Birutė Pankūnaitė

V. Vasiliausko paveikslai apie būties troškulį

Esė iš knygos-albumo „Vincentas Vasiliauskas – snaiperis, krautuvininkas, tapytojas“ („Baltos lankos“, sudarė V. Žukas).

Antipaminklas miestui

Mintis apie 11-ąją Kauno bienalę „Yra ir nėra. Paminklo (ne)galimybės klausimas“ apibendrina dailės kritikė Birutė Pankūnaitė.

Donata Minderytė: tapyba ir fotografija yra labai glaudžiai susijusios

„Nieko negali užfiksuoti, išsaugoti taip, kaip buvo – nei pasitelkęs fotografiją, nei tapybą. Visa tai yra fikcija, bet kartu ir visiškai tikra“, – sako tapytoja D. Minderytė. Menotyrininkės B. Pankūnaitės pokalbis su menininke.

Apie du (ne)susiliečiančius pasaulius

Dailės kritikei Birutei Pankūnaitei iš vasaros parodų repertuaro įstrigo dvi asmenybės – Kazys Varnelis ir Elena Narbutaitė. Kuo jie pasirodė artimi ir kuo nepanašūs?

Ilona Mažeikienė: „Nesinori likti kaip musei gintare“3

Pokalbis su Vytauto Kasiulio dailės muziejaus vadove I. Mažeikiene apie muziejaus gyvenimo šventes ir kasdienybę, parodų politiką ir planus.

„ArtVilnius'17“: atleiskite, kad aštriai11

Pirmuosius įspūdžius apie kasmetį renginį „ArtVilnius'17“ aprašo dailės kritikė B. Pankūnaitė – ne tik apie pozityviąją, bet ir apie negatyviąją dalį.

Linas Katinas: „Gyvenimas yra malonus apsirikimas“143

Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas tapytojas Linas Katinas garsus savo nenuspėjama kūryba.

Ar naujos tapybos trajektorijos?14

Apie XVI tarptautinę Vilniaus tapybos trienalę – renginį, kurį Lietuvos dailininkų sąjunga organizuoja nuo pat 1969 metų ir kuris, kaip teigiama jo pristatyme, „profesionaliai atspindi pagrindines tapybos vystymosi kryptis ir tendencijas“.

Kaunas mene ir menas Kaune16

Meno gerbėjai dar gali suskubti į šiuolaikinio meno festivalį Kaune, o negalintiems sau leisti kelionės ar trokštantiems kritiško požiūrio – keletas įžvalgų.

Rugsėjo meno apžvalga: be prievartos4

Dailės kritikė Birutė Pankūnaitė vėl kviečia pakeliauti po Vilniaus ekspozicijų sales ir pasidomėti, ką siūlo įsisiūbavęs parodų ruduo.

Justina Christauskaitė: „Esu analoginę fotografiją pasitelkianti tyrinėtoja“2

Vilniaus fotografijos galerijoje tyliai vyksta jaunos menininkės J. Christauskaitės fotografijų paroda „Anūkai, rūbai, seneliai“.

Arvydas Šaltenis: „Nereikia meluoti, gražinti, pudruoti tikrovės“

Mūsų karta vengė tų kompromisų visokiais būdais. Genai ir intuicija neleido. Tokia sėkla buvo iš tėvų, senelių, iš mūsų istorijos, iš pokario, ir baisi gėda būtų buvus stoti į partiją ar kaip parsiduoti.

Menas ir žodis1

Ar žiūrėjimas be audiogido ir teksto yra tobulesnis? Ar perskaičius tekstą daugiau suvokiama? Tokie klausimai kilo galvoje apsilankius birželį prasidėjusiose parodose Vilniuje.

Tegyvuoja naujos rutinos

Galbūt iš karštųjų, galbūt ir ne, turiu konstatuoti, kad septintoji „ArtVilnius“ laida man pakvipo rutinine pasiūla. Turiu omenyje meną siūlančių galerijų įsivaizdavimą, ką gali norėti įsigyti lankytojas.

Ką žada ne tapyba1

Meno apžvalgininkė B. Pankūnaitė kviečia pailsėti nuo tapybos ir pasižvalgyti po gegužės mėnesio šiuolaikinio meno parodas Vilniuje.

