Šiandien

Pirmadienio, vasario 18-osios, skaitiniai

Yitzhakas Aradas – žinomas Holokausto tyrėjas. Videoreportaže – jo gyvenimo istorija: nežinomybėn pradingęs tėvų likimas, gyvenimas getuose, traukinių sprogdinimas su sovietų partizanais ir gražesnio pasaulio viltys. Interviu su Lukiškių izoliatoriaus-kalėjimo kapelionu Arūnu Peškaičiu OFM apie vasario 12 d. pradėtą vykdyti nuteistųjų iškėlimą. „Neturiu karjeros. Kūryba man atrodo karjeros priešingybė, nes karjeros daromos strateguojant ir į viską atsižvelgiant, o kuriama nepaisant nieko“, – interviu „Šiaurės Atėnams“ teigė K. Sabaliauskaitė. Pokalbis su joanitu t. Renaud-Marie apie Vilniaus kunigų seminarijos atkūrimą.

Sekmadienio, vasario 17-osios, skaitiniai

Jėzaus palaiminimai Evangelijoje pagal Luką pateikiami kartu su įspėjimais. Pokalbis su rašytoju ir kino kūrėju O. R. Hamiltonu apie 2011 m. Egipto įvykius, debiutinį romaną, pabėgėlių situaciją, klimato kaitos problemas ir žmonijos ateitį. Vilius Mačkinis rašo apie Daliaus Viliūno į lietuvių kalbą išverstus Mauricijaus Pranciškaus Karpio raštus. Ištrauka iš knygos „Ave Maria. Marijos slėpinys Šventojo Tėvo akimis“.

Šeštadienio, vasario 16-osios, skaitiniai

Pokalbis su istoriku dr. Tomu Balkeliu apie Pirmojo pasaulinio karo vaidmenį Lietuvos nepriklausomos valstybės atsiradimui. Nuoširdi kontempliacija tėra ūmus sielos judesys, netikėtas skrydis Dievo link, kaip skrieja nuo laužo pakilusi žiežirba. Nuostabu, kiek tokių judesių per valandą gali atlikti siela, pasiskyrusi šiai veiklai. Ištrauka iš knygos „Nežinojimo debesis”. Pristatytas V. Žuko sudarytas fotoalbumas „Palaimintasis vyskupas kankinys Teofilius Matulionis. Blessed Bishop Martyr“ ir Alantos dvare atidarytas Palaimintojo Teofiliaus Matulionio muziejus. „Mane žavi mūsų tautos vidinė stiprybė, retai sutinkamas susitelkimas, pasitikėjimo kultūra“, – teigia B. Jonuškaitė.

Penktadienio, vasario 15-osios, skaitiniai

Alfa kursų videomedžiaga, aiškinanti Jėzaus mirties priežastį. Pokalbis su istoriku dr. Dariumi Juodžiu apie Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos Vasario 16-osios deklaraciją. R. Kazlas savo naujame spektaklyje „Daktaras Glasas“ nebijo pasirodyti senamadiškas, nesibodi literatūriniu teatru ir vardan patogios spektaklio trukmės netrumpina ir nekarpo istorijos. Donatas Puslys analizuoja referendumo dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo užkulisius.

Ketvirtadienio, vasario 14-osios, skaitiniai

Brolis Evaldas Darulis dalijasi mintimis apie Šv. Valentino dieną, Bažnyčios ir dvasininkų vaidmenį šeimos gyvenime, dažniausiai poroms iškylančius sunkumus. K. Smoriginas vaizdo pasakojime apmąsto savo gyvenimą, persipynusį su teatru, prisimena senas dienas, kai žmonių santykiai jam atrodė daug paprastesni. Bruno Ferrero patarimai tėvams apie vaikų auklėjimą. Dr. Valdo Mackelos Giesmių giesmės komentaras.

Trečiadienio, vasario 13-osios, skaitiniai

Ar „Purpurinis rūkas“ geras filmas? Neblogas. Ar verta jį pažiūrėti? Taip, jei norite kalbėti šia tema – lygiai taip pat, kaip verta perskaityti M. Ivaškevičiaus „Žalius“ – jei norite apie tai sąžiningai kalbėti. Interviu su filosofu Alvydu Jokubaičiu apie naująją knygą „Politinis idiotas“. 10 patarimų, kaip su mažais vaikais dalyvauti Mišiose. Siūlome prisiminti penkias Jono Meko juostas, kurios taikliausiai apibrėžia režisieriaus gyvenimą ir kūrybą.

