Teatras | Kultūra

Pokalbis su dokumentinio spektaklio apie Šalčininkus dramaturgais

Jaunieji kūrėjai rengia premjerą „Nežinoma žemė. Šalčia“, kurios dėmesys sutelktas į Šalčininkų regiono bendruomenę. Pokalbis su spektaklio dramaturgais.

Su O. Koršunovo „Ugnies veidu“ atsisveikinantis G. Ivanauskas: „Išaugome šiuos vaidmenis“

„Jau esu palaidojęs kone visus senuosius savo vaidmenis. Žvelgiu į tai labai realistiškai. Be abejo, kažkur giliai viduje virpa jautrumo gysla – vis dėlto praėjo labai daug metų, daug meilės“, – kalba G. Ivanauskas.

Režisierius O. Koršunovas: dabartinė „Katedra“ – tarsi užmiršto sapno smėlio pilis

Nacionalinės premijos laureatas režisierius O. Koršunovas sako, kad tuomet, kai katedromis virsta bankų dangoraižiai, o jaunimui tėvynę atstoja internetas, spektaklis „Katedra“ tampa vis aktualesnis. Žiūrėkite rytoj LNDT.

Birutei Mar – garbingas apdovanojimas

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė apdovanojo Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorę ir režisierę Birutę Mar ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu.

Nacionalinės premijos laureatė Eglė Gabrėnaitė: „Norėčiau, kad atsirastų daug daugiau žmonių, kurie didžiuotųsi Lietuva“

Pokalbis su aktore E. Gabrėnaite, kuriai Lietuvos šimtmečio išvakarėse bus įteikta Nacionalinė kultūros ir meno premija.

Spektaklyje „Žiurkiagalviai“ žvilgsnis į kitoniškumą ir atstumtuosius

„Žiurkiagalviai“ – spektaklis apie žmones, kurie bando pritapti visuomenėje, tačiau jiems sunkiai sekasi, todėl jie tampa atstumtaisiais, nors patys to nesupranta.

„Pūkuotuko pasaulis“ įsikurs Klaipėdos dramos teatre

Mažuosius žiūrovus kovo mėnesį keliauti po savo pasaulį pakvies Mikė Pūkuotukas: Klaipėdos dramos teatre prasidėjo spektaklio vaikams „Pūkuotuko pasaulis“ repeticijos. 

Teklė Kavtaradzė: šiandienei dramaturgijai trūksta naujų formų

Pokalbyje su Tekle Kavtaradze – apie jos naują darbą „Lėlės“ teatre, dramaturgijos iššūkius ir kūrybinį rašymą.

„Naujojo Baltijos šokio“ scenoje – nematyti vaizdai ir svečiai

Šiųmečio „Naujojo Baltijos šokio“ dalis programos bus dedikuota daugiausia už Lietuvos ribų kurianties ir gyvenantiems Lietuvos choreografams, bus galima susipažinti su naujaisiais lietuvių darbais.

Teatro elitas: aktorius Vidas Petkevičius
Lietuvos teatro sąjunga

V. Petkevičius – garsiojo režisierės Dalios Tamulevičiūtės aktorių dešimtuko auklėtinis, per 40 metų vaidina Jaunimo teatre. Ištikimybė savo teatrui – dar vienas įkvepiantis Vido bruožas.

Sausio veranda: su Liūtaširdžiais!
Rūta Oginskaitė - menų faktūra

Pasiganymai po vaikams skirtus naujausius spektaklius.

Režisierius Árpádas Schillingas: ką reiškia būti autonomiškam?

Jaunimo teatre repeticijas pradėjo vengrų režisierius Árpádas Schillingas. Jis stato spektaklį darbiniu pavadinimu „Autonomija“ – apie autonomiją kiekvieno iš mūsų asmeniniame gyvenime.

Operos gerbėjas, beįsimylintis operetę

„Teatro, operetės gerbėjų buvo ir bus visais laikais, nes žmogui reikia kultūros, jo vidus ir prigimtis reikalauja ko nors, kas estetiška, tikra, išjausta“, – sako Kauno valstybinio muzikinio teatro operos solistas Andrius Apšega.

