Kūrėjų portretai | Skaitau

Ir būdamas kunigas, Maironis žavėjosi moterimis 8

„Maironis buvo tikras vyras, neabejingas moterų grožiui ir ne vieną iš jų įsimylėjęs. Bet pareigos jausmas, ištikimybė duotai priesaikai neleido jam peržengti tam tikrų ribų“, – pabrėžia knygos „Maironis: laiškai. Atsiminimai“ sudarytojas Eugenijus Žmuida.

Zervynos, šilas ir Aputis 1

Mylėjo dzūkai žemaitį Juozą Aputį. Ir toji meilė niekur nedingo, net ir po rašytojo mirties.

Orhanas Pamukas: „Gyventojus ir miestą sieja dvasinis ryšys“

Nuostabus pokalbis su rašytoju O. Pamuku, prieš keletą dienų šventusiu savo 65-ąjį gimtadienį. Jo naujausią romaną „Tos keistos mano mintys“ visai neseniai išleido „Tyto alba“.

„Mano šuniškas gyvenimas, arba Kaip aš tapau žmogumi“: interviu su Garthu Steinu

Pokalbis su rašytoju Garthu Steinu, kurio naujausią labai populiarią knygą visai neseniai išleido leidykla „Tyto alba“.

Pristatytas festivalio „Literatūrinės slinktys“ jaunųjų rašytojų knygų rinkinys

Asociacijos „Slinktys“ organizuojamame festivalyje „Literatūrinės slinktys“ pristatytas išskirtinio dizaino penkių jaunųjų rašytojų knygų rinkinys.

Literatūros magas Kimas Leine – apie skaudžias patirtis ir iš jų gimstančią kūrybą
Miglė Apyvalaitė - VU naujienos

Įspūdžiai iš susitikimo su danų rašytojumi Kimu Leine, kuris pasakojo apie sukrečiančias asmenines patirtis, kūrybos kontekstus, apie tai, kokiomis sąlygomis gimsta gera literatūra.

K. Sabaliauskaitė: Vilniaus knygų mugė – fiziškai intensyviausias laikas
lrt

Rašytojos Kristinos Sabaliauskaitės istorinių romanų ciklas „Silva rerum“ pripažįstamas vienu reikšmingiausių įvykių lietuvių literatūros dešimtmetyje.

Rašytoja Paula McLain: „Rašyti apie neeilinę asmenybę – didžiulė privilegija“

Knygnuose ką tik pasirodė amerikiečių rašytojos Paulos McLain romanas „Ledi Afrika“. Paulą McLain kalbina britų „Richard and Judy club“ tinklaraščio autoriai Richardas Madeley ir Judy Finnigan.

Netradicinis interviu: kūrybinis knygos „Laimė yra lapė“ duetas1

Paprastai interviu klausimus pateikia žurnalistai ar interneto dienoraščių (blog‘ų) kūrėjai. Tačiau šis interviu kitoks. Šįkart knygos „Laimė yra lapė“ kūrėjos Evelina Daciūtė ir Aušra Kiudulaitė klausinėja viena kitos.

Ar mums reikia Hermano Zudermano?4

Akivaizdu, jog Hermano Zudermano (Hermann Sudermann) (1857–1928) žvaigždžių valanda praėjo sykiu su jo gyvenamuoju laiku. Tačiau akivaizdu ir tai, kad šio rašytojo dar nesame deramai perskaitę ir suvokę.

Humoro filosofija. Pokalbis su rašytoju Aloyzu Tendzegolskiu4

Sakoma, kūryba iš niekur neateina – ją maitina gyvenimas. A. Tendzegolskio kūrybai būdingas itin savitas literatūrinis braižas: kone matematinis mąstymas, taiklus, spalvingas satyrinis žodis. 

