Kultūra

Atidarytas 15-asis Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis

Ketvirtadienio vakarą „Skalvijos” kino centre rinkosi dokumentinio kino mėgėjai – čia prasidėjo tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis.

Akistata su blogiu ir žydiškoji viltis

Kalbėta, kad nei meilė, nei tikėjimas ar menas nebeįmanomi po Holokausto. Išgyvenusiųjų liudijimai byloja visiškai priešingą dalyką – pasirengimą grįžti į pasaulį, atsiverti jam ir tikėtis iš jo supratimo.

Lietuvos nacionalinio dramos teatro sezonas be namų

Nusileidus uždangai ant Lietuvos nacionalinio dramos teatro mūzų, paskelbta oficiali šio teatro rekonstrukcijos pradžia ir naujo sezono veikla bei pokyčiai.

Prie geto teatro vartų su režisieriumi Gintaru Varnu

Režisierius Gintaras Varnas autentiškoje buvusio Vilniaus geto teatro vietoje pristatė naują Nacionalinio Kauno dramos teatro spektaklį.

„Jaunasis popiežius“ – sekuliarus žvilgsnis į šventumą

Viena iš serialo sėkmės priežasčių yra bažnytinis stilius, kurio nepamatysi niekur kitur. Jame rodoma Bažnyčia išlaikiusi tradicines  įvaizdžio formas, klasikinį aprangos kodą.

G. Kuprevičius ir R. Karpis: „Holokaustas – svarbi tema kiekvienam piliečiui“

„Po Dovydo žvaigžde“ yra mano, tikro lietuvio, reakcija į tai, kas vyksta pasaulyje, kartu prisimenant muzikantus, su kuriais teko bendrauti ir kurių jau nėra“, – sako kompozitorius G. Kuprevičius.

Vilniuje viešės garsusis „Konzerthausorchester Berlin“

Rugsėjo 26 d. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje neeilinis įvykis – čia pasirodys turą po Baltijos šalių sostines Vilnių, Rygą ir Taliną surengęs „Konzerthausorchester Berlin“.

Prasideda projektas „Lietuvos teatro amžius“

Rugsėjo 20 d. vyks pirmasis projekto „Lietuvos teatro amžius“ renginys Valstybiniame Vilniaus mažajame teatre – režisieriaus Gyčio Padegimo paskaita „Valstybės teatras. Pirmasis dešimtmetis: konsolidacijos metas“.

Su mūzų uždanga pradėta LNDT rekonstrukcija

Šiandien ant Lietuvos nacionalinio dramos teatro Stanislovo Kuzmos skulptūros „Mūzų šventė“ nusileido uždanga, pranešanti apie teatro rekonstrukciją. Gedimino Šulco fotoreportažas.

Aktorius Sigitas Šidlauskas: „Kine – daug pirmų kartų“

„Jau žinau, kas yra rutina teatre, o kine – dar daug pirmų kartų“, – nuoširdžiai sako aktorius, kurio vaidmenį Giedrės Beinoriūtės vaidybiniame filme „Kvėpavimas į marmurą“ jau kitą savaitę galėsite įvertinti ir jūs.

Pirmųjų tarpukario Lietuvos ponių gyvenimas – kupinas istorinių dramų

Spalį kino teatruose bus atverstas nepelnytai primirštas istorijos puslapis, pasakojantis apie seseris Chodakauskaites – Sofiją Smetonienę ir Jadvygą Tūbelienę.

Laila iš Afganistano – paskutinė viltis atstumtiesiems

Laila, nepaisydama skeptiškų aplinkinių reakcijų ir rimtų sunkumų, visą savo energiją skiria padėti žmonėms išsivaduoti iš priklausomybių bei išvengti ankstyvos mirties.

„Vilnius Review“: Giedrė Kazlauskaitė
Vilnius Review

Giedrė Kazlauskaitė skaito eilėraštį „Singer Serenade“ iš knygos „Singerstraum“. 

Iki „MO“ muziejaus atidarymo liko mėnuo

Spalio 18 d. MO muziejus startuos su keturių dienų MOratonu. MO pristatys savo pirmąją parodą „Visas menas – apie mus“ ir su vienu muziejaus bilietu dovanos galimybę dalyvauti dviejuose pasirinktuose renginiuose.

Lietuvos kamerinis orkestras sezoną pradeda „Koncertu trims smuikams“

Rugsėjo 22 d. Filharmonijoje vyks Lietuvos kamerinio orkestro (LKO) sezono atidarymas „Koncertas trims smuikams“.

Šv. Jurgio Kankinio bažnyčia pasitiks popiežių atsinaujinusi
Monika Midverytė OFS - MBO Lietuvos Šv. Kazimiero provincija

„Tai buvo pirmas mūrinis gyvenamasis pastatas Kaune, kuris savo apimtimi tarp vienaaukščių medinių pastatėlių atrodė kaip dabartinis „Akropolis“, – sako architektė Asta Prikockienė.

