Kultūra

Vytautė Žilinskaitė: kuriu protu ir širdimi
Elzė Gerdvilienė - KnyguKurejai.lt

Tiek vieniems, tiek kitiems kuriu protu ir širdimi. Vaikui – apdairiau, švelniau, vaizdingiau, o suaugėliui nevengiu įgelti – bala neims…

Paroda „Švytėjimas“ – įtapyta gamta

Kas yra švytėjimas tapyboje? Viena grupinės tapybos parodos „Švytėjimas“ autorių tvirtino, kad peizažas, gamta turi švytėjimą ir tapyba gali jį pagauti ir perteikti.

Nugriauti ir nebestatyti

Senasis Vilniaus oro uosto terminalo pastatas yra tobulas sovietinės architektūros bejėgystės pavyzdys ir dar geresnė iliustracija nuostatos, teigiančios, kad bloga architektūra kenkia gyvenimo kokybei, komentuoja E. Parulskis.

Premjera Bernardinuose: Vaclovo Augustino iškilmingos mišios

Lietuvai minint valstybės atkūrimo šimtmetį, lapkričio 24 d. Vilniaus Bernardinų bažnyčioje įvyks kompozitoriaus Vaclovo Augustino kūrinio premjera.

Bobingė, bužys ir kiti dzūkiški reikalai

„Jeigu šaiminykė, sodzydama svogūnus, laidzia gazus per užpakalį – tai svogūnai bus labai kartūs“, – rašoma kalendoriuje, papuoštame retro fotografijomis, vaizduojančiomis įvairias Dzūkijos vietoves.

Vaikų kūrybiškumo centrą įkūrusi Rima Kernagienė: „Vaikams reikia kuo mažiau trukdyti“

„Iš tiesų kūrybingumas – gebėjimas reikšti naujas idėjas, originaliai mąstyti ar rasti nestandartinių būdų spręsti problemas“, – teigia vaikų kūrybiškumo centro įkūrėja.

Simfoninis koncertas Latvijos Nepriklausomybės šimtmečiui

Lapkričio 18 d. Nacionalinė filharmonija netradiciškai rengia simfoninės muzikos koncertą ir tokią dieną pasirinko neatsitiktinai – tądien Latvija mini savo šalies Nepriklausomybės šimtmečio sukaktį. 

Koks yra ir koks nėra Sigitas Parulskis

Keletas rašytojo Sigito Parulskio minčių apie kūrybą ir gyvenimą, nuskambėjusių tarptautiniame literatūros festivalyje „Vilniaus lapai“.

Sąžiningo gyvenimo viltis
Ramūnas Čičelis - skaitymometai.lt

Knyga „Gib a kuk, Žvilgtelėk“ skaitytojams gali būti tas sąžinės taurės lašas, kuris priverčia permąstyti savo gyvenimą sąžinės, etikos ir moralės atžvilgiais. 

Astridos Lindgren kelias iki pasaulinio garso rašytojos šlovės

Ne tik suaugusieji, bet ir vaikai stebisi, kaip pasaulinio garso rašytoja Astrida Lindgren – tokia pagyvenusi moteris – sugeba taip gerai suprasti vaikus.

Režisierius R. Banionis stato legendinės moters dramą

„Tai pjesė apie tikrai nejuokingą ir vis aktualesnį dalyką – žmogaus vienišumą“, – teatre statomą J. Misto pjesę „Madam Rubinštein“ pristato R. Banionis.

„Scanorama“ įsibėgėja: ko nepraleisti antrąją festivalio savaitę

Europos šalių kino forumo „Scanorama“ svarbiausi šios savaitės programos akcentai.

Ramintos Blaževičiūtės paradoksų platybės

Krikščionybė autorės gyvenime užima svarbią vietą, tačiau ji nevengia draugiškai pasijuokti iš davatkiškumo, religijos suprekinimo, stabų susikūrimo apraiškų.

Tas naujasis architektūrinis Vilniaus veidas

Mintys po konferencijos apie Vilniaus tapatybę.

Laiškai iš kaimo. Malkas žiemai susikraukim gražiai

Bet štai kokios neramios žinios ateina iš Labanoro sengirės: ten niekadėjai su geležinėmis širdimis, tie visagaliai medkirčiai, plynai kerta Labanoro regioninio parko pušynus.

R. Kazlas apie amžino poilsio išlydėtą A. Storpirštį: jis buvo didelis išminčius
lrt

Šeštadienio rytą iš Jaunimo teatro į amžino poilsio vietą išlydėtas aktorius Arūnas Storpirštis, miręs antradienio vakarą. 

Dailės plenerų paroda „Tėvui Stanislovui – 100“

Paroda veikia iki gruodžio 9 dienos Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovėje. 