Dainius Gintalas. Žodžių adatėlėmis, gyvasties punktyrais1
Gediminas Kajėnas - Kelionė

„Mano estetika iš esmės ekspresionistinė su psichodeliniu priedu. Taigi, kvanktelėjusi, nerimastinga, teigianti gyvastį, o gyvasties be skausmo nebūna…“

K. Navakas: „Jei atrodo, kad viską atradai, pasikabink ant sienos vietoj ikonos“
lrt

Mirtis pirmame knygos sakinyje reiškia, kad pasibaigė kažkoks vienas gyvenimo etapas – tam etapui jau mirei, bet prasidėjo kitas, sako romano „Vyno kopija“ autorius Kęstutis Navakas.

Saulius Šaltenis: „Literatūra man visada buvo žaidimas“7

Pervažiavau mašina Panevėžį ir atsirado idėja, siužetas. Pjesė bus apie Panevėžį ir nepriklausomybės pradžią. Tai labai vaizdingas lūžinis metas...

Saulės tako vaikai6

Stasys dažniausiai kūręs savo nuošaliame, tykiame Merkinės vienkiemyje, visiškai šalia Gudakiemio kaimo. Kone Dzūkijos laukų ir miškų širdyje. Gal todėl ir jo poezija tokia sklidina dzūkiško kolorito.

Liūdesio žmogus Aputis1
Vytautas Narbutas - Žurnalas „Tarp knygų“

Juozo jėga, jo aiškios mintys ir vaizdingi pasakojimai traukė žmones. Kartu su juo jausdavaisi saugus ir niekada nebūdavo nuobodu, gyvenimo kasdiena nusidažydavo vienokia ar kitokia spalva.

Charlesas Simicius: „Vienintelė poeto užduotis yra parašyti gerą eilėraštį“
Literatūra ir menas

Žmogus, išgyvenęs ir matęs daugybę dalykų, vis dar aistringai stebi pasaulį aplink save. Poezija tėra savitas būdas pažinti, sako jis.

Rašytoja Lena Andersson: „Įtrūkis tarp kalbos ir tikrovės yra literatūros pagrindas“

Kalba negalima pasikliauti, ji nėra tiksli ir nuolat evoliucionuoja. Tokia kalbos prigimtis. Žodžiai ir sakiniai yra reikalingos konstrukcijos, bet jos interpretuoja, o ne atspindi tikrovę. 

Regimantas Dima: Per lengvą gyvenimą prarandama kario dvasia

Naujame R. Dimos istoriniame šnipų romane „Bronislovas ir imperatorius“ pasakojima apie Žemaitijos bajorą Bronislovą Grombčevskį ir spalvingą jo gyvenimą.

Pasigendu. Juozo Apučio aštuoniasdešimtmečiui
Jonas Juškaitis - Žurnalas „Tarp knygų“

Per visą gyvenimą labiausiai man teko bendrauti su Juozu Apučiu. Ypatinga ta mudviejų bičiulystė – prozininkas ir poetas.

Laisvė tremtyje: apie suskaidytą Stefano Zweigo gyvenimą

„Nepakeliama tremtis“ pasakoja tragišką Zweigo šlovės ir nusivylimo istoriją. George’as Prochnikas, taip pat išeivių iš Vienos palikuonis, skaitytojams išskleidžia menininko, tikėjusio vieninga Europa, minčių ir jausmų žemėlapį.

Havajai Lietuvos vaikams!

Su kūrinio autore Vaiva Rykštaite ir iliustruotoja Viktorija Ežiukas kalbame apie knygos kūrimo procesą, Havajų svajones ir realybę.

Visa Juozo Apučio teisybė. Apie romanus, noveles, jaunystės laikus ir kita
Žurnalas „Tarp knygų“

Nesu iš tų žmonių, kuris pripažintų, kad kūryba, menas yra kažikas va tokio – nutiško kaip seilytė iš burnos, ir viskas. Nė velnio. Reikia dirbt, reikia galvoti...

J. R. R. Tolkieno kūryba – tikras krikščioniškas mitas32

Mums, kaip krikščionims, Tolkieno kūryba yra svarbi skelbiamomis vertybėmis, o paties profesoriaus asmenybė ne vienam galėtų būti sektinas krikščioniškumo pavyzdys.

