Kultūros pokalbiai | Kultūra

Semantiniai ženklai – jaukaus miesto pagrindas

„Vietų atpažįstamumas, arba semantiniai ženklai, yra būtent tai, kas suteikia miestui dvasią“, – apie darnaus miesto plėtrą kalba architektas, urbanistas, paminklosaugininkas Jurgis Rimvydas Palys.

 
Lietuvių kalba – stabas ar gyvas instrumentas?92
Evelina Baliko

Lietuvos Respublikos Seimo pavasario sesijos darbų programa numato, kad gegužės mėnesį Seime turi būti svarstomas Valstybinės kalbos konstitucinio įstatymo projektas. 

Sugrąžinęs Dievą į akademiją79
Rosita Garškaitė

2017 metų Templetono premijos laureatu paskelbtas amerikiečių analitinis filosofas Alvinas Plantinga, savo moksliniais darbais sugrąžinęs teizmą į akademinę filosofiją. 

K. Likša: kai kurie Lietuvos muzikantai neadekvačiai brangūs1
Domantas Razauskas - lrt

„Turi būti santykis su kuo nors. Kiekviena daina yra apie santykį, kuris yra tarp žmonių, su visuomene, su savimi“, – kalba muzikos kūrėjas K. Likša.

Klaipėdos muzikiniame teatre startavo intelektualių diskusijų ciklas

Diskusija, provokuojamai pavadinta „Nuo genialumo ir beprotybės“, kvestionavo vadinamąjį menininko pamišimą, kalbėta apie ploną ribą tarp ekscentriško elgesio, kūrėjo jautrumo, kitų specifinių bruožų ir patologijos.

Kaip išplėsti savo žodyną2
Raimonda Agnė Medeišienė - lrt

„Mnemonika – tai visuma būdų, padedančių kuo daugiau atsiminti. Tai informacijos sulaikymas, užfiksavimas ir paieška, o tai aktualu mokantis naujų žodžių“, – komentuoja R. A. Medeišienė.

Savaitgalį – pirmojo dokumentinio spektaklio premjera LNDT
Daiva Šabasevičienė, Aušra Pociūtė

Kristina Werner, „Žalios pievelės“ režisierė, mano, kad spektaklis kelia klausimus apie tapatybę, namus, vietą, kuriai priklausai. Premjera – jau gegužės 19, 20 ir 21 d.

L. Degėsio knygos recenzija: apie vakar ir rytoj, kurie yra šiandien1
Kotryna Petraitytė

„Kaip išsigelbėjimo laukdamas kitos dienos, pagrindinis personažas nedrįsta, o gal nenori pripažinti, kad kita diena, į kurią dėjo visas viltis, jau buvo – vakar“, – recenzijoje rašo K. Petraitytė.

Valentinas Masalskis: „Mokytojas yra tas, į kurio nugarą mes žiūrime“
Brigita Kulbytė - Teatro žurnalas

„Jeigu pradedi dėstyti tai, kuo pats netiki, jaunas žmogus iškart pajus. Jis pajunta, kad tu meluoji, kad esi neteisus. Tada jis nustoja tikėti menu ir teatru“, – sako režisierius, aktorius V. Masalskis.

Jonas Vaitkus: „Mokytojas yra žmogus, atsakingas už viską“
Brigita Kulbytė - Teatro žurnalas

„Aš savęs nelaikau mokytoju, bet jeigu kas nors sako, kad aš esu jų mokytojas, aš tai priimu. Dabar retokai matau savo studentus. Su jais dirba puikūs pedagogai“, – sako režisierius Jonas Vaitkus.

Kokia yra laimės spalva?1
Jurgita Jačėnaitė

Teatras vaikams – koks jis turi būti? Kodėl vaikams teatre svarbu kalbėti apie draugystę ir scenoje su jais žaisti? Apie tai – pokalbyje su spektaklį „Laimė yra lapė“ pristatančia kūrybine grupe.

Gestų kalbos vertėja: lietuvių kalba vertimui sunkiai pasiduoda
Audra Avižiūtė - lrt

Iš pradžių į gestų kalbą verstos pramoginės, netiesioginės laidos, vėliau pereita prie tiesioginių transliacijų: žinių, debatų, koncertų.

Agento Dale'o Cooperio sugrįžimas2
Jurgita Jačėnaitė

Twin Peakse yra daug istorijų – ir liūdnų, ir juokingų, – ar prisimenate šiuos Moters su pliauska žodžius? „Twin Peaksas“ sugrįžta. Ugnie, sek paskui mane...

