Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) pateikė išaiškinimą, kuriame teigiama, kad kryžiai Italijos vidurinių mokyklų klasėse pažeidžia religijos laisvę, skelbia BBC.

Pasak Teismo, nukryžiuoto Jėzaus atvaizdai mokyklose taip pat pažeidžia ir tėvų teisę tikėtis, kad jų vaikai bus mokomi taip, kaip tėvams atrodo tinkama ir atsižvelgiant į jų religinius įsitikinimus.

Byla Europos Žmogaus Teisių Teismą pasiekė iš Italijos, po to, kai Italijos pilietė Soile Lautsi  pasipiktino, kad jos vaikas turi lankyti valstybinę mokyklą Šiaurės Italijoje, kurios kiekvienoje klasėje yra kryžius.

Dar 2000 m. Italijos teismas išaiškino, jog mokykloje kryžių turėtų nelikti, nes tai neva pažeidžia sekuliarios valstybės principus. Tačiau mokyklai atsisakius juos nukabinti moteris kreipėsi į Žmogaus Teisių Teismą.

S.Lautsi šis Teismas taip pat priteisė ir 5 tūkst. eurų kompensaciją.

Ši byla susilaukė didžiulio dėmesio ir pačioje Italijoje, kurioje dauguma gyventojų – katalikai. Kai kurie politikai S. Lautsi kreipimąsi į teismą pavadino "gėdingu".

Šalies švietimo ministrė Teismo sprendimui nepritarė, sakydama, jog „kryžius visų pirma mūsų tradicijos simbolis“. Jai antrino ir kiti ministrai sakydami, kad kryžiaus atsisakymas reikštų, kad Europa pamiršta savo krikščioniškas šaknis ir paveldą.

Vyriausybė pranešė, kad Teismo sprendimą apskųs.

Vatikanas kol kas Teismo sprendimo nekomentavo ir pranešė, kad oficialią poziciją išsakys vėliau, kai detaliau susipažins su teismo sprendimu.

Parengė Lina Valantiejūtė