Kinas ir TV | Kultūra

Atidarytas 15-asis Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis

Ketvirtadienio vakarą „Skalvijos” kino centre rinkosi dokumentinio kino mėgėjai – čia prasidėjo tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis.

„Jaunasis popiežius“ – sekuliarus žvilgsnis į šventumą

Viena iš serialo sėkmės priežasčių yra bažnytinis stilius, kurio nepamatysi niekur kitur. Jame rodoma Bažnyčia išlaikiusi tradicines  įvaizdžio formas, klasikinį aprangos kodą.

Aktorius Sigitas Šidlauskas: „Kine – daug pirmų kartų“

„Jau žinau, kas yra rutina teatre, o kine – dar daug pirmų kartų“, – nuoširdžiai sako aktorius, kurio vaidmenį Giedrės Beinoriūtės vaidybiniame filme „Kvėpavimas į marmurą“ jau kitą savaitę galėsite įvertinti ir jūs.

Laila iš Afganistano – paskutinė viltis atstumtiesiems

Laila, nepaisydama skeptiškų aplinkinių reakcijų ir rimtų sunkumų, visą savo energiją skiria padėti žmonėms išsivaduoti iš priklausomybių bei išvengti ankstyvos mirties.

Iš Bergmano žaidimų aikštelės

Pokalbis į į Lietuvą atvykstančiu švedų režisieriaus Ingmaro Bergmano bendražygiu – kino kritiku ir kūrėju S. Björkmanu.

„Kvėpavimą į marmurą“ parašiusi L. S. Černiauskaitė: „Skaityti knygą ir žiūrėti filmą – du skirtingi dalykai“

Man bus įdomu pamatyti, kas kine suprasta ir perteikta kitaip“, – sako knygos „Kvėpavimas į marmurą“ autorė prieš pasirodant to paties pavadinimo G. Beinoriūtės filmui.

Vilniaus dokumentinių filmų festivalyje – P. Liechti dedikacijos gyviesiems

Rugsėjo 20 d. „Skalvijos“ kino centre atidaromas 15-asis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis. Šventiniame seanse bus parodytas šveicarų kino dokumentininko Peterio Liechti filmas.

Dokumentinių filmų festivalis kviečia išgirsti vaikus

„Sudarydami dokumentinių filmų programą vaikams stengiamės, kad filmai būtų įdomūs abiem kartoms – ir tėvams, ir vaikams“, – teigia 15-ojo Vilniaus dokumentinių filmų festivalio rengėjai.

Informaciniai karai ir aktyvizmas – pagrindinės festivalio „Nepatogus kinas“ programos temos

Tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“ skelbia programą, kuri sudaryta reaguojant į Lietuvoje ir visame pasaulyje vykstančius aktualius socialinius, politinius ir aplinkosaugos reiškinius.

„Kvėpavimu į marmurą“ prasidės retrospektyva operatoriui Audriui Kemežiui atminti

„Kiną kuria žmonės, ne kameros“, – yra pasakęs žymus Lietuvos operatorius Audrius Kemežys. Tarptautinis Kauno kino festivalis pristato retrospektyvinę filmų programą šiam ypatingam menininkui ir žmogui atminti.

Giedrės Beinoriūtės filmas keliauja į prestižinius Pietų Korėjos ir Izraelio kino festivalius

„Filmo „Kvėpavimas į marmurą“ kūrėjams šis kvietimas yra reikšmingas įvertinimas, kuris, palankiai susiklosčius aplinkybėms, gali filmui atverti duris į kitas Azijos šalis“, – sako kino kritikas Edvinas Pukšta.

„Baltijos bangos“ atgarsiai pasieks ir kino gerbėjus Vilniuje

„Baltijos bangos“ atgarsiai“ – taip vadinasi ciklas filmų, kurie nuo rugsėjo 13 d. septynis ketvirtadienius bus rodomi bendruomenei ir kino žmonėms sąjungoje nuolat veikiančiame Kino klube.

