Šiandien

Sekmadienio, spalio 20-osios, skaitiniai

Ar verta melstis, jei Dievas mūsų neišklauso? Ir apskritai, kokia yra maldos prasmė? Ar nėra ji vien savotiška saviįtaiga, paguodos ieškojmas? Popiežiaus Pranciškaus žinia Pasaulinės misijų dienos proga. Dailės istorikė Giedrė Jankevičiūtė: Romualdas Kvintas buvo labai geras pasakotojas, psichologas ir su jo skulptūromis galima sugyventi netgi jų nemėgstant. Visas Algimanto Puipos filmo „Kita tylos pusė“ grožis ir sėkmė – pagrindinės aktorės Viktorijos Kuodytės pastangos (veikia ir jos kūno kinestetika, prakaulus veidas, paprastumas).

Šeštadienio, spalio 20-osios skaitiniai

Istorija apie vieną didžiausių akibrokštų sovietmečio popmuzikos scenoje: grupė „Nuogi ant slenksčio“ 1973 m. Kauno sporto halėje atliko dainą apie... Dievą. Pasakojimas apie Bea Johnson – „Zero Waste“ filosofijos ir gyvenimo būdo pradininkę. Kad Majakovskis svarbus ir mums, dar iki spektaklio „Tryliktas apaštalas, arba Debesis kelnėse“ premjeros kalbėjo režisierius Jonas Vaitkus ir scenografas Jonas Arčikauskas. Pokalbis su jauna mama Rūta Mačiulyte-Valickiene, auginančia beveik keturių mėnesių sūnų Taurą ir trejų metų Tautę.

Penktadienio, spalio 19-osios skaitiniai

Šis vyskupų susitikimas liečia problemas, kurios nėra vien regioninės, jos – visuotinės. Marius Burokas apie „Poetinį Druskininkų rudenį“: „Atrodytų, ką poetai gali suorganizuoti – išgertuves ir skaitymus. Tačiau jau trisdešimt metų gyvuojantis festivalis įrodo, kad išradingumo jiems netrūksta.“ Kotryna Kriaučiūnaitė su skaitytojomis dalijasi dviem idėjomis apie vienatvę ir romantiškų santykių troškimą. Aptariame Toddo Phillipso filmą „Džokeris“, sukėlusį didžiulį susidomėjimą visame pasaulyje.

Ketvirtadienio, spalio 17-osios, skaitiniai

Apie psichologiją ir sielogydą kalbasi psichologas, Depresijos gydimo centro vadovas Antanas Mockus ir sielovadininkė, Šeimos ir asmens saviugdos centro konsultantė Elvyra Kučinskaitė. Žymus lenkų poetas ir eseistas rašo apie neseniai Lenkijoje išleistą knygą žydų pogromo Lvove tema. Kas galėtų mus suvienyti, klausia Tomas Daugirdas. „Poetinis Druskininkų ruduo“ primena ne tik graudžius verksmus vaikystės kaimo bažnyčioje. Bet šiemet pirmiausia juos.

Trečiadienio, spalio 16-osios, skaitiniai

Apie knygas vaikams ir paaugliams, literatūros programą mokykloje ir kodėl vaikystėje skaitytos knygos svarbios ir suaugus pokalbis su vaikų literatūros specialistu Kęstučiu Urba. „Dirbti madoje – tai tas pats, kas pakinkyti vėją. Labai sunku, bet nepaprastai įdomu. Man tai pavyksta“, – prisipažįsta Juozas Statkevičius. Laurynas Jacevičius pradeda pokalbių-koncertų ciklą „Apologetika.lt gyvai“. Pirmieji pašnekovai – Darius Žvirblis („Atika“) ir Šarūnas Mačiulis („Poliarizuoti stiklai“). Spalio 10 d. Krokuvoje, Lenkijoje, vyko katalikų pasauliečių organizuota protesto akcija prie Kurijos „Susigrąžinkime savo Bažnyčią“.

Antradienio, spalio 15-osios, skaitiniai

Pasakojimas apie savanorį Antaną Triabą, palikusį gilų pėdsaką Lietuvos laisvės istorijos puslapiuose. Kodėl svarbu suvokti, jog interneto paieškų sistemos negali atstoti žmogiškosios atminties? Pokalbis su vertėja, dula Asta Žukaite apie kūdikio netektį ir pagalbą su tokia situacija susidūrusioms šeimoms. Urtės Karalaitės tinklalaidė „Greito gyvenimo lėti pokalbiai“ su kun. Evaldu Daruliu OFM.

