Kristina Tamelytė

Edukologė D. Gervytė: ugdymas yra kelionė, kurioje einant kartu su mokytoju atsiveria akys

Asumpcionistinei mokyklai būdinga orientacija į sociumą, t. y. rūpestis, kad ugdymas perkeistų asmens gyvenimą ir jis būtų įgalinamas tapti aktyviu visuomenės nariu.

Idealistas utopijų mirties epochoje

Kviečiame susipažinti su Jürgeno Habermaso, neseniai šventusio 90-ies metų jubiliejų, asmenybe ir pagrindinėmis jo filosofijos idėjomis.

Jono Meko dvilypumai

Meno ir edukacijos centre „Rupert“ atidaryta paroda atskleidžia ne tik J. Meko poetikos galią, bet ir sudėtingus asmenybės virsmus.

Amžinybės ieškanti Jordanija

„Jordanijos grožis – nepaprastas, persekiojantis, antlaikiškas. Jordanija, nusėta didžiųjų imperijų griuvėsių, yra šiandieninio pasaulio gabalėlis, kuriame ilsisi praeitis.“

Prarasti pabėgėlių pasauliai

Pasaulinės pabėgėlių dienos proga siūlome mąstyti kartu su filosofės Hannah’os Arendt esė „Mes pabėgėliai“.

Galia ir ideologija seriale „Černobylis“

Serialo kūrėjai pasiūlo įtaigų, šiurpinantį ir jaudinantį ne tik istorijos vyksmo, bet ir sistemos, galios mechanizmų, ideologijos ir artėjančios Sovietų Sąjungos griūties vaizdinį. 

M. Burokas: „Kartais sakau, kad poezija mane traukia iš tingėjimo“

Pokalbis su Maironio premijos laureatu apie apie poezijos, literatūros kritikos ir prozos rašymo ypatumus, miestą poezijoje ir tikrovėje, fotografijos ir poezijos panašumus.

Politikos pažadai

Žmogus, kaip toks, yra apolitiškas, nes jis yra vienas: pasaulis jam rodosi tik vienu būdu. Politika atsiranda „už žmogaus“ ir „tarp žmonių“. 

Ar vaikai mokykloje turėtų įgyti žinių?

Atsakymas į šį klausimą tikrai nėra vienareikšmis, o veikiau keliantis dideles, aštrias ir aršias diskusijas edukologijos specialistų gretose.

Linas Kojala: „Nebalsuoti EP rinkimuose – pernelyg didelė prabanga“

Pokalbis su politologu Linu Kojala apie jo naujausią knygą ir Europos Parlamento rinkimų prasmę Lietuvai. 

Sugrąžinti pasitikėjimą mokykla. Pokalbis su švietimo asociacijų atstovais

Įvairios švietimo asociacijos nusprendė raginti politikus susitarti dėl bendros ir ilgalaikės švietimo vizijos. Kokie didžiausi kylantys iššūkiai? 

Kokios valstybės norėtų kandidatai į prezidentus?

Valstybė – tai mes? Pokalbis su doc. dr. Nerija Putinaite apie kandidatų į prezidentus požiūrį į valstybę ir jos santykį su piliečiais.

Ką naujo kandidatai į prezidentus siūlo užsienio politikoje?

Pokalbis su VU TSPMI dėstytoja, tarptautinių santykių eksperte prof. Dovile Jakniūnaite. 

Vitalijus Manskis – galios anatomas

Režisierius V. Manskis atkreipia dėmesį, kaip visuomenės individai, valdantieji ir paklūstantieji pasiduoda įvairioms galios struktūroms ir nė vienas iš mūsų nėra nuo to apsaugotas.

Dainius Pūras: „Depresija – ne psichiatrijos, o visos visuomenės reiškinys“

„Šiuo metu didžiausia problema kalbant apie depresiją yra biomedicininio modelio pernelyg agresyvus dominavimas.“, – kalbėjo D. Pūras

Kristupas Sabolius: neįkvepiant vaizduotės, neįmanoma sukelti ir autentiško intereso

Kokia medijų edukacija reikalinga mokyklose? Pokalbis su filosofu doc. dr. Kristupu Saboliumi. 

Pranciškonų vienuolis, tapęs geriausiu mokytoju pasaulyje

Šiais metais Peteris Tabichis apdovanotas „Pasauline mokytojo premija“ (Global Teacher Prize) ir vadinamas geriausiu mokytoju pasaulyje. 

