Monika Midverytė OFS

„Vyskupas nevengė akcentuoti politinių klausimų ir reikalui esant kartu su kitais vienašališkai pasisakydavo už Lietuvos nepriklausomybę“, – teigia Edmundas Putrimas.

Tradicija kalba apie penktadienius be mėsos, bet šiandienė mūsų bendrųjų namų – Žemės – būklė rodo, kad to per mažai.

Kovo 4 d., pirmadienį, 19 val. kino teatre „Skalvija“ vyks dokumentinio filmo „Mažesnysis brolis Augustinas Dirvelė“ premjera.

Svarbu, kad tas suvokimas ateitų ir į tikinčiųjų širdis, nes dabar daliai žmonių dar atrodo, kad vien tik todėl, kad žmogus taip jaučiasi, jau kažkas su juo yra negerai.

Šv. Antano vaikų dienos centro vadovė Margarita Lizdenytė, dirbanti su rizikos grupės šeimomis, įsitikinusi, kad per mažai dėmesio skiriama prevencijai.

Kretingiškis Edvinas Jurgutis, davęs pirmuosius įžadus ir tapęs jauniausiu broliu pranciškonu Lietuvos Šv. Kazimiero provincijoje, dalijasi savo istorija.

Rugsėjo 25 d. Vytauto Didžiojo universitete buvo pristatyta monografija apie užsienio lietuvių vyskupą pranciškoną t. Paulių Baltakį OFM.

Monikos Midverytės liudijimas, skambėjęs Katedros aikštėje popiežiaus susitikimo su jaunimu metu.

„Tai buvo pirmas mūrinis gyvenamasis pastatas Kaune, kuris savo apimtimi tarp vienaaukščių medinių pastatėlių atrodė kaip dabartinis „Akropolis“, – sako architektė Asta Prikockienė.

Kretingoje vyks trečiasis Šv. Pranciškaus taurės bėgimas, kurio tikslas – atkreipti dėmesį į pažeidžiamiausias visuomenės grupes ir paremti vienintelę labdaros valgyklą pajūryje.

Čia susitelkė tie, kuriems Lietuvoje grėsė represijos – karininkai, advokatai, profesoriai, kunigai, mokytojai, stambesni ūkininkai. Tokiu būdu Kanadoje atsirado naujas lietuvybės židinys, kuris šiemet švenčia 65 metų jubiliejų.

Parapijos klebonas susapnavo sapną, kuriame pasirodė šv. Pranciškus ir jam paaiškino, kad nedarytų kliūčių bernardinams veikti Trakuose. Taip bernardinai ir jų paveikslas liko gyvuoti istorinėje sostinėje.

Nuo 2018 m. rugsėjo 1-osios Pranciškonų gimnazijoje mokysis ir pradinukai. Alvydas Virbalis komentuoja, kuo bus išskirtinis pirmokų mokymas ir kokie kriterijai taikomi būsimų pradinukų ir jų tėvų atrankoje.

Lietuvos savivaldybėse atsirado galimybė teikti nemokamą pagalbą visiems.

Pranciškonas Evaldas Darulis kartu su Vilniaus šv. Pranciškaus Asyžiečio parapijos savanoriais apsilankė Santaros klinikų Vaikų ligoninės onkohematologijos skyriuje, kur su vaikais ir jų tėveliais gamino prakartėlę.

Vilniečiai Ingrida ir Linas Lauciai turi keturis vaikus bei privatų vaikų darželį. Jau keletą metų per adventą jie kartu su vaikais gamina prakartėlę.

Per dešimtmetį sukaupta patirtis Kretingos Šv. Antano vaikų dienos centro direktorę skatina atskleisti socialinės sistemos spragas Lietuvoje.

Darbo rinkos tyrimų instituto vadovas prof. Boguslavas Gruževskis teigia, kad visa ko šaknis yra socialinė krizė, o ekologinės problemos – jos pasekmė. Jis komentuoja enciklikos Laudato si“ mintis, susiedamas jas su socialinėmis problemomis Lietuvoje.

Nors gospelo muzikos atlikimo technika ir skambėjimas kiekvienoje šalyje skirtingas, jos skleidžiama žinia visada yra ta pati, sako į Lietuvą atvykstantis gospelo ambasadorius G. T. Smithas.

Bažnyčios lankytojai jau gali grožėtis freskomis su šv. Pranciškaus gyvenimo epizodais ant šiaurinės bažnyčios sienos. Žvelgiant į jas matyti didelė autorių saviraiškos laisvė.

Kretingos pranciškonų gimnazija nuo spalio 4 d. pradėjo minėti savo įsteigimo 85 metų sukaktį. Nepriklausomos valstybės aušrą regėjusi gimnazija buvo unikali savo veiklos principais.

Įdomiausia, kad sugrįžome į Lietuvos pranciškoniškąją šeimą per Kenebunką. Kad ir kaip būtų keista, tuo metu mūsų, lietuvių pranciškonų, tėviškė tikrai buvo ne Lietuvos žemėje, bet ten, kur gyveno mūsų šeima.

Būti broliu man pirmiausia reiškia būti šalia žmonių ir ne juos vesti, bet dalytis gyvenimo patirtimi, įsiklausyti į jų rūpesčius, pažinti jų gyvenimo istoriją ir eiti kartu, o ne priekyje.

Brolių pranciškonų suburta dvylikos žmonių ekspedicija rugpjūčio 13–25 d. vyko į sniego ir bekraštės tundros žemę įamžinti tikėjimo kankinio t. Augustino Dirvelės OFM atminimą.

Pasak stovyklos vadovės Ritos Karvelienės, tokia dieninė vasaros stovykla yra didelė pagalba autistiškus vaikus auginantiems tėvams.

