Kultūros pokalbiai | Kultūra

Advento liaudies dainos kviečia žvelgti į savo vidų

Leliumai, tu karvuci margasai, leliumai rana. Tu nuskriski mariosna, stokis ant akmenėlio, atsigerki vandenėlio, atsigėręs pabrūkuoki.

Gruodžio literatūros žurnalas „Metai“ – skaitiniai metų pabaigai

Ką literatūros mėnraštis „Metai“ siūlo įdomaus paskaityti paskutiniame šiemet gruodžio numeryje?

Stimpankinė operetė ir kūrybos laisvė

Operetė „Misteris X“, kuriai scenografas Vaidotas Jakutis pasitelkė stimpanko stilistiką, ypatinga tuo, kad joje dera lengvas turinys ir sudėtingi techniniai sprendimai.

Kokias Kalėdų dovanas ruošia Petras Geniušas?

Kalėdos pianistui Petrui Geniušui reiškia atsinaujinimą. Taip pat – kontaktą su amžinais dalykais. „Žvakutės, jaukuma, ir prisimeni vaikystę, pajunti amžinybės artumą“, – sako P. Geniušas.

Aktorė Eglė Mikulionytė: „Kinas yra mąstymas – atviras ir gyvas“
Aistė Girkontaitė - KINFO.lt

Lietuvos kino ekranuose jau rodoma režisierės Eglės Vertelytės tragikomedija „Stebuklas“. Pokalbis su šioje juostoje pagrindinį vaidmenį atlikusia aktore Egle Mikulionyte.

„ArtVilnius‘17“ jaunojo menininko prizo laureatas: menininko statusas – kaip ir šalies kultūros situacija

Menininkas Povilas Ramanauskas sako, kad jeigu jaunas žmogus turėtų bent minimalų supratimą apie meną, akivaizdžiai pasikeistų požiūris į kultūrą.

Verčiant kasdienybę į egzodą: ar egzodo menas įmanomas?

Meno kūrimo emigracijoje tema Lietuvoje yra viena labiausiai apmąstytų.

Kiek bendruomenių telpa vienoje kultūroje?

Kas apibrėžia tai, ką laikome vienos bendruomenės nariais: tautybė, kalba, religija, papročiai, gyvenimas vienoje erdvėje? Kaip galime darniai gyventi, jei mus skiria bendruomeniniai ar kultūriniai skirtumai?

Laiškai iš kaimo. Ilgos ir amžinos rudens vakarų poringės3

„Kartais norisi pasiginčyti ne tiktai dėl mūsų praeities ir dabarties kaimo esminių apibūdinimų, ne tiktai dėl to, kas yra Lietuvos pakraštys, o kas tasai įsivaizduojamas centras“, – rašo H. Gudavičius savo dienoraštyje.

Bilst bilst į leidyklos duris

Apie tai, kaip išleisti savo knygą – kam pasiruošti, ką žinoti ir kaip nenukraujuoti supratus, kad nori būti rašytojas.

Pianistas, su kuriuo publika kvėpuoja vienu ritmu

Lietuvą savo antraisiais namais vadinantis pianistas Alexanderis Paley čia labai laukiamas klausytojų – nors kartą išgirdus A. Paley, jo išskirtinės charizmos nebeįmanoma pamiršti.

XIX–XX a. lietuvių laisvalaikis: naktinės pramogos mėgtos, bet leistos ne visiems

Pasirodo, dabartinio Bernardinų sodo teritorijoje Vilniuje veikė pats garsiausias Šumano restoranas. Pilna istorijų, kad ten buvo prašvilpiami milžiniški turtai, palikimai.

Samsonas ir Dalila mene4

Kodėl Samsono ir Dalilos istorija nuo amžių audrino dailininkų vaizduotę?

Samsonas ir Dalila Šventojo Rašto kontekste1

Samsono istorijoje yra pilna intrigų jau nuo pat pradžių. Pirmiausia jį išduoda jo pirmoji žmona filistietė, būdama savo giminaičių pakurstyta ir iškaulijusi iš Samsono atsakymą į svečiams užduotą mįslę per vestuves. 

