Kūrėjų portretai | Skaitau

Balandžio 21 d.
Pristatytas festivalio „Literatūrinės slinktys“ jaunųjų rašytojų knygų rinkinys

Asociacijos „Slinktys“ organizuojamame festivalyje „Literatūrinės slinktys“ pristatytas išskirtinio dizaino penkių jaunųjų rašytojų knygų rinkinys.

Balandžio 19 d.
Literatūros magas Kimas Leine – apie skaudžias patirtis ir iš jų gimstančią kūrybą
Miglė Apyvalaitė - VU naujienos

Įspūdžiai iš susitikimo su danų rašytojumi Kimu Leine, kuris pasakojo apie sukrečiančias asmenines patirtis, kūrybos kontekstus, apie tai, kokiomis sąlygomis gimsta gera literatūra.

Kovo 8 d.
K. Sabaliauskaitė: Vilniaus knygų mugė – fiziškai intensyviausias laikas
lrt

Rašytojos Kristinos Sabaliauskaitės istorinių romanų ciklas „Silva rerum“ pripažįstamas vienu reikšmingiausių įvykių lietuvių literatūros dešimtmetyje.

Vasario 3 d.
Rašytoja Paula McLain: „Rašyti apie neeilinę asmenybę – didžiulė privilegija“

Knygnuose ką tik pasirodė amerikiečių rašytojos Paulos McLain romanas „Ledi Afrika“. Paulą McLain kalbina britų „Richard and Judy club“ tinklaraščio autoriai Richardas Madeley ir Judy Finnigan.

Sausio 18 d.
Netradicinis interviu: kūrybinis knygos „Laimė yra lapė“ duetas1

Paprastai interviu klausimus pateikia žurnalistai ar interneto dienoraščių (blog‘ų) kūrėjai. Tačiau šis interviu kitoks. Šįkart knygos „Laimė yra lapė“ kūrėjos Evelina Daciūtė ir Aušra Kiudulaitė klausinėja viena kitos.

Sausio 5 d.
Ar mums reikia Hermano Zudermano?4
Marijus Šidlauskas

Akivaizdu, jog Hermano Zudermano (Hermann Sudermann) (1857–1928) žvaigždžių valanda praėjo sykiu su jo gyvenamuoju laiku. Tačiau akivaizdu ir tai, kad šio rašytojo dar nesame deramai perskaitę ir suvokę.

Gruodžio 14 d., 2016
Humoro filosofija. Pokalbis su rašytoju Aloyzu Tendzegolskiu4
Česlovas Skaržinskas

Sakoma, kūryba iš niekur neateina – ją maitina gyvenimas. A. Tendzegolskio kūrybai būdingas itin savitas literatūrinis braižas: kone matematinis mąstymas, taiklus, spalvingas satyrinis žodis. 

Gruodžio 7 d., 2016
Dainius Gintalas. Žodžių adatėlėmis, gyvasties punktyrais1
Gediminas Kajėnas - Kelionė

„Mano estetika iš esmės ekspresionistinė su psichodeliniu priedu. Taigi, kvanktelėjusi, nerimastinga, teigianti gyvastį, o gyvasties be skausmo nebūna…“

Lapkričio 28 d., 2016
K. Navakas: „Jei atrodo, kad viską atradai, pasikabink ant sienos vietoj ikonos“
lrt

Mirtis pirmame knygos sakinyje reiškia, kad pasibaigė kažkoks vienas gyvenimo etapas – tam etapui jau mirei, bet prasidėjo kitas, sako romano „Vyno kopija“ autorius Kęstutis Navakas.

Lapkričio 3 d., 2016
Saulius Šaltenis: „Literatūra man visada buvo žaidimas“7

Pervažiavau mašina Panevėžį ir atsirado idėja, siužetas. Pjesė bus apie Panevėžį ir nepriklausomybės pradžią. Tai labai vaizdingas lūžinis metas...

Spalio 25 d., 2016
Saulės tako vaikai6
Česlovas Skaržinskas

Stasys dažniausiai kūręs savo nuošaliame, tykiame Merkinės vienkiemyje, visiškai šalia Gudakiemio kaimo. Kone Dzūkijos laukų ir miškų širdyje. Gal todėl ir jo poezija tokia sklidina dzūkiško kolorito.

Spalio 17 d., 2016
Liūdesio žmogus Aputis1
Vytautas Narbutas - Žurnalas „Tarp knygų“

Juozo jėga, jo aiškios mintys ir vaizdingi pasakojimai traukė žmones. Kartu su juo jausdavaisi saugus ir niekada nebūdavo nuobodu, gyvenimo kasdiena nusidažydavo vienokia ar kitokia spalva.

