Kultūros pokalbiai | Kultūra

Balandžio 23 d.
Šuolis į nežinią, arba Apie XIX amžiaus lietuvių literatūrą
Agnė Grinevičiūtė - Universitas Vilnensis

Pokalbyje su literatūrologe Brigita Speičyte – apie tai, kuo reikšminga, ypatinga XIX amžiaus lietuvių literatūra.

Balandžio 22 d.
Arca. Be pavadinimų, be laiko3
Domantas Razauskas

„Himnas, niūniuojamas į ausį, garso katedra, pilna aidų ir mistinių potyrių, siurrealistinė karo nuojauta, romantiškai melancholiškas padaras iš veidrodžių karalystės“, – rašo D. Razauskas apie naujausią venesueliečio muzikos kūrėjo A. Ghersi albumą.

Balandžio 21 d.
R. Tuminas: buvo abejonių, ar reikia ryžtis gastrolėms į Lietuvą4
Birutė Vyšniauskaitė - lrt

„Šių dienų aš nesuprantu ir aktualijų jose neieškau, todėl mano žvilgsnis, kaip ir anksčiau, krypsta į klasiką“, – LRT.lt sako režisierius R. Tuminas, šiuo metu Lietuvoje viešintis su J. Vachtangovo teatru.

Tapytojas A. Zakarauskas: „Esu atviras savo žiūrovams“
Bernardinai.TV

„Tapyboje man patinka, kai atsiranda daug netikėtumų. Juos vartau, sukalioju, keikiuosi, džiaugiuosi – kitaip nemoku“, – atvirauja menininkas A. Zakarauskas. Daugiau apie kūrybą, meno prasmę ir tai, kas nuteikia pozityviausiai – videoreportaže.

Balandžio 20 d.
Spektaklis „Karas dar neprasidėjo“: tiesą lengviau pakišti po kilimu
Brigita Kulbytė

Prieš spektaklio „Karas dar neprasidėjo“ premjerą Juozo Miltinio dramos teatre – pokalbis su režisieriumi Tomaszu Leszczyńskiu ir scenografe Elena Lola Loli.

Gyvenimiškosios publicistikos vėrinys4
Valentinas Sventickas

„Tik pavartęs šią knygą pamačiau daug Dzūkijos krašto, man savo krašto, žmonių pavardžių, realijų. Tai skatino skaityti, domėtis, nerti į šią knygą. Joje atsiskleidžia istorija“, – apie Č. Skaržinsko knygą rašo V. Sventickas.

Balandžio 19 d.
Literatūros magas Kimas Leine – apie skaudžias patirtis ir iš jų gimstančią kūrybą
Miglė Apyvalaitė - VU naujienos

Įspūdžiai iš susitikimo su danų rašytojumi Kimu Leine, kuris pasakojo apie sukrečiančias asmenines patirtis, kūrybos kontekstus, apie tai, kokiomis sąlygomis gimsta gera literatūra.

„Open House Vilnius“: kaip laikotarpių kaita formuoja architekto asmenybę?

Artėjant trečiajam atviros architektūros festivaliui „Open House Vilnius“ pokalbyje su architektais – apie tai, kokį pėdsaką kūrėjų asmenybės palieka Lietuvos architektūroje.

„Baroque Contempo“ – kvartetas, kuris skamba kaip viena asmenybė12
Jurgita Jačėnaitė

Apie baroko muzikos ir džiazo sintezės idėjos atsiradimą, kitokio skambesio paieškas ir naująją programą, kurią bus galima išgirsti balandžio 23 d. Vilniaus Bernardinų bažnyčioje – pokalbyje su kvarteto „Baroque Contempo“ nariais.

Balandžio 18 d.
M. V. Dragus: „Baigiamieji egzaminai“ – kaip svogūnas, kurį lupant prisikasama prie šerdies
Dovilė Raustytė

Interviu su aktore M. V. Dragus, parengtas Kanuose po rumunų režisieriaus C. Mungiu filmo „Baigiamieji egzaminai“ premjeros. 

Atvirlaiškis iš Lijono
Rolandas Rastauskas, LNDT dramaturgas

Prieš kelias dienas LNDT spektaklio „Didvyrių aikštė“ kūrybinė komanda grįžo į trečių gastrolių Prancūzijoje – šįkart iš Lijono. Išsamiau apie gastroles – Rolando Rastausko tekste.

Karolis Kaupinis: „Filmo laikas yra mano gyvenimo laikas“ 2
Karolina Rimkutė

Pokalbis su režisieriumi Karoliu Kaupiniu apie naujausią trumpametražį filmą „Budėjimas“ ir pačią kūrybą. 

