Skaitymo malonumas | Skaitau

Peikiamasis žodis kvailybei
Lina Buividavičiūtė - Naujasis židinys

Perskaičiusi #Utopijas galvoju, kad tokia knyga lietuvių literatūros laukui yra labai reikalinga. 

Kaimo šokiai
Vytautas Toleikis - Naujasis židinys

Vytauto Toleikio knyga „Pasakojimai prabudus“ – tai neįprastai drąsūs, atviri, liūdni ir juokingi, gyvi ir skaidrūs atsiminimai apie gyvenimą. Skaitykite būtent tokių epitetų nusipelnančią ištrauką.

Ko sulauksime šiemet Vilniaus knygų mugėje?

Likus mėnesiui iki Knygų mugės dėliojami paskutiniai kultūrinės programos akcentai, aiškėja pagrindinių užsienio svečių sąrašas.

Šalin rankas nuo Shakespeare'o

W. Shakespeare'o pjesės kaip niekada aktualios dabartiniam pasauliui. Jo kūryba tuo ir ypatinga – joje atsispindi nuogas žmogus, be kaukių ir su visomis ydomis. Tokie tekstai žmonijai labai reikalingi, nes esame linkę užsimiršti.

Telaimi knyga, telaimi skaitytojas, telaimi rašytojai

„Man visos knygos ir jų autoriai, patekę į penketukus, jau šiandien yra laimėtojai“, – sako literatūrologė A. Gustaitienė ir priduria, kad kiekviena knyga, net absurdiškiausia, kam nors gali būti gyvybiškai svarbi.

60 puslapių „Lietuvos muzikos link“

Pasirodė 20-asis Lietuvos muzikos kultūros žurnalo „Lithuanian Music Link“ numeris, kuriame – 10 autorinių žvilgsnių Lietuvos muzikos kultūros link.

„Frankenšteino“ autorė pasimatymus rengdavo motinos kapvietėje

Dažnai painiojama, kad Frankenšteinas yra to paties pavadinimo romane vaizduojama pabaisa. Tačiau rašytoja Mary Shelley Frankenšteino vardu pavadino herojų daktarą Viktorą, o jo sukurtoji būtybė yra bevardis demonas.

Kas parašė Shakespeare'ą lietuviškai?

„Suprantu tuos, kurie siekia, kad tekstas skambėtų sklandžiai, dainingai, bet, jeigu pats autorius rašė kitaip, neturiu teisės taisyti, nes kartais autoriaus tekstas eina kaip per žvyrą“, – apie W. Shakespeare'o kūrinių vertimų specifiką kalba Saulius Repečka.

V. Papievis ir S. Eidrigevičius: kaip gimsta knygos

Apie knygos gimimą ir kelią iki skaitytojo – nuo pirmosios minties impulso iki istorijos tekste ir iliustracijoje pasakoja du Lietuvos Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai: rašytojas Valdas Papievis ir dailininkas Stasys Eidrigevičius.

Komiksai – visai nevaikiškas reikalas

Nereikia įrodinėti, kad komiksai gali būti skirti įvairaus amžiaus skaitytojams – ne tik vaikams. Be to, jie ne tik pramoga, bet ir edukacinė priemonė.

Vertėjas Cornelius Hellis: „Tarpas tarp rašančiojo ir skaitančiojo lieka visada“

Pokalbis su garsiu vertėju iš lietuvių kalbis – apie žvilgsnį į tekstą, apie tai, kaip kartais tekstų neįmanoma išversti ir todėl juos tenka sukurti iš naujo.

Apie vaikus, jų svajonių sparnus ir lyčių stereotipus

Vos pasirodžiusi knyga „Vakaro istorijos mergaitėms maištininkėms“ spėjo pelnyti skaitytojų susižavėjimą. Ji nagrinėja labai svarbią temą – lyčių stereotipus ir vaikus.

Kodėl mums taip reikia lapių?

Gražiausia 2016-ųjų knyga vaikams išrinkta „Laimė yra lapė“ vizualiai savitai perteikia pasakojimą. Skaitykite Elvinos Baužaitės recenziją – kodėl šiais laikais taip svarbu padovanoti save kitam.

Atskalūno keliai. J. Žilinsko knygos „Kaukas Gugis ir kerų karas“ apžvalga

Tęsiame ciklą „Paaugliai apie literatūrą paaugliams“. Vilniaus Valdorfo mokyklos 7 klasės mokinys Jorigis Gapšys aptaria Justino Žilinsko knygą „Kaukas Gugis ir kerų karas“.  

Pirmosios knygos, kurios prijaukina

Kol psichologai nuolat pabrėžia didžiulę terapinę ir lavinamąją knygos galią bei garsu skaitomų tekstų svarbą augančiam vaikui, specialistai pastebi, kad vaikai dabar iš tiesų skaito daugiau nei bet kada anksčiau.

Skaitymui įtaką daro ir žinomų žmonių rekomendacijos, ir ekranizacijos

Tarp populiariausių knygų šiemet yra naujausias Jo Nesbo romanas „Troškulys“ ir Kristinos Sabaliauskaitės „Silva Rerum“.