O. Koršunovas: „N. Gogolio pranašystės ir tekstų aktualumas šiandien – tiesiog neįtikėtini“

„N. Gogolio išpranašautas didysis inkvizitorius, akivaizdu, jau dabar yra atėjęs. Ir tai yra internetas, socialiniai tinklai, kuriuose mes vienaip ar kitaip kontroliuojame vieni kitus“, – tikina režisierius O. Koršunovas.

Rašytojo Jono Avyžiaus žmona Irena: „Rašydamas vaikams, jis patirdavo daugiausia džiaugsmo“

„Jonas lengvai rasdavo bendrą kalbą su vaikais, nes kalbėdavo su jais rimtai, kaip su sau lygiais“, – prisimena rašytojo Jono Avyžiaus žmona. Spektaklis pagal jo apysaką „Aštuonetas iš Trepsės namų“ – jau šį savaitgalį.

Dalia Ibelhauptaitė: „Visada žinau, kad padariau absoliučiai viską, ką galėjau“

Režisierė D. Ibelhauptaitė įsitikinusi, kad iš operos žmogus išeina apsivalęs savo vidų nuo gyvenimo triukšmo: „Gal tada žmogui nebereikia niekur toli bėgti, kad išgirstų save.“

Tarpukario laikų desertai Vilniaus mažajame teatre

„Šie spektakliai pagrįsti istorija. Žinoma, juose daug meninės išmonės, bet vis dėlto – šaltinis – tai Lietuvoje vykusi istorija“, – į Vilniaus mažojo teatro Lietuvos šimtmečiui skirtą savaitę kviečia režisierius Rimas Tuminas.

Greimas Vilniuje

Netrukus garsi prancūzų aktorė Dominique Frot pristatys spektaklį pagal Algirdo Juliaus Greimo tekstus. Pokalbis apie viešnagę su literatūrologais, semiotikais K. Nastopka ir S. Žuku.

Aktorė Virginija Kochanskytė: „Linkiu teatrui nepavargti būti grožio šventove“

„Teatro prisijaukinimas yra be galo subjektyvus. Juk sakoma, kad dėl skonio nesiginčijama. Bet tik geras skonis užaugins tokį žiūrovą, kokiu teatras galėtų džiaugtis“, – tvirtina aktorė V. Kochanskytė.

Netikėti Šalčininkų atradimai – naujame LNDT spektaklyje

Tai spektaklis ne tik apie Šalčininkus, Lietuvos periferiją, Europos pakraštį, bet ir apie realybės jausmą visiškai kitaip tekančiame laike, teigia  režisierius Jonas Tertelis.

Aktorius M. Nedzinskas: „Kasdien save giriu ir galvoju tik apie nuostabius dalykus“

Interviu aktorius M. Nedzinskas sako: „Man labai patinka apie rimtus dalykus kalbėti per humoro prizmę arba apie linksmus dalykus pasakoti rimtai.“

„Keistuolis“ Darius Auželis: „Smėlio dėžė buvo ir liks amžina vertybė”

Keistuolių teatro aktorius Darius Auželis visiškai neabejoja, kad senelystė yra nuostabi. Tapę seneliais, sako jis, matyt, mes nevalingai perimame įpročius iš savųjų senelių.

Kauno lėlininkai kviečia į netradicinę istorijos pamoką Vilniaus „Lėlės“ teatre

Objektų teatro spektaklis „Molinis sapnas“ patraukliai ir suprantamai pasakoja apie svarbiausius Lietuvos istorijos įvykius. Vasarį šis kauniečių spektaklis viešės Vilniaus „Lėlės“ teatre.

Lietuvos identiteto paieškos Vilniaus mažajame teatre

Vilniaus mažajame teatre vasario 13–18 dienomis vyks Lietuvos šimtmečiui skirta savaitė.

Režisierius G. Varnas apie savo teatrą: „Esame vienas iš medžių dideliame miške“

„Kartą Leonidas Donskis sakė, kad mūsų amžiaus bėda yra ta, jog mes nebetikime jokiomis utopijomis. Bet man atrodo, kad jų poreikis yra ir jis vis stiprėja“, – mano G. Varnas.

Klaipėdos dramos teatre – Eimunto Nekrošiaus spektaklis „Kalės vaikai“

Uostamiestyje bus pristatyta pirmąsyk šiame teatre spektaklį statančio režisieriaus Eimunto Nekrošiaus premjera „Kalės vaikai“ pagal Sauliaus Šaltenio romaną.

