Dailė | Kultūra

Išlaisvintas Dalios Kirkutienės potėpis

Tapytojos Dalios Kirkutienės proveržis pro kvadratėlių sienas trykšta įvairiausiais atspalviais, tonais, formomis ir gyliu.

Kauno modernizmo detalės – betoniniuose papuošaluose

Valstybės atkūrimo 100-mečio proga netrūksta renginių, televizijos laidų ir kitų projektų, kurie kviestų sugrįžti į tarpukarį, atrasti šį laikmetį iš naujo.

Šalies, vardu Vilnius, pilietis
Laima Laučkaitė - Naujasis židinys

Ruszczyco bičiulis fotografas Janas Bułhakas yra patetiškai rašęs: „Ruszczycas atsikėlė į Vilnių ne tam, kad jame gyventų, bet tam, kad jam tarnautų“.

Alytaus bienalė. Jaunieji profesionalai

Šiuolaikinė tapyba neturi vienos dominuojančios tendencijos. Atsisakę tęsti lietuviško ekspresionizmo tradiciją, jaunieji autoriai įsiklauso į savo poreikius ir patiria globalaus meno pasaulio įtaką.

Lietuvos dizainas Lietuvos šimtmečiui – dvi parodos Nacionalinėje dailės galerijoje

Nacionalinėje dailės galerijoje bus pristatytos dvi naujos Lietuvos dizaino istorijai skirtos parodos – „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“ ir „Lietuva. Londonas. 1968“.

Meno simpoziumas „Malonny“ Marijampolėje paliko įspūdingus piešinius

Per penkerius „Malonny“ metus Marijampolėje sukurta 19 piešinių. Garsiausias paveikslas – Ray Bartkus kūrinys „Tekantis gyvenimas“, kurį visame pasaulyje peržiūrėjo milijonai žmonių.

Panevėžio dailės galerija Latvijoje pristato šiuolaikinę Lietuvos keramiką

Panevėžio dailės galerijos saugyklose laikomi keramikos lobiai dienos šviesą išvysta retokai, bet kai jau ištraukiami, pribloškia verte, dydžiu ir unikalumu. Tuo įsitikino Rygos meno gerbėjai.

Birutės Nomedos Stankūnienės tapybos paroda Florencijoje

B. N. Stankūnienė: „Atsiveriu ir sklendžiu į vidinę nežinią. Tačiau esu saugi, nes visada atsiremiu į kažką tikra.“ Ši paroda – tai dalis menininkės atradimų.

Skulptūra, kviečianti įbristi į Vilnelę

Sostinės Užupio rajone, Vilnelės upėje, atidengta žymaus lenkų menininko Tomaszo Koclęgos skulptūra „Atspindžiai“.

Adomo Galdiko kūrybos briaunos

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Paveikslų galerijoje bus atidaroma paroda „Kūrybos briaunos. Adomo Galdiko (1893–1969) retrospektyva“.

Vilnelėje iškils lenkų menininko skulptūra

Vilniaus ir Užupio Respublikos pasienyje, Vilnelės upėje, bus atidengta originali didelio formato skulptūra „Atspindžiai“, kurios autorius – žinomas lenkų skulptorius Tomaszas Koclęga.

Ar iš užmaršties dulkių prikelsime Lietuvos karalaitį?

Bažnytinio paveldo muziejuje – šv. Kazimierui, Lietuvos karalaičiui ir globėjui, skirta ypatinga paroda. Ką mums skelbia unikalus istorinis palikimas?

Roberto Strazdo skulptūrų paroda „Šventieji ir kandidatai“

Birželio 19 d. 18 val. M. K. Čiurlionio namuose atidaroma R. Strazdo skulptūrų paroda.

Keramika iš vidinio poreikio

Rima Leipuvienė – keramikė iš vidinio pašaukimo. Ji turi prigimtinę dovaną, skulptorių vadinamą mąstymu medžiagoje, t. y. keraminės masės paslankumo pajautą.

Lobynai neaprėpiamojo Viešpaties

Trakų Dievo Motinos atvaizdui skirtą parodą Bažnytinio paveldo muziejuje gaubia slėpininga prigesintų šviesų lobyno atmosfera. Tai lobynas visomis prasmėmis – ir tikėjimo, ir estetikos, ir meistrystės.

Vizualinių knygų graužikai ir spalvinė klausa

Siužetas parodoje netikėtai neužgožia formos aspekto. Todėl ji paveikia netgi priešingai. „Nors esu kaip tik į siužetinę interpretaciją linkusi dailės entuziastė“, – rašo A. Mikuckytė apie grupinę skirtingų kartų autorių parodą „Žaidžiame klases“.

Vieno ankstyviausių ir garsiausių stebuklingųjų atvaizdų Lietuvoje istorija – Bažnytinio paveldo muziejuje

Trakų Dievo Motinos atvaizdas yra pirmasis paveikslas Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, oficialiai vainikuotas popiežiaus atsiųstomis karūnomis.