Trys šimtai tūkstančių širdies dūžių11

300 000 Lietuvos gyventojų sovietų režimas ištrėmė į Sibirą. Siaubą patiria kiekvienas, apsilankęs Kauno geležinkelio stotyje ir besiklausantis Kosto Bogdano garso instaliacijos „Skaičiavimas iki 300 000“. Tai procesas, trunkantis net 200 valandų.

Moteris, norinti gyventi, mylėti ir būti valdovė1

„Labai noriu, kad žiūrovas Dalilą suprastų, gal pateisintų jos poelgius ar bent neteistų, nes ji moteris, norinti gyventi, mylėti ir būti valdovė“, – kalba operos solistė J. Vaškevičiūtė ruošdamasi operos „Samsonas ir Dalila“ premjerai.

Režisierė Aistė Žegulytė: „Mane domina noras sustabdyti laiką“1
Indrė Lis - Ore.lt

Režisierė sako, kad filmo „Apie žmones, žvėris ir daiktus“ idėja kilo jai apsilankius Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejuje, kai ji sumanė nufilmuoti sustingusius žvėris, kad atskleistų, jog žmogus nori sugrąžinti tai, ko nebėra.

Patarė, ką daryti, kad lietuvių kalba taptų įdomi3

Interneto naujienų portaluose galima rasti avokadų salotų su saulėje džiovintais pomidorais receptų, aprašytus 15 būdų, kaip panaudoti citrinų žieveles, jautrių kačiuko ar šuniuko vaizdelių. O kas apie kalbą?

Vytautas Anužis: „Daryk tai, ką jau seniai esi suvokęs“

„Džiaugiuosi, kad dabar teatre juntamas grįžimas prie teksto ir žodžio kaip prie vertybės. Ilgai buvo madinga scenoje nieko nesakyti“, – kalba aktorius V. Anužis.

Lietuvos chorvedžiai: turime unikalią dainuojančios šalies tradiciją

Dainų šventės vis dar kasmet suburia ir jaudina šimtus tūkstančių lietuvių. Ši tradicija yra gyva, todėl labai savita ir įdomi.

Didžiulę meninę vertę turinčio Klaipėdos kariliono likimas – neišmanėlių rankose?

Varpai gali sudužti nukritę, gali išsilydyti gaisro metu. Būna, kad jie suskyla, bet jau yra būdų skilusiems varpams restauruoti. Varpus konfiskuodavo, naikindavo, bet patys varpai nei atitarnauja, nei išsiderina.

Nebijoti atverti prieštaringumą1
Eglė Juocevičiūtė - Naujasis židinys

Pokalbis apie meninius projektus Vilniaus, Minsko ir Kaliningrado viešosiose erdvėse tyrinėjančiu Dzmitrijumi Suslau iš Londono universiteto koledžo. 

Ar žinote, kad smuiką kadaise buvo galima įsidėti į kišenę?
lrt

Kadaise šokių mokytojai per pamokas patys grodavo strykiniu instrumentu šokių melodijas, ir jiems buvo labai nepatogu. Tačiau išeitis buvo rasta.

Mažojo teatro premjera „Dviese sūpuoklėse“: scenoje reikia tik vyro, moters ir meilės

„Minimum – tai bus gražu, o maksimum – tai bus labai įdomu. Ši istorija užburs, joje bus labai daug paslaptingos energijos, neišsakytų dalykų tarp vyro ir moters“, – apie savo naująjį darbą kalba režisierius U. Baialievas.

Filmo „Didis grožis“ kompozitorius: nenoriu, kad kas nors nurodinėtų, kokią emociją jausti

„Muzika atveria mūsų širdis. Kai muzika iškyla liūdnu momentu, protingi lankytojai verkia, kvaili lankytojai verkia. Tai atsitinka nedalyvaujant mūsų intelektui. Muzika yra gyvūniška, emociška jungtis“, – sako kompozitorius Davidas Langas.