„Kino pavasario“ dienoraštis: Rytų atgaiva ir meistriškumas

Įpusėjus 24-ajam kino festivaliui „Kino pavasaris“ siūlome susipažinti su šių metų atradimais. Akį traukia rytietiškas kinas – filmai iš Pietų Korėjos, Japonijos, Irano.

Mokytoja E. Banytė: „Mokykla verčia vaikus ir mokytojus būti vykdytojais, o ne kūrėjais“

Interviu su lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Elžbieta Banyte – apie didžiausias problemas, su kuriomis susiduria literatūros mokymas mokykloje dabar. 

Skaitymas vaikams garsiai – tiesiausias kelias į gerą išsilavinimą

Kalbą tyrinėtojai vadina „išsilavinimo valiuta“, tai, kokio lygio yra kalbiniai gebėjimai, gali padaryti įtaką jūsų vaiko gyvenimui. Skaitymas garsiai – būdas vaikams padėti siekti daugiau.

Kaip suprasti Sąjūdį?

Siūlome keletą pačių sodriausių bandymų suprasti Sąjūdį, kurie galėtų padėti prasmingai pasižiūrėti į Kovo 11–ąją dieną ir visą išsilaisvinimo judėjimą.

Įkvepiančios moterys: 11 žymių filosofių

Filosofija buvo laikoma vyrišku užsiėmimu, tačiau šios moterys paneigia bet kokią abejonę. Ir tai – tik maža dalis mąstytojų, kurias galima būtų pažymėti.

Neįgaliųjų protestas – neįmanomas?

Nors neįgalieji – bene silpniausia socialinė grupė Lietuvoje, tačiau pasipriešinimo formos per visą Lietuvos nepriklausomybės trisdešimtmetį nebuvo jai tinkamos. Kodėl? 

Kodėl Aristotelis svarbus šiandien?

Antikos filosofas Aristotelis gyveno daugiau nei prieš du tūkstančius metų, tačiau išlieka aktualus tiek politiniame, tiek intelektualiniame gyvenime.

Pirmojo pasaulinio karo gniaužtuose sužibusi politinė sąmonė

Pokalbis su istoriku dr. Tomu Balkeliu apie nepriklausomos Lietuvos valstybės idėją, besiformuojančią politinę sąmonę ir karo įtaką valstybės atsiradimui. 

Istorikas D. Juodis: nesame pasiruošę plačiau ir įvairiau žiūrėti į partizaninį judėjimą

Pokalbis su istoriku dr. Dariumi Juodžiu apie Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos Vasario 16-osios deklaraciją.

„Visi galime būti vienas kitam dovana“

Br. Evaldas Darulis OFM dalijasi mintimis apie Šv. Valentino dieną, Bažnyčios ir dvasininkų vaidmenį šeimos gyvenime, dažniausiai poroms iškylančius sunkumus.

Penki Jono Meko filmai, kuriuos turėtumėte pamatyti

Po avangardo režisieriaus Jono Meko mirties buvo daug kalbėta apie jo asmenybę, mintis, gyvenimo kelią, poeziją. Metas prisiminti ir keletą filmininko juostų, kurios taikliausiai apibrėžia jo kūrybą. 

MO muziejus kaip pareiškimas
Kristina Tamelytė - Naujasis Židinys-Aidai

Kuriant „muziejų be sienų“, aiškiai suvokta nesusikalbėjimo ir skirtingų žodynų problema, todėl pasitelkta įvairi strategija šią prob­lemą spręsti.

Kęstutis K. Girnius: Jie jautė savo tautos vertę

Tauta yra tarpgeneracinė bendruomenė. Lietuvių tauta neaprėpia tik tų žmonių, kurie dabar gyvena, bet ir tuos žmones, kurie kadaise gyveno, ir tuos, kurie dar gyvens. 

G. A. Nazzaro: „Kai susiduriu su tikru kinu, jis mane užklumpa nepasiruošusį“1

„Daugiausia, ką gali padaryti kino kritikai, jei jie yra geri kritikai – įvertinti filmą per savo asmeninį žvilgsnį, o vėliau tikėtis, kad šis žvilgsnis įgaus universalesnę galią“, – sako G. A. Nazzaro.

A. Tănăsescu: geriausi filmai skleidžia kino, kaip meno formos, jėgą1

Į „Kino pavasarį“ rumunų kino kūrėjas A. Tănăsescu atvyko kaip komisijos narys. Su juo kalbėjomės apie rumunišką kiną, meno galią, kino festivalio programos sudarytojo darbą ir dabartinę Rumunijos visuomenę. 

