Kultūra

Tarp labiausiai lietuvių vagiamų knygų – V. Adamkaus, B. Sruogos ir A. Jagelavičiūtės kūriniai

Skirtingose šalyse atlikti tyrimai rodo, kad elektroninėse skaityklėse nelegaliai atsisiųstų knygų procentas gali svyruoti nuo 20 (Jungtinė Karalystė) iki 60 (Vokietija) ar net šokiruojančių 90 (Nyderlandai).

Kvies susipažinti su Lietuvos kryždirbystės istorija

Lietuvos dailės muziejus gegužės 24 d., ketvirtadienį, 16 val. Radvilų rūmų muziejuje (Vilniaus g. 24) atidaro lietuvių liaudies meno parodą „Mediniai stebuklai“.

S. Petreikis pristato net du naujus vaizdo klipus – „Pavasario paukštukai” ir „Žemaitijos šokis“

Energija trykštantis atlikėjas Lietuvos muzikos lauke pristato dar ir du vaizdo klipus – „Pavasario paukštukai“ bei „Samogitian Jig“ (Žemaitijos šokis). 

Literatūrinio festivalio vaikams organizatorius: pamirškime visus „reikia“

„Vaikų žemės“ kūrėjų įsitikinimu, skaitymas yra kiekvienos išsilavinusios tautos pamatas.

Paskelbti kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė“ nominantai

Daugiausia nominacijų sulaukė Eglės Vertelytės filmas „Stebuklas“, Sergejaus Loznicos „Nuolankioji“ ir Giedrės Beinoriūtės „Kvėpavimas į marmurą“.

Tapytojui Samueliui Bakui – valstybės apdovanojimas

Lietuvos Respublikos Prezidentė pasaulinio garso tapytojui litvakui Samueliui Bakui už ypatingus nuopelnus Lietuvos valstybei įteikė ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžių.

Knygą apie Antakalnį pristatęs urbanistas: Vilnius turi kažką nenusakomo
VGTU

Šis rajonas nuo pat pradžių  buvo neeilinis, elitinis, žalias. Man, kaip miesto planuotojui, labai rūpėjo jo susiklostymas, nepažintos vietos, sako prof. emeritas Jurgis Vanagas. 

Vašingtono Union stotyje bus pristatyta Ray Bartkaus instaliacija

Anot Ray Bartkaus, „Sodų“ kompozicija įkūnija ilgaamžę tradicinio Lietuvos meno prigimtį ir parodo jo atsparumą net ir šiuolaikinėje aplinkoje, kartu simbolizuodama Lietuvos valstybingumo tvirtumą.

Panevėžio bažnyčioje – neįkainojamos šventųjų relikvijos
Raimonda Mikučionytė - Jūsų Panevėžys

Švč. Trejybės bažnyčioje Panevėžyje atidarytas šventųjų relikvijų lobynas. Ekspozicijoje atskleidžiamas trapus religinės kultūros paveldo grožis bei relikvijorių formų įvairovė.

Jaudinantys pabėgėlių pasakojimai kine

Gegužės 24 d. 14 val. „Skalvijos“ kino centre (A. Goštauto g. 2, Vilnius) bus pristatomi du dokumentiniai filmai.

Į Venecijos architektūros bienalę Lietuva atgabeno 20 kv. m natūralios pelkės

Svarbiausiame architektūros pasaulio renginyje Lietuva pirmą kartą prisistatys individualiame paviljone. Lankytojai bus kviečiami į „Pelkių mokyklą“. 

Turėti minčių (ne)užtenka. Knygų vaikams redaktorė Giedrė Kmitienė
Elzė Gerdvilienė - KnyguKurejai.lt

Tik iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad redaktorius sudeda kablelius, įrašo praleistą raidę, ir tiek. Kokių galių tekstui turi šios profesijos atstovai klausiame Giedrės Kmitienės. 

Premjera „Vietiniai“ – apie mus, vietinius
menų faktūra

Režisierius Paukius Markevičius ir dramaturgė Birutė Kapustinskaitė apie naują spektaklį Nacionaliniame Kauno dramos teatre.