Antradienio, vasario 12-osios, skaitiniai

Trumpa pažintis su šveicarų teologu Hansu Ursu von Balthasaru ir jo knyga „Pasaulio širdis“, kuri netrukus pasirodys ir lietuvių kalba. Cikle „Kuriantys“ – programa „Kurk Lietuvai“, skatinanti jaunus lietuvius grįžti į gimtinę ir prisidėti prie jos klestėjimo. Matant koks ilgas ir lėtas šis procesas, vargu ar galima labai daug tikėtis iš Vatikane vasario 22–24 d. vyksiančio „mažojo vyskupų sinodo“. Vienas didžiausių iššūkių, laukiančių Knygų mugės po 20 metų – atliepti demografines tendencijas ir pasirūpinti lietuvių literatūros vertimais į kitas kalbas.

Pirmadienio, vasario 11-osios, skaitiniai

Nors ir turėjo didžiulį visuomenės palaikymą, tiesioginių merų rinkimų reforma lūkesčių nepateisino. Reikšmingo rinkėjų aktyvumo padidėjimo nematyti, tačiau iškilo naujų problemų. Popiežiaus žinia Pasaulinės ligonių dienos proga. Marinos Abramović istorija – analogų neturinti menininkės karjera. Tai nuolatinis balansavimas ties baimės, skausmo, nuovargio ir pavojaus riba. M. Abramović memuarus „Eiti kiaurai sienas“ apžvelgia E. Baužaitė. Ištrauka iš naujausios istoriko Tomo Balkelio knygos „Lemtingi metai. Lietuva 1914–1923 m.“

Sekmadienio, vasario 10-osios, skaitiniai

Visi, kurie deda pastangas išpildyti Viešpaties jiems patikėtas pareigas, susiduria su savo ribotumu, silpnumu, negebėjimu. Patiria, kad, nepaisant visko, geriausių rezultatų nepasiekia. Apie laimę ilgėtis grožio rašo Gabrielė Gailiūtė-Bernotienė. Virginijos Adomonytės pamąstymai apie Dievo ilgesį ir pokalbį su Dievu. Pasakojimas apie J. W. Goethe’ės asmenybę ir netikėtus jo ryšius su Lietuva.

Šeštadienio, vasario 9-osios, skaitiniai

Pokalbis su Vilniaus mažojo teatro aktoriais I. Patkauskaite ir T. Kliuku apie temų įvairovę, kurią atveria G. Tuminaitės režisuotas spektaklis „Marti“ pagal Žemaitės apsakymą. Prieš 90 metų, 1929 m. vasario 9-ąją, Teofilius Matulionis buvo slapta konsekruotas vyskupu. Interviu su Łukaszu Mikielewicziumi, Pasaulio jaunimo dienų Panamoje savanoriu, padėjusiu rūpintis dalyvių sveikata. Apie džiaugmą, iššūkius ir auginančias patirtis. Amžininkai dalijasi prisiminimais apie pal. Teofiliaus Matulionio gyvenimą ir šventumo ženklus.

Penktadienio, vasario 8-osios, skaitiniai

Ištrauka iš Henry Cloudo ir Johno Townsendo knygos „Pokalbis, kurio visada bijojai“ (VšĮ „Abigailė“, 2018 m., iš anglų kalbos vertė Kęstutis Choromanskis). Vizualiojo meno kūrėjo D. Žiūros gyvenimą galima skaidyti į daugybę ilgesnių ar trumpesnių etapų, fragmentų. Kertine jų ašimi vis tiek išliks menas. Pokalbis su kun. Ramūnu Mizgiriu apie knygą „Nežinojimo debesis". Roma Bončkutė aptaria Giedriaus Subačiaus monografiją „Simono Daukanto Rygos ortografija (1827–1834)“. Pokalbis su prof. Vytautu Ališausku apie dvasininkų dalyvavimą politikoje.

Ketvirtadienio, vasario 7-osios, skaitiniai

Rasa Baškienė kalbina verslininką Arvydą Paukštį, Balbieriškio bažnyčios mecenatą. Kompozitoriaus G. Nako įsitikinimu, muzika, kad ir kokia įdomi, iš tikro yra įrankis ir gali padaryti tai, ko nori ir siekia kiekvienas žmogus – užmegzti ryšį. Vatikanui JAE yra svarbus tiltas tarp Rytų ir Vakarų, o kartu ir tarp skirtingų religijų. Liudvika Pociūnienė klausia, ar tikrai nieko tokio, kai žmogus, pretenduojantis į viešo intelektualo statusą, padaro mažų mažiausiai neetišką veiksmą, ir vis tiek apdovanojamas Nacionaline premija?