„Voluinė“ ir atminties politikos dilemos6

Šio teksto tikslas yra ne tik pristatyti diskusiją, kurį įvyko, bet ir aptarti filmą, pažvelgti į šią situaciją bei diskusijos argumentus iš atminties politikos perspektyvos bandant atsekti pagrindines prielaidas, kuriomis remiasi šios diskusijos dalyvių aibė.

Neužbaigtas kinas. Abbasas Kiarostami3

Legendinio Irano režisieriaus Abbaso Kiarostami 1995 m. rašytas tekstas – raktas, padedantis skaityti jo paties kūrybą. Kartu tai – mažas neužbaigto kino judėjimo manifestas.

Į ką žvelgti, kai ateina „Pavasaris“?1

Visi „Kino pavasario“ pasirinkimai subjektyvūs. Šie – irgi, tačiau galbūt padės jums nepasiklysti filmų jūroje.

Žiniasklaida, skausmas, antraštės ir byrantys centai6

Klausimas apie žurnalisto poziciją yra ne apie tai — rašyti ar nerašyti, o kaip rašyti? Kada nustoti misti tragedijos liekanomis? Kada nustoti skaičiuoti smūgius į kūną ir gėles prie urnos?

Apie amžinas vertybes avangardinėmis priemonėmis. Pokalbis apie P. Dirgėlos idėjas

Petras Dirgėla, nors yra apdovanotas Nacionaline premija, mažai žinomas rašytojas, dar mažiau žinoma ir mįslinga yra jo kūryba.

Oskaro Koršunovo „Apvalytieji“ – meilėje ir purve2

Pagrindinė pjesės tema yra meilė. Gniuždanti, kunkuliuojanti, naivi, purvina, tamsi, verdanti ir galiausiai – nurimstanti. 

Istorijos kūrimas

Jaunieji Čekijos kino kūrėjai ekranizavo Mariuszo Szczygieło knygą „Gotlandas: beveik tikros istorijos iš vienos Čekoslovakijos dalies‟. Ją sunku įsprausti į kokią nors literatūros žanrams įprastą kategoriją. Nusprendėme pakalbinti patį autorių. 

Pokalbis su Syriza: Mes nesitikime pakeisti pasaulio4

Pasaulio dėmesio centre jau kelias savaites Graikija. Šalis, niekaip negalinti atsigauti po 2008 metais finansų pasaulį sukrėtusios krizės. Liepos 7–ąją Demos kritinės minties institutas surengė atvirą paskaitą pavadinimu „Būti ar nebūti: Graikija, Syriza ir Europos neoliberalizmas‟.

Režisierius J. Oppenheimeris: „Sugebėjimas daryti bloga visiškai priklauso nuo sugebėjimo meluoti sau“1

Pokalbis apie filmus, filosofijos įtaką kino kūrybai, kaltę, baimę ir jų neigimą bei literatūros ir kino skirtumus.

Antanas Mockus – homo politicus?

„Kino pavasario“ filmų gausybėje šiemet pasirodė naujausias Andreas Dalsgaardo filmas „Gyvenimas yra šventas“, kuris pasakoja apie Antano Mockaus asmenybę ir paskutinius jo žingsnius politinėje veikloje.

KP'15 rengėja Santa Lingevičiūtė: „Susikaupimas kino salėje yra svarbus ir reikalingas“

Bernardinai.lt siūlo jau tradiciniu tapusį pokalbį su festivalio meno vadove Santa Lingevičiūte: apie kino festivalius apskritai, „Oskarų” tendencijas, socialiai angažuotą kiną, moteris kine, jaunuosius režisierius ir jų darbus.

KP'15 filmai: „Gentis“ – kurtinanti tyla prigimtinėje būklėje

Šių metų konkursinėje programoje „Nauja Europa – nauji vardai“ vieno filmo siūlyčiau tikrai nepraleisti. Jis paliko mane be žado. 

„Maidano“ režisierius S. Loznica: „Šis filmas apie tai, kaip gimsta tauta“

Siūlome pokalbį su režisieriumi – apie kūrybinį procesą, Rusijos ir Ukrainos konfliktą, vakarietišką reakciją į „Maidaną“, atsakomybę, taip pat kolegos Zviagincevo „Leviataną“.