Ieškok švytinčio krūmo. J. Apučio 80-mečiui
Viktorija Daujotytė - Žurnalas „Tarp knygų“

Žmogiškieji ryšiai yra patys didžiausi įpareigojimai ir įsipareigojimai. Jie persmelkia ir literatūrą.

Kostas Kubilinskas: tarp dviejų ugnių48

Sovietmečiu apie tai buvo kalbama pašnibždomis, bet artėjant Sąjūdžiui žinia pasklido plačiai – 1949-aisiais K. Kubilinskas partizanus nušovė, išdavė, pabėgo... Skubėta atsiriboti nuo jo išdavystės ir nuo paties poeto.

Mindaugas Nastaravičius: „Daugiau jokių tikrų istorijų. Tik tos, kurias sukursiu“2
Lina Žukauskaitė - Kelionė

Prieš penkerius metus maniau, kad poezijos pamatas yra nuoširdumas. Kad jei būsiu iki galo nuoširdus, pasieksiu žmonių širdis. Dabar man atrodo svarbiausia nepabijoti pasijuokti iš savęs. 

Šypsenos ilgumo anketa. Ramunė Savickytė

Ramunė vaikų literatūroje debiutavo dienoraščiu. Ne savo, o Adelės. Kadangi Ramunė dar ir piešia, tai pati viską ir iliustravo. Koks rezultatas? Jaunieji skaitytojai knygelę „Adelės dienoraštis. Ruduo“ išrinko Metų knyga vaikams!

Šypsenos ilgumo anketa. Neringa Dangvydė1

Mane motyvuoja suvokimas, kad laiko gyventi turime mažiau nei įsivaizduojame. Jei ne tas suvokimas, ko gero, niekad nieko nebaigčiau.

In memoriam. Henrikas Algis Čigriejus: „Nemokėjau rašyti apie tai, kas manęs nejaudina“
Kelionė

Iš prigimties buvau knygius. Už tai, kad rašau, matyt, yra kažkaip nulemta.

Išplėšti Salomėjos Nėries dienoraščio puslapiai

Vieniems Salomėja Nėris – iškiliausia lietuvių lyrikė, kitiems – tėvynės išdavikė, „Poemos apie Staliną“ autorė. Jos asmenybė ir kūryba iki šiol kelia nemaža klausimų ir ginčų.

Kaip Sokratas įkvėpė Virginią Woolf?

Iš pirmo žvilgsnio modernistė rašytoja Virginia Woolf ir klasikinis graikų filosofas Sokratas, žymus ir dėl to, kad niekada neužrašinėjo savo idėjų, neatrodytų turintys labai daug bendra.

Marcelijus Martinaitis: pilietis ir kūrėjas epochų sankirtoje
Žurnalas „Tarp knygų“

M. Martinaitis lietuvių savimonėje įtvirtino nebesančios, numelioruotos, paliktos, išnykusios, prarastos, parduotos tėviškės amžinumą, amžiną esatį.

Šypsenos ilgumo anketa. Selemonas Paltanavičius2

Žinomas gamtininkas, daugiau nei dvidešimties knygų autorius šį pavasarį buvo apdovanotas Vaikų literatūros premija už talentingą kūrybą vaikams.

Françoise Sagan gyvenimas priminė jos pačios romanų siužetus3

Fr. Sagan romanų lietuviškai išleista išties nemažai. Tačiau pats storiausias populiariosios prancūzų rašytojos kūrinys „Išsidažiusi moteris“ pasirodė visai neseniai. Jame ir vėl pasakojama apie meilę.

Šypsenos ilgumo anketa. Rebeka Una

Debiutavusi paauglių literatūros konkurse, Rebeka Una gavo ne tik daugiausia skaitytojų simpatijų Metų knygos rinkimuose, bet buvo įvertinta ir specialistų.

Atvirlaiškis Rasai. Pokalbis su Ričardu Šileika

Ričardas Šileika – smulkmenų meistras, kurio poezija gimsta iš kasdienybės detalių. Jis kuria nekurdamas ir būtent tai paradoksalus Ričardo meno grožis...

