Literatūra | Kultūra

M. Burokas: poezija po grimzdimo1
lrt

Poetas, vertėjas ir literatūros kritikas Marius Burokas pristato dvi poezijos knygas: Tadeuszo Rozewicziaus „Vanduo puodelyje“ ir Gyčio Norvilo „Grimzdimas“.

Trys Platonai
Kristupas Sabolius - Naujasis židinys

Kristupas Sabolius rašo apie tris naujus po ilgamečio štilio staiga beveik sinchroniškai pasirodžiusius Platono dialogų vertimus – „Alkibijadas“, „Charmidas“ ir „Filebas“.

Stebuklas tam, kad taptum žmogumi

Kotrynos Petraitytės Bruno Bettelheimo knygos „Kodėl mums reikia stebuklo“ recenzija.

Rašytojui S. Parulskiui įteikta L. Dovydėno premija

Poetas, prozininkas, vertėjas Sigitas Parulskis yra vienas populiariausių rašytojų Lietuvoje, parašęs daugiau nei dvidešimt knygų, daugelis išverstos į užsienio kalbas.

Naujų knygų vaikams apžvalga (3 dalis)

Pristatome naujausių knygų vaikams apžvalgos 3-iąją dalį.

Naujas požiūris į knygų eksponavimą bibliotekose

Kauno apskrities viešoji biblioteka pristato unikalaus dizaino mobiliąją knygų ekspozicijos sistemą, kuri buvo sukurta įgyvendinant projektą „Mobilibris“. Tai novatoriškas žvilgsnis į knygų eksponavimą.

G. Kanovičiaus premija – K. Navakui3

Premijai pateiktų kūrinių vertinimo komisijos pirmininkas prof. Egidijus Aleksandravičius sako, kad laureate išrinko K. Navako knygą už jos bohemiškumą, laisvę ir siurrealistinį pasakojimą.

Leïla Slimani: temos, kurių kiti imtis nedrįsta

Romano tema – skandalinga, tačiau pasakojimas labai subtilus. Išvengiant bet kokio vulgarumo autorei pavyksta atskleisti įdomų, nestandartinį kūniškos meilės trokštančios moters portretą.

Užburiantis romanas „Sirakūzai“ – lyg geras džiazas

„Sirakūzai“ – psichologinis romanas apie santuoką, apie apgavystes, kuriomis maitiname kitus ir save, apie tai, ką padarome, norėdami santuoką išardyti, ir ko griebiamės, norėdami ją išsaugoti.

Naujų knygų vaikams apžvalga (2 dalis)

Pristatome naujausių „Alma littera“ knygų vaikams apžvalgos 2-ąją dalį.

Naujų knygų vaikams apžvalga (1 dalis)1

Pristatome naujausių „Alma littera“ knygų vaikams apžvalgą.

Rolandas Rastauskas: skaitymuose sugrojami brūkšniai ir kableliai

Lietuvos nacionaliniame dramos teatre antrus metus iš eilės vyks Šiuolaikinės dramaturgijos skaitymai. Programos sudarytojas Rolandas Rastauskas pasakoja apie šių metų pjeses ir naujienas.

Donaldas Kajokas apie naujausią eilėraščių rinktinę „Poezija, o gal ne ji“2

10 klausimų ir 10 poeto Donaldo Kajoko atsakymų jo ką tik pasirodžiusios naujosios rinktinės proga.

Undinė Radzevičiūtė – rašytoja, kurios knygos tampa įvykiais

Šiandien rašytoja U. Radzevičiūtė švenčia savo 50-metį. Sveikiname! V. Juselytė savo straipsnyje rašo: „Ačiū U. Radzevičiūtei už tai, kad Undinės ne tik gyvena pasakose, bet ir jas kuria.“

Liudo Dovydėno premija – rašytojui Sigitui Parulskiui

Dešimtoji žymaus XX amžiaus rašytojo Liudo Dovydėno premija, kuria kasmet apdovanojamas geriausio naujo lietuviško romano autorius, šiemet skirta rašytojui Sigitui Parulskiui.

„Sinuhė egiptietis“ – įtaigi knyga naujai skaitytojų kartai4

Apie senovės Egiptą, jo papročius, tradicijas, prabangą ir skurdą Mika Waltari pasakoja Sinuhės egiptiečio lūpomis taip įtaigiai, kad Egipto praeitis iškyla prieš akis gyvesnė nei mūsų dabartis.

Skelbiamas G. Kanovičiaus literatūrinės premijos laureatas1

Kasmetinė respublikinė Grigorijaus Kanovičiaus literatūrinė premija šiais metais atiteks rašytojui, poetui, eseistui Kęstučiui Navakui už romaną „Vyno kopija“.