Pirmadienio, spalio 14-osios, skaitiniai

Pokalbis su apaštaliniu nuncijumi Petaru Rajičiu apie kelią Dievo link, tarnystę Bažnyčioje ir Lietuvą. Pokalbis apie jaunimą su klinikine psichologe, tarptautinių jaunimo mokymų vadove Ieva Sakalauskaite. Lietuvos kariuomenės atstovai kalba apie kariuomenės misiją, karių parengimą ir kovą su dezinformacija. Su gimtadieniu internetinį dienraštį Bernardinai.lt sveikina steigėjai, skaitytojai, draugai ir bendradarbiai.

Sekmadienio, spalio 13-osios, skaitiniai

Nežinome, kas buvo šie raupsuotieji. Nežinome, ko konkrečiai tikėjosi iš Jėzaus. Tačiau svarbiausia pasakojimo žinia juk ne ši. 2019-ųjų spalis turi išskirtinę misijinę reikšmę: visos vyskupijos, parapijos, bažnytinės bendruomenės yra kviečiamos prisiminti, kad Bažnyčia yra misionieriška iš prigimties. Ar mums patiems kankinio vainikas atrodo lengviau pasiekiamas ir labiau užtikrintas tikslas negu laimė? Gabrielės Gailiūtės-Bernotienės komentaras. Gerdos Jord grafiniame romane „Daugiabutis“ – daug kas ligi skausmo pažįstama iš gyvenimo blokiniuose namuose. Šiandien kardinolą Johną Henry Hewmaną skelbiant šventuoju, verti prisiminti jo gyvenimo virsmą, jį atvedusį į Katalikų Bažnyčią.

Šeštadienio, spalio 12-osios, skaitiniai

„Tikras rudens garsas. Dabar jau lauksime žiemos, o kai ji ateis, pradėsime galvoti apie pavasarį“, – savo dienoraštį tęsia Henrikas Gudavičius. Kryžius – tai amato, meno ir tikėjimo junginys, apimantis architektūros, kalvystės, tapybos, skulptūros elementus. Mažosios studijos laidoje „Kultūra ir religija“ – pokalbis apie O. Tokarczuk knygą „Bėgūnai“. Tai knyga skaityti ne vienu prisėdimu. V. Adomonytė: „Sielos gelmėje aš mokausi. Ten daug išminties, nes mano sielos gelmę yra pamilęs Dievas. Tegul tai būna Jam dar vieni namai.“

Penktadienio, spalio 11-osios, skaitiniai

Su dr. Austėja Landsbergiene interviu – kodėl rašant knygą toks svarbus autentiškumas, drąsa atverti savo patirtis ir kodėl tėvystė kuo toliau, tuo labiau atrodo vis sudėtingesnė. Trumpa Senjorų socialinės globos namų istorija R. Sakalauskaitės knygoje „Laiko rankoje. Keturi senjorų socialinės globos dešimtmečiai“. Kokia religija prasminga sekuliariame amžiuje? Kanadiečių filosofo Charleso Tayloro atsakymas. „Metallica“ subrendo – nebėra puikavimosi, noro būtinai pasirodyti kietiems. Dabar jie – kur kas paprastesni, tiesiog mėgaujasi tuo, ką daro, ir bando nešti muzikos džiaugsmą kitiems.

Ketvirtadienio, spalio 10-osios, skaitiniai

„Tobulybei ribų nėra. Ir klausimas, ar kada pasiekiame ją“, – interviu sako Andrius Mamontovas. Pokalbis su istorike profesore Tamara Bairašauskaite apie Vilniuje buvusią mečetę, Lietuvos totorių bendruomenę ir naujosios mečetės statybas. Juozo Tumo-Vaižganto veikimo stilius, judrus gyvensenos būdas, gebėjimas dirbti daugybę darbų vienu metu gali būti svarbus Tumą prie dabarties priartinantis veiksnys. Režisierius Jokūbas Vilius Tūras pasidalijo, ką jo pirmajam vaidybiniam filmui „Senas šautuvas“ ir jo paties pasaulėžiūrai davė sudėtinga, bet Lietuvai ypač svarbi tema.

Trečiadienio, spalio 9-osios, skaitiniai

Aptariame trečiąjį mitą iš Daisy Christodoulou knygos „Septyni mitai apie švietimą“: ar XXI a. iš tiesų esmingai keičia mokymosi poreikius ir metodus? Šiuolaikinės muzikos ansamblio „Synaesthesis“ vadovai: labiausiai „Gaidoje“ augina pasitikėjimas jauno žmogaus gebėjimais. Katarzyna Korzeniewska iš Krokuvos rašo apie lenkiškosios katalikybės pabaigą. Aptariame trečiąjį mitą iš Daisy Christodoulou knygos „Septyni mitai apie švietimą“: ar XXI a. iš tiesų esmingai keičia mokymosi poreikius ir metodus?