Spalio 14 d., 2016
Charlesas Simicius: „Vienintelė poeto užduotis yra parašyti gerą eilėraštį“
Literatūra ir menas

Žmogus, išgyvenęs ir matęs daugybę dalykų, vis dar aistringai stebi pasaulį aplink save. Poezija tėra savitas būdas pažinti, sako jis.

Spalio 11 d., 2016
Rašytoja Lena Andersson: „Įtrūkis tarp kalbos ir tikrovės yra literatūros pagrindas“

Kalba negalima pasikliauti, ji nėra tiksli ir nuolat evoliucionuoja. Tokia kalbos prigimtis. Žodžiai ir sakiniai yra reikalingos konstrukcijos, bet jos interpretuoja, o ne atspindi tikrovę. 

Rugsėjo 30 d., 2016
Regimantas Dima: Per lengvą gyvenimą prarandama kario dvasia
Vaiva Lanskoronskytė

Naujame R. Dimos istoriniame šnipų romane „Bronislovas ir imperatorius“ pasakojima apie Žemaitijos bajorą Bronislovą Grombčevskį ir spalvingą jo gyvenimą.

Rugsėjo 25 d., 2016
Pasigendu. Juozo Apučio aštuoniasdešimtmečiui
Jonas Juškaitis - Žurnalas „Tarp knygų“

Per visą gyvenimą labiausiai man teko bendrauti su Juozu Apučiu. Ypatinga ta mudviejų bičiulystė – prozininkas ir poetas.

Rugsėjo 19 d., 2016
Laisvė tremtyje: apie suskaidytą Stefano Zweigo gyvenimą

„Nepakeliama tremtis“ pasakoja tragišką Zweigo šlovės ir nusivylimo istoriją. George’as Prochnikas, taip pat išeivių iš Vienos palikuonis, skaitytojams išskleidžia menininko, tikėjusio vieninga Europa, minčių ir jausmų žemėlapį.

Rugsėjo 18 d., 2016
Havajai Lietuvos vaikams!

Su kūrinio autore Vaiva Rykštaite ir iliustruotoja Viktorija Ežiukas kalbame apie knygos kūrimo procesą, Havajų svajones ir realybę.

Rugsėjo 7 d., 2016
Visa Juozo Apučio teisybė. Apie romanus, noveles, jaunystės laikus ir kita
Žurnalas „Tarp knygų“

Nesu iš tų žmonių, kuris pripažintų, kad kūryba, menas yra kažikas va tokio – nutiško kaip seilytė iš burnos, ir viskas. Nė velnio. Reikia dirbt, reikia galvoti...

Rugsėjo 5 d., 2016
J. R. R. Tolkieno kūryba – tikras krikščioniškas mitas32
Gabrielius E. Klimenka OPs - Kelionė

Mums, kaip krikščionims, Tolkieno kūryba yra svarbi skelbiamomis vertybėmis, o paties profesoriaus asmenybė ne vienam galėtų būti sektinas krikščioniškumo pavyzdys.

Rugpjūčio 25 d., 2016
Ieškok švytinčio krūmo. J. Apučio 80-mečiui
Viktorija Daujotytė - Žurnalas „Tarp knygų“

Žmogiškieji ryšiai yra patys didžiausi įpareigojimai ir įsipareigojimai. Jie persmelkia ir literatūrą.

Rugpjūčio 18 d., 2016
Kostas Kubilinskas: tarp dviejų ugnių48
Erika Urbelevič

Sovietmečiu apie tai buvo kalbama pašnibždomis, bet artėjant Sąjūdžiui žinia pasklido plačiai – 1949-aisiais K. Kubilinskas partizanus nušovė, išdavė, pabėgo... Skubėta atsiriboti nuo jo išdavystės ir nuo paties poeto.

Liepos 21 d., 2016
Mindaugas Nastaravičius: „Daugiau jokių tikrų istorijų. Tik tos, kurias sukursiu“2
Lina Žukauskaitė - Kelionė

Prieš penkerius metus maniau, kad poezijos pamatas yra nuoširdumas. Kad jei būsiu iki galo nuoširdus, pasieksiu žmonių širdis. Dabar man atrodo svarbiausia nepabijoti pasijuokti iš savęs. 

