Kultūra

Netikėtas pasiūlymas Lukiškių aikštei

Nacionalinės premijos laureatas architektas Audrius Ambrasas, reaguodamas į netylančias diskusijas dėl Lukiškių aikštės, pasiūlė savąją memorialo versiją.

Knygos vaikams apie tremtį iliustruotoja: kad istorija nesikartotų, iš jos reikia mokytis

Lina Itagaki baigė iliustruoti „Sibiro haiku“, savo pirmąją komiksų knygą – kartu su rašytoja Jurga Vile sukurtą vaikams apie tremtį patyrusį berniuką.

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras atveria duris jaunimui

Nuo šių metų orkestras ėmė taikyti 50 procentų nuolaidą jaunimui iki 26 metų – tokia praktika yra plačiai paplitusi visoje Europoje, tačiau vis dar retai sutinkama Lietuvoje.

Tikrai geros idėjos yra geros visur – ir Marijampolėje, ir Niujorke

„Noriu pakviesti į Marijampolę, į atvirą ir kūrybingą miestą, kuris nebijo eksperimentuoti, atsinaujinti ir šypsotis“, – sako lietuvis menininkas Ray Moon Bartkus. Netrukus jis atskris į Vilnių, kad pasidalytų kūrybingumo idėjomis.

Jaunimo teatre danai naujai atveria Astridos Lindgren pasaulį

Astridos Lindgren sukurta „Brolių Liūtaširdžių“ istorija buvo daugybę kartų pasakota pasaulio teatro scenose ir kine. Danų režisierė ir vaizdo menininkė Kirsten Dehlholm su savo kūrybine komanda ją nusprendė papasakoti savaip.

„Kino pavasario“ retrospektyvose – kino poetas Jeanas Vigo ir lietuvių klasika

„Kino pavasaris“ pristato daugybę garsių pasaulio menininkų inspiravusio Jeano Vigo filmų retrospektyvą ir jo kūrybos paveiktų kitų režisierių juostas. Antroji retrospektyva skirta lietuviškai klasikai.

Kazuo Ishiguro „Neleisk man išeiti“ – apie paprasto žmogaus gyvenimo gylį

Nobelio literatūros premijos laureato Kazuo Ishiguro rafinuotas ir subtilus pasakojimas apie dar vieną mūsų pasaulio versiją, persmelktas žmogaus trapumo pajautos ir neišmatuojamo gyvenimo geismo.

Lietuvos kultūra gali būti gyva ir aktuali visame pasaulyje

Niujorke muzika, kultūra, menas tikrai unikalūs. Vis dėlto būdamas ten labai pasiilgstu gamtos, ramybės ir Lietuvoje randamo kultūros grynumo, sako menininkas A. Brody.

Muzika ugdo ir jautrumą, ir romantiškumą
Bernardinai.TV

Tęsiame pažintį su Vilniaus miesto savivaldybės Grigiškių meno mokyklos mokytojais. Pasak fortepijono dėstytojos, tam, kad mokiniai norėtų skambinti muzikos kūrinį, jis jiems turi visų pirma patikti.

Andrius Zalieska: Nesuprantu frazės „Būk tikras vyras“
Giedrė Valavičiūtė - Dydis nesvarbu

Geriausiai žmogaus grožį atskleidžia jo darbai, pozityvus elgesys, noras išklausyti kitus ir žinojimas, kada nutilti ir išeiti.

Režisierė Yana Ross: paversti tai, kas universalu, laiko ženklais
Alma Braškytė - Teatro žurnalas

„Man labai rūpi, kaip padaryti, kad teatras iššautų anksčiau. Kaip pajusti, kas artėja, ar bent jau pasistengti būti adekvačiam tam, kuo žmonės gyvena šiandien“, – savo kūrybos principus atskleidžia režisierė Yana Ross.

Kaip rūke suradome sekvoją: spektaklio „Žalia pievelė“ kūrimas
Rimantas Ribačiauskas - Teatro žurnalas

„Žalioje pievelėje“ pagrindinis faktas yra scenoje priešais žiūrovus stovintys tikri žmonės, ne kuriami personažai. Tokie žmonės, kurie galėtų būti dokumentų autoriai, tačiau šiuo atveju dokumentais tampa jų pasakojimai.

