Marius Burokas

Trisdešimt. Sentimentalus
Marius Burokas - Metai

Apie „Poetinį Druskininkų rudenį“: „Atrodytų, ką poetai gali suorganizuoti – išgertuves ir skaitymus. Tačiau jau trisdešimt metų gyvuojantis festivalis įrodo, kad išradingumo jiems netrūksta.“

Apie tautas irgi kalbas
Marius Burokas - Metai

Poezija Europoje tampa vis labiau performatyvi, sugrįžta iš knygų puslapių į scenas. Matoma labai aiški skirtis tarp senosios Europos ir naujosios Europos autorių.

Permainų vėjai (knygų apžvalga)
Marius Burokas - LRT.lt

Poetas, vertėjas M. Burokas pristato G. Vilpišausko fantastinį siaubo romaną „Vėjas nuo jūros“, lenkų rašytojo W. Gombrowicziaus knygą „Lenkiški prisiminimai“ ir estų režisieriaus I. Tasko romaną „Pobeda 1946“.

Pasižvalgymai dirbtuvėse, pokalbiai namuose (knygų apžvalga)
Marius Burokas - LRT.lt

Poetas, vertėjas ir literatūros kritikas Marius Burokas pristato dvi knygas – Vido Poškaus „Menininko dirbtuvė: 42 istorijos“ ir Rūtos Oginskaitės  „Gib a kuk. Žvilgtelėk. Pokalbiai Olgos ir Grigorijaus Kanovičių namuose“. 

Ugnis ir ledas, šeima ir klubas (knygų apžvalga)
Marius Burokas - LRT.lt

Poetas, vertėjas ir literatūros kritikas Marius Burokas pristato du romanus – Anne Tyler „Mėlynų siūlų ritė“ ir Festono Mwanzos Mujilos „Klubas „Tram 83“.

Atmintinė festivaliniam poetui (iš stebėjimų)3
Marius Burokas - Kultūros savaitė

Skubu pasidalinti savo antropologiniais stebėjimais apie ypatingus žmones – festivalinius poetus. Ko gi reikia, norint būti tokiu poetu?

Revoliucija ir ugnikalnis1
Marius Burokas - LRT.lt

Ir Andrejaus Kurkovo „Maidano dienoraštis“, ir Mary Beard knyga „Pompėjai. Romėniško miesto gyvenimas“ į didžiąją istoriją, į svarbius istorinius įvykius ir epochas žvelgia iš žmogaus perspektyvos.

Čiupinėjant pakraščius2
Marius Burokas - nemunas

Taip kruopščiai ir kiek įmanydamas vengiau šio dalyko, kol galop jis mane pasivijo. Parašyti apie Vilnių. Regis, daugiau apie nieką ir nerašau.

Trys negalimo gyvenimo atvejai (knygų apžvalga)
Marius Burokas - LRT.lt

Poetas Marius Burokas LRT Klasikos laidoje „Ryto allegro“ pristato tris knygas: Donato Petrošiaus esė knygą „Kaip negalima gyventi“, Haruki Murakami apsakymų rinkinį „Dramblys pradingsta“ ir Adamo Johnsono romaną „Našlaičių prižiūrėtojo sūnus“.

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: realybės šou, romano mėnuo ir knygų vagys

Net atspariausia duomenų saugykla bus bevertė, jei nekas negalės iššifruoti joje esančio turinio. O šitaip juk gali įvykti. Tuo tarpu knyga – suprantama ir prieinama visiems. Tereikia tik atsiversti.

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: knygos-tarakonai, darbas už dyką ir cenzūros gniaužtai

Viena rusų literatūros apžvalgininkė teigia, kad grožinė literatūra prarado autoritetą. Žmonės nebesuvokia žodžio, kaip abstraktaus įvaizdžio kūrimo priemonės, dabar tai – tik informacijos gavimo priemonė. 

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: knygų miestas ir žaidimas „Prozininkas“

Deja, dabar nepamenu, ar kokį įdomesnį receptą iš lietuvių literatūros klasikos galima išpešti? Gal netgi išeitų knyga – „Gaminame pagal lietuvių literatūrą“? Tik kad maistas, bijau, šiuolaikiniams skrandžiams būtų per sunkus, o gėrimai per prasti.

