Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Povilas Urbšys.

Nuotraukos autorius Karolis Kavolėlis/BFL
Baltijos fotografijos linija

Vakar Seimas nesutiko į sesijos darbų programą įtraukti Liberalų sąjūdžio atstovės Viktorijos Čmilytės-Nielsen projekto, siūlančio atsisakyti į Pagalbinio apvaisinimo įstatymą įtraukto neriboto embrionų saugojimo. 

Viešojoje erdvėje pasipiktinimą sukėlė Seimo nario „valstiečio“ Povilo Urbšio prašymas, kad liberalų projektą pristatytų kitas asmuo vietoje besilaukiančios V. Čmilytės-Nielsen. „Dėl to įstatymo projekto gal gali dauguma turėti tokią principinę nuomonę, gal geriau negaiškime laiko. Asmeniškai aš prašau vieno dalyko –nu gali šitą projektą dėl embrionų pateikinėti ne moteris, kuri laukiasi vaiko“, – parlamentarą citavo BNS.

Liberalų sąjūdžio frakcija pareiškė dėl šio „neetiško ir seksistinio pasisakymo“ planuojanti kreiptis į Etikos ir procedūrų komisiją. Pati V. Čmilytė-Nielsen savo feisbuko paskyroje rašė: „Nuo šiol, matyt, prieš eidamos į Seimo salę moralės sergėtojams turėsime parodyti neigiamą nėštumo testą, kitaip kai kurių jautresnių klausimų pateikti valdantieji neleis. [...] Ir vietoj to, kad kalbėtume argumentų kalba – man nurodyta, jog neturėčiau teikti tokio projekto dėl mano asmeninio gyvenimo aplinkybių.“

Socialiniame tinkle situaciją komentavo ir „Kataliko balso“ atstovė Toma Bružaitė: „Vis bandžiau surasti užuominą, kad čia kažkoks nesusipratimas... Na suprantu, čia taip negrabiai norėjo kažkaip paprotinti ir pagėdinti, kaip negražu, kai besilaukianti pateikia įstatymą, kuris leidžia naikinti embrionus. Čia neva taip pat, kaip besilaukianti pateiktų abortų liberalizavimo įstatymą. Bet, kad ir kokios skirtingos pažiūros būtų, šitoks leptelėjimas rodo gilią nepagarbą oponentui, o šiuo atveju ir nepagarbą moteriai ir nėštumui. Nesugalvoju jokio kito šios replikos tikslo, kaip tik sumenkinti oponentės poziciją, sugėdinti ją ir kitus, kurie galėtų jai pritarti. Ir tam tikslui pasinaudota labai intymi ir asmeniška moters situacija, niekaip nesusijusi su politika ar jos politiniais gebėjimais. Ir va taip moteriškumas ir nėštumas tampa ginklu politinėse batalijose, kuris tikrai atsisuks prieš patį leptelėjusį politiką ir kartu prieš visus tuos, kurių požiūris tam tikrais klausimais yra panašus į p. Urbšio. Labai gaila, kad labiausiai čia nukentės idėjos, kuriomis siekiama saugoti silpniausius ir mažiausius.“

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis pasmerkė tos pačios frakcijos nario pasisakymą: „Griežtai smerkiu P. Urbšio pasisakymą. Tai jokiu būdu neatspindi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pozicijos ir yra absoliučiai nepriimtina žmogiškuoju požiūriu.“ Pirmadienį jis ketina kreiptis į Etikos ir procedūrų komisiją, kad įvertintų parlamentaro elgesį.

Pasak V. Čmilytės-Nielsen, dabartinė pagalbinio apvaisinimo tvarka kelia finansinių sunkumų poroms, norinčioms pasinaudoti šiomis procedūromis, nes atliekami embrionai saugomi šeimos lėšomis. Ji siūlo, kad dėl pagalbiniam apvaisinimui sukurtų ir moteriai neperkeltų embrionų saugojimo termino spręstų pati pora – nuo dvejų iki dešimties metų nuo pagalbinio apvaisinimo pradžios. Taip pat projektu siūloma skatinti embrionų donorystę.

Po keliolika metų trukusių diskusijų Pagalbinio apvaisinimo įstatymas, leidęs sukurti tik tiek embrionų, kiek bus perkelta moteriai, Seime buvo priimtas pernai, tačiau šalies vadovė Dalia Grybauskaitė jį vetavo. Parlamentas pritarė Prezidentės veto. Sukuriamų embrionų skaičius neribojamas, tačiau yra įpareigojimas juos saugoti neribotą laiką.