ambrasas.lt iliustracija

Nacionalinės premijos laureatas architektas Audrius Ambrasas, reaguodamas į netylančias diskusijas dėl Lukiškių aikštės, pasiūlė savąją memorialo versiją.

„Jau atrodė, kad Lukiškių aikštės sutvarkymo peripetijos baigiasi – tema išsemta ir visiems belieka priprasti prie naujo aikštės vaizdo. Tačiau kilusi nauja diskusijų banga apie galimus paminklo variantus sužadino senas mintis apie aikštės ir jos prieigų sutvarkymo galimybes“, – teigia architektas. Prieš dešimtmetį vykusiose kūrybinėse dirbtuvėse jis siūlęs aikštės erdvę formuoti reikšmingais pastatais (koncertų salė, muziejus), o memorialinę funkciją perkelti į Aukų gatvės erdvę, priešais aikštę.

ambrasas.lt iliustracija

Filosofas Krescencijus Stoškus yra rašęs, ko tikimasi iš memorialo Lukiškių aikštėje: „Paminklas reikalauja pagarbos, surimtėjimo, susikaupimo, pasitempimo, nusilenkimo, kepurės nukėlimo, atsiklaupimo, meditavimo ar net ištisų ceremonialų atlikimo… Tokioms funkcijoms atlikti reikalingi vertikalūs, tvirti ir ilgaamžiai, žmonių žvilgsnius ir jausmus į viršų, į aukštį, į dangų keliantys statiniai... “

Pasak A. Ambraso, dvidešimt metų užsitęsusios Lukiškių aikštės pertvarkymo sprendimo paieškos įrodo, kad tokio paminklo, apie kurį rašo filosofas, aikštėje pastatyti neįmanoma, nes „aukštas vertikalus paminklas uzurpuoja visos aikštės erdvę ir konkuruoja su bažnyčios bokštais, o žemas ar horizontalus pradingsta didelėje erdvėje“. Todėl architektas siūlo tokį paminklą statyti priešais aikštę Aukų gatvėje.

„Tai tarsi galėtų būti ir obeliskas, ir koplyčia, ir aukuras kartu. 45 metrų aukščio objektas kartu su priešais plevėsuojančia vėliava įprasminų aikštę, tačiau jos fiziškai negožtų. Paminklo viduje aukšta siaura erdvė su viršuje švytinčiu Vyčio kryžiumi simbolizuotų nenumaldomą tautos laisvės troškimą. Čia galima būtų bent akimirką sustoti, pakelti akis į dangų, susikaupti ir pagalvoti apie laisvės kovotojų auką Tėvynei“, – rašo A. Ambrasas.

ambrasas.lt iliustracija

ambrasas.lt iliustracija

ambrasas.lt iliustracija

ambrasas.lt iliustracija