Sveikata | Šeima

Kovo 24 d.
Minima Tarptautinė tuberkuliozės diena
lrt

Minint Tarptautinę tuberkuliozės dieną, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ragina atkreipti dėmesį į šią ligą ir siekti ją nustatyti kuo anksčiau, nes kasmet pasaulyje nuo tuberkuliozės miršta per pusantro milijono žmonių.

Kovo 23 d.
Kaip sumažinti antibiotikų vartojimą?

Higienos instituto specialistai įvardijo priemones, kurios galėtų užtikrinti teisingą antibiotikų vartojimą ir padėtų suvaldyti didėjantį antibakterinį atsparumą.

Kovo 22 d.
Seimo komitetas nepritarė idėjai teritoriją aplink Seimą skelbti nerūkymo zona
bns

Iniciatyva kreiptis į Vilniaus savivaldybę, kad teritorija aplink Seimą būtų paskelbta nerūkymo zona, Seimo Sveikatos reikalų komitete trečiadienį nesulaukė pritarimo.

Kovo 22 dieną minima Pasaulinė vandens diena

Kovo 22 dieną minima Pasaulinė vandens diena, kuria siekiama visuomenei priminti apie vandens svarbą žmogaus organizmui.

Kovo 21 d.
Lietuva ir Latvija kartu perka vakciną nuo pneumokokinės infekcijos
bns

Lietuva ir Latvija paskelbė bendrą tarptautinį konkursą pneumokokinei vakcinai įsigyti.

Depresija: pagalbos reikia ir sergančiajam, ir jo artimiesiems27
Vytautas Raškauskas

Psichologinė pagalba reikalinga ne tik depresija sergantiems, bet ir jų artimiesiems, kuriems svarbu žinoti, ar depresija yra liga, kokia tai liga, kaip elgtis ir kaip bendrauti su sergančiu artimu žmogumi.

Šiandien minima Tarptautinė miego diena1

Kovo 21 dieną daugelyje Europos šalių minima tarptautinė miego diena, skirta atkreipti dėmesį į miego svarbą. Miegas yra būtinas ne tik gyvenimo trukmei bei kokybei, bet ir apskritai išgyvenimui.

Psichologė: valdžia turėtų suprasti, kad šalies stiprybės pamatas – laimingi žmonės1

Naujausiame laimės indekse, vertinančiame viso pasaulio šalis pagal gyventojų laimingumą, Lietuva užėmė 51 vietą.

Pirmasis aiškus „NE“ dar vienai okupacijai2
Ieva Urbonaitė-Vainienė

Pirmadienį pristatytoje knygoje be pavadinimo užrašyta 19 istorijų apie išsiskyrimus su artimaisiais, kurių gyvenimas nutrūko dėl savižudybės.

Kovo 16 d.
Pažvelgti vienam į kitą „Vilties žvilgsniu“

Autizmas yra vienas iš daugelio sutrikimų, kurie diagnozuojami vaikystėje.

Kovo 15 d.
Atsakingai gamindami maistą mažinsime ir maisto atliekas

Per metus kiekvienas lietuvis išmeta apie 50 kg maisto atliekų, kurių dalis dar nesugedusi ir tinkama vartoti. Planuodami pirkinius ne tik sutaupome, bet ir išvengiame nereikalingų, o maisto – mažiau išmetame.

Kovo 14 d.
Empatija: už ir prieš. Bei praktiniai žingsniai įgyvendinti1
Ugnė Juodytė

Spalio mėnesį pasirodė Mičigano universiteto atlikto tyrimo duomenys, kuriuose sakoma, kad lietuviai yra mažiausiai empatiški visame pasaulyje. Sunkiai tuo galiu patikėti

Kovo 13 d.
Kraujo donorystės rodikliai Lietuvoje šoktelėjo daugiau nei 7 proc.

Nacionalinis kraujo centras 2017 metus įsivardijo kaip didžiausio lūžio metus – iki 2017 metų pabaigos pasiekti 100 proc. neatlygintiną donorystę.