Teatrinės terapijos, arba Saulė yra juoda
Jurgita Jačėnaitė

Visiška tamsa, bet koks erdvės suvokimas eliminuotas. Galva ant pagalvės, kūnas ant grindų, ir taip prasideda „Juoda saulė“ – vizualiųjų menų, teksto skaitymo, garso, šviesos ir erdvės architektūros lydinio performansas.

Balandžio 17 d.
Kai tikrai būni1
Julius Sasnauskas OFM

Kviečiame skaityti Kazio Bradūno eilėraščių rinktinės „Liepė man būti“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2017) sudarytojo kunigo Juliaus Sasnausko įžanginį žodį.

Balandžio 16 d.
K. Kaupinis: po „Dainų dainelės“ tėvai su manimi labai rimtai pašnekėjo
Birutė Rutkauskaitė, Karolis Vyšniauskas - lrt

Legendinio konkurso „Dainų dainelė“ kūrėjai ir dalyviai prisiminė ryškiausias atmintyje išlikusias akimirkas.

Čechovas pasaulio pakrašty1
Nina Karpova, žurnalas „Teatr“

Lietuvos nacionaliniame dramos teatre įvyko Antono Čechovo „Trijų seserų“ premjera. Spektaklio režisierė – Yana Ross. Rusijos teatro žurnalo „Teatr“ apžvalgininkė stebėjo premjerą Vilniuje.

Laiškai iš kaimo. Kaip kuriama istorija ir kaip ji užrašoma 7
Henrikas Gudavičius

Henrikas Gudavičius šį kartą rašo apie skaitytą „Maidano dienoraštį“, Druskininkus, Juokų dieną, lietuvių ir rusų literatūrą. 

Kaip nupiešti Velykas? Pokalbis su Sigita Maslauskaite-Mažyliene2
Rosita Garškaitė

Apie Prisikėlimo slėpinio vaizdavimą – pokalbis su menotyrininke, Bažnytinio paveldo muziejaus direktore Sigita Maslauskaite-Mažyliene.

Kuo ypatinga paveikslo „Pieta“ ikonografija?
Rūta Janonienė

Nežinomas dailininkas sukūrė dekoratyvų, harmoningos kompozicijos, jautriai ir subtiliai nutapytą paveikslą, žavintį meistriškai perteikta ne gniuždančios, bet užuojautą, viltį ir ramybę teikiančios kančios išraiška.

Balandžio 15 d.
Kultinis serialas „Tvin Pyksas“ įkvėpė netgi „Simpsonų“ kūrėjus5
Karolina Panto - lrt

Prieš 27 metus pasirodė pirmoji kultinio amerikiečių serialo „Tvin Pyksas“ serija. Vos pasirodęs „Tvin Pyksas“ tapo reikšmingu visame pasaulyje, žinoma, ir Lietuvoje.

Lietaus šuo3
Domantas Razauskas

„Šiandien kalbėsiu apie Tomą Waitsą. Ir girdžiu, kaip greičiau plakti ima daugelio mano bičiulių širdys – puikiai žinau, koks Tomas Waitsas yra svarbus tūkstančiams melomanų, poetų, dailininkų, aktorių, kino kūrėjų“, – rašo D. Razauskas.

Balandžio 14 d.
Sušaudytas Kristus, skaičiai ir kitos Antrojo pasaulinio karo pamokos Gdanske2
Donatas Puslys

Jėzus ne tik nukryžiuotas, tačiau ir sušaudytas sovietinių karių, trypiančių okupuotą Lenkijos dalį. Peršauta Kristaus figūra su įstrigusia kulka Antrojo pasaulinio karo muziejų Gdanske pasiekė iš Žemutinės Silezijos.

„Kino pavasaris“: menas apie meną
Austėja Mikuckytė

„Spalvingas filmų penketukas maloniai nustebino. Jis taikliai apibūdina „Kino pavasario“ filmus, neapsiribojančius emocijų pakutenimu, visada apeliuojančius ir į žiūrovo intelektą“, – aptardama festivalio programą rašo A. Mikuckytė.

Balandžio 13 d.
O. Šurajevas: jei humoras nieko neįžeidžia, tai silpnas humoras2
Inga Janiulytė - lrt

Jeigu satyra ar humoras nieko neįžeidžia, vadinasi, tai silpnas humoras, LRT KLASIKOS laidoje „Džinsai“ sako humoristas Olegas Šurajevas, kuris neseniai įkūrė satyros portalą 1k.lt.

Unikalaus balso solistė, operos primadona Irena Milkevičiūtė švenčia jubiliejų

Balandžio 14 d. visų operos gerbėjų laukia ypatingas vakaras – Vilniaus kongresų rūmų scenoje operos primadona Irena Milkevičiūtė švenčia savo jubiliejų.

