Dailė | Kultūra

Vytautas Kasiulis: „enfant du siècle“3
Ramūnas Čičelis - Kamane.lt

Lietuvių išeivijos dailininkas Vytautas Kasiulis turėjo individualųjį stilių, kuris išreiškia labai unikalią vaizduotę, tiesa, jam galima prikišti pataikavimą publikos skoniui.

A. Šerono paroda „Iš tylos atėję“. Genialumas paprastume

Tapytojo paveiksluose – nykstantis tikras lietuviškas kaimas, neskubri atokios gyvenvietės laiko tėkmė, paprastas gyvenimo būdas, ryšys su gamta. Jo paveikslai – tobulesnės Rumšiškės.

Antipaminklas miestui

Mintis apie 11-ąją Kauno bienalę „Yra ir nėra. Paminklo (ne)galimybės klausimas“ apibendrina dailės kritikė Birutė Pankūnaitė.

J. Česonytės paroda „Po balta vėliava“ – ne pasidavimas, bet ryžtingas žingsnis pirmyn1

J. Česonytė nesivaiko meno madų ir tendencijų, nesiekia viešumos, karjeros aukštumų. Tapytoja kuria sau, laisvalaikiu, iš vidinio poreikio saviraiškai. Todėl jos kūryba autentiška, originali ir tikrai verta dėmesio.

Menininkė Dovilė Bilkštienė aiškinosi, ką reiškia būti princese

„Mano princesė nuoga. Rožė – tylėjimo simbolis, todėl įdėjau ją ten, kur ji turėtų būti. Noriu, kad žmonės suprastų, jog nereikia viduriuoti visų savo minčių į viešumą“, – kalba karštų ginčų sulaukusio paveikslo autorė menininkė Dovilė Bilkštienė.

Galerijų savaitgalis. Parodų mozaika. II dalis

Vilniuje ir Lentvaryje praūžė Galerijų savaitgalis. Tokie savaitgaliai įvairiose pasaulio šalyse vyksta jau ne vieną dešimtmetį. Džiugu, kad Lietuva – ne išimtis.

Galerijų savaitgalis. Parodų mozaika. I dalis

Galerijų savaitgaliai įvairiose pasaulio šalyse vyksta jau ne vieną dešimtmetį. Toks renginys skirtas pristatyti pirmąsias parodas, atidaromas mieste po vasaros sezono. Ši tradicija pagaliau pasiekė ir Lietuvą.

Menininkė S. Maslauskaitė-Mažylienė: pabėgėlio būsena bendra mums visiems2

Menininkė tapo biblines temas, taip parodydama, kad egzilio, išvarymo, pabėgimo tema yra amžina, siekianti Adomo ir Ievos laikus. Taip pat parodoje naudojama ir kita raiška – grafinė, laikraštinė, realistinė.

S. Maslauskaitės-Mažylienės paroda: atvaizdai, kurie kviečia patirti tremtį

Parodoje meninėmis priemonėmis atskleidžiama, kaip ekranuose transliuojami vaizdai siejasi su skirtingus pavidalus įgaunančia amžina pabėgėlių tema.

S. Vainikauskaitė-Tomaševičienė: „Pagarba menui gimsta iš sakralumo ilgesio“1

Unikalaus formato meno erdvė „Žmonos galerija“ – virtuali monogalerija, paveikslais prekiaujanti tik rugpjūčiais, bet meno pasaulį kviečianti pažinti ištisus metus. Pokalbis su galerijos savininkais, su Ja ir Juo.

Saulės Jurkynienės parodoje – netikėtų formų knygų įrišimai

Savo kūryboje S. Jurkynienė remiasi Estijos meninės odos, taip pat knygrišystės tradicijomis, kurias ji įvardija pagarba mokymui ir meistrystei, taip pat atvirumu naujoms srovėms ir technikoms.

