Kinas ir TV | Kultūra

Lietuvių filmų savaitgalis „Kino pavasaryje“

„Kino pavasario“ žiūrovai pirmieji išvydo naujausią Giedrės Beinoriūtės filmą „Kvėpavimas į marmurą“, Editos Kabaraitės dokumentinį pasakojimą „100 metų kartu“ ir devynis rinktinius lietuviškus trumpametražius filmus.

Filmo „Sūnaus globa“ režisierius: „Labiausiai stebino smurtą šeimoje patyrusių moterų drąsa“

Edvino Pukštos Paryžiuje darytas interviu su „Kino pavasario“ atidarymo filmo „Sūnaus globa“ režisieriumi Xavier Legrand'u ir pagrindine aktore Léa Drucker.

17-asis Japonijos kino festivalis – septyniuose Lietuvos miestuose

Japonijos ambasada Lietuvoje kartu su Japonijos fondu maloniai visus kviečia į jau tradicija tapusį Japonijos kino festivalį.

E. Kabaraitės filmas apie šimtamečius. Ne apie mirtį, bet pasirinkimą gyventi stipriausia prasme

Pokalbis su atkurtos Lietuvos bendraamžių, šimtamečių istorijas papasakojusia režisiere Edita Kabaraite.

„Kino pavasario“ popietės senjorams

„Kino pavasaris“ tęsia tradiciją ir kviečia senjorus į jiems skirtus seansus „Skalvijos“ kino centre.

Filmas „Lady bird“ – priešybių dermė ir dėmesingas buvimas

Šis filmas – maištingos, katalikišką mokyklą baigiančios septyniolikmetės paauglės iš Sakramento miesto Kalifornijoje istorija.

Marija kine: autonominio naratyvo stoka
Ramūnas Aušrotas - Naujasis židinys

Kino terminais kalbant, Mergelė Marija biblinės tematikos filmuose atlieka antro plano vaidmenį: jos gyvenimo įvykiai skleidžiasi ir vyksta Jėzaus Kristaus žemiškojo gyvenimo fone.

„Kino pavasaris“ džiugins kino centro „Garsas“ lankytojus

Kovo 16 d. 19 val. kino centre „Garsas“ vyks tarptautinio Vilniaus filmų festivalio „Kino pavasaris“ atidarymas.

„Kino pavasario“ filmai. Kultūrinė revoliucija pagal Ai Weiwei

Dokumentinis filmas „Migruojantys žmonės“, arba, išvertus pažodžiui – „Žmonių srovė“ – naujausias Ai Weiwei bandymas nukreipti stebėtojų žvilgsnį į, nors ir labai skausmingą, bet greitos reakcijos reikalaujančią pabėgėlių problemą.

„Kino pavasario“ žiūrovų laukiamiausi svečiai

„Kino pavasaris“ žada žiūrovams įdomius susitikimus su filmų kūrėjais ir herojais. Trumpa pažintis su laukiamiausiais.

Marijos Stonytės dokumentiniam filmui „Švelnūs kariai“ – pirmasis tarptautinis įvertinimas

Jaunosios kartos kino režisierė Marija Stonytė kuria savo debiutinį pilno metro dokumentinį filmą „Švelnūs kariai“. Filmas įvertintas tarptautiniame Thessaloniki dokumentinių fimų festivalyje.

„Kino pavasario“ rekomendacijos. Mantė Valiūnaitė kviečia atsigręžti į kino klasiką

„Kino pavasario“ programos sudarytojos Mantės Valiūnaitės rekomendacijos, kokių filmų nepraleisti festivalyje.

Dokumentinio filmo, skirto Vilniaus fotografui Stanisławui Filibertui Fleury, premjera

Kovo 20 d. Šiuolaikiniame meno centre ŠMC-CAC Vilniuje įvyks lenkų režisieriaus Andrzejaus Ciecierskio dokumentinio filmo „Meistras, stebėjęs kasdienybę“ premjera.

„Sengirės“ videoanonse – garso takelis tik iš girios garsų

Režisieriaus Mindaugo Survilos filmo „Sengirės“ videoanonse – išskirtinis dėmesys garsui. Eimantas Belickas videoanonso garso takelį sukūrė tik iš girios garsų.