Nieko nepadarysi? Ar tikrai?7

Vos prisilietus prie biblinės „Samsono ir Dalilos" istorijos, Vilnius City Operos kūrėjai suprato, jog pasirinkdami C. Saint – Saënso operą panirs ne tik į išskirtinio grožio muzikos kūrinį, bet ir amžinas, skaudžiai atsikartojančias tautų karų problemas.

„Liuterio rožė“ Reformacijos jubiliejui1

Spalio 31 d., švenčiant Reformacijos 500 metų sukaktį, prie Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčios buvo įžiebtas įspūdingas „gimtadienio sveikinimas“ – 500 ir Liuterio rožė.

Šokis, už kurį XVIII a. buvo galima gauti baudą
lrt

Nepaisant nieko, valsas jau daugiau nei 200 metų išlieka populiariausiu šokiu. 

Viešas laiškas visiems, kuriems rūpi123

Ir tu, Šarūnai Bartai. Kurio „Namų“ pabaiga trečiame kurse man padarė tokį įspūdį. Visos tos moterys, kurios galėtų papasakoti daugiau, nei papasakojo Julija ir Paulė, bet negali, nes joms užsikerta balsas ir jos apsiverkia, o už jas negali kalbėti niekas kitas.

Kultūra miegamajame mikrorajone
Pozityvus dienoraštis

Andrius miegamajame Pilaitės rajone pastatė kūrybines dirbtuves, organizuoja šviesos festivalius ir buria žmones.

Kompozitorius M. Urbaitis: nuo svajonės būti vairuotoju iki realybės studentus įkvėpti muzika

„Tikrai negaliu skųstis studentų skaičiumi savo paskaitose. Jų yra labai daug. Deja, dažnai net negaliu priimti visų norinčiųjų, nors labai stengiuosi“, – sako kompozitorius M. Urbaitis.

Redita Dominaitytė: skaitymas – būdas bendrauti

Teatras turi išeiti iš savo erdvių ir vykti, pavyzdžiui, kavinėse ar kitose netradicinėse erdvėse. Taip lieka tik aktorius ir žiūrovas. 

Menas paminklų griuvėsiuose3

Kodėl vienus paminklus griauname, o kitus paliekame? Koks menas šiandien turi būti kuriamas viešosiose erdvėse? Ką jis turi reprezentuoti? Kaip memorialais turi būti įprasminama atmintis?

Apie kultūros vandenį amžinybės šuliny1

Menininkė Ona Urbšytė, kalbėdama apie kultūrą plačiąja prasme, cituoja Walterį Scottą: „Šok, lyg tavęs niekas nematytų, dainuok, lyg tavęs niekas negirdėtų, mylėk, lyg tavęs niekada nebūtų įskaudinę, gyvenk, lyg žemė būtų rojus.“

Valstybė, kuri per daug domėjosi poezija12

Sovietų Sąjungos pavyzdys parodė, kad už poezijai abejingą valstybę blogesnė ja pernelyg susidomėjusi. 

Kaip komunikuoja teatras?
Monika Meilutytė - Kamane.lt

Kokia teatruose dirbančių komunikacijos srities specialistų darbo specifika? Kuo ji ypatinga teatro srityje? Ko reikia norint, kad teatras būtų tinkamai pristatomas visuomenei?

Ar menininkas turi teisę galvoti apie pinigus?1

Ar investicijos į kultūrą atsiperka? Kodėl tampama mecenatais ir kodėl Lietuvoje jų turime tiek mažai? Atsakymų į šiuos klausimus ieškos nauja dokumentinė kultūros apybraiža „Kultmisijos“.

Laiškai iš kaimo. Ar jau trumpėja tavo daržo lysvė?4

Kai pajunti, kad tavo gyvenimo ruduo jau tikrai čia pat, daržo tarplysvius reikia daryti kuo platesnius. Pabandykit ir pamatysit, kaip palengvėja darbas.

