Šiandien Vilniaus apygardos teismo teisėjas Pavelas Frolovas, išnagrinėjęs naujienų agentūros BNS darbuotojų skundus dėl jiems pritaikytų procesinės prievartos priemonių, iš dalies panaikino Vilniaus miesto apylinkės teismo nutartį ir priėmė naujus sprendimus.

BNS vyriausioji redaktorė J. D. teismo prašė panaikinti 2013 m. lapkričio 2 d. nutartį, kuria Vilniaus miesto apylinkės teismas patvirtino LR Generalinės prokuratūros prokuroro J. D. atžvilgiu pritaikytas procesines prievartos priemones – klausytis pareiškėjos telefoninių pokalbių.

Teismas išnagrinėjo ir kitus du naujienų agentūros BNS redaktorių – J. S. ir V. B. – skundus, kurie taip pat prašė panaikinti 2013 m. lapkričio 2 d. Vilniaus miesto apylinkės teismo nutartį, kuria buvo tenkintas prokuroro prašymas patvirtinti pritaikytų procesinių prievartos priemonių teisėtumą. Jų skundai buvo patenkinti remiantis iš esmės analogiškais motyvais kaip ir vyriausiosios redaktorės J. D. skundas.

Nutartyse pažymima, kad LR Baudžiamojo proceso įstatyme numatytas žurnalisto įpareigojimas atskleisti informacijos šaltinį, o slaptas asmens sekimas, atsižvelgiant į jam įstatymu suteiktą statusą visuomenėje, yra kraštutinės ir išimtinės priemonės, kurios turi būti taikomos taip, kaip viename iš nutarimų nurodo Konstitucinis Teismas ir tik tuo atveju, kai yra išnaudotos visos kitos informacijos šaltinio atskleidimo galimybės.

Naujienų agentūra BNS džiaugiasi Vilniaus apygardos teismo sprendimu panaikinti nutartis, kuriomis leista sekti žurnalistus ir klausytis jų pokalbių telefonu.

Pasak agentūros, Vilniaus apygardos teismo sprendimas yra svarbus precedentas, padėsiantis Lietuvoje užtikrinti informacijos šaltinio apsaugą, kuri yra viena iš žiniasklaidos laisvės sąlygų.

BNS tikisi, kad po šio teismo sprendimo teisėsaugos institucijos atidžiau vertins asmenų privatumą ir žiniasklaidos laisvę varžančių procesinių prievartos priemonių pagrįstumą.