Nuotraukos autorius Vygintas Skaraitis/BFL 
© Baltijos fotografijos linija

Tradiciškai prieš kiekvienas šv. Kalėdas miestų ir miestelių savivaldybės įžiebia kalėdines jau atributu tapusias eglutes, išdabintas girliandomis, spalvotais burbulais, viena už kitą gražesnes. Žinoma, miestiečiams smagu pasidžiaugti ar pasipuikuoti savo miesto eglutėmis – švenčių laukimas tampa tikru džiaugsmu. Tačiau ar kas nors susimąsto, kiek tas džiaugsmas kainuoja?

Daug gero būtų galima nuveikti valstybės labui, jei iš eglutės įžiebimui skirtų pinigų Lietuvoje būtų sprendžiamos opios socialinės problemos. Pavyzdžiui – socialinių būstų statyba. Kauno valdžia miestui papuošti šiemet skyrė 460 tūkst. eurų. Pernai ši suma siekė apie 350 tūkst. eurų. Rotušės aikštės renginiams iš šios sumos atiteko 180 tūkst. eurų. Organizatoriai teigė, jog daugiausia dėmesio skiriama visam kalėdiniam vyksmui mieste, o ne tik eglutei puošti.

2016 m. Kauno miesto savivaldybės Būsto valdymo skyriui vadovaujanti Laura Stankevičienė, duodama interviu „Savaitraštis Kaunui“, teigė, jog Kauno mieste socialinio būsto sąraše yra per 3000 žmonių. Tai būstas, kurį gauna nuomininkas, įrašytas į eilę, jei jo pajamos neviršija vyriausybės nustatyto dydžio, deklaruoto Kauno miesto savivaldybės teritorijoje. Dėl silpnos socialinės – būsto – politikos Lietuvoje bei kitų veiksnių žmonės susiduria su problemomis, stengdamiesi įsigyti būstą arba nepajėgia jo išsinuomoti. Socialiniai būstai žmonėms galėtų tapti alternatyva. 

Kaunas – tik pavyzdys. Milžiniškas sumas eglučių įžiebimui išleidžia Vilnius, kiti miestai. Kodėl nepasvarsčius apie tai, kaip prisidėti prie visuomenės gerovės kūrimo? Juk pinigus galima panaudoti tinkamiau, pavyzdžiui, sprendžiant socialines problemas.

Tačiau tai nereiškia, kad eglutės neturi būti žiebiamos. Savivaldybės galėtų skelbti konkursą piliečiams, kurie originaliai papuoštų eglutes savo turimais žaisliukais – burbulais, girliandomis, kitais papuošimais. Sutaupyti pinigai būtų skirti geram darbui ir galbūt Lietuva nuskambėtų kaip pirmoji šalis, pasirinkusi tokį kelią Europoje. Manau, tai būtų brandesnis žingsnis nei vienam sezonui iššvaistyti pinigai.

Teksto autorius Dovydas Paslauskas – Kauno kolegijos socialinio darbo studijų programos antrakursis