Pavasaris ir ruduo priklauso kinui. Pažintis su Mante Valiūnaite
Izabelė Švaraitė - Šiaurietiški atsivėrimai

Pavasaris ir ruduo – Lietuvoje kino festivalių metas, kai šalies gyventojai supažindinami su aktualiausiomis kinematografijos naujienomis. Viena tokio asortimento formuotojų – iš Pasvalio kilusi Mantė Valiūnaitė.

Rusijoje uždraustą filmą „Pavlenskis: apnuogintas gyvenimas“ galės išvysti visi Lietuvos gyventojai

Filmo centre – radikalus menininkas Piotras Pavlenskis, savo veikla siekiantis paskatinti socialinius pokyčius Rusijoje. Jo protesto priemonė – jo paties kūnas.

Pirmasis Lietuvoje Bangų kino festivalis

Pirmą kartą organizuojamas Bangų kino festivalis kviečia kovo 8–11 dienomis pabėgti į bangas kine.

Vilniaus „Vagos“ knygyne – Lietuvos šimtamečių istorijos

Lietuvos šimtamečius ir jų gyvenimo istorijas įamžinusio projekto „100 metų kartu“ kūrėjai kovo 8 d. kviečia į susitikimą, kur pristatys fotografijų albumą ir dokumentinį filmą „100 metų kartu“.

Lietuvoje filmuojamas norvegų televizinis filmas „Naftos fondas“

10 dalių norvegiškas TV filmas „Naftos fondas“, kuriamas Lietuvoje, žiūrovams atskleis, kas vyksta vieno didžiausių pasaulyje investicinių fondų užkulisiuose.

Identiteto pokyčiai kuriant dokumentinę juostą „Drugelio miestas“

Dokumentinis filmas „Drugelio miestas“ kviečia diskusijai apie skirtingų kultūrų gyvenimą vienoje šalyje. Pokalbis su filmo kūrėjais.

Arūno Matelio „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ – tarp stipriausių pasaulio dokumentinių filmų

Arūno Matelio filmas „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ tarptautiniame dokumentinių filmų festivalyje „Zagreb Dox“ atrinktas į programą kartu su Sandanso, Venecijos, Berlyno festivalio prizininkais ir laimėtojais.

„Sengirėje“ užfiksuoti geram kadrui kartais prireikdavo kelerių metų

Po daugiau nei 10 metų kūrimo pristatomas antrasis Mindaugo Survilos dokumentinis filmas „Sengirė“. Tai lėtas, poetinis ir vaizdinis pasakojimas apie seniausius Lietuvos miškus ir jų gyventojus.

Auginantis poreikį prancūziškam kinui festivalis „Žiemos ekranai“

Susipažinus su prancūzų kinu jo jau niekad nepamirši ir kažkelintuoju pojūčiu imsi jausti ne tik jo išskirtinumą, vertę, bet ir nuolatinį poreikį.

Lenkijos kino meistras Krzysztofas Zanussi dirbs su Lietuvos studentais

Kovo 5–9 d. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje vyks garsaus lenkų režisieriaus, aktoriaus, prodiuserio Krzysztofo Zanussi paskaitos ir seminarai.

Dvi savaitės iki „Kino pavasario“. Kas keisis ir kokių filmų nepraleisti?

Apie šiųmečio „Kino pavasario“ programą – kuo jis skirsis nuo praėjusiųjų, apie atvykstančius svečius ir filmus, kurių festivalio organizatoriai rekomenduoja nepraleisti žiūrovams.

Restauruotą R. Vabalo filmą „Skrydis per Atlantą“ nemokamai išvys didžiųjų miestų gyventojai

Po 35 metų į didžiuosius kino teatrų ekranus sugrįžta naujai atgimęs legendinis Raimondo Vabalo filmas „Skrydis per Atlantą“ (1983 m.).

