Teofilius Matulionis | Religija

Pal. Teofiliaus Matulionio mirties metinės
vatikano radijas

Sekmadienį, rugpjūčio 20 dieną, sukanka 55-osios pal. kankinio ir vyskupo Teofiliaus Matulionio mirties metinės. Jis mirė Šeduvoje, Šv. Kryžiaus atradimo parapijoje, tuomet buvusioje Panevėžio, dabar Šiaulių vyskupijoje.

Sankt Peterburge atidengta lenta Teofiliui Matulioniui atminti

Rugpjūčio 10 dieną Sankt Peterburgo Švč. Jėzaus Širdies bažnyčioje atidengta ir pašventinta lenta palaimintajam arkivyskupui Teofiliui Matulioniui atminti.

Parodų apie T. Matulionį autorius V. Žukas: „Šventieji iš dangaus nenukrenta“2

„Mažosios studijos“ laidoje parodos autorius dalinosi savo įžvalgomis apie naujojo palaimintojo reikšmę Lietuvai bei katalikų bendruomenės gebėjimą juo domėtis.

Teofilius Matulionis – tvirtumo ir ištikimybės pavyzdys jaunimui3

Mūsų visuomenei, o ypatingai mūsų jaunimui, reikia šių arkivyskupo savybių, kurios perkeistų mūsų gyvenimus, nebijant aukotis už tikėjimą bei savo valstybę.

Bolševikai ir ganytojo pareiga70
Laurynas Peluritis, Arūnas Streikus - Naujasis židinys

Apie palaimintojo Teofiliaus Matulionio susidūrimą su bolševikais ir kovą už tikinčiųjų teises Laurynas Peluritis kalbina istoriką Arūną Streikų.

Estera Elinaitė – išgelbėtas vaikas vunderkindas

Žinodami, jog būsimas palaimintasis Teofilius Matulionis prisidėjo gelbėjant žydų kilmės mergaitę, pasidomėjome jos tolesnio gyvenimo vingiais.

Palaimintojo T. Matulionio palaikai grąžinami į Kaišiadorių katedrą9
lrt

Pirmadienį palaimintojo Teofiliaus Matulionio palaikai bus grąžinti į Kaišiadorių katedrą. Sarkofagas bus laikomas altoriuje, Palaimintojo garbei skirtoje koplyčioje.

Lietuva turi dar vieną palaimintąjį – Teofilių Matulionį

Teofilius Matulionis – pirmasis lietuvis sovietinio režimo kankinys, paskelbtas palaimintuoju.

Kard. Angelo Amato SDB: „Praeities kančių atminimas neturi temdyti mūsų džiaugsmo“62

Šiandien visiems šventė. Praeities kančių atminimas neturi temdyti mūsų džiaugsmo, bet turi visiems priminti pareigą atleisti, gerbti artimą ir už jį melstis, taip pat ir už priešą.

Teofilius Matulionis - palaimintasis!27

Kardinolas Angelo Amato perskaitė popiežiaus Pranciškaus apaštalinį laišką, kuriuo arkivyskupas ir kankinys Teofilius Matulionis paskelbiamas palaimintuoju. Jo šventę kasmet minėsime birželio 14 d. 

Arkivysk. G. Grušas: mokykimės šventumo toje pačioje mokykloje kaip arkivysk. Teofilius

Arkivyskupo Gintaro Grušo žodis, pasitinkant Teofiliaus Matulionio sarkofagą Vilniaus Katedroje birželio 24 d.

„Laisvas kalinys“: Teofiliaus vidinės kelionės žemėlapis2

Kankinystė – veikiau ne akimirkos apsisprendimas, o visą gyvenimą trunkančio brendimo vyksmo išskaidrinimas, sustiprinimas, tikrove paverčiantis pačius neįtikimiausius paradoksus.

