Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuota akcija „Knygų Kalėdos“ šiais metais šalies gyventojus kviečia šventiniu periodu atsigręžti į šalies miestų bei miestelių bibliotekas ir ragina atnaujinti jų knygų archyvus. Ketvirtus metus iš eilės akcijoje dalyvaujantis prekybos tinklas IKI šiais metais papildė Lietuvos vaikų dienos centrų bibliotekų lentynas istorinėmis knygomis vaikams.

„Buvome pirmas prekybos tinklas, prisijungęs prie šios akcijos. Kelerius metus rinkome knygas mūsų prekybos tinklo parduotuvėse, vienais metais padovanojome antra tiek knygų, kiek paaukojo pirkėjai. Šį kartą artėjant Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui nusprendėme vaikams padovanoti istorines knygas, kurios išsiskiria faktų gausa ir tiksliai joms pritaikytomis iliustracijomis“, – teigia prekybos tinklo viešųjų ryšių vadovė Berta Čaikauskaitė.

Prekybos tinklo dovanotos knygos jau pasiekė Kauno Senamiesčio vaikų dienos centrą, Klaipėdos labdaros ir paramos fondą „Dienvidis“, Kazlų Rūdos savivaldybės vaikų dienos centrą, Panevėžio labdaros ir paramos fondą „Vilties šviesa“, Šiaulių regiono klubą „Tarp savų“ ir Vilniaus miesto viešąją įstaigą „Sotas“.

Tikimasi, kad dovanojamos knygos padės vaikams įgyti naujų žinių ir suprasti artėjančios svarbios valstybinės šventės reikšmę. Pasak B. Čaikauskaitės, vaikų pilietiškumo ir tautiškumo ugdymas – sunkus darbas, reikalaujantis nuolatinio dėmesio ir pastangų.

„Patriotiškumas turi būti ne vienkartinis, tačiau kiekvieną dieną ugdomas jausmas. Prie jo prisidėti gali ne tik ugdymo įstaigos ar tėveliai, bet ir visuomenė. Džiaugiamės galėdami prisijungti prie šių metų akcijos „Knygų Kalėdos“ ir padovanoti vaikų dienos centrams išties prasmingas ir patriotizmo jausmą puoselėjančias knygas. Tikimės, kad vaikai noriai jas skaitys ir taip simboliškai prisidės prie Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo“, – iniciatyvos idėją paaiškina B. Čaikauskaitė.

Skatina domėtis ir suprasti šalies istoriją nuo mažų dienų

Vienos iš vaikų dienos centrams padovanotų knygų „Lietuvos mūšiai ir kariai“ autorė, istorijos mokslų daktarė Živilė Mikailienė sako, kad istorinės tematikos knygų patiems mažiausiems Lietuvoje nėra išleidžiama daug. Norint vaikus sudominti praeities įvykiais ir padėti suprasti jų tęstinumą dabartyje, autorės teigimu, visų pirma reikia vaikams suprantama kalba papasakoti pačius svarbiausius Lietuvos istorijos momentus.

„Lietuvos mūšiai yra labai svarbūs valstybingumo raidai ir išlaikymui. Knygoje chronologiškai nuo ankstyviausių mūšių iki vėlyviausių laikų išdėstau svarbiausias kovas, kuriose dalyvavo lietuviai. Taip pat knygoje pasakoju, kaip bėgant laikui keitėsi kariuomenės ginkluotė ir mūšių taktika. Mano kūrinys nėra tik gražiai surašytas tekstas, nes didelį vaidmenį čia kuria iliustracijos. Taip pat stengiausi adaptuoti istorijos šaltinius ir vaikus su jais supažindinti integruojant liudininkų pasakojimus“, – sako Ž. Mikailienė.

„Lietuvos mūšiai ir kariai“ autorės teigimu, akcija „Knygų Kalėdos“ yra labai reikšminga visos šalies mastu, nes ji ne tik atsigręžia į tokios literatūros svarbą, tačiau taip pat parodo, kad bendruomeniškumas yra visa ko pagrindas: „Iš savo patirties pastebiu, kad vaikai labiausiai domisi kultiniais viduramžių mūšiais – Žalgirio, Durbės, Saulės – ir riterių laikais, tačiau istorija yra daugialypis ir be galo įdomus dalykas. Būtent dėl šios priežasties praeities įvykius reikia mokėti pateikti patraukliai ir sugebėti papasakoti juos net patiems mažiausiems.“

Ž. Mikailienė priduria, kad ne tik istorinės tematikos knygos, tačiau bendrai visa vaikams skirta literatūra skatina geras emocijas, praturtina vaiko suvokimą apie pasaulį ir ugdo jo gebėjimą į praeitį pažvelgti giliau.

Per septynerius akcijos „Knygų Kalėdos“ metus Lietuvos bibliotekoms buvo padovanota daugiau nei 225 tūkst. knygų, kurias kasmet tradiciškai dovanoja šalies gyventojai, leidėjai ir rašytojai, užsienio šalių ambasados, bendruomenės, verslo bei visuomeninės organizacijos.