Agnė Zalanskaitė: „Gera dokumentika yra kelias į sėkmingą meninį epą“

Gero istorinio filmo apie Lietuvos laisvės kovas galime laukti tada, kai turėsime geros dokumentikos. Kuo daugiau filmų, analizuojančių sudėtingą pasipriešinimo kovų istoriją, tuo didesnė tikimybė atsirasti geram meniniam filmui.

„Pelėdų kalnas“. Didžioji metų viltis, virtusi didžiausiu nusivylimu

Režisieriaus Audriaus Juzėno filmo „Pelėdų kalnas“ recenzija. „Pelėdų kalnas“ – toli gražu ne blogiausia istorinė juosta, sukurta per pastaruosius metus – filmą žiūrėti yra įdomiau nei „Emiliją iš Laisvės alėjos“.

Mes ir dabar vis dar laukiame stebuklo
XFM Radijas

Gruodžio pradžioje Lietuvos kino teatrus pasiekęs režisierės E. Vertelytės filmas „Stebuklas“ ironiškai vaizduoja 1992 metų Lietuvą. Radijo XFM studijoje apsilankiusi režisierė pasidalijo mintimis, kaip Lietuva keičiasi nuo pirmųjų Nepriklausomybės metų.

Eksperimentinio kino kūrėjas: „Intuicija yra ne tik filmo, bet ir mano gyvenimo variklis“

„Norėjau parodyti žmones, kurie nėra labai matomi: romus, inuitus, piemenis ir kt. Tai yra sociologinis, antropologinis žvilgsnis“, – apie filmą „Žvilgsnio odisėja“ pasakoja G. Vuillard'as. „Skalvijoje“ – vasario 24 d.

Pasirodė „Tarp pilkų debesų“ plakatas – jį galima gauti dovanų Knygų mugėje

Pasirodė pirmasis filmo „Tarp pilkų debesų“ plakatas, kurį labiausiai laukiantieji premjeros gali šį savaitgalį gauti dovanų Vilniaus knygų mugėje.

Restauruotas populiariausias visų laikų lietuviškas filmas „Skrydis per Atlantą“

Pirmąją kovo savaitę Lietuvos kino centras kviečia Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos žiūrovus nemokamai pamatyti šiuolaikiniams kino teatrų ekranams pritaikytą legendinį režisieriaus Raimondo Vabalo filmą „Skrydis per Atlantą“ (1983 m.).

„Kino pavasario“ lietuviškas uždarymo filmas ir geriausio metų Lietuvos kino aktoriaus bei aktorės nominantai

Pristatyta „Kino pavasario“ festivalio lietuvių filmų programa ir pretendentai tapti geriausiu metų Lietuvos kino aktoriumi ir aktore.

Pristatyti savo autobiografijos į Vilnių atvyksta režisierius, rašytojas Krzysztofas Zanussi

Vilniaus knygų mugėje bus pristatyta K. Zanussi autobiografija lietuvių kalba „Gyvenimo strategijos, arba Kaip suvalgyti sausainį ir jį turėti“. Jos pasirašyti skaitytojams atvyksta pats autorius.

„Kino pavasario“ geriausieji. Greitojo maisto restorano principas filme „Aritmija“

Kino apžvalgininko Gedimino Šalkovskio recenzija apie vieną laukiamiausių „Kino pavasario“ filmų – rež. Boriso Chlebnikovo „Aritmiją“.

Dokumentinė juosta apie Lietuvą poeto Josifo Brodskio likime

Vasario 23 d. kino centre „Skalvija“ ir vasario 24 d. Vilniaus knygų mugėje režisierė Lilija Vjugina ir poetas Tomas Venclova pristatys dokumentinės juostos „Romas, Tomas ir Josifas“ premjerą. 

In memoriam Audriui Kemežiui. Palengva pereidami į būtąjį dažninį

Praėjusią savaitę atsisveikinome su operatoriumi Audriumi Kemežiu, gyvenusiu viso labo 44 metus, ir likome su jo sukurtu turtu: per du dešimtmečius jis nufilmavo virš 50 filmų – tokių, kurių dauguma yra lietuvių kino pasididžiavimas.