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: kosmosas, streikas, prancūzai

Negaliu sulaikyti galvoje iškylančio vaizdo: Vilniaus meras ir vienas iš garsiųjų „Lietuvos ryto“ krepšininkų pažada žiemą išsimaudyti Neryje, jei Vilniaus vaikai perskaitys tiek ir tiek knygų. 

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: apie klimatą, ūkį ir atmintį5

Sakoma, kad perskaityti „Ulisą“, tai tas pat, kas išmokti plaukti. Išmokti plaukioti sudėtingos literatūros vandenyse. Po „Uliso“ visos knygos atrodo įveikiamos. O kaip manote jūs?

Užkietėjusio skaitytojo kronikos: eilės Marse ir vertėjai bunkeryje

Rusijos rašytojų sąjunga ir knygynų tinklas „Буквоед“ pranešė kuriantys naują socialinį tinklą, skirtą profesionaliems literatams. Socialinis tinklas vadinsis „Kozma“. Na ką, gal ir mums metas kurti tokį tinklą?

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: Iliados genai ir kinai internete

Kovo mėnesis – gausus apdovanojimų ir premijų. Kartais, rašydamas apie jas, pagalvoju – ir kam tai reikalinga, kam įdomu, bet skaitytojas (ir viliuosi – leidėjas) galbūt susidomės vienu ar kitu autoriumi.

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: receptai knygoms ir rusų honorarai2

Mugės atoslūgis paliko mane su ne itin gausiu maišeliu įsigytų knygų, nuovargiu ir mintimi, kad prakeikta žiema jau baigiasi. Dar truputis – ir vėl galėsiu skaityti lauke, ant suoliuko...

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: kiaulė bibliotekoje ir skaitymo maratonai

Kiek pinigų per mėnesį mes skiriame kultūrai ir jos renginiams? Tikriausiai nedaug. Dažniausiai dejuojame, kad mažos algos, viskas brangu, prisimenama ir neišvengiama ekonomikos krizė.

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: Hemingvėjaus katės, Kafkos pelės ir šlamštas

Atsisėskite patogiai ir paprašykite, kad jums kas nors paskaitytų jūsų mėgstamą kūrinį. Nenustebčiau, jei patirtus pojūčius norėsite pakartoti dar kartą. Ir dar.

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: humanitarinė pagalba ir tragedijų trūkumas

Kažkada susižavėjęs rašiau apie mažas Little Free Library tinklo bibliotekėles. Džiaugiuosi galėdamas pranešti, kad jau antras (jei neklystu) mėnuo, kai tokia bibliotekėlė veikia ir Lietuvoje, Vilniuje, Antakalnio rajone, Tramvajų gatvėje.

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: rašantys aktoriai ir vargstantys vertėjai

Vienas britų laikraštis suskirstė šeimą turinčius prozininkus į du tipus. Vieni jų dirba slapčiomis, kiti užsidaro savo studijoje ir griežtai draudžia prie jos net prisiartinti.

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: paveldimas talentas ir rašytojų principai

Daugumos rašytojų supratingiausi gerbėjai – kiti rašytojai. Kas geriau supras vieną ar kitą kūrinį ir kas gražiau apie jį parašys, jei ne kolega?

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: knygų mašinos, uždrausti japonai ir kt.

Mažiausia pasaulyje knyga yra trisdešimties puslapių, ir jos plotis neviršija žmogaus plauko storio. Ji tokia maža, kad nesimato net per mikroskopą.

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: literatūros liūtai ir rašytojų imtynės1

Kovos vyksta vienas prieš vieną, pralaimėjusysis iškrenta. Dalyviams duodamos penkios minutės sukurti istoriją, į kuri turi būti įtraukti žiuri parinkti pasakojimo elementai. Prizai – publikos simpatijos ir knygos leidyba.

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: viskas bus paversta skaitmena3

Šiose skaitytojo kronikose pakalbėkime apie šiuolaikinio rašytojo laukiančias problemas ir bėdas. Kaip elektroninių knygų, skaityklių ir piratavimo laikais apsaugomos rašytojų autorinės teisės, kaip jie gali užsidirbti ir ko jiems tikėtis iš ateities?