Paroda „Mano istorija“ – išdrįskime kalbėti ir išgirsti

Pamėnkalnio galerijoje vyksta socialinio meno paroda „Mano istorija“. Šį projektą įgyvendino 15 profesionalių menininkų, bendradarbiaujančių su Vilniaus arkivyskupijos „Carito“ priklausomų asmenų bendruomene „Aš esu“.

A. Zakarausko paroda „Grubi linija“. Monotonijos žavesys1

Andriaus Zakarausko tapybos darbų paroda „Grubi linija“ įrodo, kad grubume gali slapstytis jautrumas, monotonijoje gali slypėti estetinė ir idėjinė įvairovė, o nuobodumas gali būti įdomus, rašo meno apžvalgininkė A. Mikuckytė.

Petras Geniušas savo muzika tikisi įkvėpti Lietuvos publiką

Istorinius Bartninkų Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios griuvėsius užlies muzikos, šviesos ir meno sintezė – vieno žymiausių Lietuvos pianistų Petro Geniušo pasirodymas ir maestro žmonos, grafikės Kristinos Norvilaitės darbų paroda.

„Meno degustacija“ – maistas sielai

„Kitaip nei maistas kūnui, penas sielai suvartojamas po truputį, netikėtai, skirtingomis porcijomis pagal poreikį ir aplinkybes“, – rašo Bernardinai.lt meno apžvalgininkė A. Mikuckytė, aptardama „Meno degustacijos“ vakarus.

Toliuose ieškoma prasmė

Tapytojo Viliaus Ksavero Slavinsko ir skulptoriaus Kazimiero Sigito Straigio parodoje „Artimi toliai“ žiūrovai gali atpažinti stiprią kūrybos strategiją, nukreiptą į abstrakciją.

Europos parke – milžiniška Sassono Sofferio skulptūra

Europos centro muziejuje Europos parke bus pristatyta milžiniška visuomenei žymaus menininko Sassono Sofferio skulptūra „Midmien“.

Donata Minderytė: tapyba ir fotografija yra labai glaudžiai susijusios

„Nieko negali užfiksuoti, išsaugoti taip, kaip buvo – nei pasitelkęs fotografiją, nei tapybą. Visa tai yra fikcija, bet kartu ir visiškai tikra“, – sako tapytoja D. Minderytė. Menotyrininkės B. Pankūnaitės pokalbis su menininke.

Mintys žvelgiant į kanoninį pal. Teofiliaus paveikslą24

Kaišiadorių vyskupo Jono Ivanausko mintys apie kanoninį palaimintojo Teofiliaus Matulionio kanoninį atvaizdą, nutapytą lenkų dailininko Zbigniewo Gierczako.

Paralelinės sferos – tapytojo Aurimo Eidukaičio kūryba3

Žvelgiant į dailininko A. Eidukaičio darbus retrospektyviai, be siurrelistinio vaizdavimo stiliaus, galima įžvelgti ekspresionizmo, o kai kuriuose – netgi simbolizmo apraiškų.

Vaidotas Žukas: ar galima melstis priešais reprodukciją?60

Pokalbyje su dailininku Vaidotu Žuku – apie Teofiliaus Matulionio kanoninio sakralinio atvaizdo vertingumą ir tradicinės bei šiuolaikinės sakralinės ikonografijos kryžkeles.

Sigita Maslauskaitė-Mažylienė: šventi paveikslai yra iššūkis menininkų puikybei27

„Religinėje dailėje reta pavyzdžių, kuriuose derėtų menas ir pamaldumas, gerbimas“, – sako menotyrininkė S. Maslauskaitė-Mažylienė. Tačiau, pasak jos, tokie paveikslai tikintiesiems yra patys brangiausi, nes yra šventi, išmelsti.

Grupinė tapybos paroda Kaune. Kristianijos dvasia6

Keturi dailininkai į Kauną atvežė Užupio–Kristianijos ar tiesiog laisvės dvasią ir gausią spalvų paletę. Kiekvienas žiūrovas, apsilankęs parodoje, čia atras ką nors sau artima, rašo A. Mikuckytė.

