Evgenios Levin nuotrauka

2014 m. kovą darbą pradėjo puslapis Stopfake.org., siekiantis demaskuoti propagandą žiniasklaidoje. 15 redaktorių ir laisvų autorių grupė ėmė sekti suklastotą informaciją apie Ukrainą. Paskutiniais duomenimis, puslapio redakcija kas mėnesį sulaukia 500 000 skambučių.

Puslapio įkūrėją ir vyriausiąją redaktorę Tetianą Matychak kalbina taz.de žurnalistė Viktoria Morasch.

Pranešimus apie Rusijos ir Ukrainos konfliktą nuodija skirtingi interesai. Kaip „Stopfake“ atskleidžia tiesą?

Kartais ir mes negalime jos atsekti. Nesikliaujame nuomonėmis arba liudijimais, bet renkame faktus, vaizdo įrašus, nuotraukas, statistinius duomenis. Neturėdami pakankamai faktų, negalime atskleisi klastotės ir turime sustoti. Deja, procentais galime atskleisti tik nedaug klastočių.

Kaip konkrečiai atskleidžiate suklastotas žinias?

Žinome keletą puslapių, reguliariai publikuojančių suklastotą informaciją. Daugelis jų priklauso Rusijos valstybei. Taip pat stebime, ką transliuoja šalies valstybiniai televizijos kanalai, pavyzdžiui, „Russia Today“ arba „TV Svesda“ – pastarąjį remia Rusijos gynybos ministerija. Savaime suprantama, stebime ir Ukrainos žiniasklaidą, separatistų puslapius. Kiekvieną dieną tikriname jų žinias. Jos dažnai būna teisingos, bet kartais ką nors aptinkame. Lyginame to paties įvykio nuotraukas, ieškome „Photoshopo“ žymių, dirbame su „Google Maps“, meteorologiniais duomenimis. Kartais gelbsti tiesiog loginis mąstymas. Pranešimai apie Ukrainą Rusijos žiniasklaidoje kartais būna iš tiesų juokingi. Antra vertus, pasitaiko istorijų, kurios sukelia mums įtarimų, bet galiausiai, deja, pasirodo esančios teisingos.

Koks buvo jūsų didžiausias pasiekimas?

Yra daug nedidelių pasiekimų. Didžiausias ir įsimintiniausias – suklastota ukrainiečių lėktuvo, tariamai pašovusio Malaizijos lėktuvą per reisą MH17, nuotrauka. Ją paviešino Rusijos valstybinis kanalas „Perwy Kanal“. Ištyrę nuotrauką, padarėme išvadą, kad tai tebuvo klastotė. Palyginome skirtingus šaltinius ir įrodėme, kad per televiziją buvo rodoma „Photoshopu“ apdirbta nuotrauka. Maždaug tuo pat metu satelitines nuotraukas palygino vokiečių tyrimų biuras „Correctiv“ ir britų žurnalistikos tinklas „Bellingcat“. Jų išvados buvo tokios pačios. Jas paviešino daugelis kitų puslapių, „Stopfake“ buvo paminėtas Europos ir Rusijos žiniasklaidoje.

Kaip „Stopfake“ pavyksta likti nepriklausomam?

Mes nepriimame pinigų iš valdžios organų. Nei iš Ukrainos, nei iš ES. Gyvuojame iš aukų, o nuo 2015 m. ir iš dviejų fondų paramos. Esame profesionalai ir stengiamės likti objektyvūs.

Ar tai visada pavyksta? Ar šioje įtemptoje situacijoje ir žurnalistai nenorėtų atstovauti kuriai nors pusei ir už ką nors kovoti?

Kai žurnalistas pradeda už ką nors kovoti, jis liaujasi buvęs žurnalistu. Žurnalistai privalo būti objektyvūs. Kai kurie įsitraukė į karą už Ukrainą ir kovoja Donbase – jie nebėra žurnalistai. Mūsų redakcijoje kartais taip pat kyla diskusijų. Kuris nors iš kolegų sako: „Neatskleiskime šios klastotės, ji naudinga Ukrainai“. Savaime suprantama, mes vis tiek ją atskleidžiame. Priešingu atveju taptume nepatikimi.

Ar ukrainiečių žurnalistai objektyvesni nei rusų?

