Ann Patchett „Vieningieji“. Vilnius: „Baltų lankų leidyba“, 2017 m. Iš anglų kalbos vertė Anita Kapočiūtė.

Paversti įprastą, žemišką, buitišką žmogų meno kūriniu geba tik talentingiausi rašytojai. Tokį virtuoziškumą septintame savo romane „Vieningieji“ demonstruoja ir amerikiečių rašytoja Ann Patchett.

Dvi šeimos – dvi netikėtai visam laikui susipynusios istorijos. Nekviestas svečias krikštynų vakarėlyje, džino butelis, apsvaigęs nuo alkoholio saldus neištikimybės bučinys ir visam laikui pasikeitę dešimties žmonių likimai.

Kazinsai ir Kitingai – dvi santuokos, sugriuvusios dėl netikėtai užgimusios Berto ir Beverlės aistros, kuri ilgainiui virto meile ir nauja šeima. Šeši abiejose šeimose augantys vaikai, kiekvieną vasarą susitinkantys saulėtoje Pietų Kalifornijoje pasidalyti vaikystės prisiminimais, nuoskaudomis ir visus vienijančiu nusivylimu tėvais.

Knygoje nuosekliai, bet dinamiškai plėtojama penkis dešimtmečius trukusi dešimties asmenybių, vienijamų keistų šeimyninių saitų, istorija. Džiaugsmas, tragedijos, bendri prisiminimai, tarpusavio santykiai, skirtingi likimai – visa tai telpa į nepriekaištingai sudėliotus sakinius.

Šis iš pažiūros buitiškas pasakojimas tiesiog alsuoja Amerika: jos istorija, kertinėmis vertybėmis, kasdienybe. Kiekviena romano linija – tai ne tik žmogaus, bet ir tautos istorija, skirtingų likimų ir neatsakytų klausimų istorija. Ne veltui knygos įvykiams rutuliotis parinktos dvi valstijos – istorinė Tomo Džefersono ir Džordžo Vašingtono gimtinė Virdžinija bei modernioji Kalifornija, abi autonomiškos, tipišką amerikietiškojo gyvenimo būdą atspindinčios vietos.

„Vieningieji“ – netobulų, klystančių ir nuoskaudų kupinų žmonių istorija. Tačiau būtent taip autorė švenčia tikrąjį žmogiškumą: kaskart, kai skaitytojas suabejoja vienu iš romano herojų, ji ima ir atskleidžia visai kitą, netikėtą, šviesią ir daug žadančią veikėjo asmenybės pusę. Šitaip rašytoja kviečia plėtoti diskusiją apie įvairialypį žmogų – ne gerą ar blogą, linksmą ar liūdną, o sudėtingą, įdomų, įkvepiantį.

Pasakodama apie gausios šeimos gyvenimą autorė kūrinyje plėtoja daugelį ją dominančių temų: meilė, neištikimybė, tėvų ir vaikų santykiai, paauglystės traumos, jaunų žmonių laukiantys iššūkiai, santykis su prisiminimais ir praeitimi, brolių ir seserų tarpusavio ryšiai, tautos istorija, žmogaus prigimtis ir gebėjimas prisitaikyti. „Vieningieji“ – itin turtingo turinio romanas, priverčiantis skaitytoją sustoti ir susimąstyti. 

Kūrinys sulaukė itin didelio pripažinimo autorės gimtinėje JAV:

„Skaitant Ann Patchett prozą įmanoma patikėti stebuklais.“
New York Times Book Review

„Paprastų žmonių gyvenimai suverpti į literatūrinio aukso gijas.“
Seattle Times

„Išskirtinis romanas... Tai – literatūrinės meistrystės aukštumos...“ 
Observer

„A. Patchett savo veikėjams įpučia ypatingos emocinės gelmės.“
Miami Herald

„Ar dar yra bent vienas dalykas, kurio nepaprastai talentinga A. Patchett nesugebėtų padaryti?“
Boston Globe

Ann Patchett (g. 1963) – šiuolaikinė amerikiečių rašytoja, apdovanota daugeliu literatūros premijų, tokių kaip „PEN/Faulkner“ ir „Orange“. Jos kūriniai išversti į daugiau nei 30 kalbų. „Vieningieji“ – naujausias rašytojos romanas, lietuviškai taip pat išleistas jos romanas „Bel Canto“. A. Patchett gyvena Nešvilyje, Tenesio valstijoje, su vyru ir šunimi ir yra nepriklausomo knygyno „Parnassus Books“ bendrasavininkė. 2012 metais žurnalas „Time“ autorę paskelbė viena iš 100 įtakingiausių pasaulio asmenybių.