VI kino festivalis Šiaurės šalių kino forumas „Scanorama“ vyks lapkričio 13–30 d. Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Festivalyje bus parodyta 16 skirtingų programų, iš viso – 125 įvairaus žanro filmai. Rengiamas tradicinis jauniems kino kūrėjams skirtas koprodukcijos forumas, laukiama svečių iš visos Europos. Pagrindinės ašys, apie kurias sukasi šių metų programa, – ryškiausi jaunųjų europiečių filmai programoje „Kertant Europą“, nematytas Larso von Triero veidas, Oskaro laureato Peterio Watkinso kino pasaulis, šiauriečių aktorinės mokyklos žvaigždės – švedė Lena Endre ir danas Nikolajus Lie Kaasas.

Naujienos

Ryškiausiai nuskambėję nauji filmai („Žmogus, kuris mylėjo Ingvę“, 2008, Norvegija; „Dar viena meilės istorija“, 2008, Danija; „Atšalę pusryčiai“, 2008, Norvegija; „Siena. 1918“, 2008, Suomija; „Siaubingai laimingas“, 2008, Danija; „Kovotoja“, 2008, Danija; „Vilkas“, 2008, Švedija ir kt), gausiai apdovanoti ir įvertinti savo šalyse bei pasaulyje praėjusių kelerių metų filmai („Muilo opera“, 2006, Danija; „Negatyvaus mąstymo menas“, 2006, Norvegija; „Stalo teniso karalius“, 2007, Švedija; „Vaikai“, 2006, Islandija; „Juodasis gvazdikėlis“, 2007, Švedija ir kt.) yra išsami Šiaurės šalių šiuolaikinio kino kronika, atspindinti požiūrių ir stilių įvairovę.

Klasika

Ši nuolatinė rubrika pristato Europos kino klasiką. Šiais metais siūloma iš naujo atrasti Oskarui nominuotą norvegų filmą „Devyni gyvenimai“ (1957), suomių gyvo klasiko Aki Kaurismäki „linksmuosius“ filmus „Leningrado kaubojai keliauja į Ameriką“ (1989) ir „Balalaikos šou“ (1994), švedų kino metro Bjorno Rungės filmą „Auštant“ (2003) bei kitus kūrinius.

Programa „Žvilgsnis iš arčiau“

Ši nuolatinė rubrika šiemet pristato dvi retrospektyvas. Pirmoji retrospektyva skiriama norvegų rašytojui Knutui Hamsunui, kurioje rodomi filmai pagal jo kūrinius ir apie jį. Antroji – skirta danų aktoriui Nikolajui Lie Kaasui. Joje bus parodyti 7 filmai, kuriuose pagrindinius vaidmenis yra sukūręs šis talentingas jaunosios kartos aktorius.

Dokumentinio kino programa „Neišgalvotas gyvenimas“

Kontroversiškas Larso von Triero portretas („Transformeris – Larso von Triero portretas“), nostalgiškas F. Fellini’o pasaulis norvego akimis („Vyras, moteris, kava“), mįslingas pasislėpusių žmonių pasaulis („Huldufolk 102“), šmaikštus ir ironiškas „Punk Royal – etiketė ant užpakalio“ – visa tai šmaikštu ir neišgalvota.

Programa „Atsivesk mamą ir tėtį“

Šiaurės kinas dėmesingas vaikams, todėl šiemet visai šeimai skirta programa išplėsta (norvegų rež. Peterio Næsso „Šuolis“, 2007, jo kolegos Gunnaro Vikene’o „Kibirkštis“, 2006 ir Oskaro laureato Ivo Caprino klasika tapęs filmas „Didžiosios lenktynės Floklypoje“, 1975).

Nakties programa „Aistra šiaurėje“

Tradicija tapusios „Scanoramos“ naktys kiekvienais metais skirtingos. Šiais metais naktis skiriama emocijoms ir aistroms. Elegantiškai įspūdingas suomių režisieriaus Peterio Kotwicos „Juodas ledas“, jo kolegos Aku Lauhimieso „Neramūs“ kartu su norvegų režisieriaus Peterio Molando „Draugu Petersenu“ pradės šiaurietiškos aistros šokį, kurį užbaigs islando Baltasaro Kormakuro ironiškasis „101 Reikjavikas“.

Programa „Kertant Europą“

Programoje susijungia „Scanoramos“ naujų filmų vidinė energija ir Europos jaunų, ambicingų, talentingų režisierių tautinio ir dvasinio tapatumo paieškos („Pataisa“, rež. Thanos Anastopolous, Graikija; „Visą traukinį“, rež. Florianas Gaagas, Vokietija; „Bėdos dėl moskitų ir kitos istorijos“, rež. Andrey’us Paounovas, Bulgarija; „Ar skauda? Pirma Balkanų dogma“, rež. Aneta Lesnikovska, Makedonija; „Nebijau“, rež. Audrey’us Estrougo, Prancūzija; „Raudonasis kelias“, rež. Andrea Arnold, Didžioji Britanija; „Kerštas“, rež. Götzas Spielmannas, Austrija ir kt.).

Koprodukcijos forumas „Jaunoji kino karta“

Tai forumas, skirtas jauniems kino kūrėjams iš Lietuvos ir Europos. Šiais metais ekspertės iš Europos kino institucijų kalbės apie paramos galimybes debiutuojantiems režisieriams. Dialogą apie kiną ir filosofiją pradės Nerijus Milerius (Lietuva) ir Thanos Anastopolous (Graikija), į kurį įsitrauks ir kiti svečiai bei forumo dalyviai.

Europos kino akdemijos trumpametražio kino nominantų ir laureatų programa

Tai nauja programa, kurią „Scanorama“ šiemet pradeda kartu su Europos kino akademija. Programoje – geriausi trumpametražiai filmai iš visos Europos. Šia programa žengiamas pirmasis žingsnis, rengiantis 2009 m. planuojamai Europos kino nakčiai „100 procentų Europos“.

Programos „Šiaurė trumpai“ ir „Šiaurė dar trumpiau“

Tai jaunų trumpametražio kino meistrų iš visų Šiaurės šalių programa, konkuruojanti su Europos kino akademijos laureatais.

Programa „Naujasis Baltijos kinas“

Programa pratęs Lietuvos žiūrovų pažintį su latvių ir estų kinu, pristatys įdomiausius pastarųjų metų jaunųjų lietuvių režisierių darbus. Šią trumpametražę programą paįvairins pilnametražių filmų iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos premjeros („Vabzdžių dresuotojas“, 2008, Lietuva; „Aš buvau čia“, 2008, Estija; „Monotonija“, 2007, Latvija).

„Scanorama“ 2008 vyks Vilniuje lapkričio 13–23 d. kino centruose „Forum Cinemas Vingis“, „Forum Cinemas Akropolis“, „Skalvija“; Kaune lapkričio 20–30 d., kino centre „Forum Cinemas Kaune“; Klaipėdoje lapkričio 28–30 d. kino centre „Cinamon“. Daugiau informacijos: www.scanorama.lt.

Nuotraukoje - kadras iš filmo „Ar skauda? Pirma Balkanų dogma“.

Festivalio rengėjų informacija