Baletas „Vytautas“: 50 meistrų ir pusę arenos užimanti scena

Ne vieną apdovanojimą pelniusiam didingam baleto spektakliui Vilniuje ruošiamasi ypatingai – ne tik dėl paties pastatymo masiškumo, bet ir dėl progos, kuriai jis skirtas.

Oskaro Koršunovo „Hamletas“ sugrįžta į Kauną

O. Koršunovas prisipažįsta, kad iki „Hamleto“ reikėjo ilgai bręsti: „Visų ligtolinių spektaklių patirtis, darbo su aktoriais sukaupta patirtis, klaidų ir atradimų patirtis yra sudėta į „Hamletą“.“

Aktorė Larisa Kalpokaitė: „Svarbiausia – ką padarei ne sau, o kitiems“

„Kai tau trisdešimt ar keturiasdešimt, galvoji, kad už tavo gabumus tau kas nors ką nors turi duoti. O šiandien supranti, kad tai, ką Dievulis tau davė, turi atiduoti kitiems: ar tai būtų balsas, ar temperamentas, ar talentas“, – atvirauja L. Kalpokaitė.

Teatro elitas: scenografė Virginija Idzelytė
Lietuvos teatro sąjunga

Viena ryškiausių Lietuvos teatro scenografių prof. V. Idzelytė prisipažįsta, kad scenografo profesija – ne moteriška specialybė: turi praeiti daug laiko, kad užsitarnautum savo statusą ramumu, logika ir tikslumu.

Režisierius A. Areima įtrauktas į Europos teatro sąjungos prizo „Naujosios teatro realybės“ kandidatų sąrašą

„Naujosios teatro realybės“ prizas – vienas reikšmingiausių teatro apdovanojimų pasaulyje. Kol kas Lietuvoje jį yra gavę tik O. Koršunovas ir E. Nekrošius.

Kviečia prisiminti aktorę Mariją Dičpetrytę

Klaipėdos dramos teatre vyks šviesaus atminimo aktorei Marijai Dičpetrytei dedikuotas spektaklis – jaunos rusų dramaturgijos žvaigždės Jaroslavos Pulinovič „Elzės žemė“, režisuotas Povilo Gaidžio.

Jaunimo teatre danai naujai atveria Astridos Lindgren pasaulį

Astridos Lindgren sukurta „Brolių Liūtaširdžių“ istorija buvo daugybę kartų pasakota pasaulio teatro scenose ir kine. Danų režisierė ir vaizdo menininkė Kirsten Dehlholm su savo kūrybine komanda ją nusprendė papasakoti savaip.

Režisierė Yana Ross: paversti tai, kas universalu, laiko ženklais
Alma Braškytė - Teatro žurnalas

„Man labai rūpi, kaip padaryti, kad teatras iššautų anksčiau. Kaip pajusti, kas artėja, ar bent jau pasistengti būti adekvačiam tam, kuo žmonės gyvena šiandien“, – savo kūrybos principus atskleidžia režisierė Yana Ross.

Kaip rūke suradome sekvoją: spektaklio „Žalia pievelė“ kūrimas
Rimantas Ribačiauskas - Teatro žurnalas

„Žalioje pievelėje“ pagrindinis faktas yra scenoje priešais žiūrovus stovintys tikri žmonės, ne kuriami personažai. Tokie žmonės, kurie galėtų būti dokumentų autoriai, tačiau šiuo atveju dokumentais tampa jų pasakojimai.

Scenografui, tapytojui A. Jacovskiui sukanka 70 metų
lrt

Šalies vadovė sveikindama scenografą, tapytoją A. Jacovskį padėkojo už daugiaprasmę meninę raišką scenos erdvėje ir kūrybingą Lietuvos vardo garsinimą.

Baisiausi spąstai – objektyvumas. Interviu su režisiere Anna Smolar

Pastaraisiais metais sukurta daug pripažinimą pelniusių pastatymų pagal dokumentinę medžiagą, vis daugiau režisierių dirba su reporteriais, užuot dairęsi jau parašytų dramų.

Lietuvos scenografas Adomas Jacovskis švenčia 70 metų jubiliejų

Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatui Adomui Jacovskiui – ne tik vienam garsiausių teatro scenografų, bet ir vienam ryškiausių menininkų, garsinančių Lietuvos vardą už jos ribų – sukanka 70 metų.