„Naujasis Baltijos šokis '17“: maniakiški trupės „Club Guy & Roni“ keliai į laimę

„Neieškome šokėjiškų šokėjų, nerengiame atrankų. Būsimus narius sutinkame keliaudami po pasaulį“, – sako „Naujojo Baltijos šokio '17“ uždarymo svečiai, šokio trupė iš Nyderlandų.

Dzenbudistų vienuolis: žmogaus gimimas yra klaida12
Agnė Kairiūnaitė - lrt

Pirma – pozityvumas, antra – tikėjimas, trečia – rasti mokytoją, ketvirta – daryti, ką jis sako. Kokiomis priemonėmis: knyga, teatru ar vaizdu – neturi reikšmės, sako K. Marčiulynas.

Perkusininkas V. Švažas: jeigu mūsų grupė būtų miestas, jis būtų spalvingas
Elvina Baužaitė

Kvartetas „Subtilu-Z“ prisistato kaip ekstremaliai virtuoziškas garso estetų sambūris. Siūlome jums pokalbį su šio kolektyvo perkusininku Vytautu Švažu.

S. Urbonavičius-Samas apie „Euroviziją“: visi žinojome, kad mūsų daina prasta4
lrt

S. Urbonavičiaus-Samo nuomone, nėra burtininkų ir šamanų, kurie tiksliai atspėtų, ko „Eurovizijai“ reikia. Tiesiog yra paprasta taisyklė – daina privalo turėti sparnus.

Tautinis kostiumas. Interpretacijos2
Gabija Mackevičiūtė

2017-ieji – Tautinio kostiumo metai. Taigi ką dera mums dėvėti šiandien, jeigu norime per drabužį atskleisti tautinę tapatybę?

Gerai, kompiuteri: nuo Waterso iki Pepperio5
Domantas Razauskas

„Apie ką šią savaitę kalbama roko muzikos pasaulyje? Užbėgdamas už akių pasakysiu, kad niekur tikrai nekalbama apie „Euroviziją“, – praėjusios savaitės užsienio muzikos naujienų apžvalgą pradeda D. Razauskas.

Gyventi su frankofonijos idėja4
Elvina Baužaitė

„Žodis „Prancūzija“ – tai kultūros židinys, etiketas, istorija, virtuvė, mokslas, politika. Tai šalis, kurioje puoselėjamas mandagumas, elegancija, rafinuotumas“, – sako prancūzų kalbos mokytoja ir vertėja V. Šaulytė-Bukauskaitė.

Kaip gimė pirmasis lietuviškas muzikos klipas?
Audra Avižiūtė - lrt

Dabar muzikos klipai nėra naujovė, ir žiūrovus galima nustebinti nebent sudėtingais ir netikėtais techniniais sprendimais, tačiau kaip visa tai atrodė prieš kelias dešimtis metų?

Aktorius T. Stirna: stengiuosi galvoti tik apie žiūrovą, o ne apie valdžią
Rūta Jakimauskienė

„Man kiekvienas vaidmuo kaip kostiumas, kurį siuvi repeticijų, po to persiuvi spektaklių metu, kad jis būtų kuo arčiau kūno“, – sako VMT aktorius T. Stirna.

Šokėjai iš Suomijos kvies naudotis išmaniaisiais1
Miglė Kolinytė

Prieš prasidedant spektakliui tamsoje sušvinta telefonų ekranėliai – „reikia išjungti“ – prisimename. Iš Šiaurės Suomijos atvykstanti šiuolaikinio šokio trupė „TaikaBox“ siūlo šią taisyklę keisti.

Sutartinės: įdomu pasauliui, bet ne mums?1
Viktorija Bružaitė,Ieva Nagytė

Kaskart rengiantis Dainų šventei, kviečiame viso pasaulio piliečius atvykti į tūkstančius atlikėjų priglobiančius Vingio, Kalnų parkus. Tačiau ar yra alternatyva norint išgirsti sutartinių atlikimą?

Mindaugas Pakalnis: greičiau – nebūtinai geriau1
Rusnė Marčėnaitė - Statyba ir architektūra

Gyventojų protestai dėl statybų Užupyje ir Žvėryne, Lukiškių aikštės rekonstrukcijos klausimai, „Žalgirio“ stadiono skandalai – pirmieji M. Pakalnio metai sostinės vyriausiojo architekto poste nebuvo paprasti. Apie tai plačiau – pokalbyje.

Žiniasklaidos dangus2
Vaidas Jauniškis - lrt

Sekmadienį minint Spaudos atgavimo dieną būtų neprošal pakalbėti apie pačią spaudą, juolab kai spauda save bent jau viešojoje erdvėje visiškai ignoruoja.