Liepos 13 d., 2016
Šypsenos ilgumo anketa. Ramunė Savickytė

Ramunė vaikų literatūroje debiutavo dienoraščiu. Ne savo, o Adelės. Kadangi Ramunė dar ir piešia, tai pati viską ir iliustravo. Koks rezultatas? Jaunieji skaitytojai knygelę „Adelės dienoraštis. Ruduo“ išrinko Metų knyga vaikams!

Liepos 5 d., 2016
Šypsenos ilgumo anketa. Neringa Dangvydė1

Mane motyvuoja suvokimas, kad laiko gyventi turime mažiau nei įsivaizduojame. Jei ne tas suvokimas, ko gero, niekad nieko nebaigčiau.

Liepos 2 d., 2016
In memoriam. Henrikas Algis Čigriejus: „Nemokėjau rašyti apie tai, kas manęs nejaudina“
Kelionė

Iš prigimties buvau knygius. Už tai, kad rašau, matyt, yra kažkaip nulemta.

Birželio 25 d., 2016
Išplėšti Salomėjos Nėries dienoraščio puslapiai
Jūratė Riepšaitė

Vieniems Salomėja Nėris – iškiliausia lietuvių lyrikė, kitiems – tėvynės išdavikė, „Poemos apie Staliną“ autorė. Jos asmenybė ir kūryba iki šiol kelia nemaža klausimų ir ginčų.

Birželio 22 d., 2016
Kaip Sokratas įkvėpė Virginią Woolf?

Iš pirmo žvilgsnio modernistė rašytoja Virginia Woolf ir klasikinis graikų filosofas Sokratas, žymus ir dėl to, kad niekada neužrašinėjo savo idėjų, neatrodytų turintys labai daug bendra.

Birželio 21 d., 2016
Marcelijus Martinaitis: pilietis ir kūrėjas epochų sankirtoje
Žurnalas „Tarp knygų“

M. Martinaitis lietuvių savimonėje įtvirtino nebesančios, numelioruotos, paliktos, išnykusios, prarastos, parduotos tėviškės amžinumą, amžiną esatį.

Birželio 4 d., 2016
Šypsenos ilgumo anketa. Selemonas Paltanavičius2

Žinomas gamtininkas, daugiau nei dvidešimties knygų autorius šį pavasarį buvo apdovanotas Vaikų literatūros premija už talentingą kūrybą vaikams.

Françoise Sagan gyvenimas priminė jos pačios romanų siužetus3

Fr. Sagan romanų lietuviškai išleista išties nemažai. Tačiau pats storiausias populiariosios prancūzų rašytojos kūrinys „Išsidažiusi moteris“ pasirodė visai neseniai. Jame ir vėl pasakojama apie meilę.

Gegužės 24 d., 2016
Šypsenos ilgumo anketa. Rebeka Una

Debiutavusi paauglių literatūros konkurse, Rebeka Una gavo ne tik daugiausia skaitytojų simpatijų Metų knygos rinkimuose, bet buvo įvertinta ir specialistų.

Gegužės 19 d., 2016
Atvirlaiškis Rasai. Pokalbis su Ričardu Šileika

Ričardas Šileika – smulkmenų meistras, kurio poezija gimsta iš kasdienybės detalių. Jis kuria nekurdamas ir būtent tai paradoksalus Ričardo meno grožis...

Gegužės 2 d., 2016
Šypsenos ilgumo anketa. Neringa Vaitkutė

Knygos yra didžiausias pasaulio gėris. Jose gyvena visi pasaulio žodžiai, vienas per kitą pasakojantys istorijas, kurias kiekvieno mūsų vaizduotė piešia savaip.

Balandžio 28 d., 2016
Liutauras Degėsys: Nėra klastingesnio priešo, nei kasdienybė, atbukinanti jausmus1
Greta Martinkutė

Pokalbis su rašytoju Liutauru Degėsiu, aštuonių poezijos knygų, trijų filosofinių esė rinkinių ir romano „Dvi istorijos apie vieną meilę“ autoriumi.

Balandžio 25 d., 2016
Rašytoja Fariba Vafi: „Rašymas nepakenčia klišių“

Pastaraisiais metais moterų tapatybė Irane stipriai pasikeitė, tai turėtų pastebėti kiekvienas, atidžiau žvelgiantis į šios šalies visuomenę. Pokyčiai vyko skirtingose srityse. Turbūt didžiausias šių dienų pasikeitimas yra stiprėjanti moterų savimonė.