„Keistuoliai“ apie naują spektaklį: „Ateina laikas kurti apie tai, kas skauda“
Agnė Vidugirytė

Mintimis apie kūrybinius ieškojimus ir atradimus dalijasi „Edžio Agregato“ kūrėjai – režisierius Aidas Giniotis ir aktoriai Ieva Stundžytė bei Darius Miniotas.

Džiazas socialistinėje Lenkijoje: nuo užmaršties iki tarptautinio pripažinimo3
Vitalijus Gailius

Mūsų kaimynų lenkų džiazas išties spalvingas, įdomus ir susilaukęs pripažinimo visame pasaulyje reiškinys. Rytinėje Europos dalyje tai viena stipriausių šio žanrų scenų. 

Balandžio 12 d.
Legendinis kino režisierius K. Zanussi: Lietuva ir Lenkija kartu pasiekė didžių pergalių3
Birutė Vyšniauskaitė - lrt

Lenkijos kino ir teatro režisierius bei prodiuseris Krzysztofas Zanussi įsitikinęs, kad santykiai tarp Lenkijos ir Lietuvos yra pasmerkti būti geri, nes kitos išeities abi valstybės esą neturi.

Kaip ištiesinti kryžių?
Vaidas Jauniškis - menų faktūra

Ar ne geriau būtų skirti apdovanojimą metų aktoriui, o ne vaidmeniui? Nes komisijos dažniausiai ir skiria už tai, kad jis „fainas žmogus“, „gerai scenoje atrodo“, pagaliau už jo kūrybinę aurą, ir tik retai – už tai, kad jis sukūrė stiprų konkretų vaidmenį.

Rimas Šapauskas – ir aktorius, ir didžėjus
Gintarė Minkevičienė - Bitute

Nors Rimą Šapauską daugelis pažįsta kaip aktorių, vaidinusį legendinį Budulį, o dabar vaidinantį peliuką Mauzerį „Dviračio žiniose“, tačiau pagrindinis Rimo darbas dabar yra didžėjavimas.

A. Tănăsescu: geriausi filmai skleidžia kino, kaip meno formos, jėgą1
Kristina Tamelytė

Į „Kino pavasarį“ rumunų kino kūrėjas A. Tănăsescu atvyko kaip komisijos narys. Su juo kalbėjomės apie rumunišką kiną, meno galią, kino festivalio programos sudarytojo darbą ir dabartinę Rumunijos visuomenę. 

Balandžio 11 d.
Vytautas V. Landsbergis: „Sraigės būsena yra optimali – namai ten, kur esu“2
Jurgita Jačėnaitė

Pokalbyje su rašytoju, poetu, bardu, režisieriumi Vytautu V. Landsbergiu – apie būsimus pasirodymus, skirtus namų temai, ir apie tai, ką reiškia namai siaurąja ir pačia plačiausia prasme.

7 dalykai, kuriuos apie V. van Goghą verta žinoti kiekvienam1

Ne mažiau už garsiuosius olando Vincento van Gogho paveikslus yra žinomi jo biografijos fragmentai: vieni istorikai iki šių dienų ginčijasi dėl tikslios jo mirties priežasties, kiti – bando paaiškinti nupjautos ausies fenomeną.

Vladas Bagdonas: visos mano dainos yra pokalbis1
Edita Norkevičiūtė

Aktorius, režisierius, skaitovas, dainininkas sako: „Savo kūrybą seku labai subjektyviai, bet kartu ir objektyviai. Tarsi stebėčiau save iš šalies ir klausčiau: „Na, Bagdonai, ką dar moki?“

Kultūros diena Lietuvoje minima dešimtą kartą
Libertas Klimka - lrt

„Dar verta priminti, kad balandžio 15-osios lapelyje įrašyta Kultūros diena. Lietuvoje šiemet ji bus pažymima jau dešimtą kartą, tačiau apskritai jos istorija netrumpa ir įdomi“, – kalba prof. L. Klimka.

Anykščių teatralų laukia karšta vasara
Ridas Viskauskas

Pokalbis su geriausiu suaugusiųjų mėgėjų teatru 2016 metais pripažinto Anykščių kultūros centro teatro vadovu, režisieriumi ir aktoriumi Jonu Buziliausku.

Asirų Naujieji metai3
Šarūnas Rinkevičius

Šeštadienį, balandžio 1 dieną, asirai visame pasaulyje sutiko Naujuosius – 6767-uosius metus, pagal atskaitos tašką, skaičiuojantį metus nuo Šumero ir Akado civilizacijų laikų. Ši šventė akadų kalba vadinama Akitu ir turi reikšmę „metų pradžia“.