Taip, nes, priešingai nei Rusijoje, didžiosios dalies mūsų žiniasklaidos nekontroliuoja valdžia. Ukrainiečių žurnalistai mažiau bijo būti nubausti už tiesą. Visada atsiras žiniasklaidos priemonė, kuriai galima pateikti rimtą informaciją. Ukrainą kamuoja kita problema: žurnalistai dažniausiai neturi gero išsilavinimo arba yra tingūs ir daro daug klaidų. Kaip informacijos šaltinį pasitelkiame socialinius tinklus. Ukrainoje nėra propagandos.

Tačiau ir Ukrainos valdžia reiškia susidomėjimą žiniasklaida.

Taip, bet kitaip negu Rusijoje. Ukrainoje yra tik vienas valstybinis televizijos kanalas ir du laikraščiai. Kita žiniasklaida priklauso oligarchams. Jie turi asmeninių interesų ir nori paramos savo verslui, bet nebūtinai eina išvien su valdžia. Taip bent jau pateikiama įvairi informacija. Žinoma, jos yra ir Rusijoje. Dirbame su rimtais Rusijos žiniasklaidos atstovais, tokiais kaip „TV Doschd“, „Meduza“ ir „Nowaya Gazeta“.

Kaip, Jūsų nuomone, funkcionuoja Rusijos propaganda?

Rusijos valdžia bando paskleisti ne vieną, bet daug skirtingų žinių. Taip gimsta daugybė vienos istorijos versijų. Sovietų sąjungoje visada buvo tik viena tiesa. Šiandien jų yra daug. Taip nutiko ir numušus Malaizijos linijų lėktuvą: iš pradžių buvo teigiama, kad lėktuvas nukrito pats, vėliau pasirodė pranešimai, kad jį numušė ukrainiečiai arba amerikiečiai. Skaitytojai ir žiūrovai nebegali niekuo tikėti, nes ankstesnė informacija kaskart pasirodo buvusi neteisinga. Tikslas yra įspėti: nėra vienos tiesos, viskas yra įmanoma.

Ar taip galima valdyti žmones?

Šioje sumaištyje naudojamos senos žinutės iš sovietinių laikų: Vakarai yra blogis, geriau vargingai gyventi Rusijoje nei remiantis vakarietiškomis vertybėmis. Didžiausią baimę Putinui kelia demonstracijos, rusiškasis Maidanas. Jis nori supainioti rusus ir destabilizuoti ukrainiečius. Rusams turi tapti aišku: revoliucijai negali pasisekti.

Stopfake“ kovoja su galingu priešininku. Kaip manote, kiek pokyčių iš tikrųjų lemia Jūsų darbas?

Neturime didelio biudžeto ir negalime lygiavertiškai kovoti su didžiaisiais televizijos kanalais. Nepaisydami to, galime būti pavyzdys kitiems žurnalistams. Juo seka vis daugiau Ukrainos žurnalistų. Mokome juos tikrinti faktus ir informaciją.

Ar manote, kad žiniasklaidos klausimu rusai ir ukrainiečiai yra naivūs?

Daugelis rusų ir ukrainiečių tiki tuo, ką mato per televizorių. Jie yra labai naivūs. Ukrainoje bent jau yra skirtingi televizijos kanalai, žmonės gali analizuoti ir lyginti informaciją. Rusijoje visada yra tik viena nuomonė. Nepaisant to, 10 – 15 procentų ukrainiečių žiūri rusiškas žinias ir jomis tiki.

Keli rusiški kanalai Ukrainoje yra uždrausti.

Nes yra vertinami kaip propaganda. Manau, kad tai teisinga. Vyksta karas. Jei vyrautų taika, Ukraina niekada nedraustų televizijos kanalų. Valdžia privalėjo priimti tokį sprendimą.

Ar žiniasklaida kalta dėl eskalacijos?

Žinoma. Ji pakurstė situaciją Rytų Ukrainoje. Apie tai byloja daug pavyzdžių: Rusijos žiniasklaida išplatino informaciją, kad naujoji valdžia Kijeve buvo išrinkta neteisėtai ir nėra legitimuota. Ji tvirtino, kad valdžią perėmė dešinieji radikalai. Daugelis rusiškai kalbančių žmonių ėmę baimintis persekiojimų. Tai melas. Žmonės išsigando ir parėmė separatistus. Rytų ukrainiečiai tenori geresnio gyvenimo. Rusų propaganda tuo naudojasi.

Pagal www.taz.de parengė Lina Žukauskaitė