Nors ir augo nereligingoje šeimoje, sesuo Klara (Daiva Milašiūtė) pasirinko vienuolinį kelią labai jauna, būdama vos šešiolikos. Jos nuomone, vienuolė yra pati geriausia motina.

Birželio 24 dieną Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios kieme veikė pranciškonų kaimelis „Saulės giesmė“.

Kadangi publikuojami net 9 skirtingų autorių straipsniai, sau įdomų tekstą ir įvairių požiūrio aspektų atras kiekvienas.

Šv. Pranciškaus Asyžiečio trečiojo reguliariojo ordino sesuo bernardinė Jurgita Bartusevičiūtė jau būdama penkiolikos žinojo, kad pašvęs savo gyvenimą ligoniams.

Br. Benediktas Jurčys nuo mažumės buvo pacifistas, o stebuklingas išsigelbėjimas kalnuose galutinai lėmė apsisprendimą padovanoti gyvenimą Dievui ir žmonėms.

Kretingos muziejaus istorikas J. Kanarskas įsitikinęs, kad Kretingos parapijos jubiliejus yra reikšmingas visai Vakarų Lietuvai ir susijęs su dabartine katalikiška žemaičių tapatybe.

Brolis pranciškonas Tomas Žymantas jaunystėje nesielgė kaip pavyzdingas pilietis ir katalikas, tačiau Dievas turėjo savo planą ir šiandien jis dalijasi pašaukimo istorija.

Šv. Klaros sesuo Angelų Marija (Sigita Petkelytė) buvo gyvenimo džiaugsmu trykštanti mergina – vaikščiojo į diskotekas, užsiiminėjo Rytų kovos menais, dainavo dviejuose choruose.

Brolis pranciškonas Paulius Vaineikis iki devyniolikos metų buvo ateistas, tačiau neįprastas įvykis sovietinėje kariuomenėje aukštyn kojomis apvertė jo gyvenimą.

Apsigynusi daktaro disertaciją, s. Pranciška galėjo sėkmingai siekti mokslinės karjeros. Visgi ji pradėjo jausti dvasinę tuštumą, o ankstesni pomėgiai – kultūrinis gyvenimas, teatras – prarado savo skonį.

Brolis pranciškonas Ramūnas Mizgiris iš Kretingos buvo tikintis nuo vaikystės, tačiau apie vienuolinį gyvenimą pradėjo galvoti tik po gyvenimą sukrėtusios patirties.

Brolis pranciškonas pasakoja, kaip pajuto pašaukimą dirbti su onkologiniais ligoniais, kodėl solidarumo renginiui prieš dešimt metų pasirinko būtent bėgimo formą ir kokios šiemet yra „Vilties bėgimo“ naujovės.

Italas pranciškonas Carlo Bertagnin yra visų galų meistras – ikonografas, scenografas, puikus kulinaras, dar turintis ir išlavintą muzikinę klausą bei mokantis tvarkyti vienuolyno finansus.

Nors paauglystėje svajojo apie mažiausiai penkis vaikus ir ramų šeimos gyvenimą vienkiemyje, šiandien br. Evaldą supa šimtai žmonių, jis yra Vilniaus Bernardinų parapijos klebonas.

Laimė – tai turėti gyvenimo prasmę, tiesą, kryptį. Aš visa tai turiu.

„Mirę kaimai“, „dingę kaimai“, „apleistos sodybos“... kokiais tik vardais Žemaitijoje nevadina vietovių, kuriose kadaise virte virė gyvenimas.

Popiežius Pranciškus šiemet yra suteikęs malonę, kad išpažintį atlikęs kalinys gali pelnyti atlaidus paprasčiausiai pamaldžiai peržengdamas savo kameros duris, atstojančias katedrų gailestingumo vartus.

Vilniuje, šalia Šv. Jokūbo ir Pilypo bažnyčios esančiame vienuolyne, gyvena penki broliai dominikonai, šiemet švenčiantys Pamokslininkų ordino įkūrimo 800 metų sukaktį.

Pirmiausia mokytojo specialybę turėtų rinktis tie jauni žmonės, kurie mėgsta bendrauti. Sakyčiau, kad mokytojas turi būti šiek tiek darboholikas, nebijoti savo laisvalaikį skirti darbui, mokiniams.

Spalio 2 dieną, sekmadienį, Kretingoje pirmą kartą vyks solidarumo bėgimas „Šv. Pranciškaus taurė“, kurio šūkis – „Nebėk nuo problemų – bėk maratoną“.

Gintaras ir Tatjana – keramikai, prieš dvidešimt metų metę puodininkystę ir įkūrę LDK plytinę – patys gamina plytas taip, kaip prieš pusę tūkstantmečio tai darė mūsų protėviai.

Pirmadienio kelionę į darbą ir atgal lydėjo dvi LRT radijo diskusijų laidos, iš kurių pirmojoje diskutuota, ar pasiteisina dokumentų prašymas parduodant alkoholį, o antroje kalbėta apie dalį rūkančiųjų piktinantį cigarečių pakelių ženklinimą.

Brolis pranciškonas kunigas Algirdas Malakauskis OFM rugsėjo 11 dieną dalyvaus „Danske Bank Vilniaus maratone“, kuriame bėgs pusmaratonio distanciją.

Norint suprasti, kas yra pasauliečiai pranciškonai, reikėtų kalbėti apie visą Pranciškoniškąją šeimą. Dievas taip nuostabiai veikė per šventąjį Pranciškų, kad šiandien mes matome jo paliktą trejopą šeimą.

Diakonai priklauso dvasininkijai, bet nėra kunigai. Veikia tarp pasauliečių, bet nėra pasauliečiai. Jų dvasingumas yra tarnavimo dvasingumas.