Kovo 10 d.
Kauniečių šeimos tvirtumą išbandė kraujo vėžys1

4 stadijos limfoma susirgusio Dainiaus Dautarto istoriją pasakojo ne jis pats, o dukra Ieva. Kaunietis juokiasi, jog ji puikiai viską žino ir yra jo atstovė spaudai. 

Dėl trijuose daugiabučiuose aptiktų Legionella bakterijų paskelbtas ekstremali situacija

Sostinės savivaldybė informuoja, kad šiandien savivaldybėje vyko posėdis – dėl karšto vandens saugos užtikrinimo ir legioneliozės prevencijos priemonių trijuose daugiabučiuose sostinės namuose.

Aistė Pilkienė: „Žmonės, bandę žudytis, – kasdienybė, kuriai nerengia Medicinos fakultetas“1
Saulena Žiugždaitė

Aistė Pilkienė, kasdien susidurdama su žudytis mėginusiais žmonėmis bei jų artimaisiais, dažnai jaučiasi bejėgė. Ne vien todėl, kad medikui tenkantis emocinis ir fizinis krūvis yra didžiulis.

Kovo 8 d.
Andrius Mamontovas: „Politikai vengia savižudybių temos, nes jos bijo“26
Saulena Žiugždaitė

Savižudybių prevencijos „safeTALK“ kurse  Vilniuje dalyvavęs muzikantas Andrius Mamontovas dalinasi savo patirtimi šviečiant visuomenę vis dar stigmatizuojama tema.

Kovo 3 d.
A. Veryga tikisi su užsienio šalimis susitarti dėl pigesnių vaistų3
lrt

Sveikatos apsaugos ministras  Aurelijus Veryga sako, kad Lietuva tikisi sutarti dėl partnerystės su užsienio šalimis vaistus pirkti mažesne kaina. 

Kovo 1 d.
Tarptautinis organų donorystės procesas

Naktį iš antradienio į trečiadienį vyko tarptautinis organų donorystės procesas

Skaitmeninis nerimas – šių laikų liga: kaip pagyti
lrt

S. Hofmano teigimu, ilgalaikiai neigiami jausmai, susiję su naudojimusi socialine žiniasklaida ir nesugebėjimu sumažinti tam skiriamą laiką, gali prisidėti prie bendro žmogaus depresyvumo. 

Parduotuvėse – alkoholio ir rūkalų kainų šuolis
lrt

Nuo šiandienos, kovo 1-osios, didėja akcizai cigaretėms bei alkoholiniams gėrimams. Valdžios atstovai taip tikisi surinkti daugiau pinigų į biudžetą bei šiek tiek sumažinti alkoholio vartojimą. 

Vasario 26 d.
A. Matulas siūlo priverstinį gydymą dėl psichikos sutrikimų pratęsti iki savaitės
bns

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys konservatorius Antanas Matulas siūlo priverstinį gydymą dėl psichikos sutrikimų be asmens sutikimo pratęsti nuo trijų dienų iki savaitės.

Vasario 24 d.
Savižudybių prevencija Lietuvoje: nei strategijos, nei ją įgyvendinti apsiimančios institucijos
lrt

Savižudybių mastas Lietuvoje pastaraisiais metais mažėja labai lėtai, be to, šalyje trūksta gerai organizuotos pagalbos sunkumus patiriantiems žmonėms.

Vasario 21 d.
A.Veryga: tikslas yra sumažinti alkoholio vartojimą iki 7 litrų gyventojui1
bns

Vyriausybės tikslas – pasiekti Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomenduojamą alkoholio suvartojimo ribą, kad gyventojui per metus tektų ne daugiau kaip 7 litrai absoliutaus alkoholio, sako „valstiečių“ deleguotas sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

S. Skvernelis: Alkoholio prieinamumo mažinimo priemonės bus įgyvendinamos šiemet
bns

Premjeras Saulius Skvernelis sako, jog diskusijų nekeliančios ir efektyvios alkoholio prieinamumo mažinimo priemonės bus pradėtos įgyvendinti dar šiemet.