Leidyklos vadovė: vargu ar neskaitant knygų įmanoma ką nors pasiekti 3

Leidyklos „Tyto alba“ vadovė L. Varanavičienė teigia, kad neskaičius knygų vargu ar įmanoma ką nors pasiekti, nes tik tokiu būdu išmokstama formuluoti mintis.

Kapų dizainerė: mūsų santykio su mirusiaisiais nekeičia kapų tvarkymo dažnumas1

Artimųjų kapų lankymas neretam yra tapęs našta. Ir dėl to kaltas pasikeitęs mūsų gyvenimo tempas. Išeitis – nebijoti kitų paprašyti pagalbos sutvarkyti artimųjų kapus.

Kuo daugiau dėmesio provokatoriams – tuo labiau jie išsidirbinėja? 8
lrt

Anot M. Garbačiauskaitės-Budrienės, įdomiausia yra menininkų ir viešųjų intelektualų kalbėjimas politinėmis temomis: „Lietuvoje to tarsi trūksta, bet kai prabylama, akivaizdu, kad nesuvokiama, kaip reikia kalbėti.“

Pianistas Rokas Zubovas: „Nepaklusnumas – tai tarsi siekis nepasiduoti kasdienybės dulkėms“2

„Kuo mūsų santykis su muzika yra kūrybingesnis, tuo prasmingesnis tampa ir mūsų muzikinis gyvenimas“, – sako pianistas Rokas Zubovas.

Teatro elitas: aktorius Gediminas Girdvainis2

Gediminas Gidvainis – profesinės meistrystės etalonas, nuo pat jaunystės daug ir sunkiai dirbęs dėl savo pašaukimo.

Išsiaiškinta, kodėl menas nukelia į kitą pasaulį ir sukelia daugiau emocijų3

Stebint reginį milijonai smegenų ląstelių dalijasi emocijomis su kitų smegenų ląstelėmis ir kuria mikroskopinius ryšius. Tą pačią akimirką, kai įžengiame į salę ir tampame auditorija.

Tarp plieno ir anglių

Šiais vadybininkų eros viduramžiais į menininkus žiūrima kaip į bet kurią kitą verslautojų bendrovę: gavote laisvę nekliudomai plėtoti savo kūrybingumą, telktis į kūrybines ir kultūrines industrijas – veikit.

Ugnies medžiotojos dienoraštis. Indonezija3

Ugnies medžiotoja save vadinanti Marija, keliaujanti po skirtingus kraštus, aprašo ugnies tradicijas Indonezijoje, Javos saloje.

Atstumti ar apkabinti?261

Apie daug diskusijų sukėlusį Kamilės Gudmonaitės spektaklį, stereotipus, normas ir žmogaus prigimtį bei mūsų komentarų kultūrą – pokalbis su broliu pranciškonu Arūnu Peškaičiu OFM.

Apie parodą ir keturias dėžes

Vitražo restauravimas ir eksponavimas – ypatingas įvykis ir religinio, ir kultūrinio Lietuvos gyvenimo dalyviams. Ypatinga ir įdomi vitražų istorija. Juos palietė sudėtingų XX a. istorinių pervartų Rusijoje ir Lietuvoje patirtis.

Aidas Puklevičius: visuomenė jaučia humoro troškulį5

„Vieni juokiasi iš paties paprasčiausio pokšto, kiti – iš akivaizdžiausio. Tačiau daugelis jame gali atrasti ką nors, kas priverčia susimąstyti. Manau, humoras dažniausiai būna susijęs su realybe“, – tikina publicistas A. Puklevičius.

Susipažinkite – Vacys Maslionka ir Lukis Stuors i Andriens5

Feisbuke didžiulio populiarumo šiuo metu sulaukia tokios paskyros kaip Valstybinio Tautos Fronto ar Vacio Maslionkos, ar Roboto Meškos. Vacio Maslionkos ir kylančios FB žvaigždės Lukis Stuors i Andriens interviu – specialiai Bernardinai.lt.