Mamutų prisikėlimas ir gyvųjų teismas

Vilniaus dokumentinių filmų festivalyje bus parodytas šveicarų režisieriaus Ch. Frei filmas apie sintetinės biologijos laboratorijas, atšiaurias Naujojo Sibiro salas, žmogiškąsias ambicijas ir jų užribius. Filmą pristato jo režisierius.

„Scanorama“ ruošia išskirtinę dovaną Islandijos nepriklausomybės 100-mečiui

Rudens kino šventę didžiuosiuose Lietuvos miestuose rengianti „Scanorama“ ruošia išskirtinę dovaną Islandijai – specialią programą „Islandijai – 100“.

Mindaugo Survilos „Sengirė“ iš Italijos parsivežė auksą

Mindaugo Survilos dokumentinė poema „Sengirė“ Lesinjos filmų festivalyje įvertinta pagrindiniu apdovanojimu – „Lesinjos auksu“.

Kino dailininkas A. Garbačiauskas: „Ką matote ekrane – apgaulė, turinti pasiekti jūsų širdį“

„Kino šiandien daug statoma, taigi dekoracijoms skiriamas didžiulis dėmesys. Smagu, kai jos atsiranda ir išnyksta kine, o ne realiame gyvenime“, – teigia kartu su režisiere G. Beinoriūte filmą „Kvėpavimas į marmurą“ kūręs dailininkas A. Garbačiauskas.

Režisierius A. Stonys: „A. Arlausko filmai ypatingi“

„Algio Arlausko kino vizijose laikas gali imti tekėti atgal, kurdamas siurrealistinį, o kartu iki skausmo tikrą ir atpažįstamą sovietinio absurdiško pasaulio atspindį“, – lietuvių kilmės režisieriaus, gyvenančio Ispanijoje, kūrybą pristato A. Stonys.

Festivalio „Baltijos Banga“ žiūrovų prizas – Arūnui Mateliui

Festivalyje „Baltijos Banga“ paskutinę dieną įteiktas žiūrovų simpatijų – „Vėtrungės“ – prizas. Apdovanojimas atiteko Arūno Matelio filmui „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“.

Autorius, laikas, mirtis – Andrejaus Tarkovskio „Veidrodyje“

„Skalvijos“ kino centras kviečia prisiminti režisierių Andrejų Tarkovskį ir vieną ryškiausių jo filmų „Veidrodis“.

Giedrės Beinoriūtės filmui „Kvėpavimas į marmurą“ – du apdovanojimai iš Kosovo kino festivalio

Lietuvių režisierės Giedrės Beinoriūtės įtempto siužeto drama „Kvėpavimas į marmurą“ Kosove buvo apdovanota dviem statulėlėmis – už geriausią scenarijų ir geriausią moters vaidmenį.

15-asis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis. Nuo mamutų iki virtualių mylimųjų

Nors Vilniaus dokumentinių filmų festivalyje kartosis amžinosios temos – šeima, žmogaus saviieška ir saviraiška, šiemet kone visuose filmuose dabartis liečiasi su amžinybe ir viena koja jau įžengia į ateitį.

Režisierė I. Kurklietytė: „Kalbu apie tai, kas suvirpina širdį, o kitiems galbūt nematoma“

Režisierės Inesos Kurklietytės filmas „Piplytės gražuolės“ – kitoks žvilgsnis į brandaus amžiaus išbandymus. Filmo personažių gyvenimas kaip gražus saulėlydis turi tiek spalvų.

Režisierė K. Matvejevaitė: kino festivaliai padeda kelti sau didesnius tikslus

„Patarčiau aktyviai dalyvauti festivaliuose, nes tai yra vienintelis būdas susikurti savo, kaip kūrėjo, reputaciją“, – sako režisierė K. Matvejevaitė, kurios filmas „Paskutinė diena“ įvertintas kaip geriausias Baltijos šalių trumpametražis filmas.

Kino salėse – keturi legendinio įtampos meistro A. Hitchcocko šedevrai

Į Lietuvos didžiuosius ekranus trumpam sugrįš keturi režisieriaus A. Hitchcocko darbai. Jis yra tarp tų autorinio kino kūrėjų, kuriais žavisi kino tyrinėtojai ir mėgėjai visame pasaulyje.