Ką mes skaitome? #perKalėdas

Rekomenduojame savo šventinius skaitinius. 

Akcijoje „Knygų Kalėdos“ – knygos, padėsiančios ugdyti vaikų patriotiškumą

„Knygų Kalėdos“ šiais metais šalies gyventojus kviečia šventiniu periodu atsigręžti į šalies miestų bei miestelių bibliotekas ir ragina atnaujinti jų knygų archyvus. 

Kas yra dvasingumas?28

Knygų apie dvasingumą prirašyta labai daug, tačiau jis vis dar dažnai neteisingai suprantamas. Dažniausiai manoma, kad dvasingumas yra kažkas egzotiška, ezoteriška, pakylėta virš kasdienybės ir rutinos.

Didžioji Kalėdų savaitė – su Rolandu Kazlu

Susitikti prieš šventes ir pasiklausyti poezijos, muzikos kviečia aktorius Rolandas Kazlas.

Kai gruodį be perstojo lyja...3

Ne viskas per nugyventus metus pakito ar nuėjo į užmarštį. Ne viskas virto pelenais. Išliko ir gyvens ne vieną šimtmetį, o gal tūkstantmetį knygos.

Gruodžio literatūros žurnalas „Metai“ – skaitiniai metų pabaigai

Ką literatūros mėnraštis „Metai“ siūlo įdomaus paskaityti paskutiniame šiemet gruodžio numeryje?

Vaikams apie Sibirą parašiusi Jurga Vilė: knygoje niekas nenutylėta5

„Sibiro haiku“ autorė sako, kad knyga gimė norint išsaugoti tėčio tremties istoriją, o taip pat su ja supažindinti tiek savo, tiek visos Lietuvos vaikus.

Galios ir bejėgystės dichotomija1
Lina Buividavičiūtė - Naujasis židinys

Gintaras Bleizgys pateikia ištisą laiko filosofiją, kovos menų reikšmę savo gyvenime, atskleidžia besaikį pomėgį degintis, įvardija šėtono manifestacijas ir metafizinę kloaką, net atpirkimo galimybes pasiūlo.

Plataus diapazono menininkė

Eglė Ridikaitė šneka apie savo patirtis, savo žvilgsnį ir požiūrį. Tai gali būti ir kažkas iš universaliojo egzistencializmo, ir iš močiučių ar Vilniaus praeities, ir sovietinės ar posovietinės buities. 

Aktoriai apie šiandienos Lietuvą prabils Just. Marcinkevičiaus eilėmis1

Paskutiniame šiais metais Lietuvos teatro sąjungos organizuojamame renginyje aktoriai V. Mainelytė, R. Rimeikis ir A. Butvilas atliks literatūrinę-muzikinę kompoziciją pagal Just. Marcinkevičiaus poetinę dramą „Mindaugas“.

Kazio Griniaus atsiminimų tęsinys
Kęstutis Skrupskelis - Naujasis židinys

Istorikas prof. Kęstutis Skrupskelis aptaria naują Lietuvos prezidento dr. Kazio Griniaus atsiminimų tomą. Tai ne nuobodi vadovėlinė istorija, teigia jis. 

Kaizerio sanitaro laiškai žmonai iš 1915 m. Lietuvos1
Norbertas Černiauskas - Naujasis židinys

Knygoje Kaizerio kareivis Lietuvoje sudėta didelė dalis Ivero Henningseno, dano iš Šiaurės Šlėzvigo, laiškų ir piešinių, kuriuos jis sukūrė tarnaudamas sanitaru Rytų fronte 1915 m.

Mintys apie Ilonos Ežerinytės knygą „Sutikti eidą“

Eidas – tai nei trolis, nei elfas. Troliai dažniausiai būna irzlūs, elfai protingi, o eidas – tai beveik tobulas paralelinio pasaulio gyventojas.

Bestselerio „Vakaro istorijos mergaitėms maištininkėms“ pristatyme bus diskutuojama apie lyčių lygybę1

Ši knyga – tai meninis negrožinės literatūros kūrinys. Jį sudaro nuoširdžių mąstyti skatinančių pasakojimų prieš miegą rinkinys, įkvėptas šimto herojiškų moterų gyvenimo ir nuotykių.

Tarptautinis menininkų tandemas kvies skaityti Lietuvą ir pasaulį

Menininkai pripažįsta, kad Lietuvą ir Vokietiją sujungusio projekto raktu į meninius sprendimus tapo kūrybinio skaitymo koncepcija, leidžianti kone fiziškai pajausti, kad kartais skaitymas mums tampa pernelyg savaime suprantamu dalyku.

Rolandas Kazlas: su Vlado Šimkaus eilėmis tampu jausmingesnis ir išmintingesnis

Aktorius Rolandas Kazlas, kviesdamas į poeto Vlado Šimkaus poezijos skaitymus, sako, kad šio poeto kūrybos paslaptis – paprasti nepaprastumai.