Pasirodė Arūno Matelio filmo „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ filmo anonsas

Filmas pakeri, net jei nesi dviračių lenktynių gerbėjas ir pats nevažinėji dviračiu, nes jis pasakoja apie tikrą aistrą ir pasiaukojimą dėl bendro siekio. Pasiaukojimą dėl kito žmogaus.

Scenografui, tapytojui A. Jacovskiui sukanka 70 metų
lrt

Šalies vadovė sveikindama scenografą, tapytoją A. Jacovskį padėkojo už daugiaprasmę meninę raišką scenos erdvėje ir kūrybingą Lietuvos vardo garsinimą.

Rašytojas M. Marcinkevičius: vaikai visais laikais mokėjo ir mokės draugauti

„Dabar mūsų vaikai dalinasi nuotraukomis instagrame. Bet tai jų pasaulis, ir nereikia jo neigti bandant įpiršti savo vertybes“, – sako M. Marcinkevičius, kurio naujoji knygelė vaikams „Draugystė ant straublio galo“ pasirodys rudenį.

Naujame fotoalbume „Neregėta Lietuva“ – Lietuvos gynybos pramonė

Gal šie vaizdai ir nebus verčiantys iš kojų kaip virš Nemuno kylanti saulė, bet tikiu, kad tai bus įdomių atradimų kupina kelionė, kuri leis naujomis akimis pamatyti Lietuvą”, – sako fotomenininkas Marius Jovaiša.

10 praėjusių metų albumų

Muzikos apžvalgininkas D. Razauskas rašo, kad praėję metai nebuvo labai ypatingi, išskirtiniai muzikos požiūriu. 2017-ieji – kuklūs ir net nuobodoki.

Šalin rankas nuo Shakespeare'o

W. Shakespeare'o pjesės kaip niekada aktualios dabartiniam pasauliui. Jo kūryba tuo ir ypatinga – joje atsispindi nuogas žmogus, be kaukių ir su visomis ydomis. Tokie tekstai žmonijai labai reikalingi, nes esame linkę užsimiršti.

Pasaulį nustebinęs nuotraukų projektas – ir Lietuvoje

Beveik 20 metų fotografas Joelis Sartore atidavė gamtos fotografijai. Įvairiose pasaulio šalyse jis fiksavo laukinius gyvūnus. Unikalią parodą jau pamatė milijonai žmonių, ją bus galima išvysti ir Lietuvoje.

1991 m. sausio įvykius fiksavęs fotografas: taip skubėjome ryškinti nuotraukas, kad jos po mėnesio pagelsdavo

„Mano braižas toks. Esu kaip fotožurnalistas, spaudos fotografas. Turiu būti įvykių sūkuryje. Aš visada lendu ten, kur dažnai pavojinga“, – sako fotografas Paulius Lileikis.

Kas išgelbės Magiškųjų vienaragių salą?

Ar žinai, kur gyvena stebuklingi vienaragiai? Nežinai? Jei nori sužinoti – sek paskui mergaitę vardu Zoja. 

Tapytoja G. Šermukšnytė: „Mano paveikslai – dienoraštis, kurio negaliu nerašyti“

Tapytoja G. Šermukšnytė pūkuotą savo pasaulį paveiksluose barsto pipirais, kad pasakytų, jog švelnumas tėra miražas. Jos paroda atidaryta Vilniaus Pamėnkalnio galerijoje.

Tautos dvasia saugoma giliai

Naujoji brolių Černiauskų knyga (negaliu rašyti, kad čia yra nuotraukų albumas, nes čia yra knyga, kurią reikia skaityti) yra istoriška, teisinga ir skaudi, bet kaip lengva pajusti ir kitos Lietuvos buvimą, rašo H. Gudavičius.

Telaimi knyga, telaimi skaitytojas, telaimi rašytojai

„Man visos knygos ir jų autoriai, patekę į penketukus, jau šiandien yra laimėtojai“, – sako literatūrologė A. Gustaitienė ir priduria, kad kiekviena knyga, net absurdiškiausia, kam nors gali būti gyvybiškai svarbi.

60 puslapių „Lietuvos muzikos link“

Pasirodė 20-asis Lietuvos muzikos kultūros žurnalo „Lithuanian Music Link“ numeris, kuriame – 10 autorinių žvilgsnių Lietuvos muzikos kultūros link.