Pasaulio kritikai išskyrė „Kino pavasario“ 16-uką: pirmoje vietoje – „Fokstrotas“

Programa „Kritikų pasirinkimas“ sudaroma susumavus pripažintų kino kritikų balsus, kuriuos jie skiria „Kino pavasario“ organizatorių pateiktiems filmams. Kritikai išsirenka po 12 filmų ir pagal savo asmeninius vertinimus juos surikiuoja.

Pasirodė įspūdingi atsiliepimai apie ilgai lauktą Arūno Matelio filmą

Viešojoje erdvėje skamba žinomų žmonių atsiliepimai apie filmą: „stogą nešanti kokybė“, „nelietuviškas gerąja šio žodžio prasme“ – tai tik keli iš daugelio nuoširdžių įvertinimų.

Įrodymų gausu: kultūra daro didžiulę įtaką žmogaus sveikatai

Įvairių sričių ekspertai pasakoja, kad kultūros įtaka yra itin svarbi žmogaus sveikatai. Tam skirta šio sekmadienio „Kultmisijų“ laida per LRT „Kultūra“ kanalą.

Kiek krikščioniškumo prancūziškame kine?
XFM Radijas

Netrukus „Žiemos ekranai“ iš Vilniaus iškeliaus į kitus miestus. Radijo XFM laidos „Kitas kadras“ kūrėjas Ramūnas Aušrotas dalinasi įspūdžiais apie naująjį Prancūzijos kiną.  

Ar galima išlaikyti savo identitetą šiandien?

Režisierė Olga Černovaitė dokumentinėje juostoje „Drugelio miestas“ atskleidžia rusakalbio Visagino portretą ekonominių neramumų ir politinės įtampos metu.

Kaune iškilmingai pristatytas režisieriaus Audriaus Juzėno filmas „Pelėdų kalnas“

Filmas „Pelėdų kalnas“ šalies kino teatruose bus rodomas nuo vasario 16 d. Kūrėjai kino juostą dedikuoja atkurtos Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį švenčiantiems žmonėms.

Režisierius Arūnas Matelis pristatė filmą apie herojus, liekančius šešėlyje

A. Matelio filmas apie vadinamuosius gregorius, dviratininkus, kurie savo gyvenimą dedikuoja tam, kad pergalę pasiektų komandos lyderis, kino teatruose pradedamas rodyti nuo vasario 9 d. 

„Kino pavasarį“ atidarys vienas svarbiausių pastarųjų metų filmų

„Kino pavasaris“ atidarymo filmu pasirinko Venecijos kino festivalyje už geriausią režisūrą ir debiutą apdovanoto prancūzo Xaviero Legrand'o juostą „Sūnaus globa“ meistriškai visam pasauliui aktualia tema.

10 faktų apie filmą „Pelėdų kalnas“ iš režisieriaus Audriaus Juzėno ir komandos lūpų

Audrius Juzėnas ir jo komanda dalijasi 10 faktų, kurių tikrai nežinojote ar nepamatysite filme paprasta žiūrovo akimi.

Režisierius Arūnas Matelis apie naują filmą: „Nemaniau, kad bus taip sunku“

A. Matelis prisimena: „Tai buvo nuolatinė loterija. Prabangos, kad prisitaikome kaip norime, tada filmuojame, neturėjome. Filmuoti galėjome tik susiklosčius palankioms aplinkybėms“. 

„Kino pavasario“ festivalių favoritai

Pažintis su „Kino pavasario“ programa „Festivalių favoritai“. Tai labiausiai tarptautiniuose festivaliuose sužibėję filmai.

Nijolė Oželytė: žmonija meilei dar nėra subrendusi

Diskusija prieš režisieriaus Andrejaus Zviagincevo filmo „Nemeilė“ peržiūrą. Kokia meilės ir nemeilės reikšmė, įtaka žmogui, šeimai bei visuomenei?

A. Matelio „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ triumfavo Triesto kino festivalyje

Konkursinėje dokumentinių filmų programoje lietuvių režisieriaus filmas konkuravo su aštuoniomis juostomis, tarp kurių yra ir prestižinio dokumentinių filmų festivalio IDFA bei Lokarno kino festivalių laureatai.