Orhanas Pamukas: „Gyventojus ir miestą sieja dvasinis ryšys“

Nuostabus pokalbis su rašytoju O. Pamuku, prieš keletą dienų šventusiu savo 65-ąjį gimtadienį. Jo naujausią romaną „Tos keistos mano mintys“ visai neseniai išleido „Tyto alba“.

Jaudinanti istorija apie tikrąją moterų stiprybę1

„Čilberio moterų choras“ grindžiamas autorės močiutės prisiminimais apie kaukiančias sirenas, bombonešių antskrydžius, skausmą ir atsakomybę, kurią įgijo moterys per karą netekusios vyrų.

Wiesławo Myśliwskio knygos „Akiratis“ ištrauka

Siūlome paskaityti ištrauką iš Wiesławo Myśliwskio knygos „Akiratis“. Tai bene vienintelis epinės prozos pavyzdys XX a. paskutinio dešimtmečio lenkų literatūroje, kuriame išsipildo nostalgiška svajonė – grįžti į prarastą praeitį.

Dalia Kutraitė šį kartą ėmėsi šmaikštaus ir ironiško romano

Autorės teigimu, ašis, aplink kurią sukasi romanas – tai paprastų žmonių širdyse gimstantys kilniausi jausmai ir tamsios paslaptys, nepaklusnios jokiems režimams ar valdžioms.

Metų verstine knyga skaitytojai išrinko A. Maaloufo romaną
bns

2016-ųjų Metų verstine knyga skaitytojai išrinko libaniečių kilmės rašytojo Amino Maaloufo romaną „Pasiklydę“.

Antroji P. Šklėriaus knyga „Mano tėvas, mano sūnus“ – su savita intriga

Antrojoje P. Šklėriaus knygoje sutinkame tą patį pasakotoją iš pirmojo jo romano, šį kartą atsigręžiantį į savo nesėkmių su merginomis priežastį, ir sūnaus bei tėvo santykį.

R. Čičelis: skaitymo prasmė – nuo bendrumo individualumo link
lrt

Literatūros kritikas dr. Ramūnas Čičelis pristato Agnės Gintalaitės romaną „Bloga veganė“ ir Saros Poisson eseistikos knygą „Grožio mašina“.

F. S. Collins „Dievo kalba“: Mokslininkas liudija tikėjimo į Dievą pagrįstumą30

Tikėjimas į Dievą neprieštarauja mokslo racionalumui, o Dievas ir mokslas yra ne tik suderinami, bet ir papildo vienas kitą.

Sero W. S. Churchillio atsiminimai apie Antrąjį pasaulinį karą1

Talentingo rašytojo plunksna sudėtingą, prieštaringą XX a. istoriją pavertė intriguojančiu trileriu.

Domas ir Tomas vėl įsipainiojo į smagų detektyvą

Prisimenate Domą ir Tomą? Miestamiesčio mokyklos 4b klasės mokinius? Pačius kiečiausius detektyvus pasaulyje? Jų nuotykiai tęsiasi!

Knygos ir žmonės. A. Jokubaitis apie Thomo Hobbeso politinę filosofiją1
Valstybės pažinimo centras

Prof. Alvydas Jokubaitis videoįraše pristato dabartinį mūsų politinį mąstymą grindžiančias Thomo Hobbeso filosofijos idėjas. 

D. Kuolys: nacionalinė literatūra turėtų padėti įaugti į krašto tradiciją4

Pokalbis su Dariumi Kuoliu, literatūrologu, pirmosios Nepriklausomos Lietuvos vyriausybės kultūros ir švietimo ministru.

Rašytojas V. Papievis: „Lietuvių kalba yra mano namai“14

Rašytojas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas V. Papievis sako ir mąstantis, ir sapnuojantis gimtąja kalba. Ji jam – it namai.

Vaikų dienos proga – neįprasta paroda apie laimę

Birželio 1-ąją, Vaikų dienos proga, į vaikų piešinių parodą kviečia leidybos namai „Tikra knyga“. Parodoje eksponuojami vaikų piešiniai apie laimę.

In memoriam Bronė Liniauskienė (1923–2017)

Lietuvos rašytojų sąjunga su liūdesiu praneša, kad gegužės 28 d. eidama 95 metus mirė vyriausiosios kartos poetė, iškili pedagogė, ilgametė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Bronė Liniauskienė.

Velniškai genialus trileris – jau netrukus7

Ši knyga – tikra sensacija, kurios žymė „#WTFthatending“ pasaulyje jau tapo beveik antruoju knygos pavadinimu.

O. Pamuko knygos „Tos keistos mano mintys“ ištrauka

Orhanas Pamukas vėl stato paminklą mylimiausiam Stambului. Tai romanas, kurį galima pavadinti ir šeimos saga, ir liūdnu, poetišku, bet tiksliu miesto portretu.