„Frankenšteino“ autorė pasimatymus rengdavo motinos kapvietėje

Dažnai painiojama, kad Frankenšteinas yra to paties pavadinimo romane vaizduojama pabaisa. Tačiau rašytoja Mary Shelley Frankenšteino vardu pavadino herojų daktarą Viktorą, o jo sukurtoji būtybė yra bevardis demonas.

Mona Liza Kaune

Kaune ant vieno iš studentų bendrabučių sienos nutapyta moderni freska priverčia stabtelėti ne tik dėl ryškų spalvų ir visame pasaulyje atpažįstamo moters veido.

Metas demaskuoti vakarietiškus kinų filosofijos stereotipus

Vakaruose Azijos filosofija tampa vis populiaresnė, bet ar tai reiškia, kad ją išmanome? O kas, jei mūsų žinios apie kinų filosofiją yra klaidingos? Knygos „Kelias“ autoriai kviečia permąstyti stereotipines Azijos filosofijos interpretacijas.

„Liebe Oma, Guten Tag!“, arba Tylos paktas

Paroda „Liebe Oma, Guten Tag!, arba Tylos paktas“ sudaryta iš vizualinės medžiagos, rastos ir užfiksuotos kuriant Vilmos Samulionytės ir jos sesers Jūratės Samulionytės dokumentinį filmą „Močiute, Guten Tag!“.

Antropomorfiškos M. Norbutaitės „Implikacijos“

Tapytojos Medos Norbutaitės tapybą sunku apibūdinti įprastais dailėtyros terminais, dailės kryptimis, žanrais. Todėl, norint pažinti šios unikalios autorės savitumą, patartina pamatyti jos paveikslus gyvai.

Su „Laisvės kodu 13“ virtualiai patirsite sovietų agresiją sausio 13-ąją

Interaktyvi virtualios realybės patirtis „Laisvės kodas 13“ leis ne tik patekti į lemtingą naktį – jos dalyviai turės priimti sprendimus. Persekios sudėtinga dilema – ar atlikti žurnalisto darbą, vaizdo kamera fiksuoti sovietinės armijos agresiją prieš beginklius žmones ar padėti sužeistiesiems.

Kristjano Järvi globojamas Baltijos šalių akademijų orkestras pasirodys Lietuvoje

Atkurtosios Lietuvos 100-ojo gimtadienio išvakarėse, vasario 13 ir 14 d., Baltijos šalių akademijų orkestras, globojamas charizmatiškojo meno vadovo – estų dirigento Kristjano Järvi, pasirodys Vilniuje ir Kaune.

Kas parašė Shakespeare'ą lietuviškai?

„Suprantu tuos, kurie siekia, kad tekstas skambėtų sklandžiai, dainingai, bet, jeigu pats autorius rašė kitaip, neturiu teisės taisyti, nes kartais autoriaus tekstas eina kaip per žvyrą“, – apie W. Shakespeare'o kūrinių vertimų specifiką kalba Saulius Repečka.

Marijampolė – miestas, į kurį žmonės patys nori važiuoti

Būti Marijampolėje gera ne tik marijampoliečiams – kiekvienas miesto kampelis, skveras ir gatvelė spindi istorija, švara, jaukumu, – apie gimtąjį miestą, 2018-ųjų Lietuvos kultūros sostinę Marijampolę, sako laidų vedėja Ugnė Galadauskaitė.

V. Papievis ir S. Eidrigevičius: kaip gimsta knygos

Apie knygos gimimą ir kelią iki skaitytojo – nuo pirmosios minties impulso iki istorijos tekste ir iliustracijoje pasakoja du Lietuvos Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai: rašytojas Valdas Papievis ir dailininkas Stasys Eidrigevičius.

Pradėdamas 2018-uosius Nacionalinis simfoninis orkestras kviečia susipažinti iš arčiau

Ne vienus metus sausio mėnesį LNSO rengia muzikinį prisistatymą. Jame muzikantai demonstruoja meistriškumą atlikdami retai skambančias partitūras solo su orkestru. 

