Lietuva laukia Europos žmogaus teisių teismo (EŽTT) atsakymo, ar jai bus leista trečiosios šalies teisėmis dalyvauti byloje dėl draudimo demonstruoti Nukryžiuotąjį Italijos valstybinių mokyklų klasėse.

Pasak Vyriausybės atstovės EŽTT Elvyros Baltutytės, Lietuvos kaip trečiosios šalies dalyvavimo byloje esmė yra pastabų teikimas. Jos nuomone, teismo atsakymas dėl dalyvavimo tikriausiai bus teigiamas.

"Prašymą jau esame pateikę, tik dar negavome atsakymo iš teismo. Mūsų prašymas yra pateiktas kovo 19 dieną. (...) Viešas posėdis įvyks birželio 30 dieną. Manau, kad atsakymą jie parašys gegužę ir duos terminą (pastaboms pateikti - BNS). Terminas paprastai būna mėnuo iki viešo posėdžio", - BNS ketvirtadienį sakė E.Baltutytė.

Galimybė Lietuvai dalyvauti trečiosios šalies teisėmis atsirado patenkinus Italijos vyriausybės prašymą perduoti vadinamąją Lautsi bylą EŽTT Didžiajai kolegijai, kuri priims byloje galutinį sprendimą.

Teismas ne kartą yra pabrėžęs, kad dalyvaudama byloje trečiosios šalies teisėmis valstybė negali komentuoti nagrinėjamos bylos aplinkybių, faktų, nacionalinių institucijų sprendimų. Pastabos turi būti susiję su bendraisiais principais, taikomais bylos nagrinėjimui ir valstybės interesais byloje keliamais klausimais.

Sausio 13 dieną Seimo Užsienio reikalų komiteto posėdyje nuspręsta išreikšti politinę paramą Italijai, kuri ketino ginčyti EŽTT sprendimą uždrausti Nukryžiuotojo atvaizdus Italijos mokyklose.

URK laikosi nuomonės, kad EŽTT sprendimas suteikia privilegiją nenorintiesiems religinės kultūros simbolių viešose institucijose, nepagrįstai iškeldamas jų teises ir varžydamas kiekvienos valstybės nuožiūros laisvę reglamentuoti sąžinės ir religijos klausimus atsižvelgiant į jos individualų kultūrinį, istorinį ir religinį kontekstą.

Teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus nuomone, Lietuva turėtų nepritarti EŽTT sprendimui. Pasak jo, nors kiekvienoje Lietuvos mokykloje nėra tradicijos kabinti Nukryžiuotojo atvaizdą, tačiau sprendimas Lietuvą gali paveikti neigiamai - jis gali būti plėtojamas kitose bylose dėl Nukryžiuotojo buvimo kitose viešose vietose.

Dėl 2009 metų pabaigoje priimto EŽTT sprendimo, kad iš Italijos mokyklų klasių turėtų būti pašalinti visi Nukryžiuotojo atvaizdai, pasipiktino Vatikanas, nepasitenkinimas kilo visoje Italijoje. Vėliau Lenkija ir Slovakija pareiškė nepritariančios tokiam sprendimui.

Strasbūre įsikūrusio EŽTT sprendime sakoma, kad Nukryžiuotojo atvaizdai ant mokyklų sienų, kurie Italijoje yra įprastas vaizdas, o krikščionybė yra dominuojanti religija, gali trikdyti tuos vaikus, kurie nėra krikščionys.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.