Balandžio 10 d.
R. Zemkauskas apie kiną: menas yra gražus melas, aš noriu, kad mane apgautų
Vilija Andrulevičiūtė - lrt

Pasak R. Zemkausko, jam geras filmas – tas, kuris yra ne visai aiškus, kurį pasižiūrėjęs nežinai, ką galvoti. Toks filmas ilgai išlieka atmintyje.

Menotyrininkė: vyriausybės planas pastatyti 26 paminklus – siaubingas3
lrt

„Liko mažiau negu metai iki valstybės atkūrimo šimtmečio, ir turime grandiozinių planų greitai prisistatyti daug bet kokių skulptūrų. Vyriausybės programoje numatyti 26 paminklai. Tai yra siaubinga“, – kalba menotyrininkė Laima Kreivytė.

Kazys Bradūnas tarp žemininkų ir nežemininkų1
Dalia Satkauskytė - Naujasis židinys

„Kitaip negu daugelis Niliūno aprašomų asmenų personažų, Bradūnas beveik nėra ironizuojamas. Jis bene vienintelis apibūdinamas kaip tas, kurio atrodymas ir buvimas kone visiškai sutampa“, – rašo Dalia Satkauskytė.

Balandžio 9 d.
Požiūrių kontrastai filme „Derintojas“
Lukas Bukauskas

Naujasis rumunų režisieriaus Adriano Sitaru filmas „Derintojas“ – realistinė drama, pasakojanti universalias istorijas.

Pokalbiai apie įvairovę. Mindaugas Papinigis2

Aktorius Mindaugas Papinigis pasakojo, kaip jo tėčiui nepavyko „parduoti“ vėdinimo sistemos idėjos, kodėl Emilis Vėlyvis kalba apie smurtą, kaip vaidina Seras Benas Kingsley ir Johnas Malkovicius.

Kauno bernardinų vienuolynas: restauruota istorija 1
Asta Prikockienė - Statyba ir architektūra

Kauno bernardinų vienuolynas – vienas iš daugelio architektės Astos Prikockienės projektų, kurį įgyvendinant buvo stengtasi išlaikyti pagarbą visiems restauruojant aptiktiems laikotarpiams. 

Egidijus Darulis: sunkiausia pagroti melodiją viena nata1
Jurgita Jačėnaitė

Pokalbyje su menininku Egidijumi Daruliu – apie jo įvairias menines veiklas, miniatiūrų bei grojimo dambreliu technikas ir apie džiaugsmą kurti kartu su šeima.

Kovo mėnesio muzikos lentyna12
Domantas Razauskas

„Šįkart tik tai, kas be kompromisų mano skoniui regisi išties aukščiausios prabos reikalai“, – pristatydamas kovo mėnesio užsienio albumų lentyną rašo Domantas Razauskas.

Balandžio 8 d.
Ar žinote, koks Nobelio premijos laureatas tarnavo SS pajėgose?1
lrt

Günterio Grasso prisiminimai – knygoje „Svogūno lupimas“. Buvo ne viena priežastis, dėl ko būsimasis rašytojas norėjo tarnauti Hitlerio armijoje. Be to, G. Grassas norėjo ištrūkti ir iš savo namų, iš miesčioniškos aplinkos. 

Balandžio 6 d.
V. Manskis: jei V. Putinas dabar pasitrauktų, jis prarastų savo gyvenimą2
Birutė Vyšniauskaitė - lrt

Neįmanoma V. Putino įsivaizduoti, kad ir su labai didele apsauga, gyvenant saugiai kur nors Rusijoje arba užsienyje, teigia režisierius V. Manskis, „Kino pavasaryje“ pristatęs filmą apie Ukrainą.

Japonijos ambasadoriaus Lietuvoje žmona Michiko Shigeeda: kultūra gimsta iš kasdienybės1

M. Shigeeda sako, kad skiriasi Japonijos ir Lietuvos kultūrų formos, išraiškos būdai, tačiau estetikos, filosofijos suvokimas ir dvasia yra panaši.

Balandžio 5 d.
Smuikininkė Svetlana Maigienė: muzika klausytojui atveriame duris

Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro smuikininkė Svetlana Maigienė – apie pavasarinį kamerinį koncertą ir darbo simfoniniame orkestre subtilybes.

Kęstutis Navickas: savireguliacijos mechanizmai – efektyviausi
Rusnė Marčėnaitė - Statyba ir architektūra

Pirma etiketė naujajam aplinkos ministrui Kęstučiui Navickui jau užklijuota. „Darbą pradeda grynakraujis aplinkosaugininkas“ – taip jis buvo pristatytas ministerijos interneto svetainėje.