Balandžio 20 d., 2016
Valkata ar poetas?8
Daiva Grigelytė

Beprasmiška Rimo kūrybą gretinti su jo gyvenimo kreive – joje nerasime susikirtimo taškų – Gyvenimo, kuriuo jis sklendė tarsi įgudęs banglentininkas. Ir net mirtis jo neprigavo

Balandžio 19 d., 2016
Šypsenos ilgumo anketa. Tomas S. Butkus

Tomas S. Butkus knygų vaikams parašė lygiai tiek, kiek turi vaikų. Jo knygų veikėjo vardas turi tiek žodžių, po kiek T. S. Butkus turi vaikų ir savo knygų vaikams. 

Balandžio 13 d., 2016
Jurga Lago: „Niekada nesistenk būti toks, kokį tave nori matyti aplinka“2

Knygą rašiau ilgai, ją vertino man svarbūs autoritetai (pirmiausia paaugliai), o tada išdrįsau ją paleisti į gyvenimą.

Šypsenos ilgumo anketa. Kristina Gudonytė

Kristina Gudonytė – vaikų, paauglių ir suaugusiųjų draugė, skaitytojams padovanojusi keturias knygas. Dvi iš jų paaugliams pasirodė vertos Metų knygos vardo. 

Balandžio 10 d., 2016
Pašėlusio „Normo pasaulio“ autorius: vaikai, kaip ir suaugėliai, juokiasi iš labai skirtingų dalykų

Jonathanas Meresas – britų rašytojas ir aktorius, knygų vaikams ir paaugliams autorius, ypač garsi jo knygų serija „Normo pasaulis“. Su autoriumi kalbamės apie tai,  kokios knygos juokingos vaikams...

Balandžio 5 d., 2016
Šypsenos ilgumo anketa. Vytautas V. Landsbergis1

Geriausiai kūryba liejasi kai esi tuščias. Tuštuma ištinka netekus ko nors svarbaus. Sergant – sveikatos, įsimylėjus – ramybės, miegant – proto, rudenį – paukščių, žiemą – lapų...

Balandžio 1 d., 2016
Katinas, vardu Marcelijus: Marcelijaus Martinaičio gimimo 80 – mečiui

Balandžio 1-ąją sukanka lygiai 80 metų nuo gerbiamo poeto ir rašytojo Marcelijaus Martinaičio gimimo. 

Kovo 29 d., 2016
Šypsenos ilgumo anketa. Renata Šerelytė

Pievelė, brūzgėlynai, kosmosas, sniegynai ir jūra – kas juos sieja? Taip, skaitytojau, tu visiškai teisus – krakatukai, rašyti-aprašyti Renatos Šerelytės ir skaityti-apskaityti skaitytojų! 

Kovo 26 d., 2016
Mano dešimtmečiai su Pauliumi Širviu
Jolanta Matkevičienė

P. Širvys – poetas, kurio eilės virtusios gyva legenda, tapusios žinomomis dainomis. Kovo 27-oji yra P. Širvio mirties diena, tad išvakarėse siūlome poetą prisiminti per itin asmenišką ir jautrų G. Morkūno vardo pirmosios esė konkurso dalyvės tekstą.

Kovo 21 d., 2016
Šypsenos ilgumo anketa. Lina Žutautė

Vaikystėje man labai patiko knygos apie daktarą Dolitlį, kuris mokėjo kalbėti su gyvūnais. Norėčiau ir aš taip mokėti.

Kovo 15 d., 2016
Šypsenos ilgumo anketa. E. Daciūtė1

Mikė Pukuotukas ir Pedingtonas – puikiai pažįstami meškinai, kuriuos sutikęs gatvėje tarsi savaime kilsteli kepurę ar spusteli leteną. Bet dar gali prasilenkti ir su tokiais ne visai meškinais, o visai meškiais, aprašytais Evelinos Daciūtės.

Kovo 13 d., 2016
Domėjimasis istorija, virtęs knyga apie lietuviškus takus1
Dalia Cidzikaitė

Nors JAV lietuvis Donatas Januta nėra retas svečias Lietuvoje, šių metų vasario paskutinį savaitgalį vykusioje Vilniaus knygų mugėje jis lankėsi pirmą kartą.

Kovo 10 d., 2016
Šypsenos ilgumo anketa. K. Kasparavičius1

Vaikų rašytojo ir dailininko Kęstučio Kasparavičiaus kūrybą mėgsta tiek vaikai, tiek ir didesnių dydžių batų savininkai. 

Kovo 3 d., 2016
Birutė Mar: „Rašyti vaikams – tai tarsi kalbėti gėlių kalba“

Man kūryba vaikams tapo savotiška „kauke“ – prisidengusi vaikišku nerūpestingumu, galiu kalbėti apie man svarbius dalykus. Galimybė paleisti savo sielą žaisti..