Bioetika | Šeima

Mokslas jau gali sukomplektuoti tobulus palikuonis: kur brėšime ribą7
lrt

Mokslininkai septynmyliais šuoliais artėja prie to, kad galėtume susidėlioti, kokių savybių palikuonių susilauksime. 

Popiežius išreiškė palaikymą reta genetine liga sergančio kūdikio tėvams1

Pranciškus išreiškė solidarumą brito Charlie‘o Gardo šeimai, padrąsindamas reta mitochondrine genetine liga sergančio dešimties mėnesių kūdikio tėvus „būti šalia ir gydyti savo vaiką iki galo“. 

Išgyvenant nevaisingumą7

Statistika byloja, jog kas šešta pora kuriame nors gyvenimo etape susiduria su nevaisingumu. Interviu kalbinama psichologė Sigita Valevičienė, konsultuojanti nevaisingumą išgyvenančias poras.

Lytiškumo ugdymo programa pasaulėžiūrų sankirtoje. Pokalbis su B. Obeleniene46

Viešoje erdvėje gana dažnai metami kaltinimai, esą naujoji programa „nėra pagrįsta mokslu". Tai akivaizdžiai įrodo, jog prieš kuriant programą, moksliniai argumentai turėjo būti atskirti nuo partinių ideologinių doktrinų.

Vyriausybės abrakadabra54

Stambulo konvencija, be pagirtino įpareigojimo kovai su smurtu prieš moteris, reikalauja valstybes signatares teisiškai pripažinti „socialinę lytį“, o į mokyklų ugdymo programas įtraukti mokymo medžiagą apie „nestereotipinius lyčių vaidmenis“.

Į Seimo darbotvarkę grįžta projektas dėl abortų draudimo5
bns

Trečiadienį Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymo projektą svarstys papildomu paskirtas Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK). Lietuvoje šiuo metu leidžiama iki 12 nėštumo savaitės nutraukti nėštumą be papildomų sąlygų.

Paaukoti savo organus donorystei yra sutikę 24 tūkst. Lietuvos gyventojų

Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos informuoja, kad kovo 27-ąją sukanka treji metai, kai Lietuvoje sutikimą donoro kortelei gauti galima užpildyti ir internetu.

A. Veryga: lyties keitimo reglamentavimas – sudėtingas iššūkis4
bns

Po Vyriausybės nurodymo parengti teisės aktus, kurie reglamentuotų lyties keitimo tvarką, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad tai padaryti bus sudėtinga dėl šį klausimą išmanančių specialistų stokos.

JAV „Žygis už gyvybę“. Popiežiaus palaiminimas29
vatikano radijas

JAV sostinėje Vašingtone penktadienį šimtatūkstantinė žmonių minia susirinko paremti prašymus ginti negimusią gyvybę, atsisakyti eutanazijos praktikavimo ir paremti kitas iniciatyvas už gyvybę.

Sveikatos reikalų komitetas nusprendė leisti embrionus šaldyti, bet drausti naikinti
bns

Nuo sausio įsigaliojęs įstatymas leidžia nevaisingoms poroms pagalbinio apvaisinimo procedūroms gauti valstybės finansavimą, o sukuriamų embrionų skaičius neribojamas.

Teisininkai kritikuoja Seimui pateiktas ekspertines išvadas dėl pagalbinio apvaisinimo9

Pokalbis apie siūlomus esminius galiojančio įstatymo pakeitimus su Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto profesoriumi dr. Jonu Juškevičiumi ir VU Teisės fakulteto docentu dr. Vaidotu Vaičaičiu.

5-erių metų laukimas kaip didžiausias išbandymas ir geriausia dovana4

Belaukdama mažylio, ši šeima nukeliavo ilgą kelią, kuris buvo pilnas atradimų – Dievo, vienas kito, gyvenimo prasmės, nuolankumo, išminties.

„Mažoji studija“: Dėmesio centre – gyvybė8
Mažoji studija

Kun. Arūnas Peškaitis OFM laidoje „Kultūra ir religija“ kalbina Europos teisės instituto steigėją ir vadovą Karolį Paulavičių.

R.Karbauskis siūlo leisti embrionų donorystę1
bns

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis Pagalbinio apvaisinimo įstatyme siūlo įteisinti embrionų donorystę.

Teisės ekspertai: naujos Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisos išlaiko pagarbą gyvybei7

Šiandien Seime buvo registruotas dar vienas Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisų projektas, neribojantis sukuriamų embrionų skaičiaus, tačiau draudžiantis jų eksportą, donorystę ir naikinimą.

Argumentai „ad absurdum“

Metodas, kurį naudosiu, vadinamas „ad absurdum“, t. y. jeigu teiginys logiškai išsamprotaujamas iki nesąmonės, tas teiginys yra neteisingas.

R.Karbauskis atsiima pataisą drausti embrionų šaldymą8
bns

„Dėl embrionų šaldymo viskas liks taip, kaip yra priimtame įstatyme, kuris įsigalios sausio 1 dieną“, – antradienį Seime žurnalistams pranešė R.Karbauskis.

