Igorio Snopeko nuotr.

Lenkijos institutas Vilniuje ir Architektūros fondas kviečia į projekto „VII dienos architektūra” pristatymą, kuris vyks balandžio 19 dieną 20 val. Nacionalinėje dailės galerijoje.

Projekto autoriai – Iza Cichońska, Karolina Popera ir Kuba Snopek – pristatys pokario Lenkijos sakralinės architektūros fenomeną, kai, be tiesioginės paskirties, ši architektūra tapo pasipriešinimo komunistų valdžiai ir krikščionybės svarbos lenkų tautinei savimonei išraiška.

„VII dienos architektūra“, arba po II Vatikano susirinkimo 1963–1965 m. suklestėjusios lenkų sakralinės architektūros fenomenas – tai ne tik pastatai, bet ir niekur kitur neregėtas tokio masto pasipriešinimas sovietų valdžiai. Sakoma, kad Lenkijos Liaudies Respublikos laikais katalikų maldos namų statybos mastai buvo tiesiogiai proporcingi protesto demonstracijų skaičiui.

Po Antrojo pasaulinio karo iš pažiūros pasaulietinėje valstybėje iškilo per tris su puse tūkstančio bažnyčių. Kaip rašo projekto autoriai, tai buvo turbūt didžiausias visuomeninis statybų pakilimas Lenkijos istorijoje. Įdomu tai, kad didžioji dauguma šių statinių pastatyti vien parapijiečių pastangomis ir suaukotomis lėšomis. Tikinčiųjų bendruomenės dalyvavo bažnyčių statybos procese nuo projektų gimimo iki masinio dalyvavimo statybose, finansavimo ar statybinių medžiagų organizavimo. Esminis pokario laikotarpiu gimusių bažnyčių bruožas – jų įvairovė.

Komunizmo epochoje, kai viskas turėjo būti unifikuota, bažnyčios tapo architektūros laisvės erdve. Lenkijos bažnyčios atspindi platų estetinių ir formalių sprendimų spektrą nuo tradicinės architektūros iki avangardo.

Šį iki šiol sistemiškai nenagrinėtą reiškinį ėmėsi tirti jauni architektai iš Vroclavo: Iza Cichońska, Kuba Snopek, Karolina Popera. Projektas pradėtas įsteigus visuotinį interneto archyvą (www.architektura7dnia.pl), kuriame buvo galima surinkti nuotraukas, informaciją ir prisiminimus.

2016 m. archyve surinktos medžiagos pagrindu buvo išleista knyga „VII dienos architektūra“ – pirmasis pokario Lenkijos sakralinės architektūros gidas, kuriame buvo šimtai detalių aprašų, dešimtys žemėlapių, ikonografinės medžiagos, liudijančios daugiau ar mažiau žinomų Lenkijos bažnyčių istoriją. Gidas „VII dienos architektūra“ dienos šviesą išvydo kaip vienas iš Vroclavo – Europos kultūros sostinės 2016 – projektų ir iš dalies buvo finansuotas Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerijos.

Projekto pristatyme Nacionalinėje dailės galerijoje Lenkijos instituto ir Architektūros fondo svečiai plačiau pristatys įspūdingą Lenkijos sakralinę architektūrą ir būdingiausius bei originaliausius objektus, pastatytus per pastaruosius 50 metų. Taip pat atkreips dėmesį į visuotinį lenkų bendruomenių įsitraukimą į bažnyčių statybas, tapusį vienu didžiausių visuomeninių judėjimų šiuolaikinės Lenkijos istorijoje.

Susitikimas vyks anglų kalba. Įėjimas laisvas.

Organizatoriai: Architektūros fondas, Lietuvos kultūros taryba, Lenkijos institutas Vilniuje.