Magnificat vaikams iliustracija

Seniau mes šeimoje per šią šventę, lapkričio 11 ąją, su vaikais tiesiog namie perskaitydavom ir paskui vaidindavome šv. Martyno istoriją:  kaip apsišarvavęs riteris perplėšia savo apsiaustą (iš senos paklodės) ir atiduoda sušalusiam elgetai, o paskui po stalu inscenizuotame tvartelyje sulindusios žąsys išduoda pasislėpusį Martyną, žmonės jį suranda ir paskelbia vyskupu. Labai smagi istorija vaidinti lapkričio vakarais su šeima ir kaimynų vaikais.

Tačiau dabar jau kuris laikas su vaikais šv. Martyno švęsti einame į pal. J. Matulaičio parapiją Vilniuje. Ten parapijos vaikų darželio auklėtojos su vaikais ir jų šeimomis, pasigaminę daugybę žibintų, vėlų lapkričio 11-osios vakarą išsilieja į žibintų upę, kuri nuvingiuoja po visą didelę bažnyčios šventoriaus teritoriją, sustodama įvairiose stotelėse ir apmąstydama šv. Martyno gyvenimą, giedodama giesmes.

Beje, praėjusiais metais auklėtojos padarė šv. Martyno istorijos instaliaciją ant parapijos namų sienos – lauke su žibintais žiūrėjome štai šią animaciją:

Na ir žibintų upė procesijos pabaigoje įsilieja į pritemdytą bažnyčią, kurioje visus pasitinka kunigas ir papasakoja apie šv. Martyno šviesos versmę -  Jėzų. Vaikai su savo tėvais pasilieka adoracijos šviesoje.

Dar šviesos procesijos metu tėvai kartu su vaikais pasikeisdami neša paslaptingą ryšulį, po adoracijos lauke jis atidengiamas ir palaiminamas – tai duona, kuria visi dalinasi šventoriuje žibintų šviesoje ir bendrauja, pasidžiaugia švente.

Daugelyje tautų yra mėgiama ir švenčiama šv. Martyno šventė. Antai Vokietijoje šv. Martyno vakarą miestų, miestelių ir kaimų gatves užplūsta žibintais nešini vaikai ir suaugę. Žibintai ruošiami šventei iš anksto, gaminami mokyklose, darželiuose, namuose. Tamsų vakarą visi išsirikiuoja eisenai ir, vedami raitelio šv. Martyno, patraukia į centrinę miesto aikštę, kur rodomas spektaklis apie šv. Martyną ir elgetą, dalijama karšta arbata ir Martyno meduoliai. Eisenos dalyviai apdainuoja geradarį Martyną ir šviesos reikšmę pasauliui.

Mūsų senoliai Lietuvoje šv. Martyno dieną minėjo kaip paskutinę rudens šventę. Žemaitijoje šią dieną kiekvienuose namuose valgydavo keptą žąsį. Seniau kaimo žmonės Šv. Martyną laikė orų pranašu ir iš šv. Martyno dienos spręsdavo, koks oras būsiąs per Kalėdas: „Jei Martynas su ledu, tai Kalėdos su bradu, jei Martynas su bradu, tai Kalėdos su ledu“; „Martyns ant ledo, Kalėdos ant vandenio“. Tarta, jeigu lapkričio 11-ąją giedra, tai būsianti labai šalta žiema.

magnificat vaikams logo