Šypsenos ilgumo anketa. Neringa Vaitkutė

Knygos yra didžiausias pasaulio gėris. Jose gyvena visi pasaulio žodžiai, vienas per kitą pasakojantys istorijas, kurias kiekvieno mūsų vaizduotė piešia savaip.

Liutauras Degėsys: Nėra klastingesnio priešo, nei kasdienybė, atbukinanti jausmus1

Pokalbis su rašytoju Liutauru Degėsiu, aštuonių poezijos knygų, trijų filosofinių esė rinkinių ir romano „Dvi istorijos apie vieną meilę“ autoriumi.

Rašytoja Fariba Vafi: „Rašymas nepakenčia klišių“

Pastaraisiais metais moterų tapatybė Irane stipriai pasikeitė, tai turėtų pastebėti kiekvienas, atidžiau žvelgiantis į šios šalies visuomenę. Pokyčiai vyko skirtingose srityse. Turbūt didžiausias šių dienų pasikeitimas yra stiprėjanti moterų savimonė.

Valkata ar poetas?8

Beprasmiška Rimo kūrybą gretinti su jo gyvenimo kreive – joje nerasime susikirtimo taškų – Gyvenimo, kuriuo jis sklendė tarsi įgudęs banglentininkas. Ir net mirtis jo neprigavo

Šypsenos ilgumo anketa. Tomas S. Butkus

Tomas S. Butkus knygų vaikams parašė lygiai tiek, kiek turi vaikų. Jo knygų veikėjo vardas turi tiek žodžių, po kiek T. S. Butkus turi vaikų ir savo knygų vaikams. 

Jurga Lago: „Niekada nesistenk būti toks, kokį tave nori matyti aplinka“2

Knygą rašiau ilgai, ją vertino man svarbūs autoritetai (pirmiausia paaugliai), o tada išdrįsau ją paleisti į gyvenimą.

Šypsenos ilgumo anketa. Kristina Gudonytė

Kristina Gudonytė – vaikų, paauglių ir suaugusiųjų draugė, skaitytojams padovanojusi keturias knygas. Dvi iš jų paaugliams pasirodė vertos Metų knygos vardo. 

Pašėlusio „Normo pasaulio“ autorius: vaikai, kaip ir suaugėliai, juokiasi iš labai skirtingų dalykų

Jonathanas Meresas – britų rašytojas ir aktorius, knygų vaikams ir paaugliams autorius, ypač garsi jo knygų serija „Normo pasaulis“. Su autoriumi kalbamės apie tai,  kokios knygos juokingos vaikams...

Šypsenos ilgumo anketa. Vytautas V. Landsbergis1

Geriausiai kūryba liejasi kai esi tuščias. Tuštuma ištinka netekus ko nors svarbaus. Sergant – sveikatos, įsimylėjus – ramybės, miegant – proto, rudenį – paukščių, žiemą – lapų...

Katinas, vardu Marcelijus: Marcelijaus Martinaičio gimimo 80 – mečiui

Balandžio 1-ąją sukanka lygiai 80 metų nuo gerbiamo poeto ir rašytojo Marcelijaus Martinaičio gimimo. 

Šypsenos ilgumo anketa. Renata Šerelytė

Pievelė, brūzgėlynai, kosmosas, sniegynai ir jūra – kas juos sieja? Taip, skaitytojau, tu visiškai teisus – krakatukai, rašyti-aprašyti Renatos Šerelytės ir skaityti-apskaityti skaitytojų! 

Mano dešimtmečiai su Pauliumi Širviu

P. Širvys – poetas, kurio eilės virtusios gyva legenda, tapusios žinomomis dainomis. Kovo 27-oji yra P. Širvio mirties diena, tad išvakarėse siūlome poetą prisiminti per itin asmenišką ir jautrų G. Morkūno vardo pirmosios esė konkurso dalyvės tekstą.

Šypsenos ilgumo anketa. Lina Žutautė

Vaikystėje man labai patiko knygos apie daktarą Dolitlį, kuris mokėjo kalbėti su gyvūnais. Norėčiau ir aš taip mokėti.