Antradienio, spalio 8-osios, skaitiniai

Čečėnų bendruomenės pirmininkė Eminat Saijeva į Lietuvą atvyko trumpam, o gyvena čia jau beveik 25 metus. Vyskupo K.Kėvalo pranešimas Seimo konferencijoje „Gerovės valstybės link – ar geru keliu einame?”. Pokalbis apie skirtingų kartų patirtis kuriant valstybę ir tai, kas formuoja jauno žmogaus dvasinio ir intelektinio gyvenimo pamatą su kun. Moze Mitkevičiumi. Martynas Darškus rašo apie filosofiją, auginant vaikus.

Pirmadienio, spalio 7-osios, skaitiniai

Pokalbis su kardinolu A. J. Bačkiu apie pranciškonų misiją Lietuvoje, atkūrus nepriklausomybę. Teorinės žinios mums neleidžia pažinti žmogaus. Nebent jo karkasą, už kurio slėptis gali bet kas – šventasis ar niekšas. Ar yra būdas, kaip iš tiesų pažinti žmogų? Taip. Tai – įsiklausyti į žmogaus pasakojimą. Povilo Aleksandravičiaus komentaras. Politines vertybes formuoja ne tik aplinka, socializacija ir asmenybės polinkiai, bet ir genetika bei biologija. Šventasis apie šventumą – kard. John H. Newmano, kuris spalio 13 d. bus paskelbtas šventuoju, pamokslas.

Sekmadienio, spalio 6-osios, skaitiniai

Viešpats kviečia mus į misiją ir galime jungtis prie jos ramia širdimi, nes tai jis – pjūties šeimininkas. Spalio 6–27 d. Vatikane pirmą kartą vyks ypatingasis sinodas, skirtas Amazonijos regionui. Lietuvoje vyksta oficiali muziejų reforma, pasikeitė daugelio šių kultūros įstaigų vadovai. Viena jų – Telšių Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorė Eva Stonkevičienė. Pastebima grakšti Alfonso Nykos-Niliūno poezijos linkmė kraštovaizdžiais perteikti būsenas, užšifruoti tam tikrus kompleksus.

Šeštadienio, spalio 5-osios, skaitiniai

Buvęs lietuvių kalbos mokytojas Stepas Eitminavičius pasakoja apie laiką, praleistą mokykloje. Nelaisvės metai – didžiulė Dievo dovana. Ištrauka iš naujojo kardinolo S. Tamkevičiaus atsiminimų knygos „Viešpats mano šviesa“ (2013). Dieviškojo kulto ir sakramentų disciplinos kongregacijos prefektas, kardinolas Robertas Sarah praėjusią savaitę, rugsėjo 28-ąją, šventė savo kunigystės 50-metį ir vyskupystės 40-metį. Spalio 13 d. Vatikane bus kanonizuotas kardinolas Johnas Henry Newmanas. Šis naujas būsimas šventasis yra brangus ne tik katalikams, bet ir visam krikščioniškajam pasauliui, įskaitant tėvynainius anglikonus.

Penktadienio, spalio 4-osios, skaitiniai

„Šv. Pranciškaus ir Gubijo vilko istorijos autorius mums perteikia dvi esmines žinias: apie dangaus karalystę ir taiką su Dievu“ . Pokalbis su Ukrainos „Carito“ direktoriumi Andrevu Vaskovičiumi, apie jo šalies patirtį, paprastų žmonių vargą susidūrus su karo grėsme ir neįtikėtiną solidarumą, padedantį įveikti ir didžiausius iššūkius. „Kad ubagai po šiai dienai renkasi bažnyčias – logiška. Bet ir labai gražu, palaiminga. Tarsi patvirtinimas, jog čia gyvena geros širdies žmonės“, – „Šiaurės Atėnuose“ rašo kun. Julius Sasnauskas. Kiekvienam pirmasis Lietuvos atkūrimo dešimtmetis vis kitoks. Tai akcentuoja MO muziejaus naujosios parodos „Rūšių atsiradimas. 90-ųjų DNR“ kuratoriai.