Neįtikima balandžio mėnesio lentyna3
Domantas Razauskas

„Kaip nutinka, kad geriausi pastarojo laikotarpio ambiento ir minimalizmo darbai atsirado 2017 metų balandį? Nežinau. Kiekvienas iš aprašytų albumų vertas atskiro rašinio“, – aptardamas užsienio muzikos naujienas rašo D. Razauskas.

Ką italai perskaito Vilniaus sienose?
Miglė Kolinytė

Rašymas ant sienų – vandalizmas ar menas? Sienos – privačios ar mūsų visų? Tokius klausimus kelia italų trupė „Ateliersi“, kurios išskirtinis domėjimosi objektas – užrašai ant miesto sienų.

Ar Lietuva gali laimėti „Euroviziją“?21
Eimantas Gricius

Kasmet gegužė būna dedikuota tarptautiniam dainų konkursui – „Eurovizijai“. Ar Lietuva gali paneigti visas įsišaknijusias nuostatas ir kada nors užimti pirmąją vietą? Apie tai – E. Griciaus komentare.

Būsenos po keramikos ornamentais
Lijana Šatavičiūtė-Natalevičienė

„Mano darbe svarbiausia tuščios erdvės. Reikšminga tai, ko nėra. Tai galima gretinti su poezija, kurioje svarbu tai, kas nepasakyta“, – pirmąją asmeninę parodą pristato menininkė Laima Judita Bazienė.

Viktorija Kuodytė: E. Nekrošius manyje įžvelgė gaivalą
Ugnė Kačkauskaitė, Monika Meilutytė - Teatro žurnalas

„Nekrošiaus aktorinės mokyklos tiesiog nėra. Nes, dirbdamas su Nekrošiumi, turi daug vadovautis savo, kaip aktoriaus, intuicija ir būti atsidavęs, pildydamas jo labai sudėtingus uždavinius“, – apie E. Nekrošių sako V. Kuodytė.

Kęstutis Jakštas: E. Nekrošius – mūsų visų generolas
Ugnė Kačkauskaitė, Monika Meilutytė - Teatro žurnalas

„Nekrošius labai reiklus. Jis nežmoniškai daug reikalauja iš savęs, niekada neleidžia sau ateiti į repeticijas nepasiruošusiam, neleidžia to ir aktoriams. Dirbdamas su Nekrošiumi išmokau, kad repeticija – šventas dalykas“, – apie E. Nekrošių sako K. Jakštas.

Pajūrio „Žizel“: ambicijos ir rezultatai
Helmutas Šabasevičius - menų faktūra

Nedidelė Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro baleto trupė baigiantis šiam sezonui pakvietė į dviejų veiksmų šokio spektaklio „Žizel“ pagal Adolphe'o Adamo muziką premjerą.

„Vasaros terasos“ vartus atvers „Beissoul & Einius“

„Kartais darbų atspirties taškas būna įvaizdis, kartais viskas tobulai susipina iš atskirų eksperimentų, kol viskas įgauna vieną electrofashion pavidalą, tačiau muzika mūsų kūryboje visada būna pirmoje vietoje“, – sako duetas „Beissoul & Einius“.

Dvikova: menas prieš propagandą
Jurgita Jačėnaitė

LNDT „Pokalbių ne apie teatrą“ diskusijoje su K. Kaupiniu – „Ar menas turi nešti vėliavą?“ – karštų emocijų netrūko. Koks meno ir patriotizmo santykis? Kas yra patriotinis kūrinys? Ir ką šiandien reiškia patriotizmas apskritai?

Lietuvių kalbą galima palyginti su gerai išsilaikiusiais dinozauro kaulais2
Karina Urbanavičiūtė - lrt

Kai vyko baltų kalbų skilimas, lietuvių kalba buvo apsaugota nuo aktyvių kontaktų su kaimynais ne baltais, todėl tarp šiuolaikinių indoeuropiečių kalbų išliko archajiškiausia, sako VU prof. Olegas Poliakovas.

Neli Walker: „Lietuviškas teatras – tai stovintis vanduo“2
Akvilė Pikšrytė

Lietuviško teatro scenoje – naujas vardas ir naujas spektaklis. Pokalbyje su režisiere Neli Walker – apie jos darbą „Žudikas Manyje“ pagal kultinio amerikiečių rašytojo Jimo Thompsono romaną „The Killer Inside Me“.

G. A. Nazzaro: „Kai susiduriu su tikru kinu, jis mane užklumpa nepasiruošusį“1
Kristina Tamelytė

„Daugiausia, ką gali padaryti kino kritikai, jei jie yra geri kritikai – įvertinti filmą per savo asmeninį žvilgsnį, o vėliau tikėtis, kad šis žvilgsnis įgaus universalesnę galią“, – sako G. A. Nazzaro.

