Nuotraukos autorius Vygintas Skaraitis/BFL 
© Baltijos fotografijos linija

„Labai vertiname ilgalaikį Lietuvos ir Kroatijos bendradarbiavimą. UNPROFOR Kroatijoje buvo pirmoji tarptautinė operacija, į kurią išvyko Lietuvos kariai atkūrus šalies Nepriklausomybę. Ketverius metus Lietuvos kariai kartu su Kroatijos kariais dalyvavo Provincijos atkūrimo grupės misijoje Goro provincijoje Afganistane. Kroatija supranta mūsų regiono grėsmes ir saugumo iššūkius. Geriausias to pavyzdys  – Kroatijos prisijungimas prie NATO priešakinių pajėgų kovinės grupės Lietuvoje“, – sakė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis susitikime  su į Lietuvą vizito atvykusiu Kroatijos vicepremjeru ir gynybos ministru Damiru Krstičevićiu.

Penktadienį Lietuvos ir Kroatijos gynybos ministrai aptarė saugumo situaciją Baltijos jūros regione, intensyvėjantį dvišalį Lietuvos ir Kroatijos bendradarbiavimą gynybos srityje ir jo vystymo perspektyvas.

R. Karoblis  pabrėžė, kad  Lietuva labai vertina Kroatijos indėlį į atgrasymo priemonių stiprinimą regione.

„Saugumo grėsmės Baltijos šalyse nemažėja, todėl būtina užtikrinti NATO atgrasymo priemonių šiame regione tęstinumą. Tai labai svarbu NATO, nes tai rodo viso Aljanso atsakingumą“, – susitikime kalbant apie saugumo stiprinimą Baltijos regione sakė Kroatijos gynybos ministras D. Krstičevićius. Jis pabrėžė, kad  beveik 190 karių, kurie šiuo metu tarnauja Lietuvoje dislokuotoje NATO priešakinių pajėgų kovinėje grupėje, atvyko į Lietuvą su užduotimi – įgyti naujų įgūdžių ir pademonstruoti solidarumą.

Ministras  sakė, kad Kroatija visapusiškai remia Lietuvą ir yra tikras, kad jei prireiktų, Lietuva taip pat paremtų Kroatiją. Toks didelis karių ir karinės technikos dislokavimas į Lietuvą buvo pirma tokia patirtis Kroatijos kariuomenei, tačiau su šiuo iššūkiu buvo sėkmingai susidorota. Kroatijos gynybos ministras padėkojo Lietuvai už priimančiosios šalies paramą ir sudarytas puikias gyvenimo ir tarnybos sąlygas jo šalies kariams Lietuvoje.

„Lietuvos ir Kroatijos bendradarbiavimas gynybos klausimais yra geras ir mes jį turime toliau  plėtoti“,  – sakė krašto  apsaugos ministras R. Karoblis, aptardamas sritis, kuriose Lietuva ir Kroatija galėtų intensyviau bendradarbiauti.

„Po šio mūsų susitikimo bendradarbiavimas pakils į dar aukštesnį lygį“, – Lietuvos krašto apsaugos ministrui antrino Kroatijos gynybos ministras. Jis pakvietė Lietuvos krašto apsaugos ministrą atvykti oficialaus vizito į Kroatiją  2018 metais.

Dvišalio susitikimo metu Lietuvos ir Kroatijos gynybos ministrai taip pat aptarė saugumo situaciją Baltijos regione ir pietryčių Europoje. Ministrai taip pat kalbėjo ir apie naujas Europos Sąjungos iniciatyvas, skirtas stiprinti bendrą saugumo ir gynybos politiką. R. Karoblis padėkojo Kroatijai už paramą ir pasiryžimą dalyvauti Lietuvos inicijuotame kibernetinės gynybos projekte ES nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo rėmuose

Po susitikimo Krašto apsaugos ministerijoje Kroatijos delegacija, kurios sudėtyje ir Kroatijos kariuomenės vadas generolas Mirko Šundovas, lydima krašto apsaugos ministro R. Karoblio ir Lietuvos kariuomenės vadovybės, išvyko į Ruklą, kur susitiks su Kroatijos kariais, tarnaujančiais tarptautinėje Vokietijos vadovaujamoje NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinėje grupėje.

Nuo šių metų gruodžio pradžios Lietuvoje atgrasymo ir gynybos tikslais dislokuotoje NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinėje grupėje tarnauja  Kroatijos sausumos pajėgų mechanizuotoji pėstininkų kuopa (apie 190 karių). Kroatijos kariai į Lietuvą atsigabeno pėstininkų kovos mašinas „Patria“ ir kitą kovos techniką.

lrt