Ketvirtadienio, spalio 3-iosios, skaitiniai

„Pasakoju privalumus, sakau žmonėms, kad tai mokslu pagrįsti metodai, kad NŠP – patikimiau už bet kurią kontracepciją,“, – sako NŠP mokytoja E. Kosaitė-Čypienė. Praėjusį ketvirtadienį startavo kasmėnesinis ciklas „Pokalbiai ne apie teatrą“. Pirmoji ciklo diskusija buvo skirta istorinės atminties tematikai, kuri tapo itin aktuali nuvilnijus visuomenę supriešinusioms audringoms diskusijoms dėl Jono Noreikos atminimo lentos ir Kazio Škirpos gatvės pavadinimo likimų. Apie tai kalbėjomės su Vytautu Toleikiu ir Liudvika Pociūniene. Trečioji Czesławo Miłoszo premija įteikta Vytui Dekšniui už Andrzejo Franaszeko knygos „Miłoszas. Biografija“ vertimą iš lenkų kalbos. Kas vertėjui buvo sunkiausia verčiant ir ką dar jis svajoja išversti? „Kiekvieną minutę turime susimąstyti apie amžinąsias vertybes. Tai iš tikro yra svarbu. Kasdienybėje mus dažnai išblaško smulkmenos ir detalės“, – teigia Ray Bartkus.

Trečiadienio, spalio 2-osios, skaitiniai

Įžvalgomis apie Europos padėtį dalinasi Lenkijos istorikas, diplomatas, buvęs užsienio reikalų ministras, o dabar pareigas Europos Parlamente einanatis Witoldas Waszczykowskis. Marijos Drėmaitės pasakojimas apie Lazdynų mikrorajono atsiradimą ir vystymąsi Vilniuje. Marijos Keršanskienės tinklalaidėje – pokalbis su keturių vaikų mama, psichologe, dula, knygos „Motinystės kelias“ autore Sigita Valevičiene.

Antradienio, spalio 1-osios, skaitiniai

Su psichologe A.Kuriene kalbamės apie tai, kaip derėtų seneliams išlaikyti harmoningą pusiausvyrą tarp noro mylėti ir noro paauklėti tiek savo vaikus, tiek anūkus. Dažniausiai manoma, kad, jeigu mokytojas sukurs tinkamą mokymosi aplinką, mokiniai galės mokytis beveik be jokios mokytojo pagalbos, vedami patyrimo ir atradimo džiaugsmo. Videopasakojimas apie Joniškėlio mirties bataliono partizaną Petrą Jasiūną. 25 metų Paštuvos vienuolijos atkūrimo proga – pokalbis su to laikmečio liudininke s. Marija Juozapa.

Pirmadienio, rugsėjo 30-osios, skaitiniai

Šventųjų pranciškonų kultas toks platus, nes jie su begaline meile žvelgia į savo aplinką, savo žmones, savo brolius kaip į potencialius šventuosius, užtikrindami savo veikla išganymą visai žmonijai. „Mūsų aplinka tapo esminiu būdu gyventi tikėjimu ir kartu keliauti“, – rašo tėvas jėzuitas Antanas Saulaitis. Dariaus Indrišionio komentaras apie Laisvės kalvą sostinės Lukiškių aikštėje. Gintautas Vaitoška rašo apie naują buriamą krikdeminę politinę jėgą.

Sekmadienio, rugsėjo 29-osios, skaitiniai

Kas yra vidinė pilnatvė? Kodėl dažnai tenka apgailestauti, kad gyvename tik dalinį gyvenimą? Popiežiaus Pranciškaus žinia 105-osios Pasaulinės migrantų ir pabėgėlių dienos proga. Apie Fokoliarų judėjimą, į Lietuvą atėjusį 7-ajame dešimtmetyje, kalbamės su jo nare, ilgamete „Bernardinai.lt" bendraautore Saulena Žiugždaite. Pokalbis apie rašytojo amatą, pirmąją knygą ir būsimus kūrybinius planus su Australijos lietuve Kristina Dryža.

Šeštadienio, rugsėjo 28-osios, skaitiniai

Į Vilniaus bernardinų bažnyčią atkeliavo garsieji Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, fotografo Romualdo Požerskio „Atlaidai“. Kauno jėzuitų gimnazijai sukanka 95 metai: pasakojimas apie pirmąjį šios įstaigos direktorių, neoficialų prezidento A. Smetonos patarėją Joną Kippą. Ketvirtoji a.a. Valdo Mackelos Giesmių giesmės komentaro dalis. Dauno sindromą turinčios mergaitės mamos istorija.

Penktadienio, rugsėjo 27-osios, skaitiniai

„Joks krikščionis negali išvengti šventumo poreikio. Tad labai įdomu leistis į šį nuotykį – patį gražiausią ir didingiausią iš visų.“ Mečetė ne tam, kad žmonės tarpusavyje peštųsi. Ji tam, kad čia jie susitiktų. Kad čia susijungtų skirtingos tautos, mentalitetai, kultūros, kad vienų žmonių nuomonė priartėtų prie kitų. Vilties prezidentu pramintas Stasys Lozoraitis, palikęs mus lygiai prieš ketvirtį amžiaus, šiemet, rugpjūčio 2 d., būtų minėjęs 95-ąjį gimtadienį, o jo brolis Kazys, ilgametis Lietuvos ambasadorius prie Šv. Sosto, liepos 23 d. – 90-ąjį. Interviu su Vytautu Ališausku. Pokalbis su Klaipėdos dramos teatro meno vadovu Gintaru Grajausku apie dramos rašymo ir statymo meną, jo pjesių knygą „Kas prieš mus“ ir tai, kaip užsiauginti publiką, kuri neieškotų teatre komercinių spektaklių.