Algirdas Martinaitis: „Kompozitorius negali sau leisti prabangos ilgai nedirbti“

Laisvės gynėjų dieną nuskambės Algirdo Martinaičio „Pieta“ – oratorija, kurios premjera įvyko prieš du dešimtmečius. Kompozitorius neslepia, kad jam tai buvo pirmasis kūrybinis užsakymas po dešimtmečio pauzės.

„Kino pavasariui“ Jurgio Tarabildos sukurtas vizualas jungia realųjį ir skaitmeninį pasaulius

Šiųmečio „Kino pavasaris“ vizualinio identiteto autorystė patikėta jaunosios kartos menininkui Jurgiui Tarabildai. Vizualo idėjos interpretacija – dviejų savo išraiška skirtingų pasaulių sintezė.

Prieš „Močiute, Guten Tag!“ premjerą filmo kūrėjos dalijasi savo močiutės pyrago receptu

Įkvėptos nepaprastos savo močiutės gyvenimo istorijos seserys Samulionytės sukūrė jai dedikuotą dokumentinį filmą, o prieš premjerą dalijasi senelės pyrago receptu.

Realybės sluoksniai (knygų apžvalga)

Literatūros kritikas dr. Ramūnas Čičelis pristato dvi knygas – Gedimino Jankaus „Rytoj“ ir Milano Kunderos „Nereikšmingumo šventę“.

Vilniaus senamiesčio kismą fiksuojanti paroda

Sausio 10 d.–vasario 3 d. Vilniaus rotušėje organizuojama paroda „Senas ir naujas Vilnius“.

Meno besimokantis vaikas – kultūringesnis
Bernardinai.TV

Pažintis su Vilniaus miesto savivaldybės Grigiškių meno mokyklos mokytojais. Mušamųjų instrumentų dėstytojas sako, kad svarbiausia mokinį motyvuoti savo elgesiu, tapti jam pavyzdžiu.

Baisiausi spąstai – objektyvumas. Interviu su režisiere Anna Smolar

Pastaraisiais metais sukurta daug pripažinimą pelniusių pastatymų pagal dokumentinę medžiagą, vis daugiau režisierių dirba su reporteriais, užuot dairęsi jau parašytų dramų.

Vytauto V. Landsbergio „Iš gyvenimo laumių“ – apie ištikimybę sau

V. V. Landsbergis savo naujausioje knygoje išlieka savimi. Lietuviška magija, magija Lietuvoje, magija čia ir dabar, magija be jokių pompastikų – tiesiai mums po nosimi. Mitologija gyvena ne šalia, o čia.

Lietuvos scenografas Adomas Jacovskis švenčia 70 metų jubiliejų

Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatui Adomui Jacovskiui – ne tik vienam garsiausių teatro scenografų, bet ir vienam ryškiausių menininkų, garsinančių Lietuvos vardą už jos ribų – sukanka 70 metų.

Ásos Helgos Hjörleifsdóttir „Gulbinas“: apie laukinę žmogaus prigimtį

Toronto kino festivalyje pasaulinės sėkmės sulaukusioje juostoje „Gulbinas“ atšiaurūs laukinės gamtos peizažai atskleidžia nevaldomą žmogaus jausmų prigimtį.

Šventumas kasdienybės akivaizdoje

Kas yra atsitikę su mūsų šventėmis? Didžioji dalis mūsų švenčių yra šventės be šventumo. Be aukštųjų dvasios  pagavų, be šventumo pajáutų, be dvasios susitelkimo. 

Amosas Ozas ir žydiškosios tapatybės klausimas
Donatas Puslys - Naujasis židinys

Ar apskritai galima kalbėti apie vieną žydiškąją tapatybę?

Sausio iliuzija

Mūsų gyvenime iš tikrųjų prisikaupė gausybė pelų, panašiai kaip ir dabartiniame kaime – pelių... Kai vieno ar kito per daug – labai negerai. Ir tuomet vienybė, dora tampa sunkiai pasiekiamos. Kaip kosmosas.

Trys „King Crimson“ albumai

„Mano santykis su „King Crimson“ dvejopas. Šios grupės vienu metu sugebu ir labai nemėgti, ir pasakiškai ja žavėtis“, – rašo D. Razauskas, tęsiantis po kūrybinių atostogų, kaip pats sako, šeštadienines muzikines apžvalgas.