Laiškai iš kaimo. Perkūnas dangaus keliu nuvažiavo – perkūnropės sužaliavo...

Pirmasis griaustinis atgrumėjo vakar vakare iš pietų ir nutolo į rytus. O žaibai vis horizontalūs, eidami šonu pro Liškiavio ežerą ir nusitęsdami į Gailiūnų pusę, tiktai blyksėjo tarp debesų, bet į žemę, rodos, nė karto netrenkė.

Portalas „Lietuvos muziejai“ rekomenduoja: Muziejų nakties renginiai

Gegužės 18-ąją minima Tarptautinė muziejų diena. Ta proga šeštadienį, gegužės 19 d., Lietuvos muziejai jungiasi prie kasmetinės Europos muziejų nakties akcijos ir kviečia iki vėlumos apsilankyti nemokamai. 

Birštone – ne tik į sanatoriją, bet ir į muziejų

„Žmonės ateina į muziejų mokytis, pažinti. Taip pat pasipildyti, atsigauti“, – kalba Birštono sakralinio muziejaus vadovė Roma Zajančkauskienė. 

„Voiceko“ dramaturgas L. Adomaitis apie vidutinybių dramą

Laurynas Adomaitis – debiutuojantis Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklio „Voicekas“ dramaturgas. Spektaklyje „Voicekas“ jis jungia dvi Georgo Büchnerio pjeses ir realią piloto Andreaso Lubitzo istoriją 

Prabangūs eksponatai atskleis šv. Kazimiero šlovę Italijoje

Lietuvių ir lenkų mylimas šventasis Kazimieras – garsus ne tik mūsų kraštuose. XVII amžiuje lietuvių šventajam meldėsi viena įtakingiausių Florencijos šeimų – Medičiai.

Ką apie fotografiją galėjo manyti iškiliausias Vilniaus vaizdų autorius – Juozapas Čechavičius?

2018 m. gegužės 24 d. 17 val. LMA Vrublevskių bibliotekoje, Žygimantų g. 1, įvyks fotografijos istoriko Dainiaus Junevičiaus paskaita „Ką apie fotografiją galėjo manyti Vilniaus fotografas Juozapas Čechavičius?“

„Lietuvos muziejų kelias“ – paskui Nepriklausomybės metų ženklus

2018 m. gegužės 18-ąją, Tarptautinę muziejų dieną, prasideda šalies muziejus vienijantis projektas Lietuvos muziejų kelias.

Metų muziejininkė – kaunietė Daina Kamarauskienė

Meno istorikė ir teoretikė Daina Kamarauskienė jau keletą dešimtmečių puoselėja muziejininkystę. 

Dovaną Valdovų rūmams pirko Sotheby’s aukcione

Mecenatas Donatas Januta Sotheby’s aukcione nupirko Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Jono Kazimiero Vazos portretą, kurį nutapė olandas Pieteris Danckertsas. 

Kūrėjos, prakalbinusios daiktus

Pokalbis su rašytoja ir dailininke knygoje „Interviu su daiktais“ prakalbinusias sagą, šukas, lagaminą ir dar keletą daiktų, kurių gyvenimo istorijos ne tik stebina, bet ir įkvepia.

Vilniuje – nemokami Irano kino seansai

Gegužės 25–27 d. „Skalvijos“ kino centre rengiamos Irano kino dienos. Bus parodyti penki pilnametražiai vaidybiniai filmai, gvildenantys bendražmogiškas problemas. 

Fotografijų parodoje – didieji pirmosios Lietuvos Respublikos pasiekimai
Bernardinų parapija

Moderniosios Lietuvos šimtmečiui skirta fotografijų paroda „Pirmoji Lietuvos Respublika (1918–1940 m.): didieji pasiekimai“ Istorinės Prezidentūros sodelyje Kaune veiks iki spalio 31 d. 