Ketvirtadienio, rugsėjo 26-osios, skaitiniai

Pokalbis su doc. dr. Nerija Putinaite apie naująją jos knygą „Skambantis molis: Dainų šventės ir Justino Marcinkevičiaus trilogija kaip sovietinio lietuviškumo ramsčiai“. Ispanijos vyskupai perspėjo tikinčiuosius dėl populiarėjančios sąmoningumo meditacijos. Kodėl? Amerikiečių pranciškonė vienuolė neatmeta galimybės, kad ateityje Bažnyčioje patarnaus... robotai kunigai. Kiek tai realu? Minime Dievo tarnaitės, kankinės Adelės Dirsytės mirties metines.

Trečiadienio, rugsėjo 25-osios, skaitiniai

Apie mažus vaikus kamuojančius „ožius” kalbamės su katalikiškojo darželio „Mažutėliams” vadove s. Viktorija Voidogaite. Pasakojimas apie mokslininką, farmacijos Lietuvoje pradininką Petrą Raudonikį. Interviu su Seimo nariu Žygimantu Pavilioniu apie neopagonybės sklaidą kaip Kremliaus interesą ir apsimestinį Vladimiro Putino krikščioniškų vertybių gynimą. Pokalbis apie jaunų žmonių Lietuvoje savivertę.

Antradienio, rugsėjo 24-osios, skaitiniai

Trumpa apžvalga apie religiją išpažįstančiųjų persekiojimus Kinijoje. Kodėl kalbantys apie tai, kad faktų įsiminimas trukdo gilesniam supratimui, klysta? Prieš 130 m. gimė filosofas, kunigas Izidorius Tamošaitis. Gediminas Jankus apie Gintaro Varno spektaklį „Sombras“: „Tai skausmingas atviras atsivėrimas-atvėrimas, pokalbis apie Teatro prigimtį, dvejonės ir tikrosios esmės paieškos.“

Pirmadienio, rugsėjo 23-iosios, skaitiniai

Monika ir Justas Tekučiai – pora, kuri prieš metus Katedros aikštėje miniai žmonių liudijo apie tikėjimą ir viltį. Kuo ši šeima gyvena šiandien ir ką jai davė popiežiaus vizitas? Pogrindis yra žmogiškesnis ir, man atrodo, nuoširdesnis nei oficialioji mainstryminė kultūra, teigia Aleksandra Fominaitė. Kviečiame pasivaikščioti po Vilnių su Icchoko Rudaševskio „Vilniaus geto dienoraščiu“ ir bent akimirką pamėginti suprasti, ką anuomet žydui reiškė gyventi Vilniaus gete. Litvako Saadia Bahato gyvenimo istorija, kupina pačių sunkiausių išbandymų.

Sekmadienio, rugsėjo 22-osios, skaitiniai

Gabrielė Gailiūtė-Bernotienė rašo apie laimę gyventi bendruomenėje. Lygiai prieš metus Lietuvoje viešėjo popiežius Pranciškus. Interviu su pasaulinio garso čekų rašytoju M. Kundera, rengtas 1985-aisiais. Stebėtina, bet daugiau kaip trijų dešimčių metų senumo įžvalgos tebeaktualios.

Šeštadienio, rugsėjo 21-osios, skaitiniai

Videopasakojimas apie „Šv. Jono vaikų“ globos namus. Pokalbis su „Lesės“, vienos didžiausių Lietuvoje savanoriškos gyvūnų globos organizacijos atstove. Alvydo Šlepiko poezijos rinktinės „Mano tėvas žūsta“ recenzija. Nuo karjeros abortų klinikoje iki kovos už gyvybę - amerikietės Abby Johnson istorija.

Penktadienio, rugsėjo 20-osios, skaitiniai

Koks buvo linų ir kanapių dievo vardą pasirinkęs Juozas Tumas? Ką apie jo asmenybę byloja kūrybinis palikimas? Kodėl turėtume iš naujo mokytis skaityti ir perskaityti Vaižgantą? Apie žmogaus veiklos padarinius mūsų gamtai kalbamės su Gamtos paveldo fondo atstovais. Savo parodos „Vilniaus veidai“ kameriškesnę versiją Vilniaus mažojo teatro fojė pristato dailininkė, grafikė, fotografė Aleksandra Jacovskytė.

