Indrės Jonušytės nuotr.

Graikiją, Italiją, Turkiją ir kitas minusinėms temperatūroms nepasiruošusias Pietų Europos šalis pastarosiomis dienomis užklupo šalčiai ir gausus sniegas. Šią savaitę sniegas, audros, lietūs žadami ir toliau. Tikra ir seniai nematyta balta žiema šiose šalyse buvo pasitikta ne tik su nuostaba bei džiaugsmu, bet ir su nemaža baime, dar su didesniais galimais nuostoliais.

Žiniasklaida ir socialiniai tinklai kupini fantastiškų žiemos vaizdų: apsnigtų kalnų kaimelių ir paplūdimių, apledėjusių baseinų, varvekliais virtusių žvejų laivų, garuojančios jūros peizažų. Kas tik turėjo laisvą minutę mėgavosi sniegu, bet kartu privalėjo pasirūpinti malkomis židiniams, trūkusiais vandentiekio vamzdžiais, apledėjusiais keliais, užsnigtais ir be maisto, vaistų, elektros ir vandens likusiais nedidelių kaimelių gyventojais.

Dar tik žadant didelį atšalimą ir sniegą, praėjusį penktadienį visuose Korfu, o neabejotinai ir daugybės aplinkinių salų keliuose buvo pilna drėgnomis malkomis (sausų, pernykščių ar dar ilgiau išlaikytų nė su žiburiu neberasi) pakrautų traktorių ir sunkvežimių. Kaimo žmonės iš laukų ir miškų grįžo su rykščių ir žabų ryšuliais.

Žiema negailestingai smogė visos Graikijos miestų ir miestelių gyventojams. Daugelis skundėsi nepritaikytais šalčiams namais, nesandariais langais, dešimtmečius nenaudotomis ir jau nebeveikiančiomis šildymo sistemomis ir didžiulėmis mazuto kainomis. Trūkinėja vandentiekio vamzdžiai, dingsta elektra. Žmonės pykstasi dėl nesumokėtų sąskaitų ir skolų, nes daugiabučiuose net norint cisterną pripildyti mazuto – sąskaita turi būti pasidalinta su kitais gyventojais. O krizės vis dar ištiktoje Graikijoje kas kelintas butas šildymo sau leisti tiesiog neišgali.

Nors Graikijai toli gražu ne visur pavyksta susitvarkyti su iškylančiomis problemomis, kova su šalčiu ir sniegu vyksta gana organizuotai. Gyventojai buvo perspėti ir tebeperspėjami dėl apledėjusių nepravažiuojamų kelių. Privažiavimai prie ligoninių barstomi druska ir smėliu. Pirmadienį daugybė mokyklų ir darželių buvo uždaryti. Nuo šalčio stengiamasi apsaugoti benamius – tiek žmones, tiek šunis. Atėnuose nakčiai neuždaromos ir bus neuždaromos iki tol, kol šalčiai nepraeis, trys pagrindinės metro stotys. 

Žinoma, rimtų problemų neišvengta – visas 14 tūkstančių namų turintis miestas Ptolemaida liko absoliučiai be šildymo, 17-os laipsnių šalčio neatlaikiusi sprogo vietinė elektrinė. 

Kretoje, Skopelos, Alonisos, Evios salose paskelbta nepaprastoji padėtis, nes kai kur sniego aukštis pasiekė 1,5–2 metrus. Kai kurie salų regionai, kaimai ir miesteliai liko be pravažiuojamų kelių, be telefono ryšio ir elektros. Visoje Graikijoje atšaukta nemažai skrydžių ir keltų reisų. 

Ypač sudėtinga situacija Lesbo ir Xios salose. Čia gyvena tūkstančiai pabėgėlių, o ir vietiniai gyventojai šalčiui bei sniegui pasipriešinti neturi jokių resursų. Moria, Lesbo salos stovykloje, pabėgėliai nuo šalčio bando apsisaugoti glausdamiesi perpučiamose palapinėse, rizikuodami jas padegti nešiojamomis dujinėmis viryklėmis. Tiesa, daliai pabėgėlių kiek pasisekė, jie perkelti į vietinius šiuo metu tuščius viešbučius.

Dabar Graikijai ir kitoms Pietų Europos šalims tenka grūdintis. Gali būti, kad pasaulio klimato atšilimas kai kuriems kraštams trenkia antruoju lazdos galu. Ir nieko čia, žmogau, nepaveiksi.