Popiežiaus atstovas kard. A. Amato: „Užuot kritikavus tikrovę, reikia ją mylėti“3

Svečias ne tik džiaugėsi viešnage Lietuvoje pagerbiant „žmogų, kuris liudijo Evangeliją visu savo gyvenimu“, bet ir išsakė kvietimą įsiklausyti į tai, kokia Teofiliaus Matulionio žinia skamba šiandienai.

Nukaldintas T. Matulionio atminimo medalis
lrt

Sekmadienį Vilniaus Katedros aikštėje įvyks arkivyskupo Teofiliaus Matulionio beatifikacija, kurią tiesiogiai transliuos LRT.

Arkiv. G. Grušas: Per T. Matulionį pripažįstama skaudi Lietuvos istorija8
bns

Bažnyčiai rengiantis arkivyskupą Teofilių Matulionį paskelbti palaimintuoju, Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas sako, kad tai reiškia ir naują Lietuvos kankinių, šalies istorijos pripažinimą.

Virtuali Lietuvos ypatingojo archyvo paroda pasakoja apie Teofilių Matulionį

„Garbė lietuvių tautai, kuri davė tokį didvyrį!“ – taip 1936 m. apie vyskupą Teofilių Matulionį lietuvių maldininkų grupei pasakė popiežius Pijus XI.

Prof. Paulius Subačius: „Kiekvienas žmogus turėtų savęs paklausti, ar jis nori dalyvauti istorijoje“7

Dalyvauti renginyje kiekvienas turi apsispręsti sąmoningai, ne bandos jausmo vejamas. Profesorius taip pat ragina lietuvius plėsti savo mąstymą ir Teofiliaus Matulionio „nesisavinti“, bet „dalintis“ juo su visuotine Bažnyčia.

Kard. A. Amato: Naujas kankinys mus kviečia sekti jo pavyzdžiu1

Į Lietuvą atvykstantis Šventųjų skelbimo kongregacijos prefektas Angelo Amato dalijasi mintimis apie T. Matulionį.

Paroda bręstančiam istoriniam įvykiui1

„Paroda ant tvoros pirmiausia atsirado todėl, kad sužinoję džiugią žinią apie Dievo tarno Teofiliaus beatifikaciją, atsidūrėme labai paradoksalioje situacijoje: turime palaimintąjį, o žinių apie jį – minimaliai.“

Išsaugojęs žmogiškumą. Teofiliui Matulioniui skirta paroda BPM2

Ekspozicijos poliuose pristatomų, įvairiais laikotarpiais vyskupą lydėjusių daiktų istorijos čia susilieja į vieną autentišką ir herojišką žmogiškumo viršenybės prieš blogį liudijimą.

Arkiv. Teofilius Matulionis (23): „Norėta jį išbraukti iš žmonių atminimo, bet įvyko priešingai“4

„Nors Matulionis buvo gerbiamas laisvųjų lietuvių, latvių ir estų dėl atkaklios drąsos, tačiau jis buvo daugiau nei baltiečių patriotas, kovojąs su sovietiniu milžinu.“

Latvijoje buvo prisimintas arkivysk. Teofilius Matulionis
vatikano radijas

Birželio 2-osios vakarą, Latvijoje jau kelintą kartą buvo surengta „Bažnyčių naktis“ – kasmet rengiama ekumeninė akcija.

Likus 55 metams iki beatifikacijos10

1962 m., birželio 25 d., pirmadienis. Šeduva. KGB sekamą Teofilių Matulionį aplanko moteris iš Šiaulių. Skaitykite jų pokalbio stenogramą. 

Arkiv. Teofilius Matulionis (22): Dar viena tremtis ir popiežiaus dėmesys1

Kvietimus dalyvauti Vatikano II Susirinkime gavo visi Lietuvos vyskupai, tačiau dauguma jų valdžios valia buvo nušalinti. Vietoj jų režimas rengėsi į Romą siųsti tuos, kurie buvo jam visiškai lojalūs.

Arkiv. Teofilius Matulionis (21): Įpėdinystė

Pasitari­mo tikslas buvo nustatyti vienodą valdytojų laikyseną sovietų valdžios atžvilgiu ir mėginti apsaugoti kunigų seminariją nuo per didelio valdžios kišimosi, vykdomo per kun. J. Stankevičių. 