Trečiadienio, vasario 6-osios, skaitiniai

Pokalbis su Telšių vyskupu Kęstučiu Kėvalu apie Bažnyčios požiūrį į vaiko teisių apsaugą ir valstybės vaidmenį ginant vaiko interesus. Sima Kazarian aptaria Yuvalio Noah Harari knygą „21 pamoka XXI amžiui“. Jurgita Jačėnaitė kalbina Marių Povilą Eliją Martynenko apie naująją knygą „Praeis“, vaidmenis Šarūno Barto filme „Sutemos“ ir Oskaro Koršunovo spektaklyje „Apvalytieji“. Valentinas Mitė aptaria popiežiaus Pranciškaus vizitą Jungtiniuose Arabų Emyratuose.

Antradienio, vasario 5-osios, skaitiniai

Trumpas pokalbis su konstitucinės teisės ekspertu dr. Petru Ragausku apie Konstitucinio Teimos sprendimą, jog Lietuva privalo pripažinti kitose šalyse sudarytas tos pačios lyties asmenų santuokas. Yra du būdai parašyti politiškai reikšmingus tekstus: būti žinomu rašytoju ir būti įtakingu politiku. Mano galva, kraupu, kai gerai nesuprasdami rašytojų tekstų juos sąmoningai supolitiname, o politinių ištarų nesistengiame suprasti suteikdami jiems niekingą tuščios retorikos epitetą. Justino Dementavičiaus komentaras. Krikščionims, kurie vis dar mėgina skelbti Evangeliją, svarbu suvokti, kokiomis prielaidomis remiasi jų pašnekovai.

Pirmadienio, vasario 4-osios, skaitiniai

Atsakinėdamas į žurnalistų užduotus klausimus, popiežius atskleidė, kaip trys misijos kalbos – proto, širdies ir rankų – skamba konkrečiose rūpestį keliančiose situacijose. Tomos Bružaitės komentaras. Pokalbyje su poete G. Kazlauskaite – apie jos knygą „Gintaro kambarys“, giminystės ryšius, kultūrinę spaudą, socialinius tinklus ir P. Cvirkos paminklą. Videopasakojimas apie Lietuvos sveikuolių sąjungą. Lietuvos pediatrijos kūrimą savo atsiminimuose aprašo garsi tarpukario gydytoja, pirmosios vaikų sanatorijos įkūrėja prof. V.Tumėnienė-Mingailaitė.

Sekmadienio, vasario 3-iosios, skaitiniai

Šiandien skaitomos Evangelijos ištraukos autorius pastebi, kad žmonės mielai klausėsi „malonių“ Jėzaus žodžių, tačiau galiausiai nepajėgė atlaikyti Jo žvilgsnio. Vaizdo homilijos autorius – kun. Vytautas Brilius. Filmas „Favoritė“ nėra vien apie moteriškas rietenas, nes antroje pusėje pradeda sukti daug tamsesnių temų link, paliesdamas garbės, moteriškumo, netekties ir beprotybės klausimus. Pokalbis su žurnaliste, „Savaitgalio ekskursijų“ organizatore G. Lunevičiūte apie tai, kad gera ekskursija priklauso visų pirma nuo gebėjimo kalbėti. Regina Jasukaitienė svarsto apie aktorės Doloresos Kazragytės ir t. Stanislovo dvasinį ryšį.

Šeštadienio, vasario 2-osios, skaitiniai

Viskas šiandien kalba apie pašvęstojo gyvenimo krizę, apie chaosą ir tamsią naktį – Saulenos Žiugždaitės komentaras. Grabnyčios tiek daug visko aprėpia, tiek daug jose visko persipina. Vien kiek vardų ši šventė turi – Kristaus Paaukojimas, Marijos apsivalymas, galiausiai – Grabnyčios. Ištrauka iš naujos knygos „Santykių labirintai“ (VšĮ „Abigailė“, 2018 m.). Kun. Mozė Mitkevičius analizuoja Simeono giesmę.

Penktadienio, vasario 1-osios, skaitiniai

Romualdas Jakubas Veksleris-Vaškinelis – neeilinio likimo žmogus, turintis du vardus ir dvi pavardes, per Antrąjį pasaulinį karą gimęs Švenčionyse ir per laimingą atsitiktinumą vienintelis savo giminėje išlikęs gyvas. Simonos Merkinaitės komentaras apie tiesą, melą ir politiką. Gausūs Zundelio tekstai šiandien yra tapę dvasinės-mistinės literatūros klasika. Pagaliau jie pasiekė ir Lietuvą – netrukus pasirodys knyga „Vidinė evangelija“. Praėjusiųjų metų pabaigoje nuvilnijęs mokytojų streikas atskleidė gilias problemas švietimo sistemoje, apie kurias kalbamės su mokytoja A.Klimčiauskaite- Janavičiene.