Ketvirtadienio, rugsėjo 19-osios, skaitiniai

Justinas Dementavičius rašo apie krikščioniškosios demokratijos ir tautos suplakimą. Kristina Tamelytė aptaria Suomijos švietimo sistemos ir šalies ekonominio vystymosi ryšį, išsilavinimo kokybei reikalingas visuomenės vertybes ir, ko iš tiesų galėtume pasimokyti iš Suomijos. Praėjusią savaitę Vokietijos vyskupai iš Vatikano gavo laišką, kuriame surašyti nuogastavimai dėl gruodžio mėnesį pradėti planuojamo „sinodinio kelio“. Vienas ryškiausių savo pėdsaką Vilniaus universiteto rūmuose palikusių dailininkų – grafikas Rimtautas Gibavičius, kurio freskos puošia du Filologijos fakulteto vestibiulius.

Trečiadienio, rugsėjo 18-osios, skaitiniai

Rudens pradžią ir šimtąjį sezoną Nacionaliniame Kauno dramos teatre Gintaras Varnas pažymėjo premjera „Sombras“ (liet. „Šešėliai“). Spektaklio recenzija, publikuota „Menų faktūroje“. Pokalbis su istorike Irena Vaišvilaite apie kardinolų skyrimus. Aspergerio sindromą turinčio Povilo istorija – nuo berniuko, iki studijas pabaigusio ir darbo pagal specialybę ieškančio vyro.

Antradienio, rugsėjo 17-osios, skaitiniai

Videopasakojimas apie Nepriklausomybės kovų savanorį Joną Vileišį. Naujojo Kristinos Sabaliauskaitė romano „Petro imperatorė“ recenzija. Knygynuose pasirodė nauja kunigo A. Saulaičio SJ atsakymų į vaikų klausimus knygelė „Kaip pradėti tikėti?“ Antanas Sutkus pradėjo fotografuoti buvusius getų kalinius 1988 m., praėjus 44 metams po Kauno geto ir 45-eriems – po Vilniaus geto likvidavimo.

Pirmadienio, rugsėjo 16-osios, skaitiniai

Ar daugeliui žinomos Suomijos švietimo sistemos stiprybės iš tiesų yra pagrindinė puikių pasiekimų PISA testuose priežastis? Kostas Biliūnas rašo apie pastatą Vilniaus Naujamiesčio rajone, kurį sunku įvardyti – buvusi bažnyčia, buvę kultūros rūmai, buvęs amerikietiškų kėglių klubas, teatras ar šiuolaikinio meno galerija. Kelis dešimtmečius Kipre gyvenanti rašytoja: „Tapatybė, kaip ir namai – virsmų kupina sąvoka, o tautybę nešiojiesi savyje kaip širdies tatuiruotę.“ Apie vaikų sveikatos problemas kalbamės su gydytoja ortopede-traumatologe J. Kociūte-Ravinskiene.

Sekmadienio, rugsėjo 15-osios, skaitiniai

Gerojo Ganytojo, 99 avis paliekančio dėl vienos nuklydusios ir besileidžiančio jos ieškoti, įvaizdis ir pakelia mus, ir parklupdo. 2019-ųjų lapkričio 19 dieną sueis trisdešimt metų, kai mažesnieji broliai pranciškonai išėjo iš pogrindžio ir Lietuvai tebesant Sovietų Sąjungos sudėtyje sugrįžo tarnauti į Kretingos parapiją. Prisiminimais dalijasi brolis kunigas Benediktas Jurčys. Kokiu būdu galime turtinti vaiko žodyną? Pasakoja katalikiško darželio „Mažutėliams“ mokytoja Indrė. „Bet mūsų švelnumas miestui nebuvo naujas, – dabar nuo metų kalno galiu tai patvirtinti, – mes tik kartojome buvusį kitų žmonių švelnumą šiam miestui“, – Regimantas Dima rašo apie Vilnių.

Šeštadienio, rugsėjo 14-osios, skaitiniai

Redakcijos rudens pradžios knygų lentyna. Virginija Adomonytė rašo apie kryžiaus pasirinkimą. Šiandien Ortodoksų Bažnyčioje – „indikto pradžia“. Paaiškina diakonas Gintaras Sungaila. 74-ąjį sezoną Lietuvos rusų dramos teatras pradės galingai – režisieriaus Jono Vaitkaus spektakliu, kurį įkvėpė rusų poeto Vladimiro Majakovskio kūryba.