Garbė siekti „Oskaro“ atiteko A. Matelio dokumentiniam filmui

„Oskaro“ komisijos Lietuvoje sprendimu šiemet kandidatu siekti apdovanojimo geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje išrinktas Arūno Matelio filmas „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“.

Botanikos sode – nemokamas „Nepatogaus kino“ seansas

Rugpjūčio 30 d. žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“ kviečia į nemokamą aplinkosaugai skirtą renginį VU Botanikos sodo Vingio skyriuje.

Vilniaus dokumentikos festivalio akiratyje – šeimos skauduliai, žmonijos ateitis, Bergmanas

Rekomendacijos mąsliesiems filmų mėgėjams, ko nepraleisti Vilniaus dokumentinių filmų festivalyje, kuris vyks Vilniuje, Kaune ir Ukmergėje.

Kino ekranuose – filmas apie zen budizmo meistro pasaulį ir „mindfulness“ praktiką

Išskirtinėmis teisėmis režisierių Marco J. Franciso ir Maxo Pugho kurtas dokumentinis filmas „Eime su manimi” atveria duris į Slyvų kaimelį – vienuolyną Pietvakarių Prancūzijoje.

Režisierė A. Marcinkevičiūtė apie tapytoją N. Saukienę: „Tik iš žmogaus tas švytėjimas“

Filmo kūrėja apie dailininkę N. Saukienę: „Ji labai šiltas žmogus. Kai susipažįsti su ja, peržengi slenkstį, pamatai, kad ji dėl tavęs paskutinius marškinius galėtų atiduoti.“

Legendinė I. Bergmano „Persona“ – vienas reikšmingiausių filmų režisieriaus kūryboje

Kino kritikė N. Kažukauskaitė, viename iš režisieriaus I. Bergmano filmo „Persona“ seansų kalbėdama apie šio kūrėjo svarbą, minėjo, kad jo kūrybos periodas – nepaprastai ilgas ir kino istorijoje su niekuo nesulyginamas.

Kitoks šių dienų Iranas. Kino teatruose – naujas M. Haghighio filmas „Paršas“

Irano režisierius Manis Haghighis naujausiame savo filme „Paršas“ siūlo pažvelgti į Iraną, kokio žiūrovai dar nėra matę. Jau Lietuvos kino teatruose.

Profesionali istorijų pasakotoja: „Esame pasakojantys gyvūnai“

Kalbėti apie stiprius išgyvenimus nėra lengva, tačiau labai įdomu. Ypač sudėtinga apie tai papasakoti ar paaiškinti vaikams. Kino festivalis „Pirmoji banga“ mėgins su šiuo iššūkiu susidoroti.

Dokumentikos festivalyje – kino eksperimentininko Peterio Liechti retrospektyva

15-asis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis pristatys išsamią ryškiausio pastarųjų dviejų dešimtmečių Šveicarijos kino kūrėjo Peterio Liechti kūrybos retrospektyvą.

„Tarp pilkų debesų“ pagrindinio vaidmens aktorė: „Man įdomu tai, kas griauna nusistovėjusius filmo standartus“

Pagrindinį vaidmenį laukiamame filme pagal Rūtos Šepetys romaną atlikusi aktorė Bel Powley prisimena, kad kiekviena filmavimo diena buvo visomis prasmėmis labai sudėtinga. Videointerviu su aktore.

Ankstyvojo kino festivalis „Pirmoji banga“ kviečia į šimtamečius pasaulio filmus

Net ir prieš šimtą metų sukurti filmai šiandien gali būti aktualūs ir įtraukiantys įvykiais bei problemomis. Pažintis su jais – festivalyje „Pirmoji banga“.

Pirmą kartą Lietuvos kino ekranuose – Ingmaro Bergmano „Persona“

Ingmaro Bergmano 100-osioms gimimo metinėms – Lietuvos kino ekranuose dar nerodyta vieno žymiausių švedų kino ir teatro režisierių juosta „Persona“.