Ketvirtadienio, sausio 31-osios, skaitiniai

Darius Indrišionis lygina reakcijas į du meno kūrinius – Mariaus Ivaškevičiaus romaną „Žali“ ir Mariaus Markevičiaus filmą „Tarp pilkų debesų“. Su Nacionalinės katalikiškųjų mokyklų asociacijos pirmininke Rūta Šalkauskiene kalbamės apie katalikiškos mokyklos tikslus ir veikimo būdus. Austėja Mikuckytė-Mateikienė aptaria dvitomę monografiją apie dailės istoriką ir kritiką Mikalojų Vorobjovą. Paskaitos apie šv. Jono Bosko ugdymo metodą.

Trečiadienio, sausio 30-osios, skaitiniai

Daugeliui katalikų tenka spręsti dilemą: kaip elgtis susidūrus su žmonėmis, priskiriančiais save seksualinėms mažumoms, ypač tais, kurie yra aktyviai įsitraukę į LGBT judėjimo veiklą. Pokalbis su Benu Ulevičiumi. Apie kunigą Alfonsą Lipniūną rašo Nijolė Bulotaitė. Kaunietei dailininkei ir jos sūnui idėja sukurti gero turinio ir dizaino platformą, skirtą menui, kilo nutraukus kauniečių kultūros naujienų portalo „Kamanė“ veiklą. Pokalbis su psichologe Alina Martinkute apie psichologų profesionalumą ir atsakomybę.

Antradienio, sausio 29-osios, skaitiniai

Pokalbis su žymiu lenkų režisieriumi Pawełu Pawlikowskiu. „Sidabrinė linija“ yra draugystės ir pagalbos telefonu linija, skirta vienišiems seneliams. Kun. Ramūnas Mizgiris OFM analizuoja, ką reiškia šventumas. Trisdešimt žymių rašytojų įspėja apie populizmo Europoje pavojų.

Pirmadienio, sausio 28-osios, skaitiniai

Pasaulio jaunimas kviečia Bažnyčios ir valstybių lyderius atsakingiau ir aktyviau darbuotis sprendžiant ekologijos problemas. Dainos atveria poezijos formą, beveik neturinčią lygių senoviniu originalumu, sako filosofas, fenomenologas, Ohajo universiteto profesorius A. Mickūnas. Penki LDK veikę jėzuitai, prisidėję prie religinio, kultūrinio ir mokslinio LDK gyvenimo augimo. „Kuo daugiau fotografavau, tuo daugiau pradėjau mąstyti, kas yra vertybė man, kokia yra ta kaunietiška architektūra, kokiuose namuose norėčiau apsilankyti ar gyventi“, – prisipažįsta A. Čiukšys.

Sekmadienio, sausio 27-osios, skaitiniai

Šį sekmadienį Evangelija padvelkia tėviške. Sutinkame Jėzų Nazarete. Sinagogoje miestelio, kuriame buvo užaugęs ir kur įprastai lankydavosi Šabo dieną. Bene lengviausia Lietuvos gyventojus, pasak kino teatro „Pasaka“ vadovės – sukviesti į prancūzišką kiną. Kokią vietą pas mus užima europietiškasis kinas? Izaokas Glikas – lietuvių ūkininkų ir dvasininkų nuo holokausto išgelbėtas žydas, parodos, skirtos žydų gelbėtojams, atidaryme pasidalijo savo istorija. Pasaulio jaunimo dienose Panamoje esančio Telšių vyskupo Kęstučio Kėvalo katechezė Lietuvos jaunimui.

Šeštadienio, sausio 26-osios, skaitiniai

Tarptautinės Holokausto aukų atminimo dienos išvakarėse Donatas Puslys rašo apie tai, kodėl kiekvienam iš mūsų turėtų rūpėti užkirsti kelią antisemitizmui. Filmą „Žalioji knyga“ labai trumpai galima apibūdinti taip: visiems patinkantis ir pagaliau gerai sukurtas darbas. Kokia ginčų tarp tėvų ir paauglio prasmė? Su kokiais pavojais susiduria žmonės paauglystėje? Kas galėtų jiems padėti? Apie tai rašo psichologė Milda Kukulskienė. Apie Jono Meko gyvenimą ir aistrą kinui iš 2016 m. interviu.