Iš orkestro muzikantės užrašų. Klavesinas

Klavesinų būna visokių. Kartais jie būna lyg išpuoselėti, galingi lenktyniniai žirgai. Su kuriais – nors ir aplink žemę. Jie akimirksniu paklūsta kiekvienai komandai, jais galima visiškai pasitikėti. 

Kasmetiniai šiuolaikinio šokio apdovanojimai skirti S. Juraškaitei, R. Butkus ir A. Imbrasui

Sigutė Juraškaitė apdovanota už įsimintiniausią šokėjos veiklą, Rūta Butkus – už įsimintiniausią choreografės veiklą, Audronis Imbrasas – už indėlį į šiuolaikinio šokio plėtrą Lietuvoje.

Latvijos šimtmetis – unikalioje jungtinėje 68 muziejų parodoje

Latvijos nacionalinis istorijos muziejus Rygoje suteikia unikalią galimybę per kelias valandas susipažinti su kaimyninės šalies istorija. 

Juokas, socialumas ir žanro problemos Giedros Radvilavičiūtės „Tekstų persekiojime“

„Tekstų persekiojimą“ rekomenduočiau kaip mąstymo pratybas. Blaivaus proto vertinimo kartais mūsų literatūroje ir apskritai tekstuose stokojama.

K. Glušajevas: „Lietuviams linkiu išmokti nežiopsoti į praeitį ir ateitį, o pamatyti tikrą tikrovę čia ir dabar“

Svarbiausia, kad improvizacijos žanras iš televizijos laidos „Pagauk kampą“ išaugo į teatrą, kurį šiandien žino daug žmonių ir į spektaklius eina kaip į kokybiško humoro, nepakartojamos patirties ir spontaniškumo bei pozityvios energijos šventę.

Festivalio TheATRIUM svečiai: revoliucija pagal estus, karas pagal baltarusius, šeima pagal gruzinus

Gyvename geriau negu bet kada anksčiau, bet padėtis tapusi nepakeliama: mūsų sielų niekingumas, gyvenimo tuštuma, būties tuštumas. 

Kalantinės – argentiniečių menininko knygoje

Svarbu tai, kad tarp esminių įvykių įtrauktas ir Romo Kalantos susideginimas Kaune 1972 m. gegužės 14 dieną. Marcelo Brodsky pasirinko šį įvykį kaip itin svarbų rezistencijos prieš Sovietų Sąjungą istorijoje. 

Tarptautinis poezijos festivalis „Gegužė prie Neries“

Gegužės 17–31 dienomis vyks XXV, jubiliejinis, Lenkijos ir Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 100-mečiui skirtas festivalis Gegužė prie Neries

Tyčinės „Germanwings“ aviakatastrofos atspindžiai – naujame LNDT spektaklyje

Naujo Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklio „Voicekas“ kūrybinė komanda kvies žiūrovus į skrydžių laukimo salę. 

Tapybos trilogiją baigęs Justinas Vaitiekūnas: „Mažieji puoselėja savo kuklų išskirtinumą”

„Startavusį šimtmetį pramatau kaip itin šviesų, viltingą ir didžiųjų lūkesčių išsipildymo metą. Artimiausią šimtmetį ypač aiški ateitis laukia tapytojų ir kitų menininkų“, – teigia tapytojas J. Vaitiekūnas

„Eurovizijos“ akimirkos

63-iąjį dainų konkursą „Euroviziją“ šiemet laimėjo Izraelio atstovė Netta Barzilai. Lietuvė Ieva Zasimauskaitė liko 12 vietoje. 

Nematyti Italijos šedevrai Lietuvos šventajam

Gegužės 18 d. Bažnytinio paveldo muziejuje atidaroma paroda „Šv. Kazimiero gerbimo istorijos šedevrai: Lietuva – Italija“. Joje – niekada nerodyti šventajam skirti kūriniai iš Florencijos, Palermo muziejų, Medičių lobyno ir Šv. Lauryno bazilikos archyvo. 

J. R. R. Tolkieno populiarumo paslaptis

Pokalbis su Tolkieno kūrybos žinovu, fantastikos rašytoju, Londono universiteto dėstytoju Adamu Robertsu. 