Antrajame „Paviljono“ knygų savaitgalyje – daugiau kaip 20 intriguojančių renginių

Šiais metais „Paviljono“ knygų savaitgalis džiugins daugiau nei dvidešimčia nemokamų renginių: vyks diskusijos, koncertai, knygų pristatymai, pokalbiai visuomenei aktualiomis temomis, dirbtuvės.

Populiarioji norvegų rašytoja Maja Lunde lankysis Vilniuje ir Kaune

Į Lietuvą atvyksta norvegų prozininkė ir scenaristė Maja Lunde, pasaulyje išgarsėjusi savo debiutiniu romanu „Bičių istorija“.

Ką mes skaitome? #934

Skaitymu nesiekiame „užmušti“ laiko ar pabėgti nuo pasaulio. Lapkričio mėnesio redakcijos skaitiniai. 

Pasižvalgymai dirbtuvėse, pokalbiai namuose (knygų apžvalga)

Poetas, vertėjas ir literatūros kritikas Marius Burokas pristato dvi knygas – Vido Poškaus „Menininko dirbtuvė: 42 istorijos“ ir Rūtos Oginskaitės  „Gib a kuk. Žvilgtelėk. Pokalbiai Olgos ir Grigorijaus Kanovičių namuose“. 

Egzistencinės klajonės, arba Kas yra žiebtuvėlis1
Agnė Cesiulė - Kamane.lt

V. Papievio „Žiebtuvėliai anarchistai“ skatina pažvelgti filosofiškai į tai, kas tikra, o kas tikrovės simuliakras. 

Romanas apie šeimą, besilaikančią už vieno siūlo1
Tyto alba

Pulitzerio premijos laureatės, dvidešimties romanų autorės Anne Tyler (g. 1941 m.) knygos „Mėlynų siūlų ritė“ ištrauka.

Gretos Musteikienės romanas „Alsuojanti tamsa“ – intriguojantis ir užkabinantis1

Ir iš tiesų tikras fantastikos mėgėjas apie Gretos knygą taip pat turbūt pasakytų, kad ji rašo moteriškai. O aš manau – ir gerai. Tegu rašo lietuvišką moterišką fantastiką. Juk kiek jos turime?

Su lapkričio „Metų“ žurnalo skaitiniais vakarai prailgti neturėtų

Literatūros mėnraščio „Metai“ 11 (lapkričio) numeris jau randamas įprastinėse platinimo vietose. Ką gi siūlo šį kartą žurnalas?

Festivalyje „Vilniaus lapai“ – pokalbis, kaip literatūroje diagnozuoti laikotarpį

Šį šeštadienį festivalyje „Vilniaus lapai“ literatūros kritikė Jūratė Čerškutė kartu su Gabija Grušaite ir Rimantu Kmita kalbėsis apie tai, kaip literatūra gali diagnozuoti laikotarpį.

Hobitui – 80

J. R. R. Tolkienas „Hobitui“ sukūrė per šimtą iliustracijų. 

Pieno ežeras – paslaptingas tukanų mitas

Pietų Amerikos tukanų genties indėnų sukūrimo mitą iš portugalų kalbos išvertė jėzuitas kun. Antanas Saulaitis. 

Pirmojo vaikų literatūros festivalio organizatoriai: „Knygos turi galią suartinti šeimą“

Skaitymas ir knyga yra kiekvienos išsilavinusios, pažangios, atviros tautos požymis.

Vilniuje vyks antrasis „Paviljono“ knygų savaitgalis

Šių metų „Paviljono“ knygų savaitgalyje daug dėmesio bus skiriama tarpdiscipliniškumui ir temų įvairovei.

Panevėžys – skaitančių žmonių miestas

Lietuva kitais metais švęs valstybės atkūrimo šimtmetį, o seniausia Panevėžio kultūros įstaiga – Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka šiemet pažymi 95-uosius veiklos metus.

Televizijos kelionė į Lietuvą

1957-ųjų balandžio 30-osios vakarą surengta pirmoji televizijos transliacija Lietuvoje. Iš ekranų su žiūrovais pasisveikino diktorė Gražina Bigelytė. Pirmąją televizijos transliuojamą programą stebėjo vos keli šimtai žmonių.

Leidyklos vadovė: vargu ar neskaitant knygų įmanoma ką nors pasiekti 3

Leidyklos „Tyto alba“ vadovė L. Varanavičienė teigia, kad neskaičius knygų vargu ar įmanoma ką nors pasiekti, nes tik tokiu būdu išmokstama formuluoti mintis.

Frankfurto knygų mugės atgarsiai: knygos liks, bet vadovėliai keisis

Kaip šiemet atrodė leidėjų pasaulio naujienos ir aktualiausi klausimai Frankfurto knygų mugėje?

Ishiono Hutchinsono poezija
Metai

Ishionas Hutchinsonas – šiųmečio literatūrinio festivalio „Poetinis Druskininkų ruduo“ svečias.