Penktadienio, sausio 25-osios, skaitiniai

Sonata Šulcė apžvelgia Arūno Streikaus monografiją „Minties kolektyvizacija: Cenzūra sovietų Lietuvoje“. Laima Vincė rašo apie nacių nužudytą žydaitę poetę Matildą Olkinaitę ir jos kūrybą. Kodėl Šv. Pauliaus atsivertimas yra toks reikšmingas įvykis krikščionims? Kaip skaityti Šventąjį Raštą, kad neprarastum nei vienos jame slypinčios prasmės.

Ketvirtadienio, sausio 24-osios, skaitiniai

Pokalbis su politologu Mažvydu Jastramskiu apie rinkimus Lietuvoje ir naujai išleistą monografiją „Ar galime prognozuoti Seimo rinkimus? Trijų kūnų problema Lietuvos politikoje“. L. Donskiui J. Mekas yra sakęs: „Negali sustabdyti savęs: jeigu nori ką nors daryti, turi daryti. Aš neturiu laiko galvoti apie save, apie šlovę – aš noriu daryti savo filmus, aš turiu draugų – juk noriu išgerti, pasikalbėti, padainuoti su jais.“ Ramunės Jurkuvienės komentaras apie jubiliejinių metų laimėjimus. Popiežiaus Pranciškaus privatus pokalbis su jėzuitais Baltijos šalyse.

Trečiadienio, sausio 23-iosios, skaitiniai

Švč. Mergelės Marijos ir šv. Juozapo sužadėtuvės – sena, prasminga, darkart sugrįžti prie Kalėdų slėpinio skatinanti šventė. Apie poeziją, kalbos grožį ir Anykščius kalbinamas poetas V. Braziūnas prabyla eilėraščių eilutėmis, taip dar labiau pabrėždamas esantis gilios dvasios žmogus. Pavasarį Seimas imsis naujojo psichologų praktinės veiklos įstatymo projekto, apie kurį kalbamės su Lietuvos psichologų sąjungos prezidente N. Grigutyte. I. Petratienė pasakoja apie jėzuitą misionierių Joną Bružiką.

Antradienio, sausio 22-osios, skaitiniai

Prieš 110 metų prasidėjo maldos už krikščionių vienybę aštundieniai. Kodėl kartais mūsų sakoma žinia lieka neišgirsta, o neretai sukelia net adresato pyktį? Kristina Tamelytė rašo apie MO muziejų kaip pareiškimą. Č. Skaržinsko naująją eseistikos knygą „Kvepiantis, skambantis laikas“ apžvelgia rašytojas J. Mačiukevičius.

Pirmadienio, sausio 21-osios, skaitiniai

Naujajame teatre dirba, kuria ir sveiki žmonės, ir turintieji negalią, ir menininkai profesionalai, ir mėgėjai, žengiantys pirmuosius žingsnius. „Mes priimame sielas, o tarp sielų nėra neįgaliųjų“, – savo teatro vadovė S. Šulc.Videoapybraiža apie „Nanook“ – šiuolaikinių medijų agentūrą. Apie Gedimino kalno istoriją, jo tyrinėjimus ir radinius sausio 17 d. į Nacionalinį muziejų susirinkusiai auditorijai pasakojo archeologė D. Baltramiejūnaitė. Pasakojimas apie neseniai mirusį garsų vokiečių kataliką filosofą Robertą Spaemanną, vieną žymiausių savo kartos vokiečių mąstytojų.

Sekmadienio, sausio 20-osios, skaitiniai

„Jie nebeturi vyno“, – pastebi Marija, viešėdama vestuvių puotoje Kanoje. Jais išreiškia visą savo atidumą, motinišką rūpinimąsi žmonėmis. Siekti šventumo – pirmasis ir pagrindinis tikslas šiame gyvenime, sako Virginija Adomonytė. Būti vaiku senovės Graikijoje reiškė žinoti, kas laukia ateityje, žinoti pareigas ir prievoles. Kinomanai su nekantrumu laukia, kokią programą šiemet pasiūlys „Kino pavasaris“. Festivalio direktorė V. Ramaškienė prasitarė, kad ji laukia tikrai įdomi.

Šeštadienio, sausio 19-osios, skaitiniai

Žieminiai redakcijos skaitiniai. Problema ta, kad skaitmeniniai prietaisai yra sukurti suskaidyti dėmesį, o kitos technologijos – jį sustiprinti, teigia Samas Guzmanas. Rotušėje pristatomiems menininkų darbams idėją padiktavo L. Mažylio Berlyne surastas dokumentas. Ilgainiui tema išsiplėtė nuo konkretaus Lietuvos istorinio įvykio visų įmanomų sąvokos „dokumentas“ interpretacijų link. Kun. Žydrūnas Vabuolas komentuoja, kaip nuodėmė pakeičia vyro ir moters santykius.

