaunas 2009: subjekcijos, faktai, įvykiai3

Kelinti metai iš eilės vis tas pats: festivalis „Kaunas Jazz“ – be konkurentų, Tarptautinis Pažaislio muzikos festivalis – it nesulaižoma ledų porcija. Tai ašys, ant kurių laikosi kultūrinis Kauno vasaros gyvenimas.

Julija Skiparienė: „Prasminga regėti, kaip keičiasi spurgų valgytojų kartos...“2

Kažkada rašiau, kad jei iš Laisvės alėjos dingtų „Spurginė“ išvažiuoti iš Kauno gyventi kitur būtų gerokai lengviau.

G. Česonis: „Tikiu, kad menininkas turi būti socialiai atsakingas, ir eiti kartu su laiku“

Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas G. Česonis, tapęs Kauno fotomenininkų lyderiu, ilgai nesnaudė: vykdomos patalpų rekonstrukcijos, plečiama veikla, pajudėjo įdomūs projektai.

Ignas Maldžiūnas: „Mus kažkas tiesiog užliūliavo…“

Miesto gyvenimas paradoksaliai keičia atstumus. Jei pokalbio vertas žmogus gyvena visai šalia, už kelių namų, vadinasi, kalbėtis „apie gyvenimą“ bemaž niekada nerasi (arba jis neras) laiko.

Valdas Kilpys. „Nord Stream“: pasroviui ar prieš srovę?
1220 kilometrų ilgio dujotakis nuo Vyborgo Rusijoje iki Greifsvaldo Vokietijoje. Du vamzdžiai, kirsiantys penkių valstybių – Rusijos, Vokietijos, Švedijos, Suomijos ir Danijos – teritorinius vandenis, kuriais pagal projektą dujos iš Rusijos į Europą turėtų tekėti 50 metų, o gal ir daugiau. „Nord Stream AG“, kurios 51 procentą akcijų valdo Gazprom, ketina į šį projektą investuoti 7,4 mlrd. eurų savų ir skolintų lėšų.
Rita Grigauskienė: „Gerbiu tuos, kurie Dievo duotais gabumais ir savo darbu pasiekia kūrybinių aukštumų“

Menas, o ypač vaizduojamasis, yra labai slidi tema. Pradėjęs kalbas apie jį rizikuoji būti apšauktas neišmanėliu, profanu ar tamsuoliu.

Robertas Antinis: Kuo didesnis rūpintojėlis, tuo lietuviškesnis esi?

Skulptoriaus Roberto Antinio darbai seniai ir negrįžtamai įaugo į Laikinosios sostinės kūną ir jos gyventojų sąmonę.

Valdas Kilpys. Bulvariškumo nuokrypiai: NATO, kariuomenė, Šaulių sąjunga
Kariuomenė „nebulvarine“ tampa tik tada, kai tenka vykdyti realias kovines užduotis. O kol kas ji yra tik valstybingumo reprezentantas, su šalies gynyba turintis nedaug ką bendro.
Romualdas Rakauskas: „Esu laimingas žmogus, kuriam gyvenimas davė fotografiją“

Dar tada, kai galvoje kirbėjo užmačios kalbinti Romualdą Rakauską, negalėjau atsikratyti vienos įkyrios minties: „Dievulėliau brangus, juk reikės jį fotografuoti.“ Šis žmogus — vienas iš nedaugelio fotomenininkų, kurio darbai jau seniai tapo lietuviškosios fotografijos „ikonomis“, klasika, iš kurių mokosi jaunieji fotografai. Tačiau nuo pirmųjų susitikimo minučių nerimas pamaži blėso. Nufotografavau. R. Rakauskas pasirodė esąs puikus pašnekovas, nuoširdus žmogus ir tiesiog laimingas šios žemės gyventojas. Nenuostabu, nes tik jo akis galėjo pastebėti kaip nuostabiai žydi Lietuvos sodai pavasarį...