„Milęs Tave Teofilius“: vyskupo Matulionio laiškai iš tremties5

Vyskupo Teofiliaus Matulionio laiškai – bene tikriausias ir jautriausias būdas pajusti žmogaus dvasinę ir fizinę būseną tremtyje.

Šventos šeimos – šventa vyskupija1

Pirmasis ganytojiškas Teofiliaus Matulionio, 1943 m. gegužės 23 d. tapusio Kaišiadorių vyskupu, laiškas. 

Arkiv. Teofilius Matulionis (20): Proveržis į laisvę

„Pas vyskupą dažnai lankydavosi „svečiai“ iš Maskvos ir įkalbinėdavo jį pasirašyti prieš popiežių, su jais bendradarbiauti, tai tuojau galėtų būti laisvas.“

Paroda dar vienam Lietuvos palaimintajam – arkivyskupui Teofiliui Matulioniui
Lietuvos Respublikos Seimas

Šiuo metu paroda veika Kaune, Gyvenimo ir tikėjimo institute (GTI) – Perkūno name (Aleksoto g. 6). Ją galima aplankyti iki beatifikacijos dienos – birželio 25-osios. 

Arkiv. Teofilius Matulionis (19): Kur avys, ten ganytojai1

K. Liaudis vėl prašė A. Sniečkų, kad vysk. T. Matulioniui ir toliau nebūtų leidžiama grįžti į tėvynę, nes jo grįžimas „gali suaktyvinti priešišką reakcingai nusiteikusių kunigų veiklą ir pakeisti padėtį Kaišiadorių vyskupijos valdyme“.

„Bitutėje“ – apie palaimintąjį kankinį Teofilių Matulionį
Bitute

Birželio 25-ąją mes visi būsime nuostabaus istorinio įvykio liudininkais – Vilniaus katedros aikštėje 14 val. Teofilius Matulionis bus paskelbtas palaimintuoju!

Garbingojo Teofiliaus keliais19

Keliaukime! Svarbių arkiv. T. Matulioniui pažinti vietų sąrašą sudaręs kun. Marius Talutis kviečia leistis į kelionę po Lietuvą, ir ne tik. 

Apie dėdę vyskupą – trys artimiausi T. Matulionio šeimos palikuonys2

T. Matulionio gausios šeimos atstovų – trijų artimiausių palikuonių neseniai įrašyti atsiminimai apie dėdę vyskupą Teofilių.

Arkivyskupui Teofiliui Matulioniui skirtoje konferencijoje — dėmesys Martyrium reikšmėms1

VDU Katalikų teologijos fakultete 4 d. vyko respublikinė mokslinė konferencija „Martyrium reikšmė Bažnyčios gyvenime XX amžiaus totalitarinių ideologijų kontekste“. 

Arkiv. Teofilius Matulionis (18): 1946 m. – trijų ganytojų areštai

Teofiliaus Matulionio istorija šįkart persipina su 1946-ųjų metų represijomis Lietuvoje ir kitų vyskupų likimais; sunkiu prel. S. Jokūbauskio pasirinkimu.

Kaune vyks Teofiliui Matulioniui skirta konferencija

VDU Katalikų teologijos Didžiojoje auloje. Pradžia 9 val. 30 min. Po konferencijos Gyvenimo ir tikėjimo institute bus atidaryta paroda.

Parodoje „Beginklė tiesa" – T. Matulionio fotografijos, laiškai, vyskupo daiktai iš sovietinių kalėjimų1

Kauno paroda „Palaimintasis Teofilius Matulionis – beginklė tiesa“ GTI Perkūno name veiks nuo gegužės 4 d. iki beatifikacijos iškilmių, birželio 25 d.

Arkivysk. Teofilius Matulionis (17). Pokario išbandymai1

Buvo spėjama, kad vyriausybė norės iš vyskupo išgauti partizanams likviduoti atsišaukimą, kokį buvo pasirašęs prel. Stanislovas Jokūbauskis. 