Penktadienio, sausio 18-osios, skaitiniai

Šiandien pradedame ekumeninę savaitę. Saulena Žiugždaitė kviečia kartu pasvarstyti, kodėl mums turėtų rūpėti Kristų tikinčiųjų vienybė ir kas šiandien labiausiai jai trukdo. Istorikas Liudas Jovaiša kalba apie jėzuitiško dvasingumo aktualumą. Operos žvaigždė V. Daunoras – vienas ryškiausių artistų Lietuvos operos scenos istorijoje, garsiausiame pasaulyje operos teatre „Metropolitan Opera“ dirbęs net dešimt sezonų. Oksanos Šleževičiūtės, gebančios priimti fizinę kančią kaip perlų vėrinį, aukojamą už kitų žmonių laimę, istorija.

Ketvirtadienio, sausio 16-osios, skaitiniai

Giedrius Tamaševičius pasakoja apie šv. Antano gyvenimą. Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje pristatomi reti ir vertingi krikščioniškojo meno kūriniai – daugiau kaip pusę amžiaus iš visuomenės akiračio dingę vieni seniausių vitražų Lietuvoje. Pokalbis su 28-erius metus „Amerikos balso” redakcijos lietuvių skyriuje dirbusia Virginija Vengriene. Pokalbis su amerikiečių politikos ir istorijos filosofu Jeffrey Andrew Barashu.

Trečiadienio, sausio 16-osios, skaitiniai

„Mama ir teisme kartojo, kad esu kalta tik pati.“ Tai ištarė žiaurią ir sveiku protu nesuvokiamą seksualinio išnaudojimo istoriją – net ne užsienyje, o čia pat Lietuvoje – patyrusi jauna moteris. Sociologė Milda Pivoriūtė: žmonės mano, kad padėtis pasaulyje yra blogesnė, nei rodo realybę atspindintys statistiniai duomenys. Kodėl taip nutinka ir kaip to išvengti? Savo įžvalgomis apie literatūros kritiko, rašytojo, žurnalisto, mokslininko, piliečio patirtis pasidalijo Jonavoje gyvenantis, bibliotekoje dirbantis humanitarinių mokslų daktaras R. Čičelis. Paulius Subačius pasakoja apie Vilniaus kunigų seminarijos kūrimąsi.

Antradienio, sausio 15-osios, skaitiniai

Sausio 15 d. Seimui bus pateiktos R.Karbauskio parengtos Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos. Goda Kotryna Užpelkytė rašo apie Adelę Dirsytę ir feminizmą. Sima Kazarian rašo apie Jono Kadžionio-Bėdos, Laisvės premijos laureato, kalbą Seime. Nuo elektros skydinių, vamzdžių, sienų, žaliuzių, taksofono būdelių ir kitų viešų paviršių besišypsantys katinėliai spėjo tapti vienu šiuolaikinio Kauno simbolių.

Pirmadienio, sausio 14-osios, skaitiniai

Gintautas Vaitoška argumentuoja, kodėl homoseksualumo propagavimas žalingas patiems homoseksualams ir apskritai visai visuomenei. „Esu kur kas laisvesnis žmogus, nes žinau, kad galiu veikti daug dalykų, – teigė kultūros atašė pareigas Italijoje baigianti J. Reklaitė. – Esu saugi, juk nerdama į tokią man nežinomą diplomatijos sritį nežinojau, ko tikėtis.“ Laisvės gynėjų dienos išvakarėse pristatyta Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų N. ir G. Urbonų sukurto Lietuvos paviljono rekonstrukcija – projektas „Villa Lituania“, apmąstantis okupaciją ir kovą už laisvę. Simona Merkinaitė kalbina idėjų istorikę Marci Shore.

Sekmadienio, Laisvės gynėjų dienos, skaitiniai

Šiandien visame pasaulyje krikščionys mini Jėzaus krikšto šventę. Tai diena, kai kiekvienam dera prisiminti savo krikštatėvius ar krikšto vaikus. Sausio 13-osios pasakojimas mums nekelia konfliktų ir yra mūsų visų bendros tapatybės pagrindas, rašo Gabrielė Gailiūtė-Bernotienė. Loreta tapo mūsų jaunos valstybės didvyre, savo trapiu kūnu sustabdžiusi tankus, rašo kun. Marius Talutis. 2018-aisiais netekome didžių Lietuvos ir pasaulio kinematografijos asmenybių. Trečioji G. Jankausko jiems parengtų „in memoriam“ dalis.