Nacionalinės premijos laureatė E. Gabrėnaitė: nesu tokia gera aktorė, kad galėčiau vaidinti viską

LRT videoreportaže – pažintis su šių metų Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureate aktore Egle Gabrėnaite.

V. Petkevičius: sakralų šeimos jausmą iš tėvų namų pernešiau į savo...
Virginija Barštytė - Valstiečių laikraštis

Aktorius Vidas Petkevičius sako: „Šiandien jaunas žiūrovas kitoks. Užsikrėtęs amerikietiškų filmų, kuriuose vyrauja, atsiprašau, žodžių triedalas, bacila. Dabar žodžio svarba primiršta, o juk jame slypi tokia jėga.“

Trolių mumių istorija be trolių mumių

„Šiandien, kai gyvename itin greitu tempu, pabūti vienam yra tikras iššūkis. Pabuvęs vienas išgirsti save, o tuomet lengviau išgirsti ir kitą“, – sako lėlių teatro kūrėja Gintarė Radvilavičiūtė.

Valstybės 100-mečiui atgimsta moderni J. Marcinkevičiaus drama „Mindaugas“

Lietuvos šimtmečio išvakarėse šiuolaikiškai atgimus vieno garsiausių šalies poetų Justino Marcinkevičiaus dviejų dalių drama „Mindaugas“.

Spektaklis „Mūsų miestelis“ Kaune kvies atsigręžti į tai, kas gyvenime svarbiausia

Nacionaliniame Kauno dramos teatre bus pristatyta premjera pagal Thorntono Wilderio pjesę „Mūsų miestelis“, kurioje vaidins žinomi aktoriai: Valentinas Masalskis, Rimantas Pelakauskas, Vitalija Mockevičiūtė, Diana Anevičiūtė, Velerijus Jevsejevas.

Teatro elitas: aktorius Liubomiras Laucevičius
Lietuvos teatro sąjunga

Liubomiras Laucevičius – aukščiausios meistrystės ir profesionalumo pavyzdys. Reta išimtis teatre – jam per visą savo kūrybinę karjerą nestigo gerų vaidmenų. Nestinga jų ir dabar.

Geriausia džiazo publika – vaikai, nes klausosi muzikos be išankstinių nuostatų

Vaikai nemąsto apie muziką kategorijomis – popmuzika, klasika, džiazas. Režisierius Wouteris Van Looy kviečia į spektaklį pagal Mileso Daviso muziką ir pasakoja apie šiuolaikinius scenos menus vaikams.

Lėlių teatro butaforė: man gaila, kad lėlė keliauja į dramos teatrą

„Bernardinai.lt“ videoreportažų cikle „Kalbinant lėlę“ – apie iš pažiūros nematomus teatro kūrėjus – butaforus, vis dėlto jų dėka lėlių teatras turi tai, be ko nėra įsivaizduojamas – lėlę.

Aktorius Mantas Vaitiekūnas: nebūtina plėšytis, kad tave išgirstų

„Aš labiausiai laukiu produktyvaus darbo. Gali būti ir mažas vaidmuo, bet kad jis būtų prasmingas. Su geru režisieriumi“, – sako aktorius M. Vaitiekūnas, vaidinantis Vilniaus mažojo teatro spektaklyje „Dviese sūpuoklėse“.

Moterų laikas
Vaidas Jauniškis - menų faktūra

Scenos menų lauke galima tvirtai konstatuoti, kad tiekos moterų kūrėjų dar nebuvo per visą mūsų šalies istoriją nuo Bonos Sforzos ar Pranciškos Uršulės Radvilienės laikų.

Šv. Genezijus, elitas, senoji muzika ir 2017 metų gruodis Vilniuje

Muzikinio spektaklio „Šv. Genezijaus trupės kelionės po Europą“ dramaturgija jungia pagrindinius italų, prancūzų, ispanų, anglų teatro principus, o komiškumas priartina artistą prie žiūrovo.

Teatro elitas: aktorė Nijolė Sabulytė
Lietuvos teatro sąjunga

Ryški, temperamentinga aktorė Nijolė Sabulytė uostamiesčio teatre sukūrė daugiau kaip šimtą įsimintinų vaidmenų. Ko trokšdavo širdis, o negaudavo teatre, ji pasiimdavo pati, rengdama poezijos vakarus visoje Lietuvoje.