„Vilnius Review“: Vytautas Stankus
Vytautas Stankus - Vilnius Review

Elektroninio žurnalo anglų kalba apie lietuvių literatūrą videoklipe – Vytauto Stankaus poezija. Titrų anglų kalba autorius – Rimas Užgiris.

Dangiški apdarai: kai susitinka religija ir mada

Metropoliteno muziejuje Niujorke atidaryta paroda „Dangiški kūnai: mada ir katalikiška vaizduotė“, skirta aukštosios mados ir katalikybės ryšiui.

Violončelės legendos Mischos Maisky sielos kostiumai

„Jaučiu antipatiją uniformoms ir vienodumui. Muzikantai nėra kareiviai ar policininkai, tad kodėl reikalaujame juos rengtis taip, kad jų individualumas ir asmenybė liktų paslėpti?“

Pavasario knygų lentyna. Paryžiaus skersgatvis, Donecko oro uostas ir Olimpo dievai

Naujos knygos, įkvepiančios ne tik skaityti, bet ir pažvelgti į savo gyvenimą kitaip.

Ar būna dviračių su trimis ratais?

Netrukus įvyks spektaklio „Trijulis aukštyn kojom“ premjera. Anot pjesės autoriaus, šiuolaikinio vokiečių dramaturgo Carsteno Brandau, tai gabalėlis teatro visiems nuo 4 metų. Pokalbis su spektaklio kūrėjais.

Režisierė iš Niujorko Rasa Allan Kazlas: „Norime grąžinti skolą savo šaliai“

„Labai norėjau 1989-aisiais pastatytą spektaklį prikelti naujam gyvenimui. Man buvo svarbu, kad jis grįžtų ten, iš kur kadaise išvykau, į mano tėvų žemę“, – pristatydama savo spektaklį pagal lietuvių poetų eiles sako niujorkietė režisierė.

Deimantui Narkevičiui – pagrindinis Oberhauzeno trumpametražių filmų festivalio prizas

Tarptautinio Oberhauzeno trumpametražių filmų festivalyje gegužės 7 dieną pagrindinis 8000 eurų prizas įteiktas lietuvių menininkui Deimantui Narkevičiui už 3D videodarbą „Dėmės ir įbrėžimai“ (2017 m.).

„Druskomanija 2018“ sugrįžta su naujais kūriniais ir pasirodymais

34-asis Tarptautinis kompozitorių sąjungos organizuojamas šiuolaikinės muzikos festivalis „Druskomanija” šiemet vyks gegužės 18–29 d. Druskininkuose, Liškiavoje ir Vilniuje.

Sintautų kultūros centras – geriausias antrosios kategorijos kultūros centras Lietuvoje

Šakių rajono Sintautų kultūros centrui įteikta antrosios kategorijos geriausio kultūros centro premija.

Baltijos istorijų pasakojimo revoliucija prasidės Vilniuje

Gegužės 18–20 d. „Menų spaustuvėje“ Vilniuje įvyks Baltic Storytelling Centre (Baltijos pasakojimų centro) atidarymo renginiai, kurių metu pasirodys profesionalūs pasakotojai iš užsienio.

Pasaulinio garso menininkų vaikystės Lietuva – parodoje „Lietuva litvakų kūryboje“

Pasak parodos kuratorės, menotyrininkės dr. Vilmos Gradinskaitės, ekspozicija unikali tuo, kad pirmą kartą Lietuvoje ir pasaulyje nagrinėja Lietuvos vaizdinių litvakų kūryboje temą ir leidžia pažvelgti į Lietuvą litvakų akimis.

Naujas dokumentinis filmas pasakoja apie liuteronybę Lietuvoje

LRT pristato naują dokumentinį filmą „Prisilietimas“, pasakojantį apie liuteronybės prisilietimus prie Lietuvos istorijos bei Romualdo Kvinto sukurtos Martyno Liuterio skulptūros gimimą.