Šeštadienio, sausio 12-osios, skaitiniai

Vasario 18 d. bus paskelbtas nuosprendis Sausio 13-osios byloje. Pokalbis su Robertu Povilaičiu. Danny Silko knygos „Ugdanti meilė vaikams“ (leidykla „Upė“, 2018) ištrauka. Antroji G. Jankausko parengtų in memoriam 2018 m. kinematografijos pasaulyje dalis. Garbingasis arkivyskupas Fultonas Sheenas pristato velnio veikimą iš psichiatrinės ir biblinės perspektyvų.

Penktadienio, sausio 11-osios, skaitiniai

Mes dažnai gailimės senų žmonių, nors juk toli gražu ne kiekvienam pasiseka sulaukti garbaus amžiaus, rašo Karolina Šiaulytė. Kaip ir visa krikščionija, įvairialypis ortodoksų pasaulis išgyvena lūžio tašką. Ne vienas balsas ragina iš esmės permąstyti ortodoksijos sampratą. Prisimename 2018-aisiais anapilin iškeliavusias iškilias Lietuvos ir pasaulio kinematografijos asmenybes. Pirmoji G. Jankausko parengtų in memoriam dalis. Irena Petraitienė pasakoja, kaip vysk. Protasevičius ir kard. Hozijus prisidėjo prie jėzuitų misijos Lietuvoje.

Ketvirtadienio, sausio 10-osios, skaitiniai

Šį mėnesį katalikiškas jaunimas susitiks Panamoje. Kviečiame susipažinti su šalimi, kurioje vyks šešioliktosios Pasaulio jaunimo dienos. Dabartinis Kauno įgulos karininkų ramovės vedėjas G. Macijauskas, tarnavęs kariuomenėje, norėtų matyti ramovę pilną žmonių – ir ne tik uniformuotų, bet ir šiaip leidžiančių laisvalaikį su šeima. Pokalbis su profesoriumi, tarptautinės teisės pradininku Lietuvoje Pranu Kūriu apie ilgą ir iššūkių kupiną profesinį kelią bei šiandienos teismus. Išskirtinio braižo režisieriaus P. Sorrentino filmas „Silvio“ siejasi su jau matytu „Didžiu grožiu“ – čia pamėgtas (arba ne) režisierius atpažįstamas nuo pat pirmųjų scenų.

Тrеčiadienio, sausio 9-osios, skaitiniai

Ilgametė bėgimo mėgėja B. Galinienė jau 27-ą kartą dalyvaus Sausio 13-osios bėgime. JAV gimusio vadybos mokslo teoretiko ir praktiko V. A. Graičiūno pirmieji įspūdžiai iš Lietuvos. Prof. V. Landsbergis pristatė naują knygą „Naujai atitirpę Sausio 13-osios pėdsakai ir mirtinai abejingas lietuviškas teisingumas“, kurioje – dar neskelbti faktai ir dokumentai, susiję su Sausio 13-ąja. Artėjant vasarį Romoje vyksiančiam vyskupų susitikimų dėl nepilnamečių apsaugos, G. Weigelis pataria teisingai apibrėžti klausimus ir problemas, kurias šis susirinkimas spręs.

Antradienio, sausio 8-osios, skaitiniai

Bažnyčia ne vienus metus darbuojasi, kad pasaulio šalys atsisakytų mirties bausmės. Siekiant sustiprinti šias pastangas ir atspindėti Bažnyčios pozicijos plėtrą, buvo pakeistas ir Katalikų Bažnyčios katekizmas. Vaidas Šadzdevičius svarsto, kodėl „kieta“ būti krikščioniu. Labiausiai Vilniaus oro uostui tiktų Czesławo Miłoszo vardas, rašo Tomas Daugirdas. „Giedanti Vydūno upė“ – jau antras vertikaliojo šokio spektaklis Lietuvoje. Jis sujungia scenos, šokio, akrobatikos menus ir yra atliekamas ant teatro fasado.

Pirmadienio, sausio 7-osios, skaitiniai

Apie ortodoksų advento ir Kalėdų tradicijas rašo G. Sungaila. Edmundas Berkas – vienas žymiausių XVIII a. Vigų partijos politikų, Didžiosios Britanijos Bendruomenių rūmų narys, publicistas, politikos filosofas ir teoretikas. Stasio Eidrigevičiaus menų centras Panevėžyje – vienas svarbiausių 2018-ųjų architektūros įvykių – nuo pat pirmų žingsnių brėžia naują mąstymo kryptį. Ar M. Valančiaus siūlytas darbštumo idealas reikalingas ir aktualus šiandien, svarsto M. Darškus.