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: literatūrinės skerdynės ir dvasiniai cukrainiai

Šiais informacinio triukšmo laikais sudėtingi kūriniai primena salas, o gal net vienuolynus, kuriuose gali ramiai susikaupti ir studijuoti tai, kas iš tikro svarbu.

Užkietėjusio skaitytojo kronikos: knygos mus šnipinėja, verčia nusidėti ir padeda pasitaisyti5

Tad lyg ir turėjau parašyti kažką vasariška, bet žiūriu, kad kronikos šį kartą – rūsčios, pamokomos ir perspėjančios. Ką padarysi.

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos

Autorius pateikia pasaulio literatūros įdomybių apžvalgą, kurios visa antraštė atrodytų taip: „Užkietėjusio skaitytojo kronikos: rašyk arba mirk, mažutėlių bėdos ir skaitanti Prancūzija“. Belieka išsiaiškinti, kas slypi rašte ir paraštėse.

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: Kafkos popieriai, kvepalai skaitytojams ir Murakami bingo

Vėl atėjo vasara. Suskaičiavau, kad turiu sutaupęs penkis storus (600–800 psl.) romanus. Gal kokį vieną ir įveiksiu per vasarą. Tad dar penkioms vasaroms turiu ką skaityt.

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: nekaltybės muziejus ir interneto parašytas romanas

Rašymas viešai šiek tiek primena performansą. Tu ne tiek rašai, kiek demonstruoji save rašantį. Gal tai kam nors ir pakelia rašymui reikiamą adrenalino ar kitų cheminių medžiagų lygį, bet kokia tada to rašymo kokybė?

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: vienuolių vargai, jaunieji kūrėjai ir rasistas Dantė3

Mes visi turbūt mėgstame keverzoti skaitomos knygos paraštėse. Prabėgus keletui metų ir atsivertus tą pačią knygą, dauguma tų pastabų sukelia tik gėdos raudonį skruostuose ir norą griebtis trintuko. 

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: Puškino klonas, žmogus be veido ir 500 pasakų

Kai pagalvoji, tai sunkiausia būti ne rašytoju ar net garsiu rašytoju, bet to rašytojo palikuoniu. Dažniausiai augi tėvo ar motinos šešėlyje, o po jų mirties dar tenka rūpintis ir autorių teisių, palikimo ir kitais panašiais reikalais.

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: pasakų baimė, laiškai skaitytojams ir vėl apie romano mirtį1

Prieš penkiasdešimt metų, vasario 1-ąją, pasirodė romanas, pavertęs jo autorių literatūrine įžymybe, įkvėpęs „Oskarą“ pelniusį filmą ir pakeitęs pasaulio požiūrį į psichiatrines ligonines.

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: tyli panika, garsūs grasinimai ir Joyce‘as laisvėje1

Įdomu būtų surasti pirmąjį lietuvių rašytoją, parašiusį, tarkim, romaną kompiuteriu. Ar kas tai registravo? O gal pats atsilieptų?

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: leidėjai neriasi iš kailio, klasika klastojama, o piratai siautėja

Viskas po senovei: rašytojai rašo, prašytojai prašo, leidyklos leidžia. Knygų mugė artėja. Tik atsirinkime tarp tų sparčiai besikaupiančių literatūros kalnų, kas sava, gera ir įdomu.

Marius Burokas. Knygų metai iš po savo lentynos

Jokių naujų ypatingų literatūros srovių, jokių manifestų ar iš kojų verčiančių atradimų šiemet nebuvo. Praėjo turbūt tie audringi literatūros perversmų laikai. Kito kitkas. Kito ne literatūra, o jos vartojimo infrastruktūra.

Marius Burokas. Knyginės metų įdomybės4

Metai baigiasi ir spaudoje kaip iš gausybės rago pasipylė geriausių metų knygų sąrašai, renkamos skaitomiausios ir įdomiausios knygos. Verčiausias dėmesio rekomenduoja „Bernardinai.lt“ knygų apžvalgininkas Marius Burokas.

