Laisvos visuomenės institutas (LVI) parengė partijų ir politikų reitingą, atskleidžiantį Seimo narių draugiškumą ar priešiškumą negimusiai žmogaus gyvybei. Rengiant reitingą buvo atkreiptas dėmesys į politikų balsavimą gyvybės apsaugą (arba naikinimą) reglamentuojančių įstatymų svarstymų metu, taip pat ir į realius naujų kandidatų į Seimą darbus, leidžiančius jais pasitikėti.

„Laikysena gyvybės klausimais yra tarsi lakmuso popierėlis, parodantis politiko pamatines vertybes, taigi, tikėtina, ir jo laikyseną kitais aktualiais klausimais“, – teigia reitingo sudarytojai.

Artėjant Seimo rinkimams vis girdime klausimą – už ką balsuoti. Dažniausiai klausia žmonės, kurie daug metų balsavo už dešiniąsias partijas (ypač Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus (TS-LKD)), tačiau nusivylė kai kuriais šių politinių jėgų sprendimais. Kartais net siūloma protestuoti prieš dreifuojančias partijų vertybes gadinant balsavimo biuletenius – išbraukiant visus iki vieno kandidatus ar partijas. Tai nėra geras sprendimas. Informacija apie išaugusį sugadintų biuletenių skaičių greičiausiai liktų rinkimų šurmulio paraštėse.

Kita vertus, tikslingai nukreipti balsai galėtų lemti pokyčius, jei ne galutinėje partijų rikiuotėje, tai atskirų partijų sąrašuose. Tai būtų signalas vertybinėje kryžkelėje atsidūrusioms partijoms apie tai, kokių sprendimų ir lyderių pageidauja jų rinkėjai. Tad už ką balsuoti?

Pradėti siūlome nuo pamatinio klausimo ‒ politikų požiūrio į žmogaus gyvybę ir jos apsaugą nuo pradėjimo momento iki natūralios mirties. Atkreipiame dėmesį į tai, kad politikai, nuosekliai kovojantys už žmogaus gyvybės apsaugą, greičiausiai liks ištikimi ir kitose socialinės ir ekonominės politikos srityse. Laikysena gyvybės klausimais yra tarsi lakmuso popierėlis, parodantis politiko pamatines vertybes, taigi, tikėtina, ir jo laikyseną kitais aktualiais klausimais.

Apsispręsti padės Laisvos visuomenės instituto (LVI) sudarytas PARTIJŲ IR POLITIKŲ REITINGAS pagal Seimo narių draugiškumą ar priešiškumą negimusiai žmogaus gyvybei. Reitinge pasverti politikų balsavimai gyvybės apsaugą (arba naikinimą) reglamentuojančių įstatymų svarstymo metu. Šiemet ypač svarbu politikus vertinti pagal balsavimą (o ne retoriką), nes rugsėjį Seimas, priimdamas Prezidentės siūlomus Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pakeitimus, pirmą kartą Lietuvoje įstatymu įteisino negimusios gyvybės žudymą.

Pradėkime nuo partijų laikysenos balsuojant. Jį atspindi LVI reitingas (lentelė 1), rikiuojantis partijų narių balsavimo agreguotus rodiklius nuo ‒10 (partija nuosekliai priešiška gyvybės apsaugai) iki 10 (partija nuosekliai palanki gyvybės apsaugai).

Lentelė 1. Partijų reitingas pagal nuopelnus žmogaus gyvybės apsaugai

Partijų reitingas pagal nuopelnus žmogaus gyvybės apsaugai

Iš reitingo aišku, kad žmogaus gyvybės apsaugą palaikantis rinkėjas neturėtų atiduoti balso už Lietuvos socialdemokratų partiją ar Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdį. Tačiau, jei esate Lietuvos lenkų rinkimų akcijos, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ar partijos „Tvarka ir teisingumas“ gerbėjas, galite jaustis ramiau. Šios partijos daugiau ar mažiau nuosekliai palaiko negimusios gyvybės apsaugą. Taip pat verta atkreipti dėmesį į tai, kad Darbo partijoje, nepaisant jos žemo bendro reitingo, veikia keli aktyvūs žmogaus gyvybės gynėjai. Beje, labai nuoseklūs gyvybės rėmėjai buvo ir 3 su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) į Seimą ketinantys grįžti parlamentarai.

Toliau, balsuojant pagal sąrašus, svarbu ne vien pasirinkti pažiūras atitinkančias partijas, bet ir išnaudoti kandidatų reitingavimo galimybę. Net keli šimtai pirmumo balsų gali kilstelėti kandidatą sąraše aukštyn, padarydami lemiamą skirtumą to kandidato politinėje karjeroje ir siųsdami žinią partijoms apie tai, kokių atstovų Seime pageidauja rinkėjai. Tokios žinios nusiuntimas yra itin reikalingas TS-LKD bei LVŽS partijų viršūnėms: šiose organizacijose vyksta „savęs ieškojimas“ ir vidinė kova dėl būsimos šių partijų vertybinės krypties.

Reitinguojant partijų kandidatus į padėti taip pat gali LVI atlikta analizė. Žemiau išvardyti politikai (pagal partijas), labiausiai nusipelnę negimusios gyvybės apsaugai.

Lentelė 2. Gyvybei draugiškų partijų dešimtukininkai

Gyvybei draugiškų partijų dešimtukininkai

Kelios mintys apie balsavimą už individualius politikus

Kelios mintys apie balsavimą už individualius politikus. Apsilankę LVI politikų stebėsenos tinklalapyje pamatysite visų vienmandatėse apygardose besibalotiruojančių dabartinių Seimo narių įverčius. Toks reitingas leidžia kandidatus vertinti pagal jų nuveiktus darbus. Tačiau akivaizdu, jog daug kandidatų į Seimą nėra dabartinės kadencijos parlamentarai. Dėl to, neturint galimybės stebėti jų balsavimų, derėtų pasinaudoti kitu naudingu ištekliumi: portalo www.manobalsas.lt skelbiamu politikų deklaruojamų vertybių sąvadu. Nors politikų apie save skelbiama informacija yra mažiau patikima nei jų balsavimų analizė, kandidatų atsakymai į vertybinius klausimus gali padėti tų apygardų rinkėjams, kuriose besibalotiruojantys dabartiniai Seimo nariai neįkvepia savo atliktais darbais.

Pabaigai siūlome truputį dalomosios medžiagos: LVI ekspertų parengus didžiųjų Lietuvos politinių partijų kandidatų penketukus, kuriuos siūlome reitinguoti balsuojant daugiamandatėje apygardoje; taip pat, esant galimybei, palaikyti vienmandatėse.  Kviečiame šiomis skrajutėmis dalintis su savo artimaisiais ir pažįstamais, jas atspausdinus paviešinti bendruomenių susirinkimo vietose.

1. Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai

2. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga

3. Darbo partija

Darbo partija

4. Lietuvos lenkų rinkimų akcija

Lietuvos lenkų rinkimų akcija

5. Partija „Tvarka ir teisingumas“

Partija „Tvarka ir teisingumas“

Norintiems detaliau susipažinti su partijų bei politikų deklaruojamomis vertybėmis kitose srityse, rekomenduojame šiuos išteklius:

Vilniaus forumo Seimo rinkėjo vadovas;

Šeimos instituto 2012–2016 LRS balsavimo apžvalga;

Manobalsas.lt

Parengta remiantis LVI informacija