P. Gavorkos realybė anapus fantazijos

„Manęs neintriguoja tai, kas akivaizdu. Mane įkvepia kosmosas, fantastiniai filmai, egzistenciniai klausimai, miško pelkės, brūzgynai“, – sako menininkas Povilas Gavorka, kurio personalinė paroda šiuo metu veikia Joniškyje.

Kad Kristaus kryžius neliktų be galios

Menotyrininkės S. Maslauskaitės-Mažylienės komentaras apie kryžiaus ikonografiją ir jo reikšmę. 

Apie du (ne)susiliečiančius pasaulius

Dailės kritikei Birutei Pankūnaitei iš vasaros parodų repertuaro įstrigo dvi asmenybės – Kazys Varnelis ir Elena Narbutaitė. Kuo jie pasirodė artimi ir kuo nepanašūs?

Kazio Varnelio paroda. Lietuviškas opartas

Apie Kazio Varnelio parodą – Austėjos Mikuckytės įžvalgos.

Pasaulio menininkai keičia Marijampolę neatpažįstamai
Mūsų savaitė

Marijampolės veidas keičiasi: mieste atsirado net trys nauji pasaulinio garso menininkų piešiniai. Bernardinai.lt žurnalistas Vytautas Raškauskas lankėsi Marijampolėje ir užfiksavo šiuos nepakartojamus vaizdus.

Tapybos karalystė. J. Vaitiekūno paroda1

Sostinės „Titanike“ eksponuoti J. Vaitiekūno piešiniai, smulkioji kūryba suteikė parodai žaismingumo, paroda buvo kupina (auto)ironijos, išradingumo. Nepametant visų šių savybių, Panemunės pilyje J. Vaitiekūno tapyba suskambėjo didingai.

NDG vasaros parodose – modernios abstrakcijos ir miesto peizažas

Nacionalinėje dailės galerijoje bus pristatytos dvi NDG vasaros sezono parodos „Optika ir struktūros. Kazio Varnelio kūryba: 1967–1977“ ir „Formuojant peizažą“.

Katastrofa ar galimybė: socialinė Edvino Klimo kūryba4
Aurelija Seilienė - Senvagė

Menotyrininkė Aurelija Seilienė aptaria naujojo Lietuvos dailininkų sąjungos Panevėžio skyriaus nario – tapytojo Edvino Klimo – kūrybą.

Ilona Mažeikienė: „Nesinori likti kaip musei gintare“3

Pokalbis su Vytauto Kasiulio dailės muziejaus vadove I. Mažeikiene apie muziejaus gyvenimo šventes ir kasdienybę, parodų politiką ir planus.

Čiurlioniana1

Menininkui Džiugui Palukaičiui tikrai tinka eksponuoti savo darbus M. K. Čiurlionio muziejuje – turbūt ne veltui šiam susidūrimui daro įtaką giminystė su M. K. Čiurlioniu.

L. Valatkienės paroda. Ar Lietuva tvaresnė už „Lietuvą“?

„Struktūrinė formulė“ – tai kūrinys, kuriantis paralelę tarp „Lietuvos“ kino teatro ir Lietuvos. L. Valatkienė įamžino „Lietuvos“ pastatą prieš pat jo griovimo pradžią.

„Kunstkamera“ „ArtVilnius’17“ mugėje pristato tapytojus K. Mažeikaitę ir S. Gračiovą1

Šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius’17“ vyks birželio 8–11 dienomis „Litexpo“ parodų rūmuose. Galerijos „Kunstkamera“ stendas – 5 salėje, stendo nr. 5.06.

Ceikinių bažnyčios gaisras: naujai išausta istorija

Bažnytinio paveldo muziejuje veikia trapiai Lietuvos medinei architektūrai ir sakraliniam paveldui dedikuota paroda.