Atidaryta A. Sutkaus retrospektyvinė paroda

Nacionalinėje dailės galerijoje atidaryta Antano Sutkaus fotografijų retrospektyva „KOSMOS“. Ši paroda skiriama Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti.

Istorikė: ne abėcėlės raidės buvo svarbiausios lietuvių kalbos išlikimui

Lietuvoje iki šiol verda diskusijos dėl to, ar bus išstumta lietuvių kalba, jei leisime naudoti w, q, x raides. Profesorės R. Trimonienės manymu, tai menka problema. 

Liutauras Degėsys: lengvai pasiekiami tik nevertingi dalykai
Metai

Literatūra galėtų formuoti tą neišvengiamos pastangos nuostatą ir supratimą, kad lengvai pasiekiami tik nevertingi dalykai, sako rašytojas, filosofas L. Degėsys. 

Kas ten klaidžioja prie Krūčiaus?

Henrikas Gudavičius, laiškų iš kaimo autorius, yra stebuklingas pasakotojas, kurio gali klausytis ir klausytis. Taip kalbėta per jo knygos „Klaidžioja kažkas prie Krūčiaus“ pristatymą. 

„Vilnius Review“: Tomas Venclova
Vilnius Review

Tomas Venclova skaito eilėraštį „Silabinės strofos“. Pavadinimą nulėmė eilėdara – tokia kaip Antano Baranausko ar Adomo Mickevičiaus.

Kūrybinės laisvės vitaminai

Tris Leipcige gyvenančius ir kuriančius menininkus Gabiją Vidrinskaitę, Adrian Mudder ir Matthias Jun sieja bendra meno samprata. Kokia ji?

Leidyklos „Aukso žuvys“ įkūrėja: vaikams reikia duoti geras knygas

Sigita Pūkienė, leidyklos „Aukso žuvys“ įkūrėja, pasakoja apie tai, kodėl pasirinko leisti knygas vaikams ir paaugliams, ką skaito vaikai ir kaip į Lietuvą ateina naujos knygų mados

Albert Camus – ateistas, susižavėjęs Kristumi
Mažoji studija

Camus visą gyvenimą laikė save ateistu, tačiau neslėpė susižavėjimo Kristumi. Rašytojui nuolat rūpėjo Jėzaus žemiškoji misija, ypač kaina, kuri sumokėta ant kryžiaus. 

Mirė aktorius Arūnas Storpirštis (papildyta)

Eidamas 69 metus antradienį po ligos mirė žinomas teatro ir kino aktorius Arūnas Storpirštis.

Laline Paull „Bitės“ – distopija apie hierarchinę visuomenę

Distopinis romanas lyginamas su G. Orwello „Gyvulių ūkiu“ ir M. Atwood „Tarnaitės pasakojimu“. 

Leipcige įvyko dokumentinio filmo „Animus Animalis“ pasaulinė premjera

Leipcigo dokumentinių ir animacinių filmų festivalyje įvyko lietuvės režisierės Aistės Žegulytės ilgametražio dokumentinio filmo premjera. 

Alytuje prasideda teatrų festivalis COM•MEDIA

Lapkričio 8–25 dienomis Alytus taps kultūros forpostu – prasideda tarptautinis teatrų festivalis COM•MEDIA. 

Fotografijų kosmosas Nacionalinėje dailės galerijoje

Lapkričio 9 d., penktadienį, 18 val. Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) atidaromos dvi naujos parodos. 

Vilniaus bernardinų vienuolyne – fotografijų paroda „Abrozdėlis“

Lapkričio 11 d. sostinės bernardinų vienuolyno bendruomenės centre (Maironio g. 10) atidaroma Tado Darulio paroda „Abrozdėlis“.

Lietuvių kompozitorės premjera – „Te Deum“

Prasidedantis tikroviška Vilniaus Katedros varpų imitacija, Vaidos Striaupaitės-Beinarienės kūrinys sujungia laikui nepavaldžias klasikinės muzikos tradicijas. 

Aktorė V. Kuodytė „Brolių Liūtaširdžių“ akivaizdoje: norėtųsi, kad teatras treniruotų širdies raumenį

E. Baužaitė kalbina aktorę V. Kuodytę apie danų režisierės K. Dehlholm spektaklį „Broliai Liūtaširdžiai“ ir aktorės rengiamas „Liūtaširdžių kūrybines dirbtuves“.

Vėl galėtų išmušti Herberto valanda
Sabina Kubekė - Naujasis Židinys-Aidai

Nors Lenkijoje Zbigniewo Herberto kūryba savo svarba prilyginama Miłoszo palikimui, Lietuvoje apie Herbertą dar žinome nedaug.