G. Liaudanskas-Svaras: viską įmanoma suderinti, jei naudojiesi smegenimis
Rimas Bružas - lrt

Reikia daug nuveikti, kad suprastum, jog svarbiausia gyvenimo veikla – namai, buvimas šeimos žmogumi, o laiko trūkumas yra geriau nei jo perteklius, kai nežinai, kuo užsiimti, sako muzikantas G. Liaudanskas-Svaras.

Jozefos laiškai: tremties ir atminties istorija3
Rosita Garškaitė

Prieš porą metų Michaelis Sagatis rado tremtyje rašytus prosenelės laiškus, kurie dabar eksponuojami Genocido aukų muziejuje. Laimingų atsitiktinumų virtinė atvedė jį į Vilnių geriau pažinti savo šeimos ir mūsų regiono istorijos.

Architektas J. R. Palys: „Kiekvienas žmogus – savo miesto ambasadorius“5

Kiekvienas miestas yra jo gyventojų nuosavybė, todėl vizija, kokiame mieste norima gyventi, turi ateiti iš kiekvieno žmogaus asmeniškai.

Modernioji renginių industrija – ar technologijos pakeis žmones?

Technologijos skverbiasi visur, kur tik įmanoma – gyvenimo be jų nebeįsivaizduojame. O kaip renginių organizatoriai, kurie siekia bet kuria kaina kas kartą nustebinti ir patenkinti susirinkusią auditoriją?

Džiazas, besilaikantis ant entuziastų pečių
Rūta Šetikaitė

Sveikiname visus su Tarptautine džiazo diena! Pokalbyje su Lietuvos džiazo federacijos prezidentu Julijumi Grickevičiumi – apie džiazo padėtį mūsų šalyje ir tai, kuo džiazas svarbus kiekvienam iš mūsų.

Pokalbis su istoriku T. Vaiseta – apie slenkstį, už kurio pasikeičia suvokimas
VU naujienos

32 metų istorikas T. Vaiseta sutiko pasikalbėti apie tai, kaip universitetas ugdo gebėjimą mąstyti.

V. Rumšas: lietuviai emigruoja, nes jiems atsibodo melas15
Vytenis Radžiūnas - lrt

V. Rumšas teigia, kad esame nykstanti tauta, tačiau kartu jis kelia klausimą: gal žmonės išeina tam, kad sugrįžtų? Iškart ir atsako: nebent į švaresnę Lietuvą. 

Laikinoji kultūros sostinė1
Domas Lavrukaitis

Visai neseniai Kaunas tapo 2022 metų Europos kultūros sostine. Praėjus pergalės šventei verta kritiškai įvertinti ateities scenarijų ir atlikti trumpą (auto)refleksiją, kurios įžvalgos kitus 5 metus ir vėliau galėtų lydėti mūsų miestiečių gyvenimą.

Tapytojas Giedrius Zaura: „Mano tikslas – padaryti darbus lengvus“80
Laura Urbaitytė

„Sugalvoju algoritmą ir griežtai jo laikausi kūrimo procese. Mano darbuose dominuoja pasikartojantis brūkšniavimas iš kairės į dešinę arba nuo viršaus iki apačios“, – savo darbų specifiką apibūdina menininkas.

Elžbieta Latėnaitė: „Stipriausias tas, kuris myli“2
Rūta Jakimauskienė

„Kiekvienas įvertinimas – ar žiūrovo geras žodis, ar šeimos palaikymas, ar kritikų, komisijos pagyrimas – visada šildo. Mes susitinkame su daugybe žmonių spektaklių metu, ir man rūpi, kaip tai juos veikia“, – sako aktorė E. Latėnaitė.

G. Arlickaitė: „Mūsų gervės statulėlė yra vienas gražiausių kino apdovanojimų Europoje“
Auksė Podolskytė

„Auksinės gervės“ vertas dar didelis būrys senojo lietuvių kino profesionalų. Mūsų pareiga neleisti jų užmiršti“, – interviu kalba viena iš LiKA steigėjų G. Arlickaitė.

W. Smarzowskis: už naują filmą trejiems metams pateksiu į kalėjimą
Izolda Keidošiūtė - lrt

Filmas „Volynė“ nėra nukreiptas prieš ukrainiečius, tai filmas, kuris rodo, kuo gali tapti žmogus, gavęs leidimą žudyti, sako prieštaringai vertinamos kino juostos režisierius W. Smarzowskis.