Sostinės Dailininkų sąjungos galerijoje – Virginijaus Viningo tapyba

Birželio 8 d., penktadienį, 17 val. Dailininkų sąjungos galerijoje (Vokiečių g. 2, Vilnius) atidaroma vieno įdomiausių Lietuvos ekspresyviosios tapybos kūrėjų Virginijaus Viningo kūrybos paroda „Esi, kas esi“. 

Tapytojos Filomenos Vilniaus pavasariai

Vilnius visais metų laikais įdomus, mistiškas miestas, ir dailininkė Filomena pasineria į tą mistišką nuotaiką.

Valstybės šimtmečiui skirtoje parodoje – žvilgsnis į Lietuvą litvakų akimis

Birželio 6 dieną 17.30 val. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2, Vilnius) atidaroma paroda „Lietuva litvakų kūryboje“, skiriama atkurtos Lietuvos valstybės šimtmečiui.

Tapybos trilogiją baigęs Justinas Vaitiekūnas: „Mažieji puoselėja savo kuklų išskirtinumą”

„Startavusį šimtmetį pramatau kaip itin šviesų, viltingą ir didžiųjų lūkesčių išsipildymo metą. Artimiausią šimtmetį ypač aiški ateitis laukia tapytojų ir kitų menininkų“, – teigia tapytojas J. Vaitiekūnas

Nematyti Italijos šedevrai Lietuvos šventajam

Gegužės 18 d. Bažnytinio paveldo muziejuje atidaroma paroda „Šv. Kazimiero gerbimo istorijos šedevrai: Lietuva – Italija“. Joje – niekada nerodyti šventajam skirti kūriniai iš Florencijos, Palermo muziejų, Medičių lobyno ir Šv. Lauryno bazilikos archyvo. 

Pasaulinio garso menininkų vaikystės Lietuva – parodoje „Lietuva litvakų kūryboje“

Pasak parodos kuratorės, menotyrininkės dr. Vilmos Gradinskaitės, ekspozicija unikali tuo, kad pirmą kartą Lietuvoje ir pasaulyje nagrinėja Lietuvos vaizdinių litvakų kūryboje temą ir leidžia pažvelgti į Lietuvą litvakų akimis.

Paroda NR. 3. Tapyba kaip patyrimas

Gegužės 14 d. 19 val. menų fabrike „Loftas“ vyks vieno vakaro paroda NR. 3, pristatoma sambūrio „Trys dienos“.

Tapytojo Petro Lincevičiaus mūza gyvena gimtuosiuose Suvalkijos namuose

Pradedame videolaidų ciklą „Jaunieji menininkai“, skirtą į kūrybos kelią įžengiantiems mūsų menininkams. Pirmoji pažintis – su tapytoju Petru Lincevičiumi.

Žilvino Kempino paroda. Vaizdo pergalė – būties pa(si)rodymas

Žilvinas Kempinas, vienas svarbiausių šiuolaikinio meno atstovų, Indianos universiteto „Herrono“ meno ir dizaino mokykloje surengė vienuolikos darbų parodą „V formation“. Elvinos Baužaitės recenzija.

Sakuros mene

Sakura – mistinis medis, būti šalia jo – tai dangaus būsena, teigia Čijunės Sugiharos sakurų parke tapanti menininkė.

Skulptorius Algirdas Bosas: istorija ir dailininkas – dailininko istorija

Lietuvos nacionaliniame muziejuje buvo atidaryta retrospektyvinė skulptoriaus Algirdo Boso mažosios plastikos ir medalių paroda. Ekspozicija pristatoma kaip vienas iš muziejaus inicijuotų tęstinės serijos „Istorija ir dailininkas“ renginių.

Pražydę Vilmos Staniulienės autoportretai

Dailininkės Vilmos Staniulienės pavasariškoje parodoje – tulpės koncepcija. Tai atkaklių autorės paieškų vaisius – atrasti savo pašaukimą, net kai jis yra toks specifinis.

Leopoldas Surgailis Alantoje – tapyba, nuotraukos ir išsaugota trispalvė

Alantos dvaro galerijos parodoje eksponuojamos šešios liaudiškos skulptūros iš moderniosios lietuvių tapybos klasiko Leopoldo Surgailio kolekcijos.

Abstraktaus ekspresionizmo dailininko Ramūno Čeponio retrospektyvinės parodos

Pasak menotyrininko dr. Antano Andrijausko, dailininko Ramūno Čeponio tapybos ir grafikos kūriniai šiuolaikiniame lietuvių dailės kontekste išsiskiria filosofine potekste.

Lietuvos dailininkai Pietų Amerikoje. Pokalbis su menotyrininke L. Petrauskaite
Živilė Miežytė - Naujasis židinys

Apskritai kultūrinio palikimo pažinimas auga, bet kol kas minėti autoriai yra „aklojoje zonoje“, kurią reikia atrasti ir užpildyti, teigia menotyrininkė Laura Petrauskaitė.