N. Narmontaitė: gebėjimas juoktis iš savęs – viena stipriausių žmogaus savybių

Aktorė Nijolė Narmontaitė išleido jau ketvirtąją knygą „Aktoriai, aprengėjos ir scenos darbininkai. Ko nematė žiūrovai“. 

Sibiro patirtims – spektaklio rūbas

Monospektaklio „Kokio gražumo saulė“ centre atsiduria šių dienų moteris, kurios išgyvenimai atšiaurioje Sibiro tremtyje atsvarą randa tik panyrant į kūrybą. 

Valstybės pažinimo centre eksponuojama Pranciškaus dovana Lietuvai

Popiežiaus Pranciškaus dovana – IX a. mozaikos, esančios Vatikane, Šv. Petro Bazilikoje, kopija. 

Raktas Viliaus Ksavero Slavinsko vizijoms

Parodoje nerasime nieko pigaus: nei atviro erotizmo, nei saldaus kičo, nei paviršutiniškos didaktikos, mokančios, kaip gyventi ir ką vertinti. Čia rasime save.

Debiutuojančiai poetei filosofija – lyg pleistras

Debiutinėje knygoje „Be skaičių“ savo filosofinius, minimalios apimties tekstus Ieva Rudžianskaitė pavadina mažosiomis meditacijomis.

Aktorė V. Kochanskytė: „Man reikia kalbėti apie asmenybes, o ne jas vaidinti“

Pokalbis su Virginija Kochanskyte apie tai, kaip ji su savo literatūriniais spektakliais atrado kamerines erdves, ko stinga švietimo sistemoje ugdant jaunąją kartą, dabartinę teatro raidą.

Režisierė R. Kudzmanaitė: užtenka spjaudyti ant A. Smetonos ir kitų to meto veikėjų
lrt

Režisierė Ramunė Kudzmanaitė pristatė naują filmą „Aš priglaudžiau prie žemės širdį“ apie seseris Chodakauskaites. 

Spektaklio apie hospisą kūrėjos: kalbėdami apie mirtį iš tikrųjų kalbame apie gyvenimą
Vytis Turonis - Ateitis

Neseniai pristatytas dokumentinis spektaklis „Charonas“, paremtas hospiso (paliatyvios slaugos ligoninės) darbuotojų, savanorių ir pacientų pasakojimais.

Kaip prie bažnyčios kareivis simpatizavo E. Pliaterytei

Rėkyvos bažnyčios prieigose buvo sustojęs 1830 m. sukilimo kariuomenės pulkas, vadovaujamas Emilijos Pliaterytės.

Kai viskas dzūkiška nuo sausio iki gruodžio

Kalendorių mylėtojas, „Dzūkų kalendoraus“ sudarytojas J. Žitkauskas prisipažino kartą knygyne neradęs norimo kalendoriaus nusprendė jį susikurti pats.

Gedulinių giesmių giedotojai tiesia tiltus tarp gyvenimo ir mirties

Gedulinių giesmių giedotojų grupę „De profundis“ susiburti paskatino noras išsaugoti prasmingą giedojimo laidotuvėse tradiciją ir atlikti įvairų iš klasikų kompozicijų sudarytą gedulinį repertuarą.

Šiuolaikinio šokio premjera „Commensurate to be with“ – erdvėje už teatro ribų

Lapkričio 9–11 dienomis Kauno menininkų namų organizuojama tarptautinė šiuolaikinio šokio kūrinio „Commensurate to be with“ premjera žiūrovus kviečia išeiti už tradicinės šokio spektaklio sąvokos.

Amžinieji pasivaikščiojimai po Menininkų kalnelį

Rašytojas, Vilniaus tyrinėtojas D. Pocevičius – apie Antakalnio kapinių Menininkų kalnelio atsiradimą ir menininkų kapų lankymo tradicijas.

„Kodėl mes laisvės prašome? Argi laisvi taip elgiasi?“

Nesant kritinio požiūrio iš žiūrovų pusės, koks nors režisierius sieks tokio meninio paveikumo, kad sukurs pornografinį filmą, kurio scenos vyks tremtinių vagone. 

A. Matelio „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ pretenduoja ir į „Oskarų“ dokumentikos kategoriją

A. Matelio filmas „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ sėkmingai perėjo „Oskarų“ kvalifikaciją ir toliau varžysis dėl geriausio dokumentinio filmo nominacijos.

Keturiose Europos sostinėse vienu metu parodas surengęs G. Stricheris: „Tapyboje noriu palikti dalį savęs“

„Aš mirsiu, o mano tapyba liks, liks mano energija, kurią sudedu į savo paveikslus“, – sako Vilniaus galerijoje „Menų tiltas“ darbus eksponuojantis prancūzas.