Andrius Jakučiūnas

V. Morkūnas: „Ilgai trunkančio ramaus dūlėjimo scenelė gali atrodyti kaip užuovėja“

„Iš literatūros nyksta absoliuti vaizduotė“, – sako rašytojas, vertėjas, keistų darbų dirbėjas V. Morkūnas.

Pogrindis egzistuoja visur ir visada. Rašytoją, vertėją A. Fominaitę kalbina A. Jakučiūnas

Pogrindis yra žmogiškesnis ir, man atrodo, nuoširdesnis nei oficialioji mainstryminė kultūra, teigia A. Fominaitė.

Linksmasis ir herojiškasis gariūnmetis, kurio nebuvo (daug klausimų)

Per pastaruosius metus atsirado kokybiškos literatūros, vaizduojančios nelengvą ir daugiareikšmį Lietuvos istorijos periodą nuo vėlyvojo sovietmečio iki maždaug dutūkstantųjų.

Ekspertų Lietuva

Bandymai sukurti Lietuvai viziją arba netapo įkvėpimo šaltiniu, neįstengė vienyti, telkti žmonių, arba jiems buvo lemta virsti saugia užuovėja keliems marginalams

Literatūros šauktiniai, arba Kaip laimėti karą, neiššovus nė kulkos
Andrius Jakučiūnas - Kultūros savaitė

Nauji vėjai atneša ne pačius geriausius laikus literatūrai: knygas nurungia knygų lentynos, o skaitymą – skaitymukas, skaitytojų mažėja, jaunieji talentai neskuba rinktis literatūros kaip savo gyvenimo kelio. 

Knygų etiketės

Turime pripažinti: šitokia ydinga ir absoliučiai neteisinga literatūros sąvokos traktuotė nepadeda nei skaitytojams, nei kritikams. Ir tai susiję anaiptol ne tik su knygynais.

Andrius Jakučiūnas. Poezijos pavasaris. Ar jau laikas dėti riebų pliusą?1

Tiesą kalbant, kaži ko čia turbūt ir nepadarysi, bet gal šaus kam nors geniali mintis? Kaip tik jos ir trūksta, kad būtų galima įsivaizduojamame festivalio metraštyje padėti didelį, riebų pliusą.

Andrius Jakučiūnas. Sugrįžę paveikslai, negrįžę žmonės

Vasarą paprastai apmirštantį Vilnių pasiekė keletas gerų naujienų iš dailės pasaulio.

Andrius Jakučiūnas. (Ne)uždirbti pinigai?1

Kodėl menininkas mūsų žiniasklaidoje taip dažnai vaizduojamas esąs gobši (ir klastinga) siurbėlė, o statistinis mokesčių mokėtojas – auka?

Valdas Papievis: „Kol nerašau, esu durnas žmogus“10

Pirmas sakinys turi būti pamatinis, vedantis, jeigu pavyksta tokį parašyti, jis toliau rutuliojasi pats, o mane veda ne protas, bet kažkas kitas.

Andrius Jakučiūnas. Pernelyg triukšminga vienatvė

Penkiasdešimtmetį švenčiantis fotografas Algimantas Aleksandravičius naujos savo parodos žiūrovą drauge su savimi tremia į Baltarusijos ir Ukrainos provinciją, kur tebestūkso LDK menantys griuvėsiai.

Andrius Jakučiūnas. Proskripcijų sąrašas3

O jei tai ne geraširdžių idiotų, bet rūsčių mankurtų akys, mankurtų, kuriuos jie sukūrė pagal savo pačių pavyzdį ir kuriems nesvarbu, ką naikinti – svarbu agonija, karšta kruvina mėsa, degančios antraštės.

Andrius Jakučiūnas. Ad hoc

Senamiesčio menininkų galerijoje-dirbtuvėje veikianti tapytojos Eglės Karpavičiūtės paroda „Science fiction. Retrospektyva“ pirmą akimirką sukelia daugiau klausimų, negu pateikia atsakymų, susidėliojančių iš kai kurių žinių apie autorę.

Andrius Jakučiūnas. Atmintis

Jau seniai kamuoja įtarimas, jog mūsų atminčiai kažkas atsitiko – kažkas atsitiko Lietuvai, kiekvieną dieną liepsningai degančiai troškimu ką nors prisiminti.

Andrius Jakučiūnas. Priklausomybė

Nors kultūra – irgi priklausomybė, bet ji nemaudžianti, neįkyri. Gali ir visą gyvenimą pragyventi nesuvokęs, jog vis tiek, kad ir ką darytum, esi išplaukęs iš kultūros, ją simbolizuoji ir ją įkūniji visomis savo sutrūnysiančiomis ląstelėmis.

Andrius Jakučiūnas. Asteroidas 1999 RQ361

Nūn sėdžiu įsijungęs Facebook’ą ir mąstau, kad tai vienintelė iš tikrųjų laisva, išsami, objektyvi ir – kad ir kaip tai ciniškai skambėtų – autentiška kultūros informavimo priemonė, be to, išliksianti ir po apokalipsės...

Andrius Jakučiūnas. Nepasitikėti mitu1

Ruošiantis kultūros nakties „Tebūnie naktis“ renginiams, į galvą įkyriai beldėsi mintys apie Argonautus (taip pat Homero „Iliadoje“ aprašytą „laivų katalogą“) bei Palemono šutvę.

Andrius Jakučiūnas. Kaip padaryti amžinumą patvarų1

Lietuvoje baigėsi dievai žino, kelintasis (pabodo kiekvienąsyk tikslintis) tarptautinis poezijos festivalis Poezijos pavasaris, kuris, deja, dievai žino, kelintąjį kartą buvo kaip du vandens lašai panašus į ankstesniuosius.

Andrius Jakučiūnas. Nuo abstrahuotos aistros iki ištobulintos detalės

Vilniaus galerijos, lyg būtų susitarusios, pastaruoju metu atiduoda duoklę dailės žymūnams.

Andrius Jakučiūnas. Graudūs verksmai dėl Sereikiškių parko2

„Graudžiais verksmais“ pavadinčiau visuomenės reakciją, kurią sukėlė Vilniaus savivaldybės inicijuota Sereikiškių parko, kitaip dar vadinamo Bernardinų sodu, sutvarkymo procedūra.

Andrius Jakučiūnas. Infantilams – chloras

Ar ką nors sužinojau kelionėje? Taip manyti būtų naivu – po kokios dvidešimtos valstybės aplankymo šiame pasaulyje nieko iš esmės naujo sužinoti neįmanoma.

Jonas Gasiūnas: „Išėjimas į kosmosą nebeatrodo didvyriškas“7

Suprantu, rodyti tapybą šalia šiuolaikinio meno darbų yra šiokia tokia kiaulystė, nes šiuolaikinis menas vartojamas greitai; norint sudėti tapybą į vieną lygį su šiuolaikiniu menu, reikia ilgai žiūrėti ir galvoti.