A.Veryga: įtampos dėl pagalbinio apvaisinimo skaldė visuomenę1
bns

A.Veryga buvo tarp politikų, inicijavusių prieštaringai vertinamą draudimą šaldyti embrionus.

Apie embrionų naikinimo „logiką“ ir tariamąjį „gailestingumą“188

Teisininko Vyganto Malinausko atsakymas A. Kubiliui dėl Pagalbinio apvaisinimo įstatymo.

Biomedicinos etikos ir teisės ekspertai ragina Seimą pritarti naujoms Pagalbinio apvaisinimo pataisoms

Biomedicinos etikos ir teisės instituto ekspertai paviešino kreipimąsi į Lietuvos Respublikos Seimo narius, kuriame, pateikdami argumentus, ragina pritarti Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisas.

LVI: Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisos siūlo moderniu mokslu pagrįstą pagalbą šeimoms ir embriono apsaugą2
Laisvos visuomenės institutas

Numatyti du esminiai pataisymai: sukuriamų embrionų skaičiaus ribojimas ir vaiko, kuris gimė panaudojant donorines lytines ląsteles, teisė sužinoti savo biologinio tėvų tapatybę.

Apie dirbtinio apvaisinimo naudą ir aukas, arba Kaip daryti įtaką visuomenei?3

Jei būtų paskelbta nesąžiningiausios politinės akcijos nominacija, be konkurencijos laimėtų ne vieną dešimtmetį užsitęsusios batalijos dėl Pagalbinio apvaisinimo įstatymo. 

Medikų argumentai: kodėl moterims ir Lietuvai palankesnės naujos Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisos4

Grupė autoritetingų Lietuvos medicinos mokslo profesorių ir daktarų kreipėsi į Seimo narius išreikšdami paramą Seime svarstomoms Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisoms.

Prof. Angelija Valančiūtė: kiekvienas gydytojas, atsiimdamas diplomą, prisiekė saugoti gyvybę nuo jos užsimezgimo iki natūralios mirties54

Prof. Angelija Valančiūtė komentuoja tris teiginius, dėl kurių visuomenė ir Seimo nariai yra klaidinami labiausiai.

Vysk. Paglia: abortas labai sunki nuodėmė, dėl to reikalingas ypatingas Gailestingumas52
vatikano radijas

Popiežiaus teksto šerdis – troškimas padėti suprasti, kad tam, kuris atgailauja, net ir dėl šios sunkiosios nuodėmės, Viešpats atleidžia ir apglėbia. 

Prancūzijoje žadama bausti už abortų „skaitmeninį kliudymą“12
vatikano radijas

Šių portalų pasisekimas rodo, kad jie atsiliepia į lūkesčius. 

Lenkijos Vyriausybė nusprendė remti ne apvaisinimo mėgintuvėliuose procedūras, o naprotechnologiją
Laisvos visuomenės institutas

Lenkijos Vyriausybė tikisi vystyti naprotechnologiją, kuri yra ne tik pigesnė ir paprastesnė, bet ir veiksmingesnė bei nesukelianti diskusijų etiniais klausimais.

Už ką balsuoti, jei rūpi gyvybės apsauga?30

Kviečiame susipažinti su Laisvos visuomenės instituto parengtu partijų ir politikų reitingu, atskleidžiančiu Seimo narių draugiškumą ar priešiškumą žmogaus gyvybei.

Lenkijoje protestuota dėl abortų
lrt

Varšuvoje tūkstančiai juodai apsirengusių demonstrantų šeštadienį susirinko prie Lenkijos parlamento protestuoti prieš siūlymą beveik visiškai uždrausti abortus šalyje.

Kas ir kaip balsavo dėl Pagalbinio apvaisinimo įstatymo?22

Šiuo sprendimu nepriklausomoje Lietuvoje pirmą kartą įstatymo lygmeniu buvo leista nutraukti prasidėjusią žmogaus gyvybę.

Seimas priėmė liberalųjį Pagalbinio apvaisinimo įstatymą su Prezidentės pataisomis10

Trečiadienį Seimas penkių balsų persvara pritarė Pagalbinio apvaisinimo įstatymui, įteisinančiam lytinių ląstelių donorystę, embrionų šaldymą ir preimplantacinę diagnostiką.

Seimas balsuos dėl pagalbinio apvaisinimo

Parlamentarai apsispręs, kaip bus reguliuojamos pagalbinio apvaisinimo procedūros. Bus balsuojama dėl prezidentės veto Parlamento birželį priimtam įstatymui. 

Šaldyti embrionai reikalingi ne apvaisinimui, bet Europos laboratorijoms91

Artėjant Prezidentės vetuoto Pagalbinio apvaisinimo įstatymo svarstymui Seime, žiniasklaidoje vėl agituojama už tai, kad būtų įteisintas „perteklinių“ embrionų kūrimas ir jų šaldymas.

Tik krikščionių kuriamos bendruomenės gali pasipriešinti eutanazijai įsigalėti32

Norint laimėti kovą prieš eutanaziją, katalikai privalo imtis iniciatyvos ir kurti bendruomenes, kuriose neįgalūs ir kenčiantys žmonės jaustųsi reikalingi ir mylimi.