Arkiv. Teofilius Matulionis (16): Tvirta laikysena komunistinių galiūnų atžvilgiu

„Pasilieku“, – tarė kancleris kun. Stanislovas Kiškis, kurį vyskupas Teofilius „iš džiaugsmo karštai išbučiavo“.

15 kalėjimų Velykų9
Kun. Algirdas Jurevičius - www.teofilius.lt

Kaip jaučiasi žmonės, kurie Prisikėlimą švenčia jausdami mirties alsavimą?

Vysk. J. Ivanauskas: „Tikiuosi kartu su jumis džiaugtis Garbingojo Teofiliaus išaukštinimu“5

Kaišiadorių vyskupo Jono Ivanausko kvietimas dalyvauti beatifikacijoje.

Arkiv. Teofilius Matulionis (15): Karo metų sielovados sėklos1

1944 m. liepą karo frontui artėjant prie Vilniaus, vysk. T. Matulionis dekanams išsiuntė tokią telegramą: „Aš lieku vietoje. Įsakau ir visiems parapijų klebonams pasilikti savo vietose.“

Arkiv. Teofilius Matulionis (14): Kaišiadorių vyskupijos antrasis ganytojas

Arkiv. J. Skvireckas Kaišiadorių vyskupijos kapitulai raštu pranešė, kad balandžio 20 d. savo privačioje koplyčioje Kaune iš vyskupo T. Matulionio yra priėmęs „Juramentum“ - reikalingą priesaiką. 

Arkiv. Teofilius Matulionis (13): Artėjant Lietuvos okupacijoms1

Jei Dievo malonė gyvena žmoguje, kaip ją beslėptumei, ji spinduliuoja į aplinką. Visi tai pajutome. Kalbėjo nedaug – lygiai, paprastai, be jokio patoso. Norėjosi, kad pietūs nesibaigtų greit, kad ilgiau pabūtume su tuo nuostabiu svečiu.

Arkiv. Teofilius Matulionis (12): „Mes turėjome Tėvą“

Teofiliaus idėja – Krikšto jubiliejaus proga Šv. Mikalojaus (benediktinių) bažnyčioje įvesti amžinąją Švč. Sakramento adoraciją.

Arkiv. Teofilius Matulionis (10): tarp Amerikos lietuvių1

Kokį įspūdį mums padarė vyskupas Matulionis? Žavintį! Rodėsi, kad tai asmuo, atvykęs iš kito „nežemiško“ pasaulio. Jautėsi, kad vidinė dvasios galybė veržiasi iš jo ir užkrečia visus.

Arkiv. Teofilius Matulionis (9). Kelionė į Lietuvą: triumfo stotys

Rygos arkivyskupas metropolitas Antanas Springovičius buvo įpareigojęs pagarbiai prie Latvijos sienos sutikti iš Rusijos atgabenamus lietuvius, jiems užsakyti specialų vagoną.

Arkiv. Teofilius Matulionis (8): „Niekados tų dienų nepamiršiu“3

„Buvome pasiruošę net pačiam blogiausiam atvejui... Išklausėm vienas kito išpažinties“, – atsiminimuose rašė kun. V. Dainys.

„Šventadienio mintys“: pažintis su Garbinguoju arkivyskupu Teofiliumi Matulioniu (I)3
lrt

Pirmojoje laidoje mintimis dalijasi T. Matulionio bylos postulatorius kun. Mindaugas Sabonis, Kaišiadorių vyskupas emeritas Juozas Matulaitis ir mons. Algirdas Jurevičius.

Arkiv. Teofilius Matulionis (7): erškėčiuotas vyskupo kelias32

Paslaptis rūpestingai buvo saugojama, net artimiausi įšventinto vyskupo draugai to nežinojo. „Aš gi neturėjau teisės sakyti“,– vėliau teisinosi konsekracijos liudininku buvęs kun. Augustinas Pronckietis.