Indrės Jonušytės nuotr.

Jei paklaustumėte graikų – ką švenčiate sausio 5 arba 6 dienomis – gautumėte kelis skirtingus atsakymus. Vieni sakytų, kad gruodžio 5-oji – tai diena, kai Jėzus Kristus buvo pakrikštytas Jordano upėje, kiti teigtų, kad pakrikštytas jis buvo gruodžio 6-ąją, o prieš dieną jį aplankė Trys Karaliai. Treti atsakytų, kad gruodžio 6-oji - tai Epiphanea ( Επιφάνεια – apsireiškimas) arba Theophanea ( Θεοφάνια – Dievo apsireiškimas), arba tiesiog Šviesos diena ( η Ημέρα των Φώτων). Abi dienas šventinamas vanduo ir vyksta kitokios Kalėdų apeigos.   

Indrės Jonušytės nuotr.

Kas gi praėjusį savaitgalį vyko Graikijos miestuose, kaimuose ir salose? Gruodžio penktoji ir šeštoji dienos prasidėjo ankstyvomis šv. Mišiomis. Jų metu dvasininkai šventino bažnyčiose esantį vandenį, o tikintieji jo pasisėmę nešėsi į namus. Sausio penktąją šventikai su procesijomis lankė parapijiečių namus. Taip dažniausiai yra provincijoje, mažuose salų kaimeliuose. Jau nuo pat ryto jų gatvelėmis gausiai vaikšto vaikų būreliai ir dainuoja giesmę „Kalanda“, kuri šiek tiek varijuoja skirtinguose regionuose, bet visur kalbama apie Jėzaus Kristaus krikštą Jordano upėje. Vaikai pabeldžia į duris ir garsiai klausia: „Ar galime padainuoti?“ Jeigu namo šeimininkai atidaro duris, vaikai sugiedą giesmę, už tai jiems atlyginama pinigais.

Indrės Jonušytės nuotr.

Gruodžio šeštąją, vėlgi po ankstyvų Mišių ir vandens palaiminimo bažnyčioje, dvasininkas su visais tikinčiaisiais ir kitais žmonėmis nešini kryžiumi patraukia artimiausio vandens šaltinio – upės, ežero, karjero ar jūros link. Čia giedant bažnyčios chorui į vandenį įmetamas kryžius, simbolizuojantis krikščionybės šviesos sugrįžimą, ir drąsūs vyrai šoka į vandenį jo gaudyti. Laimingasis šventiko pašventinamas – tai turi atnešti laimę Naujaisiais metais. Tačiau dabar ir vis daugiau moterų pasiryžta šokti neretai į tokiu metu ledinį vandenį. Pavyzdžiui, šiomis dienomis dalis Graikijos pajuto -0.5 laipsnių žvarbą, kai kuriose salose netgi pasnigo.   

Tačiau, kad ir kokia stipri Ortodoksų bažnyčios įtaka, vienur kitur vis „išlenda“ pagoniškos sausio 6-osios  šaknys. Ne vienam graikui ta diena reiškia ne tik šv. Kalėdas, bet  ir visų piktųjų dvasių, kurios siautėjo per visas šventes, išvarymą.

Indrės Jonušytės nuotr.

 

Šiaurės Graikijos regione, Thessalijoje, gruodžio 5-ają vietoje giedančių vaikų būrelių po namus vaikšto grupelės persirengėlių. Jie už saują monetų stengiasi esą atbaidyti goblinus – tai vadinama Rougkatsia (Kozani ir Kastoria regionuose – Ragkoutsaria). Kaukėms yra taisyklė – kiekvienoje grupelėje turi būti nuotaka (jaunas vyras, persirengęs moterimi) ir jaunikis, kunigas, senelis, daktaras, cirko meškų savininkas. Kaukės ir kostiumai turi būti baisūs tam, kad išgąsdintų pagarsėjusius neklaužadas goblinus Kalikantzarius, ir šie iki kitų Kalėdų sugrįžtų ten, iš kur išlindo. Persirengėliai triukšmingai su muzika žygiuoja miestų gatvėmis prašydami pinigų už savo paslaugas. Panašios tradicijos dar gyvos Dramoje bei Kavaloje, šiaurės rytų Graikijoje. Ten gatvėmis vaikšto būriai juodais drabužiais vilkinčių arba avių kailiais apsigobusių, varpais skambinančių vyrų, esą iš miesto vejančių blogį. 

O štai Leukadės saloje per vandens šventinimo ceremoniją į vandenį ne tik metamas kryžius, ne tik jo traukti puola jauni vyrai, bet ir nardinami… apelsinai. Kaip ir daugelyje Graikijos salų, Leukadėje daugybę metų klestėjo sodai, derėjo didžiuliai apelsinų derliai, tačiau apie 1850 metus apelsinus užklupo netikėta liga. Vienas jų augintojas panardino užkrėstus apelsinus į per tradicinę  ceremoniją pašventintą vandenį ir apelsinai pasveiko. Nuo tada Leukadės saloje ši ceremonija tapo kasmete tradicija.

Indrės Jonušytės nuotr.

Gruodžio 7-oji žymi šventinio periodo pabaigą. Nors graikai ir nedekoruoja namų taip, kaip tai daro didžioji Europos dalis, visi kalėdiniai papuošimai yra nukabinami. Išskyrus dekoratyvinius granatus, kurie viduje ar ant namų durų pakabinami sausio 1-ąją ir turi atnešti namams laimę. Pernykštis pašventintas vanduo, kuris kai kuriuose namuose laikomas visus metus, išpilamas į židinį. Leukadėje pašventintų pernykščių apelsinų vietą užima naujas jų ryšulėlis. Ilgų, kone mėnesį trunkančių, švenčių laikotarpis baigėsi. Bet ne už kalnų Velykos.