Apie netobulumą2

Tai balandžio pradžios Vilniaus meno apžvalga: menotyrininkė Birutė Pankūnaitė keliauja per galerijų sales ir kritiškai peržvelgia nepatogias temas, pokalbis apie jas ne visada yra malonus.

Menotyrininkų knygos su paveikslėliais, gerąja prasme1

Prieš kelias savaites nuvilnijo Vilniaus knygų mugė, kurioje nemažai dėmesio susilaukė ir knygos apie meną. 

Trys būdai rutinai įveikti4

Meno apžvalgininkė Birutė Pankūnaitė siūlo aplankyti vasarį Vilniuje veikiančias tapybos parodas, kuriose siūlomos skirtingos vizualinės istorijos bei saviti realybės ir fantazijos supynimo būdai.

Keli atsakymai į klausimą apie tapybą

Sausio mėnesį Vilniuje užderėjo tapybos parodų. Kokius kelius šiandien renkasi tapytojai, ar tebepulsuoja ši senoji meno rūšis?

Keli vizualumo variantai ir metų užbaigimas

Meno kritikė Birutė Pankūnaitė skaitytojams siūlo paskutinę šių metų apžvalgą ir susumuoja laikotarpį. Šįsyk jos dėmesio centre – vizualumo studijos.

Mergaitė vs moteris vs vyras

Meno apžvalgininkė B. Pankūnaitė prasidėjus lapkričiui iš Vilniaus parodų srauto pasirenko tris moterų menininkių parodas...

Vladas Urbanavičius. Viskas iš gyvenimo

Skaitytojams siūlome artimesnę pažintį su skulptoriumi V. Urbanavičiumi, kuris garsus ne tik daug sąmyšio sulaukuse „Krantinės Arka“, bet ir ankstyvąja minimalistine plastika, liturginiais objektais bei šiuolaikine skulptūra.

Chaoso sistemos1

Apie Dalios Kasčiūnaitės parodą „Galerijoje 555“ ir ne tik apie ją rašo meno apžvalgininkė Birutė Pankūnaitė.

„ArtVilnius‘15“ ir barono Miunhauzeno nuotykiai

Šeštaisiais metais jau juntama ramybė, išvengiant ankstesnių papildomų klausimų ir priekaištų, nes „ArtVilnius“ jau tapo būtina peizažo dalimi su visais gūbriais ir nuokalnėmis.

Jonas Jurcikas. Sunkiai suvokiama kasdieniška beprotybė

Neseniai anoniminis kolektyvas „Young Poor Artists“, kartkartėmis pasiūlantis šiuolaikinio meno renginių, suorganizavo įvairių menininkų šou, kuriame savo įspūdingus paveikslus parodė ir jaunas tapytojas Jonas Jurcikas

Vaikiškumas, žaidimas, pasaka

„Gadji beri bimba glandridi laula lonni cadori...“, – lėtai ir didingai tarė menininkas dadaistas Hugo Ballas 1917 m. savo galerijoje „Galerie Dada“ Ciuriche. Pasirodymui baigiantis jo balsas jau skambėjo patosiškai lyg šventiko. 

Ir vis dėlto apie tapybą, tik kitais būdais

Visi menininkai savo kūriniais kuria naują neįvardyto, nežinomo autoriaus erdvę. Neaišku, kada jis gyveno, ar tebegyvena, buvo, yra ar tik ateis...

Apie akademizmą šiuolaikiniame mene

Dailės kritikė Birutė Pankūnaitė šįsyk savo apžvalgą skiria konceptualiajam menui, įžvelgdama jame akademizmo požymių ir kartu aptikdama tikrų šios krypties perlų.

Kaip pavadinti parodą?

Klaidžiojant po sales šį kartą galvoje nepaliaujamai ėmė suktis mintis apie parodų pavadinimus, kuriuos norėtųsi vadinti „vardais“: kaip pavadinamos parodos, ką duoda produktyvus pavadinimas kūriniams ir ką atima nesėkmingas.

Apie mokytojus, meistrus ir Kalėdų likučius

Vieni įvykiai buvo ryškesni už kitus savo masteliu ir svoriu. Tačiau rūšiuoti – nedėkingas užsiėmimas, prilygstantis konkursiniam sportui. Todėl palikime viską užuominose...