Romualdas Beniušis

Kretingos žydas, žuvęs už Abiejų Tautų respubliką
Romualdas Beniušis - Pajūrio naujienos

Pasakojimas apie Bereką Joselevičių – Kretingos žydų šeimoje gimusį Lietuvos ir Lenkijos patriotą, kovojusį Napaleono kariuomenės gretose ir svajojusį apie savo tėvynės laisvę.

Kaip mes važiuodavome iš Kretingos į Palangą
Romualdas Beniušis - Pajūrio naujienos

Šiandien retas susimąsto, kad kažkada kelionė iš Kretingos į Palangą buvo gerokai sudėtingesnė.

Darbėnų metraštininkas Elijahu Bruckus
Romualdas Beniušis - Pajūrio naujienos

Senosios Lietuvos miestelių fotografijos – unikali šalies kultūrinio paveldo dalis. Svarbų indėlį įnešė ir kuklūs provincijos fotografai, kurių biografijos mažai žinomos, o likimai dažnai tragiški. 

Kretingos pranciškonų vienuolyno sodo paslaptys
Romualdas Beniušis - Pajūrio naujienos

Šiandien be pėdsakų išnykęs Kretingos pranciškonų vienuolyno sodas – legendinė miesto istorinė vieta, tarpukariu regėjusi daugybę to meto garsių asmenybių. 

Vašingtone liudijęs apie Holokaustą Kretingoje
Romualdas Beniušis - Pajūrio naujienos

Kai kretingiškiai melsdavosi senųjų kapinių Šv. Jurgio koplyčioje, naciai šv. Antano rūmų kieme rengė parodomąsias žydų vyrų egzekucijas, kurių liudininku tapo ir P. Jurkus.

Žemaitijos pedagogo Juozo Gedgaudo šeimos istorija
Romualdas Beniušis - Pajūrio naujienos

Šeima įsikūrė 1934 m. pranciškonų vienuolių pastatytuose Šv. Antano rūmuose, kretingiškių švelniai pavadintuose Šv. Antano nameliu. 

Tylieji Imbarės herojai ir jų išgelbėti salantiškiai
Romualdas Beniušis - Pajūrio naujienos

Tylieji Imbarės kaimo didvyriai Sofija ir Pranas nacistinės okupacijos metais rizikuodami savo gyvybe išgelbėjo du salantiškius žydus – Rapolą Veržbolauską ir  Basią Abelmanaitę.

Ar Kretinga turės savo palaimintąjį?

Romualdas Beniušis rašo apie botaniką, tretininką Jurgį Pabrėžą, kurio gyvenimo moto buvo: „Dievas mato, laikas bėga, mirtis genasi, amžinybė laukia...“

Darbėniškiai, gelbėję savo gydytoją Jochvedą

1941 metų birželio 22 dieną nacistinės Vokietijos armijai įžengus į Sovietų Sąjungos 1940 metais okupuotą Lietuvą, netrukus pradėtos vykdyti makabriškos, genocidu virtusios represijos prieš Lietuvos piliečius žydus.

Gelbėjai žydus? Keliauk į Sibirą7

1944 metų spalio 10 dieną į Lietuvos pajūrį įžengusi sovietinė kariuomenė atnešė palengvėjimą per karą išlikusiems Darbėnų miestelio žydams

Katerina ir Benediktas Bagdanavičiai – Darbėnų žydų paskutinė viltis1

Kas jie, Katerina ir Benediktas Bagdanavičiai, tylieji Būtingės kaimo didvyriai, nepaisydami mirtino pavojaus sau ir šeimai, nepabūgę ištiesti pagalbos rankos žmonėms, kurie buvo pasmerkti mirti vien už tai, kad gimė žydais?

Ar kada nors dar skambės Kretingos bažnyčios varpai?1

1941 m. birželio 26 d. nuo nacių padegtos žydų sinagogos po miestą išplitęs gaisras palietė ir bažnyčią bei jos bokštą, o liepsnose pražuvo ir visi tuo metu bokšte kaboję varpai.

Kunigo Augustino Dirvelės gyvenimas ir jo Golgota

Kunigas pranciškonas Antanas Dirvelė – neabejotinai ryškiausia tarpukario Kretingos asmenybė, čia palikusi žymų savo neilgo, tačiau garbingo ir kartu tragiško gyvenimo pėdsaką.

Barbora Žiliūtė – Medomiškių kaimo gailestingoji globėja

Tikėtina, kad uoli katalikė B. Žiliūtė, kuriai likimas pagailėjo savo šeimos ir vaikų, dviejų moterų gyvybių išsaugojimą priėmė kaip Dievo siųstą išbandymą ir tuo pačiu Jo dovaną, įprasminančius jos gyvenimą. 

Du požiūriai į mišką ir Lietuvą

Taip iš buvusio penkiasdešimtmečio ąžuolyno liko tik kelmai ir „Ąžuolų“ gatvės pavadinimas, nors įstatymų pažeidimų ir nerasta.