Pažadais maitinama kultūra nebenori elgetauti

Apie pirmadienį prie Vyriausybės rūmų surengtą kultūros darbuotojų protestą dėl nekeliamų atlyginimų – ramų, taikingą ir su užstalių dainomis. Gedimino Šulco fotoreportažas.

Klaipėda ir Vilnius – tarptautinių scenos menų ekspertų rugsėjo kalendoriuose

Šį rudenį Lietuvos kultūros instituto vykdomos Vizitų programos svarbiausias dalykas – scenos menų profesionalai.

M. K. Čiurlionio namų susitikimų cikle – dirigentas R. Šervenikas

Rugsėjo 24 d. 18 val. Vilniuje apie Lietuvos viziją pro M. K. Čiurlionio namų langą kalbės maestro Robertas Šervenikas.

50 geriausių prancūzų humanitarinės literatūros vertimų

Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga rekomenduoja knygas, nuo kurių verta pradėti pažintį su prancūzų literatūra.

Iš Bergmano žaidimų aikštelės

Pokalbis į į Lietuvą atvykstančiu švedų režisieriaus Ingmaro Bergmano bendražygiu – kino kritiku ir kūrėju S. Björkmanu.

Smuiko žvaigždė Vadimas Repinas: „Savintis meną – tai lyg savintis žmogų“

Smuikininkas V. Repinas tvirtai stovi pasauliniame klasikos žvaigždžių olimpe, o rugsėjo 21 d. jį galės išgirsti ir Lietuvos klausytojai.

Tiems, kurie gali matyti, bet nemato

Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatras kartu su Artūro Areimos teatru pristato spektaklį „Aklieji“. Režisierius ir šį kartą kviečia ne vaikščioti vandens paviršiumi, bet nerti į tamsias patyrimo, katarsio gelmes.

Bélos Bartóko muzika: amžinoji meilės ir kančios kova

Artėja naujasis, istorinis, lietuvių publikos susitikimas su Bélos Bartóko muzika. Kokia ji atrodo šiandienos spektaklio statytojams?

Apie „Getą“ su Aleksandra Jacovskyte
Kaunas pilnas kultūros

Pokalbis su spektaklio „Getas“ (rež. G. Varnas) kostiumų dailininke Aleksandra Jacovskyte. 

Petronėlė Gerlikienė – gyvenimas ir kūryba
Jurgita Gerlikaitė - Liaudies kultūra

Petronėlė Gerlikienė (1905–1979) talento prigimtimi, temų pasirinkimu, raiškos laisve ir jėga yra viena ekspresyviausių, originaliausių ir dramatiškiausių lietuvių tapytojų.

Netekome aktorės Nijolės Gelžinytės
lrt

Su velione bus galima atsisveikinti nuo trečiadienio 15 val. laidojimo namuose, Olandų gatvėje. Laidotuvės ketvirtadienį 13 val. Antakalnio kapinėse, Menininkų kalnelyje.

Savaitgalį sostinėje vyko „Comic Con Baltics“ festivalis

Savaitgalį sostinėje vyko kasmetinis populiariosios kultūros renginys „Comic Con Baltics“.

Spektaklis „Mūsų klasė“ dalyvauja Šimtmečio valstybių sostinių festivalyje Bukarešte

Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklis „Mūsų klasė“ išvyko į Rumunijos sostinę Bukareštą.

„Kvėpavimą į marmurą“ parašiusi L. S. Černiauskaitė: „Skaityti knygą ir žiūrėti filmą – du skirtingi dalykai“

Man bus įdomu pamatyti, kas kine suprasta ir perteikta kitaip“, – sako knygos „Kvėpavimas į marmurą“ autorė prieš pasirodant to paties pavadinimo G. Beinoriūtės filmui.

Vilniaus dokumentinių filmų festivalyje – P. Liechti dedikacijos gyviesiems

Rugsėjo 20 d. „Skalvijos“ kino centre atidaromas 15-asis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis. Šventiniame seanse bus parodytas šveicarų kino dokumentininko Peterio Liechti filmas.

Apie šių laikų miestus, švaresnius už žemės ūkio paskirties laukus

Kraštovaizdžio architektas iš Nyderlandų įsitikinęs, kad viešosios erdvės turėtų būti ne tik estetiškos, bet ir mėgstamos žmonių, o miestų žaliosiose erdvėse galima sėkmingai kurti sąlygas nykstančioms biologinėms rūšims gyventi.

Šalia lituanisto paslapties

Rugsėjo 6-oji – poeto Petro Panavo gimimo diena. Tądien Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje buvo švenčiamos 85-osios jo gimimo metinės. 

O. Koršunovo ir M. Ivaškevičiaus „Rusiškas romanas“. Pasikartos „Išvarymo“ sėkmė?

O. Koršunovo ir M. Ivaškevičiaus tandemas yra tapęs lūžtančių nuo žiūrovų salių sinonimu. Juodu pristato ilgiau kaip dvejus metus brandintą naują darbą Lietuvos rusų dramos teatre.