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: vertėjų metai, rašytojų futbolas ir haiku kelyje1

Baigiasi metai. Skaitytoją (ir mane) apima siaubas: kiek neperskaitytų knygų! O kiek dar pasirodys naujų! Pastebėjau, kad anksčiau skaitęs viską, kas pasitaikydavo po ranka, dabar imu vis kruopščiau atsirinkti – gaila laiko...

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: šildymo bėdos, dailiausi rašytojai ir rasistė Pepė Ilgakojinė2

Po savaitės prasideda kalendorinė žiema, tad ir šią literatūros naujienų apžvalgą pradėsiu nuo būsto šildymo bėdų ir kainų. Nejuokauju.

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: Archimedo nuotykiai ir „išgarintos“ knygos

Knygos atsparios ir gajos it katės. Jokie sąjūdžiai, revoliucijos, katastrofos ar technologijos jų neišnaikino ir greičiausiai neišnaikins. Juk patogesnės ir mielesnės (o tai dažnai netgi svarbiau) minčių talpyklos dar niekas neišrado...

Marius Burokas. Ką skaityti rudenį?2

Ketinu šiek tiek praskleisti nežinomybės uždangą ir pateikti „Bernardinų“ skaitytojams ir knygų mėgėjams šiek tiek daugiau informacijos apie užsienyje leidžiamas įdomesnes knygas.

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: grėsmė vertėjams, Bruce Lee ir poetų barzdos4

Bruce Lee rašė poeziją. Ne, aš nenusišneku. Taip, žinau, koks vaizdas iškyla jūsų mintyse, ištarus šį vardą: iki pusės nuogas, juodomis aptemptomis kelnėmis Bruce‘as, kojų smūgiais triuškinantis savo priešus.

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: lažybos dėl Nobelio, vokiečių geriausieji ir Schwarzeneggeris4

O kas gi šimtojoje vietoje? Tai jūs ir aš – skaitytojai, tinklaraštininkai, pirkėjai ir komentatoriai. Visi, įsikūrę „Amazon“ ir „Google“ šešėlyje...

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: knygos, riaušės, Tarantino...3

Ar skaitymas šiais laikais – tik viduriniosios klasės užsiėmimas? Ar būtum labiau, ar mažiau linkęs maištauti ir kelti riaušes, jei skaitytum? Ką knygos gali pasiūlyti riaušininkams?

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: rašytojai už grotų, romanų kapinės ir vokiečių poetų vargai

Pirmasis apsakymo ar romano sakinys, pirmoji eilėraščio eilutė. Prie vienų vargstama, raunami plaukai, graužiami pieštukai ir daužomos klaviatūros. Kitos ateina lengvai ir nepastebimai. Tačiau didžioji pradžių dalis tūno užrašų knygutėse...

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: Joyce‘o pasas, nematomos bibliotekos ir eilėraščiai kišenėje2

Svajojantiems šią vasarą kur nors pabėgti ir skaityti skaityti, „Salon“ žurnalo apžvalgininkė Laura Miller siūlo susiplanuoti panašias tik skaitymui skirtas atostogas.

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: biblioamnezija, asirų kalba ir rašytojų remiamas morgas1

Nesvarbu, ką ir kiek skaityčiau, knygų eilė lentynoje niekados netrumpėja. Kai kurie autoriai it sąžinės priekaištas rūdija ten jau keletą metų.

Marius Burokas: Kūrybinė drąsa ir baimė4
Marius Burokas - nemunas

Paskubomis brėždamas pirmuosius eilėraščio kontūrus neturiu ir negaliu bijoti. Neturiu laiko bijoti. Šie jausmai ateina paskui, žvelgiant į jau parašytą kūrinį.

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: poetų olimpiada, Joyce’as „Twitteryje“ ir bibliotekų gelbėjimo planas6

Vasarą knygos keliauja, jos išvedamos pasivaikščioti. Į jų puslapius pripusto paplūdimio smėlio, pribyra žiedų, lapelių ir pienių pūkų.

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: „Amazon“ visagalybė, storų romanų baimė ir ką skaito V. Putinas?1

Storų romanų skaitymas – tai savotiška kopimo į Everestą versija retai išeinantiems iš namų žmonėms.