Baltijos šalių simbolizmas Paryžiuje

Paryžiaus Orsė muziejuje savaitės pradžioje atidaryta paroda „Laukinės sielos. Baltijos šalių simbolizmas“.

Garsiajame Orsė muziejuje – Lietuvos simbolistų kūriniai

Parodos „Laukinė dvasia. Simbolizmas Baltijos šalių mene“ atidaryme garsiajame Paryžiaus muziejuje dalyvavo Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Prancūzijos prezidentai. 

Ispanijoje žiemą praleidęs tapytojas Vytenis Lingys: „Yra tik viena vieta, kur išvyksiu visam laikui“

Tapytojas Vytenis Lingys tamsius ir ilgus mėnesius praleidęs Ispanijoje, iš saulėto krašto parsivežė naujų drobių. Jo paroda veikia Vilniuje, galerijoje „Menų tiltas“ Užupyje.

Psichiatrė-psichoterapeutė D. Minialgienė: tapyba grąžina kūnui jo unikalumą

Kai žmogus gyvai ar mene pamato nuogą kūną, jam kyla daug jausmų. Kai kurie iš jų yra nepriimtini, gėdingi jausti. Psichiatrės komentaras.

NDG paroda „Tyliosios kolekcijos“

Parodoje pristatomi reikšmingi, tačiau iki šiol menkai tyrinėti privataus kolekcionavimo atvejai Lietuvoje ir Estijoje, susiklostę sovietinės kultūros paribiuose XX a. 7–10 dešimtmečiais.

Sovietmetis Marse, arba Amerikietiškasis popmenas
Neringa Mikol - Šiaurietiški atsivėrimai

Menininkas J. Jurcikas, šiuo metu gyvenantis Vilniuje, geriausiai žinomas dėl didelio mastelio drobių, kuriose vaizduoja utopinę sovietinę ideologiją. Ją Jonas kiek pašiepia, tačiau subtiliai ir net, galima sakyti, su aristokratišku šaltumu.

Ką menininkai veikia visą dieną?

Ką menininkai veikia visą dieną savo studijoje? Pokalbis su parodos „Ką menininkai veikia visą dieną?“, atidaromos rytoj Dailininkų sąjungos galerijoje, tapytojais.

Pritempimai, įtempimai

Apie Jono Čepo ir Mato Dūdos parodą Vilniaus dailės akademijos parodų erdvėje „Krematoriumas“.

Neišsemiamas R. Jatkevičiūtės-Kasparavičienės mėlis

Meno apžvalgininkės A. Mikuckytės-Mateikienės recenzija ir nuotraukos apsilankius keramikės ir tapytojos R. Jatkevičiūtės-Kasparavičienės švaria estetika ir tyla tyvuliuojančioje parodoje.

Apie pragarus ir apsivalymus

Apie Algimanto Kensmino parodą „Apsivalymo ceremonija“ galerijoje „Akademija“.

Dailininko Stasio Eidrigevičiaus dovana

Lietuvos autorius vienijanti asociacija LATGA neseniai sulaukė netikėtos autorinės dovanos – asociacijos būstinėje apsilankęs dailininkas Stasys Eidrigevičius ant sienos nupiešė šmaikštų piešinį.

Aleksandro Vozbino tapyba. Atrastoji versmė
Kovo 6 d. 18 val. Vilniaus rotušėje atidaroma jubiliejinė Aleksandro Vozbino tapybos paroda. Česlovas Skaržinskas apžvelgia menininko kūrybą.
Lukiškių Dievo Motinos stebuklai
Aušra Vasiliauskienė - Naujasis židinys

Naujos dailėtyrininkės Tojanos Račiūnaitės knygos „Lukiškių Dievo Motina: Atvaizdo istorijos studija, stebuklų knyga ir jos vertimas“ recenzija.

Sostinėje atidaroma menininkų L. Beržanskytės Trembo ir S. Gutausko tapybos paroda

Kovo 1 d., 17 val. Vilniuje, Verslo centro K29 atriume, atidaroma menininkų Linos Beržanskytės Trembo ir Simono Gutausko tapybos paroda.

NDG parodos. Kauno modernioji architektūra ir „Aklas pasimatymas“

Naujos parodos Nacionalinėje dailės galerijoje: viena skirta Kauno moderniajai architektūrai, kita – vizualiesiems meno kūriniams, kuriuos galima pažinti lytėjimu.

Nykstantys portretai

Apie Viktoro Paukštelio parodą „Nykstantys portretai“ – kolekciją, sudarytą iš tapybos darbų, piešinių ir kurtą ketverius metus.

Rafaelio Chvoleso portretų parodoje – dailininko žvilgsnis į XX a. vidurio vilniečius

Vasario 27 d. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2, Vilnius) atidaroma paroda „Mes žiūrime į juos, jie žvelgia į mus. Rafaelis Chvolesas: vilniečių portretai 1945-1959 m.”

Jauno dailininko drobėse – partizaninio karo tema

Pokalbis su jaunu dailininku Donatu Vasiliausku, paskyrusiu naujausią savo tapybos parodą partizanų kovai atminti.