„TED TALKS: viešasis kalbėjimas“ – įkvepiantis komunikacijos vadovėlis1

Ar mokate pasakoti? Ar mokate užkrėsti savo idėjomis kitus, kaip tai sugeba padaryti iškiliausi pasaulio protai – išradėjai, profesoriai, aktoriai, rašytojai? Kaip jie to išmoko?

Už knygą „100 istorinių Vilniaus reliktų“ D. Pocevičiui įteikta sostinės mero premija1

Festivalio „Poezijos pavasaris 2017” kasmetinė tradicinė Vilniaus mero premija atiteko poetui, vertėjui, literatūros kritikui Dariui Pocevičiui.

„Mano šuniškas gyvenimas, arba Kaip aš tapau žmogumi“: interviu su Garthu Steinu

Pokalbis su rašytoju Garthu Steinu, kurio naujausią labai populiarią knygą visai neseniai išleido leidykla „Tyto alba“.

Apie meilę, ištikimybę ir lenktynes lietuje4

Šunys kartais atrodo protingesni už žmones, tik jie nekalba. Bet mąsto! Jei kada nors norėjote išgirsti, ką jie galvoja, jums reikėtų pasiklausyti, ką apie gyvenimą pasakoja Enzas.

Pats stambuliškiausias Orhano Pamuko romanas

O. Pamukas vėl stato paminklą mylimiausiam Stambului: romane susipina nenumaldomai modernėjančio didmiesčio, klaidžių jo gatvių vaizdai, prekeivių šūksniai, paprastų žmonių likimai.

Reformacijos jubiliejų palydės VU mokslininkės monografija

„Lietuva pirmą kartą valstybiniu mastu mini Reformacijos jubiliejų – iškilią 500 metų jubiliejaus sukaktį. Šis dėmesys liudija Lietuvą Europoje“, – monografijoje rašo prof. D. Pociūtė-Abukevičienė.

Žodžiai apie žodžius1

„Formos požiūriu rinkinio eilėraščiai įvairūs: nuo fonetinių eksperimentų matematiškai tiksliu ritmu iki per keletą puslapių nusidriekiančių aštrių satyrinių eilėraščių“, – apie B. Januševičiaus poeziją rašo J. Dobiliauskaitė.

Gyčio Norvilo „Grimzdimas“ – atskira planeta

G. Norvilas išleido ketvirtą eilėraščių ir vizualios grafikos knygą. Pasak poeto, poezija turi būti aitri, nepatogi, turi erzinti, neduoti ramybės.

Šešiolika Lietuvos autorių kūrinių prašneks aštuoniomis pasaulio kalbomis

Užsienio šalių knygynuose netrukus bus galima įsigyti ir lietuvių rašytojų kūrinių.

L. Degėsio knygos recenzija: apie vakar ir rytoj, kurie yra šiandien1

„Kaip išsigelbėjimo laukdamas kitos dienos, pagrindinis personažas nedrįsta, o gal nenori pripažinti, kad kita diena, į kurią dėjo visas viltis, jau buvo – vakar“, – recenzijoje rašo K. Petraitytė.

Don Kichotas su nauju veidu1

G. Greeno knygoje „Monsinjoras Kichotas“ dera rimtas ir humoristinis pasakojimo tonas, o iš pažiūros kvailose situacijose gimsta rimtos įžvalgos.

Günterio Grasso romano „Katė ir pelė“ ištrauka

G. Grasso romanas „Katė ir pelė“ – antra „Dancigo trilogijos“ dalis – buvo išleistas 1961 m., praėjus dvejiems metams po „Skardinio būgnelio“ pasirodymo. Skaitykite ištrauką.

Knygos ir žmonės. G. Karalius apie viduramžių riterines poemas8
Bernardinai.TV

Vilniaus universiteto doktorantas Gintas Karalius videoįraše kalba apie dorovės supratimą viduramžių riterinėse poemose. 

Prasidedančiame „Poezijos pavasaryje“ poezijos bus daugiau nei pavasario1

Sveiki sulaukę „Poezijos pavasario“! „Poezijos ribos – eilėraščio nesuvaldomumas XXI amžiuje“ – tokia yra šių metų tarptautinės poetų ir kritikų konferencijos tema.

Trečiąsyk kartojama knyga apie mus užvaldžiusį nerimą1

„Nerimas: klajonės po modernųjį Aš“ – tai visuomenės ir kiekvieno mūsų sielos studija, paremta ir autoritetais, ir autoriaus pacientų išgyvenimais. Studija, padedanti pažvelgti į nerimo gelmes.

Stipraus kalibro literatūra: George'o Orwello „1984-ieji“

Knyga „1984-ieji“ tiesiog triuškina skaitytoją su kiekvienu siužeto posūkiu. Ne veltui ji yra įkvėpimo šaltinis ne tik kitiems rašytojams, bet ir kino, muzikos kūrėjams, socialinių bei politikos mokslų tyrinėtojams.