Šią savaitę Graikijos premjeras Alexis Tsipras vėl pademonstravo savo maištingą charakterį. Kaip ir daug kitų jaunojo politiko pastangų pagerinti ekonominės krizės nualintos šalies piliečių gyvenimą, taip ir šis bandymas atsisuko prieš jį patį.

Vis daugiau nepasitenkinimo ir neapykantos po 16 mėnesių griežtos šalies taupymo programos, negailestingo pensijų ir atlyginimų mažinimo ir vis didinamų mokesčių sulaukęs A. Tsipras prisiminė savo rinkimų pažadus. Netikėtame pranešime praeitą savaitę premjeras pažadėjo atgaivinti kreditorių reikalavimu panaikintą vienkartinę šventinę premiją maždaug 1 600 000 pensininkų, kurių pensija nesiekia 800 eurų. Premjero teigimu, 617 milijonų eurų, reikalingų pensininkų premijoms, bus paskirti iš biudžeto pertekliaus, kurio jo vyriausybė esą sugebėjo pasiekti. 

Šią savaitę A. Tsipras taip pat paskelbė, kad Egėjo jūros salos bus atleistos nuo papildomų, Euro grupės reikalavimu, visoms saloms pakeltų mokesčių. „Aš kalbu apie visas šiaurės Egėjo ir Dodekaniso salas, – teigė Ministras pirmininkas, – salas, kurios neša sunkią naštą priimdamos didžiulį karo pabėgėlių srautą.“ Kitoms saloms mokesčiai bus pakelti nuo 17 iki 24 procentų. Be to,  A. Tsipras pažadėjo, kad salose bus pasamdyti 1500 mokytojų ir 1000 medicinos srities darbuotojų.

Trečiadienį besilankydamas šiaurinės Graikijos mieste Salonikuose irgi negailėjo pažadų. Čia jis pranešė, kad ateinančiais metais Atėnai išleis 11,5 milijono eurų nemokamu maistu aprūpindami 30 000 mokyklinukų iš skurstančių šeimų. Ir nors Salonikų merui ponas A. Tsipras užtikrino, kad tai jau yra suplanuota naujajame 2017 m. biudžete, jis nepaminėjo, kad tai tik dar labiau apsunkins ir taip komplikuotą taupymo programą.

Visi supranta, kad  A. Tsipro pažadai – tai atviras pasipriešinimas tiek Tarptautiniam valiutų fondui, tiek Graikijos kreditoriams, kurie konkrečiai reikalavo ir naujų mokesčių saloms, ir papildomų kalėdinių pensijų panaikinimo. Tad nieko nuostabaus, kad Atėnai vėl sulaukė aštrios tarptautinės reakcijos ir nelabai malonaus dėmesio. Ypač atsižvelgiant į tai, kad Graikijos vyriausybės vadovas euro zonos narius viešai išvadino kvailais technokratais, kurie teoriškai yra pasiryžę parodyti reikalingus skaičius, bet realiai nesugebantys net to.

„Institucijos priėjo prie išvados, kad Graikijos vyriausybės veiksmai prieštarauja mūsų pradiniam susitarimui“, – pareiškė Euro grupės atstovas Jeroenas Dijsselbloemas. Tuo tarpu Vokietijos finansų ministras Wolfgangas Schaeuble teigė laukiantis Atėnų pasiaiškinimo. Iki to laiko derybos dėl naujo, trečiojo, skolos palengvinimo paketo įgyvendinimo yra atidedamos – įšaldomos.

Graikijos finansų ministras Euclidas Tsakalotos teigia, kad kai tik Graikijai bus suteikta galimybė paaiškinti premjero veiksmus, taps aišku, kad šie krizei palengvinti pažadėti veiksmai neperžengia ir nepažeidžia susitarimo. Pats Graikijos ministras pirmininkas nusiteikęs optimistiškai ir tikisi, kad kitą savaitę iškilusios problemas bus išspręstos.