Pagalbinis apvaisinimas šeimoms ar klinikų savininkų piniginėms?12

Prezidentė buvo sąmoningai klaidinama, o liūdniausia, kad šiame propagandos vakarėlyje nemažą vaidmenį atliko ir Lietuvos žiniasklaida, įskaitant ir nacionalinį transliuotoją, išlaikomą iš mokesčių mokėtojų pinigų. 

A. Kahn: „Reikia stengtis kurti visuomenę, skirtą ne tik biologiniam elitui“

Tirdami gemalą, embrioną motinos įsčiose primiausia siekiame nustatyti, ar jis nėra pažeistas kokios nors ligos, patologijos. Taip mes praktikuojame savotišką organizuotą atranką, spręsdami, kurie vaikai gali gimti.

XXI a. viduramžiai: kūdikiai iš konvejerio ir už gerą kainą8

Paklausite, o ką daryti, jei iš tiesų turite bėdų vaisingumo srityje? Pirmiausiai, negrimzkite į „naujuosius viduramžius“, kur jums siūlys spręsti problemą paprastuoju konvejeriniu būdu.

Šaldyti embrionus – žudyti žmones?31

Kadaise visi buvome embrionai. Leiskime ir kitiems embrionams augti malone Dievo ir žmonių akyse. 

Ekspertai atskleidė, kas ir ką melavo apie priimtą Pagalbinio apvaisinimo įstatymą8

Įstatymo šalininkai teigia, kad jis remiasi naujausiais mokslo pasiekimais, užtikrina nevaisingoms poroms galimybę susilaukti vaikų, o taip pat rūpinasi kiekvieno, pagalbinio apvaisinimo būdu pradėto vaiko, interesus.

Pirmadienį prie Prezidentūros rengiama Palaikymo akcija priimtam Pagalbinio apvaisinimo įstatymui 2

Akcijos tikslas – palaikyti priimtą įstatymą, kuris užtikrins nevaisingų porų ir vaikų interesus, nesumažins pagalbinio apvaisinimo procedūrų veiksmingumo ir nesukels papildomos rizikos moters sveikatai.

Naujai priimtas Pagalbinio apvaisinimo įstatymas: tarp mitų ir realybės7

Birželio 28 dieną Seime buvo priimtas Pagalbinio apvaisinimo įstatymas. Ar tikrai jo nuostatos leidžia pagrįstai reikalauti Prezidentės veto?

Pagalbinio apvaisinimo įstatymas atitinka naujausius mokslo pasiekimus8

Manyčiau, kad LR Seimas, priimdamas Pagalbinio apvaisinimo įstatymą, rado tinkamą balansą tarp naujausių medicinos mokslo laimėjimų ir medicinos etikos.

Piotr Kieniewicz MIC:„ NaProTechnologija – perversmas gydant nevaisingumą“40

NaProTechnologija (arba Natūrali prokreacinė technologija) yra paprasčiausiai gera ginekologija. Ji prasideda nuo geros diagnozės, o paskui vyksta sunkus darbas, siekiant pašalinti pačią nevaisingumo priežastį.

Peticija ragina prezidentę pasirašyti pagalbinio apvaisinimo įstatymą4

Laisvos visuomenės institutas kviečia piliečius pasirašyti peticiją, kuri paragintų prezidentę Dalią Grybauskaitę pasirašyti Seimo priimtą žmogišką gyvybę saugantį įstatymą.

A. Širinskienė: „Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektas nėra palankus nevaisingoms šeimoms“3

Seime iš mirties taško pajudėjo Pagalbinio apvaisinimo įstatymas. Neseniai buvo priimtos jo pataisos, kurios žiniasklaidoje buvo pateiktos labai pozityviai. Tačiau kaip yra iš tiesų? Apie tai – MRU Teisės fakulteto docentė Agnė Širinskienė.

Europos šeimų asociacijų federacija: Surogatinė motinystė – tai neteisėta veikla1
vatikano radijas

Birželio 21 d. Europos Tarybos plenarinės asamblėjos metu Belgijos senatorė Petra De Suuter planuoja pateikti socialinių reikalų komisijai naują projektą dėl surogatinės motinystės. 

Po svarstymo pritarta Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektui

Seimas po svarstymo pritarė Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektui, kuriuo siekiama nustatyti moters pagalbinio apvaisinimo sąlygas, būdus, tvarką, taip pat po pagalbinio apvaisinimo gimusio vaiko teises. 

Eutanazija nėra užuojauta67
vatikano radijas

Nuo birželio 9-osios Kalifornija tapo penktąja valstija, kuri įteisino „gyvenimo užbaigimą“ mirtinos dozės gavimu, pačių asmenų prašymu, iš medikų rankų.

Pagalbinio apvaisinimo įstatymas: ar tikrai jis atstovaus nevaisingų šeimų interesams?33

Nevalingai peršasi mintis, jog sutuoktiniai, negalintys susilaukti vaikų, yra tarsi anapus šių diskusijų. Jog jų tikrosios nevaisingumo priežasties niekas net nenori išsiaiškinti ir juo labiau išgydyti.