Penktadienio, rugsėjo 13-osios, skaitiniai

Darius Meškauskas apie savo, kaip režisieriaus pedagogo, spektaklį „Kreditoriai“: „Aktoriai čia turės kėdę, stalą ir vienas kito akis.“ Integralioji ekologija nėra popiežiaus Pranciškaus išradimas, tačiau, be abejo, jis ją visapusiškai ir labai praktiškai plėtoja. Augminas Petronis rašo apie 60-ąjį jubiliejų švenčiantį vieną žymiausių lietuvių filosofų – profesorių Alvydą Jokubaitį. „Šie žmonės šeimose dažnai negali išsipasakoti. Vienas ugniagesys man yra sakęs: jeigu jo žmona viską žinotų – kaži ar išleistų į darbą...“– pasakoja kun. D. Klimašauskas.

Ketvirtadienio, rugsėjo 12-osios, skaitiniai

Nors ne visada popiežius mylėjome, bet dar niekada anksčiau neleidome sau taip atvirai juos kritikuoti ar net kvestionuoti. Kas nutiko? Pokalbis su prof. Jono Vaičenoniu apie Kauno tapatybės formavimąsi tarpukariu ir jos sąsajas su dabartiniu Kaunu. Kun. Alfondo Lipniūnio beatifikacijos bylos postulatoriaus kun. Vitalijaus Kodžio įžvalgos apie A. Lipniūnio asmenybę ir paskutinius gyvenimo metus. Poetas Mindaugas Nastaravičius skaito eilėraštį iš poezijos rinktinės „Bendratis“ (leidykla „Tyto alba“, 2018 m.).

Trečiadienio, rugsėjo 11-osios, skaitiniai

Kartais iškalbingesnis už bet kokius žodžius yra ištikimas buvimas, išlaikant ramią tylą. Ištrauka iš Piotro Koźlako knygos „Kaip išgyventi ligą, kančią, vienatvę ir mirtį“. Giedros Radvilavičiūtės esė rinkinyje „Tekstų persekiojimas“ sudėta daug autorės svarstymų apie visuomeninį gyvenimą, yra grynos pub­licistikos, o antrojo skyriaus tekstuose iš viso nebeliko tikrovę pratęsiančio fikcinio pasakojimo.

Antradienio, rugsėjo 10-osios, skaitiniai

Pasak filmo „Animus animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)“ režisierės, sunkiausia buvo parodyti ir sukurti žvėries žvilgsnį, gal dėl to kuriant filmą ir užtrukta šešerius metus, nes pirma reikėjo suprasti, kaip tas žvėris žiūri. Vaikai atsako į klausimą, kaip jie supranta, kas yra kunigas. Pokalbis su naujos krikdemiškos politinės jėgos iniciatoriumi Vytautu Sinica.

Pirmadienio, rugsėjo 9-osios, skaitiniai

Kaip kurti katalikišką politikos viziją vis labiau pokatalikiškame pasaulyje? Trečiojo tūkstantmečio krikščioniškos demokratijos programos apmatai. „Mylima Ly“ – taip švelniai kreipėsi laiškuose į žmoną Emiliją rašytojas Vincas Mykolaitis-Putinas, pasirašydamas „Tavo Vy“. Kokiomis prielaidomis remdamasis J. Petersonas mąsto, kokį pasaulį šios prielaidos siūlo, ir ar iš tiesų norėtumėte tokiame pasaulyje gyventi? Julija Braukylienė rašo apie telefonų įtaką mūsų kasdienybei ir kaip galima ją suvaldyti.

Sekmadienio, rugsėjo 8-osios, skaitiniai

Šio sekmadienio meditacija kviečia prisiminti, kuo Marija yra tokia išskirtinė. Gegužės pabaigoje buvo pristatytas naujas projektas, kuruojamas Lietuvos muziejų asociacijos – Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kelias. Pokalbis apie naują albumą „Represuoti 1918–1940 m. Lietuvos Respublikos Vyriausybės ministrų kabinetų nariai“ su jo sudarytoja istorike Ramune Driaučiūnaite. Brolio Gedimino Numgaudžio atsiminimai apie ypatingą laikotarpį, kai pranciškonai išgyveno atgimimą ir aukštyn kojom vertė įprastą religingumą.

Šeštadienio, rugsėjo 7-osios, skaitiniai

Sidnėjuje gyvenanti rašytoja teigia, kad Vilniaus negalima vertinti, jį galima tik mylėti: „Sidnėjuje tyrinėju pasaulį, o Vilniuje sugrįžtu į save.“ „Ruduo juk tarsi vakaras, užtat pavasaris – tikras rytas tiems, kurie jo sulauks“, – dienoraštyje rašo Henrikas Gudavičius.