Vilniuje atidaryta poeto Sigito Gedos vardo alėja

Justiniškėse (Taikos g.) iškilmingai atidaryta Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, poeto Sigito Gedos vardo alėja.  

Dokumentinių filmų festivalis kviečia išgirsti vaikus

„Sudarydami dokumentinių filmų programą vaikams stengiamės, kad filmai būtų įdomūs abiem kartoms – ir tėvams, ir vaikams“, – teigia 15-ojo Vilniaus dokumentinių filmų festivalio rengėjai.

Neįdomi, bet visada pulsuojanti gyvybe

Nors Varputėnų Šv. Antano Paduviečio bažnyčia architektūriškai nėra įdomi, stovėdama kapinių viduryje ji visuomet pulsuoja gyvybe, gerumu ir šiluma.

Vilnius kviečia aplankyti miesto piligrimų kelią

Vilniuje per metus apsilanko apie 30 tūkstančių piligrimų iš viso pasaulio.

Trispalvės ir herbo gimimas

Kaip atsirado geltona-žalia-raudona Lietuvos trispalvė ir herbas su Vyčiu? Pasakoja parodos „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“ kuratoriai Giedrė Jankevičiūtė ir Ernestas Parulskis.

Aktualizuoti J. Miltinio mitą, ant kurio stovi ir teatras, ir Panevėžio miestas

„Miestas buvo pasiekęs mirties tašką, bet vėl pradeda judėti. Nenorime mito atkurti, norime apie jį pamąstyti savaip“, – tikina naujasis Juozo Miltinio dramos teatro vadovas Andrius Jevsejevas.

Vilniuje bus vaidinama prancūziška „Tartiufo“ versija

Lietuvos nacionalinio dramos teatro sezoną pradeda Avinjono festivalyje triumfavęs „Tartiufas“. Šis Oskaro Koršunovo spektaklis rugsėjo 18 ir 19 dienomis bus vaidinamas Lietuvos rusų dramos teatre.

Lietuvos ir Latvijos teatrų vadovai drauge pristatė būsimąjį LNOBT sezoną

Šią vasarą pradėti didžiausio šalies teatro aplinkos atnaujinimo darbai turėtų tęstis iki pat kalendorinės žiemos pradžios, tačiau jau rugsėjo pabaigoje į pirmąją sezono premjerą keliausiantys žiūrovai tikrai pastebės malonių pokyčių.

Su ambicingais planais šokio teatras „Airos“ pradeda penktąjį sezoną

Penktasis šokio teatras AIROS sezonas žada nemažai dovanų. Pirmiausia Auksiniams scenos kryžiams nominuotą spektaklį „Chimeros karoliai“ pagaliau pamatys ne tik Vilniaus, bet ir Kauno, Alytaus žiūrovai.

Senų ir retų knygų kolekcininkas J. Gumbis: Lietuva turi kuo didžiuotis

Anot dr. Jauniaus Gumbio, senose knygose atspindėta Lietuvos istorija mums sukuria tikrą, neišgalvotą, faktinį pagrindą didžiuotis savo valstybe.

Pirmosios Mišios – karo lauke. Poeto Davido Joneso patirtis

Jis regi visišką žlugimą ir jį patraukia kryžius, kuris atrodo kaip žlugimas, bet iš tiesų yra kraštovaizdžio – tiek fizinio, tiek dvasinio – atkūrimas. 

Mūzų šventė

Ant Nacionalinio dramos teatro fasado esanti skulptūra „Mūzų šventė“, sukurta Stanislovo Kuzmos, jau daug metų traukia Gedimino prospekto praeivių dėmesį. Prieš prasidedant teatro rekonstrukcijai buvo galima įsiamžinti visai arti skulptūros.

Krystianas Lupa: žmogiškasis įsipareigojimas realybei
7 meno dienos

Lenkų režisieriaus Krystiano Lupos pranešimas, perskaitytas Jaunimo teatro surengtoje konferencijoje „Pasipriešinimo teatras“ šių metų pradžioje. 

Lietuviškosiose „Sirenose“ – rekordinis užsienio ekspertų skaičius

Baigiantis pirmajam rudens mėnesiui ilguoju lietuviškų spektaklių savaitgaliu tradiciškai prasidės Vilniaus tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“, šiemet užsitęsiantis net iki spalio pabaigos.

Celia Amade – ateivis savo pačios kūne

Šokėja Celia Amade, viešėjusi Vilniuje kaip mokytoja, teigia, kad jai nepatinka statusai: „Nelaikau savęs mokytoja – galbūt aš per daug sureikšminu šį žodį, bet man tai yra žmogus, puikiai suprantantis gyvenimą.“

Filharmonijos sezono pradžia bus netikėta – keičiasi solistas

Rugsėjo 14 d. simfoninės muzikos koncertu Lietuvos nacionalinė filharmonija pradeda 78-ąjį koncertų sezoną. Pradžia bus netikėta, mat keičiasi lauktasis koncerto solistas.