Sekmadienio, sausio 6-osios, skaitiniai

Saulius Lynikas prisimena iš poetės O. Baliukonės gautas gyvenimo ir kūrybos pamokas. Liudviko XIV dvaro patarėjo meditacija apie Kristaus Apsireiškimą – Tris Karalius. Kas nuostabiausia, kas labiausiai sujaudina šioje Jėzaus apsireiškimo istorijoje? Jėzuitų misijai Lietuvoje – 450, arba trumpas Lietuvos jėzuitų istorijos (1569–2019) kursas.

Šeštadienio, sausio 5-osios, skaitiniai

H. Gudavičius savo dienoraštyje: „Kodėl paskutinį šių metų mėnesį vis dėlto parūpo sušnekti apie nagines, apie lietuviškus ir rusiškus keiksmažodžius, netgi apie visokius saldžių šokių nešvankumus?“ Apie tėvus, iš savo vaikų reikalaujančius per daug, rašo V. Grigienė. Tokio kalibro žmonių, koks buvo tėvas Stanislovas, turėjome ir turime ne tiek daug. N. Černiauskas rašo apie socialinės apsaugos sistemą Lietuvoje tarpukariu.

Penktadienio, sausio 4-osios, skaitiniai

MO muziejaus atidarymas visuomenėje sukėlė didelį ažiotažą, ir lankytojų banga vis dar neslūgsta. „Tai sprogdinantis jausmas“, – videoreportaže apie šiuolaikinės muziejininkystės pokyčius teigė MO muziejaus vadovė. Šv. Jokūbo ligoninės privatizavimo peripetijos atskleidė, kad mums mažai rūpi istorija. Interviu su Lietuvos kalinių globos draugijos Reabilitacinio centro vadove M. Bliumenzoniene. Ar bažnyčios turėtų prisitaikyti prie visuomenės, po truputį atsisakančios grynųjų kasdienybėje?

Ketvirtadienio, sausio 3-iosios, skaitiniai

Interviu su E. Stankūne, 2018-ųjų balandį Lyduvėnų miestelyje įkūrusia bendruomenę moterims, norinčioms sveikti nuo žalingų priklausomybių. Pokalbis su ateitininku, teisininku dr. V. Malinausku. Lenkiškumas tarpukario Lietuvos Respublikoje buvo jautri, nuolat (re)aktualizuojama tema, rašo V. Šeina. Pasak operos solistės E. Šidlauskaitės, jos talentas – gebėjimas dainuoti – yra Dievo kelias: jame yra ir tamsos, ir šviesos, yra labai gražių momentų ir daug iššūkių.

Trečiadienio, sausio 2-osios, skaitiniai

Popiežius Pranciškus metus pradeda itin intensyvia darbotvarke, kuri atspindi jo prioritetus. Partizanai yra legendos. Jie herakliai. Apie juos skaitai ir nori būti toks, kaip jie. Nežinai, ar pajėgtum, bet visa širdimi trokšti pajėgti. In memoriam partizanui Laivui rašo Vytautas Raškauskas. Būsimo Amazonijos Sinodo dalyviai žino, kad 80 proc. visų neatrastų ar neišeikvotų žemės turtų yra tų 600 milijonų čiabuvių žemėse, rezervatuose, gamtos draustiniuose, rašo tėvas Antanas Saulaitis. „Dėl to, kad labai svarbūs dalykai pasakyti tik epizodiškai ir ne iki galo, aš šį P. Pawlikowskio filmą laikyčiau nepavykusiu. O tiksliau – nepribrendusiu, kaip ir filmo amžinosios poros meilė.“

Antradienio, pirmosios metų dienos, skaitiniai

Giesmė „Adeste fideles“ – „Ateikite, žmonės“ – kitaip nei „Tyli naktis“ primena ne svajingą lopšinę, bet iškilmingą himną, o jos melodija ir tekstas užmena daug mįslių. Apie pal. Jurgio Matulaičio parapijų vizitacijų patirtį pasakoja I. Petraitienė. Videopasakojimas apie Lietuvos narystę NATO ir ES kaip dezinformacijos taikinį. Interviu su S. Maslauskaite apie Trakų Dievo Motinos atvaizdą.

Pirmadienio, paskutinės metų dienos, skaitiniai

Dešimt skaitomiausių šių metų tekstų. Interviu su knygos „Lietuvio kodas“ autoriumi Gediminu Kulikausku apie tai kokie buvo, yra ir bus lietuviai. Kunigo Gabrieliaus Satkausko tekstas apie esminius dalykus. Kokia proto ir jausmų vieta tikėjime? Tikėjimas - malonė, pasirinkimas ar abu? Kas svarbiau: pažinimas ar meilė? Povilo Aleksandravičiaus svarstymai apie tai, ar įmanoma laisvų žmonių visuomenė.