Poetas Zbigniewas Herbertas. A. Jałosiński / culture.pl nuotr.

Siekiant prisiminti 20-ąsias Zbigniewo Herberto mirties metines, Lenkijos Seimas 2018-uosius paskelbė šio poeto metais. Priimant šį sprendimą kaimyninės šalies parlamente teigta, kad Z. Herbertas laikomas vienu iškiliausiu XX a. Lenkijos ir visos Europos poetu.

Kaip praneša Lenkijos žiniasklaida, parlamento patvirtintoje rezoliucijoje rašoma: „Savo poezijoje Z. Herbertas išreiškė meilę laisvei, tikėjimą asmens orumu ir moraline stiprybe“. Pabrėžta, kad poetas lenkų kalbą papildė frazėmis, junginiais „kuriančiais mūsų tapatybę ir vaizduotę“.

Sekmadienį, spalio 29 d., buvo minimos 93-iosios poeto gimimo metinės. Z. Herbertas yra vienas svarbiausių XX a. rašytojų, kūręs poeziją, eseistiką, pjeses. Žymiausiais autoriaus kūriniais laikomi „Ponas Cogitas“, „Pranešimas iš apsupto miesto“, „Šviesos styga“, „Hermis, šuo ir žvaigždė“, „Barbarai sode“.

Poetas pasižymėjo griežta antikomunistine laikysena, išreiškė tvirtą ir nuoširdų palaikymą „Solidarumo“ judėjimui. 1981 m. gruodį Lenkijoje įvedus nepaprastąją padėtį Z. Herberto eilėraščiai buvo skaitomi slaptuose „Solidarumo“ narių susitikimuose. Autoriaus kūriniai išversti į 38 kalbas. Po mirties poetas  apdovanotas aukščiausiu Lenkijos valstybiniu apdovanojimu – Baltojo Erelio ordinu.

Į lietuvių kalbą Z. Herberto eilėraščius vertė ir poezijos rinktinę „Dvejojanti Nikė“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2001) sudarė Eugenijus Ališanka. 

Du Z. Herberto tekstai lietuvių kalba skelbti Bernardinai.lt: „Poezija vakuume“ ir „Dešimt dorybės kelių“.