Penktadienio, rugsėjo 6-osios, skaitiniai

Pasakojimas apie Ayą Kimurą, kuri gyvena ir studijuoja Tokijuje, tačiau savo pagrindiniu moksliniu interesu pasirinko Lietuvos muziejus, o hobiu – lietuvių kalbą. Pokalbis su dr. Urte Neniškyte apie autizmą neuromoksliniu požiūriu. „Man garbė, kad amerikiečiai puola“, – sakė popiežius Pranciškus lėktuve pakeliui į Mozambiką rugsėjo 4-ąją, dovanų iš drauge skridusio prancūzų žurnalisto gavęs jo knygą „Kaip Amerika nori pakeisti popiežių“.

Ketvirtadienio, rugsėjo 5-osios, skaitiniai

Pasaulio krepšinio čempionato proga – vysk. A.Poniškaitis kalba apie šio žaidimo grožį, sąsajas su krikščioniškomis idėjomis ir kodėl vyskupui svarbu ne tik melstis, bet ir sportuoti. Pokalbis su Vilniaus kunigų seminarijos rektoriumi kun. Andžejumi Šuškevičiumi apie kunigystę. Māra Ķimele, Darius Meškauskas, Oskaras Koršunovas, Marius Pažereckas – keturi skambūs ir daug žadantys vardai, su kuriais Klaipėdos dramos teatras šauna į naują sezoną.

Trečiadienio, rugsėjo 4-osios, skaitiniai

15-ojo dienraščio gimtadienio proga įžvalgomis dalijasi nuolatiniai „Bernardinai.lt“ skaitytojai. Nors ją dar būtų galima vadinti vaiku, ji rūpinasi tuo, kas nevaikiška ir kas yra ne jos, bet pasaulį valdančių suaugusiųjų rankose – apie Gretą Thunberg, neeilinę šešiolikmetę iš Švedijos. Grigališkojo choralo dirigentas iš Lenkijos – nepaprastai veiklus profesinėje srityje, ne tik tyrinėjantis ir atliekantis grigališkąjį choralą, bet ir besigilinantis į bažnytinę muziką platesne prasme. Pasak politikos filosofo Y. Hazony, kvaila kirsti šaką, ant kurios sėdime, ir išsižadėti tautinės valstybės idėjos, įgalinančios tautas rūpintis savo pačių likimu, puoselėti tradicijas, eksperimentuoti su santvarkomis.

Antradienio, rugsėjo 3-iosios, skaitiniai

Pasakojimas apie Lietuvos Nepriklausomybės kovų savanorį Kazimierą Abukavičių. Pokalbis su ekologiškų prekių parduotuvė „Zeroteka“ vadove Monika Dumčiūte apie tai, kaip paprastai prisidėti prie taršos mažinimo kasdieniais pasirinkimais. Per pastaruosius metus užsipildė spraga: atsirado kokybiškos literatūros, vaizduojančios nelengvą ir daugiareikšmį Lietuvos istorijos periodą nuo vėlyvojo sovietmečio iki maždaug dutūkstantųjų. Pokalbis su būsimuoju kardinolu Sigitu Tamkevičiumi apie netikėtą žinią, susitikimus su popiežiumi ir nedingstančią pergalingą šypseną.

Pirmadienio, rugsėjo 2-osios, skaitiniai

Kristina Tamelytė svarsto apie universiteto prasmę ir betikslio pažinimo poreikį kiekvienam iš studijuojančių. Stepas Eitminavičius rašo apie pirmuosius rugsėjus dirbant mokytoju Linkmenyse. „Naujojo cirko savaitgalį“ šiemet kuruojantis Audronis Imbrasas: „Dėliodami programą šių metų festivaliui kuo įdomiau, norėjome, kad žiūrovams užimtų kvapą ir po šešių dienų jie liktų sužavėti.“ Ištrauka iš benediktinų vienuolio Anselmo Grüno knygos „Gyvenimo vidurys kaip dvasinė užduotis“

Sekmadienio, rugsėjo 1-osios, skaitiniai

Kaip patirti daugiau džiaugsmo? Toks yra kiekvienos širdies troškimas. Neretai susipainiojame ir patikime mintimi, kad pasitenkinimo suteiks, pavyzdžiui, pranašumo jausmas. Interviu su prof. Pauliumi Subačiumi apie pranciškonų įtaką Katalikų Bažnyčios Lietuvoje dvasiniam atsinaujinimui. Pasakojimas apie Antaną ir Sofiją Smetonas ir jų įspūdingą gyvenimą kartu ir Lietuvos valstybei. Eduardas Mieželaitis, pasak Elenos Baliulytės, galėtų pasirodyti „Gyvosios poezijos“ serijoje, bet neišvengtume komplikacijų – ir jas keltų ne tiek ideologinis sovietmečio kontekstas, kiek jo modernistinės poetikos specifika.