Nuotraukos autorius Kęstutis Vanagas/BFL
© Baltijos fotografijos linija

Laukiant popiežiaus Pranciškaus vizito svarstoma sparčiau atnaujinti Kauno arkikatedrą baziliką, būtiniausiems darbams reikėtų nuo 300 iki 500 tūkst. eurų, sako Kultūros paveldo departamento (KPD) direktorė Diana Varnaitė.

Papildomai lėšų šventovės sutvarkymui prašyti neplanuojama, jas ketinama paimti iš Jono Pauliaus II piligrimų kelio programos.

Pasak D. Varnaitės, nors popiežiaus vizitas bei jo programa dar nėra patvirtinti, labiausiai tikėtina, kad per vienos dienos vizitą Šventasis Tėvas galėtų apsilankyti Vilniaus bei Kauno arkikatedrose.

Pasirengimą popiežiaus vizitui KPD direktorė trečiadienį aptarė su Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu.

„Popiežiaus vizito vietas ir laiką derina valstybė ir Bažnyčia, todėl ir aptarėme galimybę tvarkyti Kauno arkikatedrą, ji yra numatyta kaip viena iš potencialiai galimų (apsilankymo – BNS) vietų. Kadangi vizitas bus trumpas, visi kalba apie daugiausiai vieną dieną, todėl potencialiausios vietos ir yra Vilniaus ir Kauno arkikatedros“, – žurnalistams sakė D. Varnaitė.

Seimo pirmininkas irgi pažymėjo, kad vizito programa nėra žinoma, tačiau Lietuvos atstovai prognozuoja, kad Kauno arkikatedroje „galbūt vyks popiežiaus susitikimas su dvasininkija“.

„Dar laukiame popiežiaus atstovų, kurie pasakys, kur ta kelionė bus, tam sutarėme skirti daugiausiai dėmesio. O iš esmės visi nebaigti darbai turi būti baigti. Kaip pavyzdį būtų galima paminėti Kauno katedrą, jos cokolinis pamatas 1946 metais buvo potvynio įmirkytas, prieš keliolika metų tas tinkas buvo nuimtas, viskas nulupta“, – sakė V. Pranckietis.

KPD vadovė minėjo, kad būtiniausi darbai, kuriuos privalu atlikti Kauno katedroje, yra cokolinės dalies tinkavimas, elektros instaliacijos atnaujinimas bei apšvietimo sutvarkymas. Tai kainuotų apie 300 tūkst. eurų. Jei būtų nuspręsta restauruoti du altorius ir sakyklą, darbų kaina pasiektų 500 tūkst. eurų. Tokios sumos pakaktų iš Jono Pauliaus II-ojo piligrimų kelio programos, jai numatyta daugiau nei 600 tūkst. eurų.

„Kauno arkikatedros darbus, kuriuos norėtųsi padaryti, galima skirstyti į maksimalią programą ir šiek tiek minimalesnę, būtiniausius darbus. Tarp būtiniausių darbų matytume cokolinės dalies, kur prieš keliolika metų buvo nudaužytas tinkas, užtinkavimą, reikėtų būtinai sutvarkyti elektros sistemą ir apšvietimą. Šitiems darbas reikėtų apie 300 tūkst. eurų. Programa maximum būtų dar restauruoti du altorius ir vieną sakyklą, visa tai kainuotų kiek daugiau nei pusę milijono eurų“, – kalbėjo D. Varnaitė.

Anot jos, prieš nusprendžiant imtis ir restauravimo darbų iš pradžių reikėtų įvertinti, ar juos būtų įmanoma baigti iki popiežiaus atvykimo.

„Tiek altorius restauruoti, tiek sakyklą, kurie yra ypatingos meninės vertės kūriniai, nėra vien lėšų klausimas, reikia dirbti labai kruopščiai, atsakingai, išlaikyti technologines procedūras, reikia pasigilinti, ar būtų realu per nepilnus metus atlikti tuos darbus“, – pažymėjo KPD direktorė.

„Aptarėme su Seimo pirmininku, koks galėtų būti finansavimo šaltinis, kol kas niekas nekalba apie papildomų lėšų skyrimą rengiantis popiežiaus vizitui Lietuvoje, todėl svarstėme esamo finansavimo galimybes. Išanalizavome vieną programą, kuri šiandien dar nepatvirtinta, popiežiaus Jono Pauliaus II-ojo piligrimų kelio programa, tiek Kauno katedra, tiek kitos piligriminės šventovės egzistuoja šioje programoje, todėl šiandien politikai, ministrė kartu su vyskupais turėtų aptarti, ar reikėtų pakoreguoti šią programą, numatant darbus pasirengiant popiežiaus vizitui“, – galimą lėšų šaltinį nurodė KPD vadovė.

Anot jos, Jono Pauliaus II piligrimų kelio programoje yra kiek daugiau nei 600 tūkst. eurų ir tokių lėšų pakaktų Kauno arkikatedrai atnaujinti.

„Vizitas numatomas arba vasaros pabaigoje, arba rudenį. Norint laiku suspėti atlikti planuojamus darbus, juos reikia kuo greičiau daryti“, – sakė D. Varnaitė.

Kauno arkikatedros administratorius  kunigas Evaldas Vitulskis pažymi, kad katedros atnaujinimo darbai vyksta jau nuo 2004 metų ir atlikta nemažai – pakeistas ir apšiltintas stogas, įrengta priešgaisrinė signalizacija, sudėtos šildomos grindys, restauruoti pagrindinis ir keturi šoniniai altoriai, vargonai.

„Pagal mūsų situaciją, tą finansavimą stengiamės kiekvienais metais gauti, stengiamės rašyti projektus tiek į KPD, tiek dėl europinių lėšų, tiek prašome parapijiečių pagalbos. Turime projektą visai katedrai ir nuosekliai judame į priekį“,  – žurnalistams Kaune katedros situaciją pristatė E. Vitulskis.

Jis pakartojo tuos pačius prioritetinius darbus rengiantis popiežiaus vizitui – cokolio sienos tinkavimas, apšvietimo įrengimas, dviejų altorių ir sakyklos restauravimas. Daugiau darbų, anot jo, ir nebūtų įmanoma atlikti dėl ilgo ir sudėtingo proceso, pvz., sienų tapybos restauravimo. Anot E. Vitulskio, norint visiškai sutvarkyti katedrą dar reikėtų apie 8 mln. eurų.

„Tai – sena istorinė bažnyčia, svarbi kaip paveldo objektas, svarbi tiek miestiečiams, tiek turistams, ir šiuo metu po truputį stengiamės, kad šis objektas būtų sutvarkytas. Prioritetai yra du nerestauruoti altoriai, sakykla, dėl drėgmės nukapotos sienos, jas reiktų užtinkuoti, ir reikėtų padaryti apšvietimą arkikatedroje, tokie darbai būtų prioritetiniai. O visi kiti darbai, lubos, sienos, sieninė tapyba, technologiškai ilgesnis laikas, bijau, kad per metus nespėtų padaryt“, – kalbėjo E. Vitulskis.

Popiežius Pranciškus Lietuvoje lankysis kitų metų rugsėjį. Jis bus antrasis Šventasis Tėvas, viešėjęs Lietuvoje. Popiežius Jonas Paulius II Lietuvoje lankėsi 1993 metais.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.