Šį šeštadienį festivalyje „Vilniaus lapai“ pirmą kartą akis į akį susitiks du lietuvių rašytojai, kurių romanai nesitraukia iš knygynų perkamiausių sąrašų, kuriuos skaito net tie, kurie teigia lietuvių literatūros neskaitantys iš viso, koks tas laikotarpis matomas romanuose „Pietinia kronikas“ ir „Stasys Šaltoka: vieneri metai“, kas juos siekia ir kas juos skiria.

2016 m. lapkritį pasirodė Rimanto Kmitos romanas „Pietinia kronikas“ (leidykla „Tyto alba“). Tai tekstas apie pacaną, kuris žaidžia regbį ir stumdo daiktus turguje, jame atgyja pirmieji nepriklausomybės metai, tas savaip žavus ir pavojingas džiunglių kapitalizmas. Atgyja su veik visomis tiksliausiomis anų laikų detalėmis, aplinkybėmis, žodžiais, daiktais ir scenografija. 

2017 m. rugpjūtį pasirodė Gabijos Grušaitės romanas „Stasys Šaltoka: vieneri metai“ (leidykla „Lapas“). Tai tekstas, kuriame kaip niekad fiksuojama mūsų gyvenama dabartis, o pagrindinis veikėjas Stasys Šaltoka yra tipinis mūsų dienų hipsteris, su visais socialiniais tinklais, devices, madingais brandais, egzistencinėm duobėm ir pasaulinėm problemom.

Gabija Grušaitė ir Rimantas Kmita pirmąkart akis į akį susitiks pasikalbėti apie iššūkius, smagumus ir sunkumus, su kuriais susidūrė rašydami apie konkretų laikotarpį ir savo herojų augimą jame. Kas jiems pavyko, o kas liko neįgyvendinta? Kaip literatūros tekstai yra pajėgūs ne tik fiksuoti, bet ir diagnozuoti laikotarpį? Kiek jų kūriniuose matoma įtaigi laikotarpio charakteristika lemia tai, kad juos skaito gausus būrys skaitytojų, kurių nemenką dalį sudaro tie, kurie, ko jau ko, bet lietuvių literatūros neskaito!

Apie tai, ką jiems reiškia būti rašytojais. Ką jiems rašo skaitytojai? Kaip dabarties socialiniai tinklai ir jų kuriami burbulai keičia rašytojo ir skaitytojo santykį? Ir, žinoma žinoma, apie popsą, fashion, brandus ir babkes literatūroje ir laikotarpiuose – Gabija Grušaitė ir Rimantas Kmita pasakos(is) klausinėjimi Jūratės Čerškutės.

Pokalbis vyks lapkričio 11 d. 14:30 val. Lietuvos nacionalinio dramos teatro fojė festivalio „Vilniaus lapai“ programoje. Renginys nemokamas. Renginio metu bus galima įsigyti knygų su autorių parašais.