Apie archyvinio kino festivalius: po didinamuoju stiklu „Il Cinema Ritrovato“ ir „Pirmoji banga“

Utopinėje Lietuvoje įsivaizduoju reguliarius ankstyvojo kino seansus ar net atskirą kino teatrą, sako festivalio „Pirmoji banga“ organizatorius A. Gilaitis. 

Nepamatytas Ingmaras Bergmanas Vilniaus dokumentinių filmų festivalyje

Artėjantis 15-asis tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis šiemet specialų dėmesį skiria specialų dėmesį švedų teatro ir kino režisieriui Ingmarui Bergmanui.

Andrius Lekavičius: žiūrovui įdomiau, kai jis pats gali valdyti pasakojimą

Naujausiame kūrinyje „Nupučiama siena“ videoprojektų menininkas Andrius Lekavičius pasakoja apie Kuršių nerijos gyventojus.

Šių metų Lokarno kino festivalyje Lietuvai atstovaus ir filmai, ir talentai

71-asis tarptautinis Lokarno kino festivalis išsiskirs savo programos lietuviškų akcentų gausa.

Režisierė G. Beinoriūtė: „Mes visi susaistyti atsakomybės ryšiais“

„Po kiekvieno filmo sakau, kad nebekursiu daugiau filmų su vaikais, kad nevadintų manęs režisiere, kuri daro filmus tik su vaikais“, – sako filmo „Kvėpavimas į marmurą“ kūrėja.

Čekijoje A. Stonio ir K. Briede filmas „Laiko tiltai“ išrinktas tarp 10 geriausiųjų

Populiariausiame Čekijos interneto žinių portale „Novinky“ tarp geriausių šių metų Karlovi Varų filmų – vienintelis dokumentinis – Audriaus Stonio ir Kristine Briede „Laiko tiltai“.

56-ąjį sezoną „Skalvija“ atidarys su kinu ir džiazo įžymybėmis

Kino centras „Skalvija“ šį sezoną žada daug įdomių renginių.

Jūros šventės naujiena – „Kino pavasario“ filmų skveras

Jūros šventėje Klaipėdos Dienovidžio aikštė taps Kino skveru, kur tris vakarus bus rodomi lietuviškai įgarsinti populiariausi šių metų „Kino pavasario“ filmai.

„100 metų kartu“ režisierė Edita Kabaraitė: šimtamečiams filmas – dar vienas nuotykis

Filmo apie šimtamečius režisierė: „Kalbant apie sunkumus, tai visą gyvenimą prisiminsiu, kaip Elena po interviu paėmė mane už rankos, žiūri į akis ir klausia: „Ar atvažiuosi į mano laidotuves?“ Sakau: „Taip.“

Donatas Ulvydas grįžta į filmavimo aikštelę

Kino hitų režisierius Donatas Ulvydas sausį pristatys komediją „Ir visi jų vyrai“.

Filmai, kurie traukia: „Kinas po žvaigždėmis“ atskleidžia vasaros programą

„Kinas po žvaigždėmis“ kviečia vakaroti su geru kinu ir atskleidžia vasarišką filmų programą.

„Baltijos banga“ prasidės nauju G. Beinoriūtės filmu „Kvėpavimas į marmurą“

Artėja „Baltijos banga“: nauji lietuviški filmai, pažintys su kaimynų kūryba, kiną lydinti paroda.

Prikelti iš mirusiųjų: kaip ankstyvasis kinas grįžta į ekranus

Istoriškai ir estetiškai vertingi kino kūriniai – svarbūs atminties krištolai, galintys akimirksniu nukelti žiūrovą į kitas epochas ir suprasti jose vykusius reiškinius.

Karlovi Varų festivalyje pristatytas Giedrės Beinoriūtės filmas „Kvėpavimas į marmurą“

Karlovi Varų festivalyje, konkursinėje East for the West“ programoje, pristatytas Giedrės Beinoriūtės filmas „Kvėpavimas į marmurą“ sukėlė diskusijas apie įsivaikinimą.