„Art Deco“ keliai į Lietuvą

Giedrė Jankevičiūtė kalbina požiūrį į XX a. Lietuvos dailės paveldą pakoregavusios parodos „Antanas Mončys ir jo aplinka“ kuratorių Viktorą Liutkų.  

LR Seime atidaryta Krymo totorių menininko Rustemo Eminovo tapybos darbų paroda

Gegužės 29 d. LR Seime atidaryta Krymo totorių menininko R.Eminovo tapybos darbų paroda

Grafitis, kuris įkvepia augti1

Naujas grafičio meno pavyzdys Vilniaus mieste. Jo autoriai – Simas Šerkšnas ir Tadas Čiūdaras.

Gatvės meno aukcionas JAV5

Vakarų Holivude (Kalifornija) Julieno aukciono namuose vyko  Gatvės ir šiuolaikinio meno aukcionas.

Lietuvių menininko darbai atsidūrė Holivudo filme

Šiuo metu filmuojamoje naujoje amerikiečių kino juostoje „Break My Heart 1000 Times“ žiūrovai galės išvysti ir lietuvių menininko Martyno Pavilonio kūrybą.

In memoriam dailininkei Vidai Krištolaitytei

Lietuvą pasiekė žinia, kad 2017 balandžio 19 dieną Niujorke po sunkios ligos mirė tapytoja ir grafikė Vida Krištolaitytė. Pasaulį paliko nerimastingos, jautrios sielos dailininkė, kurios kūryba pasižyminti didele menine jėga.

Naujas festivalio simbolis – siurrealistinis trimitininkas

Nenumaldomai artėjančio 23-iojo Klaipėdos pilies džiazo festivalio naujuoju simboliu tapo Algio Kriščiūno sukurtas siurrealistinis trimitininkas.

Būsenos po keramikos ornamentais

„Mano darbe svarbiausia tuščios erdvės. Reikšminga tai, ko nėra. Tai galima gretinti su poezija, kurioje svarbu tai, kas nepasakyta“, – pirmąją asmeninę parodą pristato menininkė Laima Judita Bazienė.

„Horizontalė“: R. Jundaitės-Misevičienės emalio ir juvelyrikos paroda5

Vilniaus galerijoje „Vilnensis“ vyksta personalinė labai savitos dailininkės paroda. Tapytoja, juvelyrė, eksperimentuotoja ir estetė pirmąkart eksponuoja daug dėmesio sulaukusius kūrinius.

Indros Grušaitės tapyba: simboliai, kaukės ir renesanso atgimimas2

Indra Grušaitė – viena iš keleto lietuvių tapytojų, įkvėpimo ieškančių ne dabartyje ar ateityje, o atsigręždama į senojo renesanso ir manierizmo paveldą.

Vilniuje – litvakų meno paveldo paroda

Izraelio valstybės nepriklausomybės proga gegužės 1–7 dienomis galerija „Elysium“ surengs išskirtinę parodą „Litvakų menas“, pristatydama iškiliausių Lietuvos žydų menininkų darbus, surinktus iš privačių kolekcijų.

Marius Jonutis galerijoje „Meno niša“ pristato parodą, kurioje tik amžini dalykai1

Menininkas Marius Jonutis nuo gegužės 3 d. kviečia į jau 14-ąją personalinę parodą galerijoje „Meno niša“.

Tapytojas Giedrius Zaura: „Mano tikslas – padaryti darbus lengvus“80

„Sugalvoju algoritmą ir griežtai jo laikausi kūrimo procese. Mano darbuose dominuoja pasikartojantis brūkšniavimas iš kairės į dešinę arba nuo viršaus iki apačios“, – savo darbų specifiką apibūdina menininkas.

Vilniuje pratęsiama multimedijos paroda „Van Gogh. Life in Art“

Prekybos ir laisvalaikio centre „Panorama“ vykstanti multimedijos paroda „Van Gogh. Life in Art“, sulaukusi ypač didelio lankytojų susidomėjimo, pratęsiama iki gegužės 31 d.