Lioviausi žiūrėti į akis, bet tai pasaulio neišgelbėjo3
Lina Matiukaitė

Patyčios. Neretam tai itin skaudus žodis, o ir mokykliniai metai būtent dėl to ne visada atmintyje suskamba nostalgijos melodijomis.

Vasario 18 d.
Knygoje nugulė pasakojimai apie Lietuvoje dirbusius žydų tautybės gydytojus 1
lrt

Knygoje „Lietuvos Jeruzalės medikai“ nugulė daugiau kaip 70 autorių pasakojimai apie žydų medikus – žmones, kurie įnešė didelį indėlį į Lietuvos medicinos istoriją.

 
Vasario 17 d.
Užaugusi alkoholiko dukra: stengiuosi išmokti mylėti save ir gyvenimą
Marija Keršanskienė, Gediminas Šulcas

Pokalbis apie vaikystę, matant savo tėtį nuolat išgėrusį, nuolatinę baimę, pyktį ir tokios vaikystės pasekmes.

„Laisvės žygyje“ Vilniaus rajone – per 800 dalyvių!1

Prie sostinės esančiame Neries regioniniame parke valstybės atkūrimo diena buvo švenčiama aktyviai, įdomiai ir pilietiškai. 

Norintiems nuo alkoholizmo išgelbėti artimuosius siūlo nemeluoti3
lrt

„Jeigu meluoju, įsitraukiu į tą patį žaidimą ir žmogų saugau nuo pasekmių“, tvirtina psichologė psichoterapeutė R. Tomkevičienė.

Vasario 15 d.
Apie aistrą gyventi16
Juozapa Živilė Mieliauskaitė SF

Kaip drįstam už patogumą ir apgaulingą ramybę, už pritapimą ir netikrą palaikymą parduoti tai, ką esam gavę iš Kūrėjo – aistrą gyventi?

Vasario 14 d.
Kodėl neverta ieškoti ligų simptomų internete
lrt

Į paieškos sistemą suvedę frazę „bendras silpnumas“, kuris būdingas 80 proc. ligų, žmonės randa pačias baisiausias – dėl to reikia gilintis į save, o ne internetinius šaltinius.

Vasario 13 d.
Alkoholikų vaikų savaitė drąsins kalbėti apie skaudžią Lietuvos problemą3
Marija Keršanskienė, Gediminas Šulcas

Lietuvoje vykstančios Alkoholikų vaikų savaitės tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į problemas, su kuriomis susiduria alkoholį vartojančių tėvų šeimose augantys ir jau suaugę vaikai. 

A. Širinskienė: Privalomojo sveikatos draudimo tarybos laukia reforma
bns

Planuojama, kad PSDT bus formuojama Trišalės tarybos principu – proporcingai skiriant vietų valdžios institucijų vadovams, draudėjų bei apdraustųjų atstovams.

Vasario 12 d.
Turėti ar būti?3
Virgis Šidlauskas

Apie negatyvią vartojimo pusę prikalbėta išties daug. Tiek daug, jog kritika šio adresu vis dar laikoma gero tono ženklu. 

Vasario 9 d.
A. Veryga: „Antakalnio klinikinė ligoninė nebus uždaroma, o pacientai netaps situacijos įkaitais“

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga apgailestauja, kad yra dirbtinai keliamas nerimas ir panika pacientams dėl Vilniaus Antakalnio klinikinės ligoninės.

J. Tertelis. Gebėjimas žaisti gali būti gyvybiškai svarbus

„Dėl kūrybiškumo nuslopinimo galite padėkoti tiems, kurie kažkada jums pasakė: „Užteks žaisti, eik mokytis“, – sako aktorius, režisierius, dramaturgas Justas Tertelis. 

Vilniaus valdžia baiminasi, jog bus uždaryta Antakalnio ligoninė
bns

Sostinės vadovybė baiminasi, kad Sveikatos apsaugos ministerijai neatšaukus savo sprendimų nuo penktadienio paslaugų teikti nebegalės Vilniaus Antakalnio klinikinė ligoninė.

Kas gresia ligoninėms, gydančioms kraujo vėžiu sergančius pacientus2
lrt

Medikai, gydantys kraujo vėžiu sergančius ligonius, skambina pavojaus varpais: jei finansavimas šiemet nebus padidintas, ligoninės, kuriose atsiduria šios ligos pakirsti vaikai ir suaugusieji, neturės už ką įsigyti būtinų medikamentų.

Vasario 8 d.
Santariškių klinikose atlikta reta operacija
lrt

Santariškių klinikų Širdies ir krūtinės chirurgijos centre du vaikai gali jaustis it laimėję loterijoje – 13 metų berniukui ir 15 metų mergaitei klinikų medikai atliko tokią širdies operaciją, kokių iki šiol Europoje vaikams atlikta labai nedaug, rašoma pranešime spaudai.

 
Ministro A. Verygos komanda: profesionalų paieškos ar viešųjų ryšių akcija?2
lrt

Iki šiol premjerai ir ministrai, formuodami savo komandas ir rinkdamiesi asmeninio politinio pasitikėjimo pareigūnus, konkursų neskelbdavo – to įstatymai nereikalauja. 

Vasario 6 d.
Broliai Gataveckai: „Edukacija ir geri pavyzdžiai – veiksmingiausia vakcina nuo priklausomybių“4

Šią savaitę Lietuvoje, taip pat JAV, Jungtinėje Karalystėje, Lenkijoje, Vokietijoje, Slovėnijoje, Švedijoje ir kitose šalyse pradedama minėti Alkoholikų vaikų savaitė.

N. Žemaitienė: „Pasidalinimas reiškia pasitikėjimą“42
Jurgita Jurkutė

Kodėl svarbu paklausti pačio savęs, ar aš tikrai gyvenu taip, kaip norėčiau? Pokalbis, aktualus kiekvienam. Jis kviečia susimąstyti apie save ir savo artimus žmones.

Vasario 3 d.
Grupinė psichoterapija – kas tai?

Kodėl žmonės svarsto galimybę lankytis psichoterapinėje grupėje? Yra keletas
priežasčių, kodėl grupinė terapija yra tinkamiausias būdas spręsti iškilusius sunkumus.

VU genetikai siūlo naują vėžio diagnostikos metodą
Agnė Grinevičiūtė - VU naujienos

Norint skirti šį gydymą ligoniui, būtina žinoti atitinkamo baltymo – taikinio genetinių mutacijų profilį. Tai reiškia, kad norint sėkmingai gydyti vėžį molekulinės biologijos žinios tapo būtinos.

Kai naktis kavinėje pakeičia gyvenimą

Amerikiečių autoriui Johnui P. Strelecky (Džonui P. Streleckiui) buvo trisdešimt treji, kai jo gyvenimą pakeitę įvykiai įkvėpė parašyti knygą „Kavinė pasaulio pakrašty“. Šis pasakojimas milijonus žmonių paskatino gyventi taip, kaip nori jie, o ne taip, kaip to reikalauja aplinka.

Vasario 1 d.
Prieš vaikus smurtaujantys tėvai – gyvenimo mokyklos aukos28
Aistė Pupininkaitė

Pasigardžiuodama geriu kavą su pienu. Už jaukios kavinukės lango spingso žiemiškai saldi saulė.

Sausio 31 d.
Vėžinių susirgimų vis daugėja: ką galime padaryti patys3
lrt

2012-aisiais pasaulyje diagnozuota 14 mln. naujų vėžio atvejų, o 8 mln. mirčių buvo susijusios su vėžiu.

Prie gripo epidemiją paskelbusių savivaldybių prisijungė Ukmergė ir Lazdijai
bns

Lietuvoje sergamumas peršalimo ligomis toliau auga, gripo epidemija jau paskelbta 16-oje savivaldybių.

Sausio 30 d.
Uwe Justus Wenzel: Pyktis išgaruoja. O neapykanta?

Ne veltui sakoma, kad pyktis išgaruoja, o neapykanta drasko ir graužia – ir galiausiai veda į savidestrukciją.